Misket limonunun dış kabuğu, hoş kokulu ve lezzetli yağlar içeren yeşil renkli dış katmanıdır. Misket limonu kabuğu, kokteyllere, tatlılara ve bazı diğer yemek tariflerine yoğun bir lezzet kazandırmak için kullanılır. Misket limonu kabuğunu incecik rendelemek için en kullanışlı alet bir Microplane rendesidir ve uzun, renkli şeritler ve kokteyllere koymak üzere sarmallar oluşturmak için de geleneksel bir limon kabuğu soyucu kullanılabilir. Ancak biraz çaba ve pratikle bir sebze soyucudan ya da keskin bıçaktan başkasına ihtiyaç duymadan her iki tür limon kabuğunu da elde edebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bir Microplane ya da İnce Rende Kullanmak

 1. 1
  Misket limonunu akan soğuk suyun altında yıka. Misket limonunu parmaklarınla hafifçe ovalayarak, yüzeyinde kir görünmese bile kirlerden ya da balmumu gibi maddelerden kurtul. Misket limonunu daha da temizlemek ve tutmayı kolaylaştırmak için temiz bir havluyla kurula.
 2. 2
  Microplane’i bir kesme tahtasının üstüne 45 derecelik açıyla koy. Microplane, yüzeyinde küçük ve keskin delikler olan düz ya da kavisli bir metal mutfak aletidir. Çok az çabayla ince rendelenmiş limon kabuğu elde etmeni sağlar.
  • Eğer elinde birden çok delikli bir rende varsa bunun en küçük delikli kısmını kullan. Microplane olsa da olmasa da rendeyi limonun kabuğunu soymak için kullanabilirsin.
 3. 3
  Misket limonunu Microplane’in yüzeyine hafifçe sür. Misket limonunu Microplane’in üst kısmına daya. Limonu bıçaklara doğru hafifçe bastır. Bu, limonun kabuğunu incecik rendeleyecek ve rendelenen kabuklar toplaman için kesme tahtasına düşecektir.
  • Unutma ki bıçaklar tek bir yöne keser. Misket limonunu bıçakların keskin tarafına bastırdığında kabuk rendelenirken ters yönde ittiğinde hiçbir şey olmayacaktır. Bıçakların keskin kenarı tavana doğru bakıyor olmalıdır.
  • Eğer Microplane yerine ince bir rende kullanıyorsan, misket limonunun kabuğunun altındaki acı ve beyaz kısmı da rendelememek için mümkün olduğuna az bastır.
 4. 4
  Geri kalanının kabuğunu soymak için misket limonunu döndür. Renkli kabuk kısmı soyulana kadar ilk bölgeyi rendele. Alttaki beyaz kısım açığa çıkınca misket limonunu döndürerek renkli bir kısmını Microplane’e aynı biçimde sürtmeye başla.
  • Limonun kabuğunun altındaki acı beyaz kısmı çıkarmamaya dikkat et.
 5. 5
  Kabuğu toplayıp küçük bir kâseye koy. Tüm limonun kabuğu soyulduktan ya da istediğin kadar limon kabuğu elde ettikten sonra, misket limonunu ileride kullanmak üzere bir kenara koy. Bir bıçak kullanarak kabuğu kesme tahtasından küçük bir kâseye ya da tarife uygun biçimde doğrudan pişirdiğin yemeğin içine aktar.
  • Misket limonunun kabuğunu son parçasına kadar rendelemeye uğraşman gerekmiyor. Örneğin, misket limonunun uç kısımlarını rendelemek zor olabilir.
 6. 6
  Microplane’i anında yıka ya da kuruması için sıcak bir yere koy. Kabuk parçalarının Microplane’in küçücük deliklerinde kurumasına izin verirsen daha sonra temizlemesi zor olabilir. Aleti hemen yıkamak için suyun altına tut ve sert kıllı bir fırçayla ovala. Alternatif olarak hiç su kullanmayıp aleti bir ocağın ya da güneş gören pencerenin kenarına koy. Isı, yapışan parçaları kurutarak fırçayla kolayca temizlenmelerini sağlayabilir.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Geleneksel Bir Limon Kabuğu Soyucu Kullanmak

 1. 1
  Misket limonunu yıka ve kurula. Misket limonunu soğuk suyun altına tutup nazikçe ovala. Bir havluyla kurula.
 2. 2
  Kesme tahtanı ve limon kabuğu soyucunu çıkar. Limon kabuğu soyucu, üstünde birkaç küçük bıçak ya da keskin delikler bulunan, bu sayede misket limonunun kabuğunu dekorasyon için ideal, uzun ve sarmal şeritler hâlinde kesebilen bir mutfak aletidir. İstersen bu şeritleri ince ince doğrayıp pişirdiğin yemeklerde de kullanabilirsin.
  • Bazıları bu araca "geleneksel limon soyucu" ve Microplane’e "Microplane soyucu" der.
 3. 3
  Soyucuyu misket limonunun yüzeyinde gezdir. Eğer bir kokteyl ya da yemek için süs olarak kabuk soyuyorsan sarmalların sağlam kalması için kabuğun beyaz kısmını da renkli kısmıyla birlikte soy.[2] Eğer kabuğu yalnızca yemek pişirmede kullanacaksan sadece renkli kabuktan ince şeritler hâlinde soymaya çalış.
 4. 4
  Misket limonunu döndür ve işlemi tekrarla. Kabuk şeritlerini çıkarıp altındaki beyaz katmanı ortaya çıkardıktan sonra, misket limonunu döndürerek dokunulmamış bir başka kısmına geç. Soyucuyu, tarif için sana gereken miktarda limon kabuğu elde edene kadar misket limonunun üstünde hareket ettirmeyi sürdür.
  • Misket limonunun kabuğunun kalınlığı limondan limona değişir, o yüzden tek bir misket limonundan ne kadar kabuk elde edeceğini kestirmek zordur. Eğer tarifte misket limonunun türü belirtilmeden sadece "bir misket limonunun kabuğunu kullan " diyorsa yaklaşık iki tatlı kaşığı (10 ml) limon kabuğu kullan.
 5. 5
  Limon kabuğu şeritlerini doğra (isteğe bağlı). Eğer limon kabuğunu sadece dekorasyon için kullanacaksan bu adımı atla. Eğer limon kabuğunu bir yemek tarifinde kullanacaksan keskin bir bıçak kullanarak limon kabuğunu küçük parçalara ayır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sebze Soyucu ya da Meyve Bıçağı Kullanmak

 1. 1
  Bu yöntemi yalnızca diğer aletlerin yoksa kullan. Microplane’in ya da limon kabuğu soyucun yoksa bir meyve soyma bıçağı ya da sebze soyucu da iş görebilir. Kabuğu çok ince rendelemek ya da kabuktan düzgün sarmallar yapmak istiyorsan bu yöntem tavsiye edilmez.
 2. 2
  Misket limonunu yıkayıp kurula. Misket limonunu akan suyun altına tut ve parmaklarınla kirleri ovala. Temiz bir havluyla kurula.
 3. 3
  Misket limonunu kesme tahtasına koy ve baskın olmayan elinle tut. Temiz bir kesme tahtasını stabil bir yüzeye koy. Limonu kesme tahtasının üstüne koyup altına yakın kısımdan sıkıca tut.
  • Sağ elini kullanıyorsan limonu sol elinle tut. Eğer solaksan sağ elinle tut.
 4. 4
  Sebze soyucuyu ya da meyve bıçağını konumlandır. Soyucuyu ya da bıçağı, keskin ağzı sana bakacak biçimde misket limonunun üst kısmına daya. Bıçağı sakın senden uzağa bakacak şekilde tutma çünkü bu şekilde kabuk soymak çok daha az kontrol sağlar ve kendini kesme ihtimalini artırır.
 5. 5
  Sistemli bir biçimde misket limonunun kabuğunu soy. Soyucuyu ya da bıçağı kendine doğru çek ve misket limonunun kabuğuna hafifçe bastır. İdeal olarak kabuğun yalnızca renkli kısmını soyman, altındaki beyaz katmana dokunmaman gerekir. Ancak bıçağın sabit ve kontrollü durmasına yardımı olacaksa beyaz katmana bastırmaktan çekinme.
 6. 6
  Kabuk şeritlerini süs için kullanmıyorsan beyaz kısmı ayır. Meyve bıçağını ya da herhangi bir küçük, keskin bıçağı kullanarak, soyulmuş kabuğun alt tarafındaki beyaz, etli kısmı al. Eğer kabuğu tariflerde kullanacaksan bu şiddetle tavsiye edilir çünkü kabuğun beyaz kısmı acıdır. Ama bir kokteylde ya da süs için kullanacaksan beyaz kısmı ayıklaman gerekmez.
 7. 7
  Kabuğu küçük parçalar hâlinde kes (isteğe bağlı). Aynı bıçağı kullanarak limonun kabuğunu küçük parçalara ayır. Artık limon kabuğun tariflerde kullanıma hazır. Misket limonunun geri kalanınıysa streç filme sarıp daha sonra kullanım için buzdolabına koy.
  Reklam

İpuçları

 • Kabuğu soyulmuş misket limonlarını buzdolabında saklayıp suyunu sonra sıkabilirsin. Kurumalarını önlemek için streç filme sar.
 • Microplane’ini temizlemekten hoşlanmıyorsan Microplane’le kabuğunu rendelediğin misket limonunun arasına bir kat yağlı kâğıt veya streç film koy.[3] Bu, kâğıdın ya da streç filmin yırtılmasına yol açabileceğinden sadece sağlam materyaller kullan.
 • Misket limonu doğru düzgün soyulamayacak kadar yumuşaksa sertleştirmek için iki dakikalığına dondurucuya koy.[4]
 • Kabuğu kullanılacak en iyi limonlar parlak renklidir ve tırnakla çizildiğinde kokuları çok keskindir. İnce kabuklu misket limonlarının kabuğunu soymak zor olabilir.[5]
 • Limonun hem kabuğunu hem de suyunu kullanıyorsan önce kabuğunu soy, sonra suyunu sık.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kesme tahtası
 • Küçük kâse
 • Microplane veya
 • Limon kabuğu soyucu veya
 • Sebze soyucu veya
 • Meyve bıçağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 880 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam