Bu wikiHow makalesi sana, Minecraft'ta kayıp bir evin yerini nasıl bulacağını öğretir. Eski evinden vazgeçmeye ve vahşi doğada yeni bir medeniyet kurmaya hazır değilsen eve dönmek için kullanabileceğin birkaç numara var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Genel Numaralar Kullanmak

 1. 1
  Karakterini öldür. Evinde bir yatak varsa ve son uyuduğundan beri başka hiçbir yatakta uyumadıysan evine geri dönmenin en kolay yolu, ölmek ve evde yeniden doğmak için bir uçurumdan atlamaktır.
  • Şu anda Creative Mode’da (Yaratıcı Mod) oynuyorsan Survival Mode’u (Hayatta Kalma Modu) geçici olarak etkinleştirmen gerekecektir.
  • Henüz bir yatakta uyumadıysan veya uyuduğun son yatak evindeki yatak değilse bu kesinlikle işe yaramayacaktır.
  • Ölüm anında kaybetmek istemediğin değerli kaynaklar taşıyorsan bunları saklamak için bir sandık oluşturabilir, ardından F3 (masaüstü) tuşuna basarak veya bir haritaya (konsol ve cep/PE sürümleri) bakarak koordinatlarını kontrol edebilirsin. Yeniden doğduktan sonra eşyalarını almak için bu koordinatlara geri dönebilirsin.
  • Java Edition kullanıyorsan ve dünyan Hardcore Mode’a (En Zor Mod) ayarlanmışsa karakterini öldüremezsin; aksi takdirde dünyanı silmen gerekir.
 2. 2
  Tanıdık yer işaretleri ara. Ne yazık ki çoğu durumda evini bulmak için yapabileceğin en iyi şey, adımlarını tanınabilir bir dönüm noktasına doğru izlemek, ardından bu noktadan evine doğru ilerlemek olacaktır. Bunu yapmana yardımcı olabilecek genel önemli noktalar arasında şunlar bulunur:
  • Dağlar
  • Spesifik biyomlar (ormanlar gibi)
  • Su bulunan yerler (veya bulunmayan yerler)
  • Oyunun ürettiği yapılar (köyler gibi)
 3. 3
  Bir pusula yap. Pusula kullanmak seni başlangıç noktana geri yönlendirecektir. Evin ilk doğma noktasına yakınsa bu, eve giden yolu oradan bulmana yardımcı olacaktır. Ayrıca, bir pusulayı bir mıknatıs taşına mıknatıslarsan pusula her zaman o mıknatıs taşını gösterecektir.
  • Evin ilk doğma noktana yakın olmasa bile bazı önemli noktaları tanıyabileceğin için pusula kullanmaktan yine de yararlanabilirsin.
  • Bir mıknatıs taşı edindiysen ve pusulanın üzerinde kullandıysan pusula seni mıknatıs taşının bulunduğu yere götürecektir. Bu, bulunduğun yer ilk doğma noktasından uzaksa kullanışlıdır.
 4. 4
  Güvenli bir yere ışınlan. Işınlanmanın etkinleştirildiği bir sunucuda oynuyorsan başka bir karakterin konumuna ışınlanabilirsin. Bu, diğer oyuncu evinin yakınındıysa evini bulmana yardımcı olacaktır.
  • Singleplayer (tek oyunculu) modda da ışınlanabilirsin ancak bunu yapmak ya evinin koordinatlarını bilmeni ya da tahmin etmeni gerektirir (ki bu muhtemelen evini bulmana yardımcı olmaz).
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Masaüstünde Minutor’ı Kullanmak

 1. 1
  Bu yöntemin nasıl çalıştığını anla. Minutor, Minecraft dünyanın görsel bir sunumunu ortaya çıkaran ücretsiz bir programdır. Evin dünyanın dosyalarında kayıtlı olduğu sürece Minutor'da dünyanın klasörünü açmak, evine hızlı bir şekilde göz atmana ve koordinatlarını belirlemene olanak tanır.
  • Maalesef Minecraft'ın konsol veya cep (yani PE) sürümlerinde evini bulmak için Minutor’ı kullanamazsın.
 2. 2
  Minutor İnternet sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://seancode.com/minutor/ adresine git.
 3. 3
  İşletim sistemini seç. Sayfanın üst kısmına yakın bir yerde bulunan “Download" (İndir) başlığının altında, işletim sisteminin bağlantısına tıkla (Windows installer (Windows yükleyicisi) gibi). Bu, Minutor kurulum dosyasını indirir.
  • Mac'te, burada OSX bağlantısına tıkladığından emin ol.
 4. 4
  Minutor'ı kur. Bu işlem, bir Windows bilgisayar mı yoksa bir Mac mi kullandığına bağlı olarak değişecektir.
  • Windows — Minutor dosyasına çift tıkla, ardından Minutor yüklenmeye başlayana kadar yükleyicideki gerekli butonlara tıkla.
  • Mac — Minutor DMG dosyasını aç, istenirse yazılıma izin ver, Minutor uygulama simgesine tıklayıp "Uygulamalar" klasör simgesine sürükle ve ekrandaki talimatları izle.
 5. 5
  Minecraft başlatıcısını aç. Bunu yapmak için, çimenli bir toprak bloğuna benzeyen Minecraft uygulama simgesine çift tıkla.
 6. 6
  Launch options’a (Başlatma seçenekleri) tıkla. Bu sekme, pencerenin sağ üst tarafındadır.
 7. 7
  Gri renkli "Advanced settings” (Gelişmiş ayarlar) anahtarına tıkla. Bu, pencerenin sağ üst tarafındadır. Anahtar yeşile dönecektir.
  • Bu buton yeşilse gelişmiş ayarlar zaten etkinleştirilmiştir.
  • Devam etmeden önce, bu kararı onaylamak için Tamam'a tıklaman gerekebilir.
 8. 8
  Latest release’e (Son sürüm) tıkla. Bunu pencerenin ortasında bulursun.
 9. 9
  Minecraft kurulum klasörünü aç. Bunu yapmak için "Game directory” (Oyun dizini) bölümünün en sağ tarafındaki yeşil, sağa bakan oka tıkla. Bu, kayıtlı dünyaların da dâhil olmak üzere Minecraft'ın dosyalarını sakladığı klasörü açacaktır.
 10. 10
  ”saves” (kayıtlar) klasörünü aç. Bunu yapmak için, pencerenin üstüne yakın olması gereken bu klasöre çift tıkla.
  • Mac'te bu adımı atla.
 11. 11
  Yolu kopyala. Aşağıdakileri yaparak klasör adresini ("yol" olarak da bilinir) Minecraft’ın “saves” (kayıtlar) klasörüne kopyalayabilirsin::
  • Windows — Windows - Yolu seçmek için Dosya Gezgini penceresinin üst kısmındaki adres çubuğuna tıkla, ardından kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas.
  • Mac — “saves” klasörüne Control tuşunu basılı tutarak tıkla, Option tuşunu basılı tut ve açılır menüde Yol Adı Olarak Kopyala: [klasör] seçeneğine tıkla.
 12. 12
 13. 13
  File’a (Dosya) tıkla. Bu, pencerenin sol üst köşesindedir. Bir açılır menü çıkar.
  • Mac’te bu, ekranın sol üst köşesindedir.
 14. 14
  Open…’a (Aç) tıkla. Bu seçeneği File (Dosya) açılır menüsünün üst kısmında görürsün. Bu, "Open World" (Dünya Aç) penceresini açar.
 15. 15
  Kopyaladığın yolu gir. Bunun için:
  • Windows — İçeriklerini seçmek için "Open World” (Dünya Aç) penceresinin üstündeki adres çubuğuna tıkla, ardından kopyalanan yolu yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına bas ve Enter’a bas.
  • Mac — Mac - Görüntü sekmesine tıkla, Yol Çubuğunu Göster’e tıkla, yol çubuğuna tıkla ve Ctrl+V tuşlarına bas.
 16. 16
  Bir klasör seç. Dünyanın adını taşıyan klasöre bir kez tıkla.
  • Açmak için önce “saves" (kayıtlar) klasörüne çift tıklaman gerekebilir.
  • Örneğin, evini bulamadığın dünyanın adı “Deniz'in Toprakları” ise "saves" klasörünün içindeki “Deniz'in Toprakları” klasörüne tıklarsın.
 17. 17
  Klasör Seç’e tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir. Minecraft haritan Minutor’da açılır.
  • Mac’te bunun yerine Seç'e tıkla.
 18. 18
  Evini ara. Evinin yukarıdan görünüşünü aklında tutarak, evine benzeyen bir yer bulana kadar haritada sürükleyerek gezin. Birçok Minecraft haritasının boyutu göz önüne alındığında, bir süre araman gerekebilir.
  • Evini bulduğunda, pencerenin sol alt köşesinde görüntülenen koordinatlarını görmek için evini farenle seçebilirsin. Daha sonra evi bulmak için oyunun içindeki F3 menüsünü kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kaybolmayı Önlemek

 1. 1
  Bir evin olur olmaz bir yatak oluştur ve onda uyu. Bunu yapmak, doğma noktanı yatağa ayarlar, yani ölünce oyunun başlangıç noktası yerine evinde yeniden doğarsın.
  • Evinin yerini ezberleyene kadar başka bir yatakta uyumaktan kaçın.
  • Yatağın yok olursa başka bir yatak oluşturup onda uyumalısın.
 2. 2
  Evinin koordinatlarını belirle.[1] Masaüstünde "X", "Y" ve "Z" koordinat değerlerini getirmek için F3 (veya bazı bilgisayarlarda Fn+F3) tuşuna/tuşlarına basabilirsin. Bunu evinin içinde yapmak sana evinin tam koordinatlarını gösterecektir; kaybolursan ve yatağın yok olursa (veya başlangıç noktasında doğmak istemezsen) koordinatlara geri dönmek için F3 menüsünü kullanabilirsin.[2]
  • Evini inşa eder etmez koordinatlarını yazmak en iyisidir.[3]
  • Kaybolursan koordinatlar menüsünü açıp sayıların evinin koordinatlarına yaklaştığı yönde hareket etmeye başlayabilirsin.[4]
  • Minecraft pocket’ta (PE) ve konsol sürümlerinde koordinatlarını görmek için bir harita kullanman gerekir.
 3. 3
  Seyahatlerini takip etmek için meşaleleri kullan. Evinin bulunduğu bölgeden ayrılırken yanında bir yığın meşale getir ve yürüdükçe meşaleleri arkana bırak. Bu, evinin nerede olduğunu hatırlayamayacak kadar çok uzaklara gittiğinde evine bir “ekmek kırıntısı" yolu oluşturmana olanak sağlar.
  • Meşaleleri bırakmak geceleri geri dönmen gerekiyorsa bazı yaratıkları da senden uzak tutacaktır.

 4. 4
  Evin için bir işaret ışığı oluştur. İşaret ışıkları havaya bir ışık huzmesi gönderir; genellikle bu ışını inanılmaz derecede uzaktan görebilirsin; bu da 250 blok öteye seyahat etsen bile evini bulmanı ve ona dönmeni kolaylaştırır.[5]
  • Gerçek bir işaret ışığı oluşturmak için çok kaynak gerektiren bir süreçten geçmek istemiyorsan toprak ve meşalelerden oluşan bir kule de benzer bir amaca hizmet eder.
 5. 5
  Güneşin konumunu takip et. Güneş her zaman aynı yönde doğar ve tersi yönde batar. Yer yüzünde bir keşif seferine çıkarken, hangi yönde yürüdüğünü gün doğumu veya gün batımına göre not et.
  • Güneşi göremiyorsan her zaman güneşin mevcut konumuna bakan ayçiçekleri dik.
 6. 6
  Madencilik yaparken rotanı takip et. Yer altındayken, meşaleleri duvarın yalnızca bir tarafına koy. Mesela meşalelerin hepsi sağ taraftaysa meşaleler sol tarafına geldiğinde eve döndüğünü anlarsın.
  • Daha detaylı bilgiler içeren ahşap tabelalar veya kod olarak boyalı yün de kullanabilirsin. Mesela kırmızı yün “lav bu tarafta” anlamına gelebilir, mavi yün de “çıkış yolu” anlamına gelebilir.
  • Tamamen kaybolursan kazarak doğrudan yüzeye çıkıp yer işaretlerini arayabilirsin. Bu risklidir çünkü üstündeki çakıllar veya lav karakterini öldürebilir.
 7. 7
  Ortak rotalar üzerine yollar yap. Sık sık iki konum arasında yolculuk yapıyorsan takip etmek için meşalelerden, kaldırım taşlarından, çitlerden veya belirgin başka bir işaretleyiciden bir yol oluştur. Dünyanı daha da geliştirdikçe uzun mesafeler kat etmek için maden arabalarıyla elektrikli demiryolları inşa etmek veya gece dinlenmek için yol boyunca bir dizi karakol oluşturmak isteyebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Zac Churchill. Minecraft Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 2 December 2020.
 2. Zac Churchill. Minecraft Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 2 December 2020.
 3. Zac Churchill. Minecraft Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 2 December 2020.
 4. Zac Churchill. Minecraft Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 2 December 2020.
 5. https://minecraft.gamepedia.com/Beacon

Bu wikiHow makalesi hakkında

Zac Churchill
Ortak yazarlar :
Minecraft Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Zac Churchill. Zac Churchill Davidson, North Carolina'da yaşamaktadır ve şu anda Tufts Üniversitesi'ne devam etmektedir. Sekiz yıldan fazla bir süredir Minecraft oynamaktadır, Minecraft'ın nasıl oynanacağı ve oyunun farklı sürümlerde nasıl değiştiği konusunda kapsamlı bilgiye sahiptir. Zac, özellikle Minecraft dünyalarındaki hayatta kalma modunda, yaratıcı modda büyük yapıların yapılmasında ve sunucu tasarımı/bakımında uzmanlık düzeyinde deneyime sahiptir. Bu makale 2.097 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.097 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam