Mililitreyi (mL) grama (g) dönüştürmek bir sayıyı yerine koymaktan çok daha karmaşıktır çünkü bir hacim birimi olan mililitre bir kütle birimi olan grama dönüştürülür. Yani bu, her maddenin farklı bir dönüşüm formülü olacak, fakat çarpmadan daha ileri bir matematik işlemi de gerektirmeyecek anlamına gelir. Bu dönüşüm genellikle yemek tariflerini bir birim sisteminden diğerine dönüştürürken veya kimya problemlerinde kullanılır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Mutfakta

 1. 1
  Su ölçümlerini dönüştürmek için bir şey yapma. Bir mililitre suyun bir gram kütlesi vardır ve normal şartlarda yemek tarifleri, matematik ve fizik problemlerinde (aksi belirtilmedikçe) bir gram gelir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yok: mililitre olarak belirtilen miktar gram olarak da aynıdır.
  • Bu kolay dönüşüm bir tesadüf değil, birimlerin tanımlanış şeklinin bir sonucudur. Çoğu bilimsel birim, çok yaygın ve kullanışlı bir madde olduğu için su kullanılarak tanımlanır.
  • Ancak su, günlük yaşantıda olması gerekenden daha sıcak veya soğuksa farklı bir dönüşüm kullanman gerekir.
 2. 2
  Süt için dönüşüm yapılacaksa bunu 1,03 ile çarp. Sütün mL ölçümünü 1,03 ile çarparak gram cinsinden kütlesini (veya ağırlığını) bulabilirsin. Bu sayı tam yağlı süt içindir. Yağsız sütün değeri 1,035’e yakındır, fakat çoğu tarif için bu fark önemli değildir.[1]
 3. 3
  Tereyağı için dönüşüm yapılacaksa 0,911 ile çarp. Eğer bir hesap makinen yoksa 0,9 ile çarpmak çoğu tarif için yeterince doğru olacaktır.[2]
 4. 4
  Un için dönüşüm yapılacaksa 0,57 ile çarp. Piyasada çok farklı un çeşitleri mevcut, fakat çoğu markanın çok amaçlı, tam buğday veya ekmek unu yoğunluk olarak oldukça yakındır. Ancak farklılık olabileceğinden, ununu tarifine yavaş yavaş ekleyerek miktarını hamurun veya karışımın görüntüsüne göre ayarla.
  • Bu ölçümde bir yemek kaşığı 8,5 gram ve 1 yk = 14,7868 mL olarak hesaplanmıştır.[3]
 5. 5
  Diğer malzeme dönüşümleri için internet üzerindeki hesap makinelerini kullan. En yaygın kullanılan birimler birim çevir kullanılarak dönüştürülebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Temel Kavramlar

 1. 1
  Mililitre ve hacmi kavra. Mililitre bir hacim birimi veya boşluk miktarıdır. Bir mililitre su, bir mililitre altın veya bir mililitre hava aynı miktarda boşluğu kaplayacaktır. Eğer bir nesneyi daha küçük ve yoğun yapmak için ezersen hacmi değişir. Yaklaşık 20 damla su veya bir tatlı kaşığının 1/5’i bir mililitre hacmindedir.[4]
  • Mililitre mL şeklinde kısaltılır.
 2. 2
  Gram ve kütleyi kavra. Gram bir kütle birimi veya madde miktardır. Eğer bir nesneyi daha küçük ve yoğun yapmak için ezersen kütlesi değişmez. Bir ataş, şeker paketi veya kuru üzüm yaklaşık birer gramdır.[5]
  • Gram çoğu zaman ağırlık birimi olarak kullanılır ve günlük hayatta tartı kullanılarak ölçülebilir. Ağırlık yerçekiminin kütleye etkiyen kuvvetidir. Eğer uzaya gitseydin yine aynı kütleye sahip olurdun (madde miktarı) ancak yerçekimi olmadığından bir ağırlığın olmazdı.
  • Gram g şeklinde kısaltılır.
 3. 3
  Dönüştürdüğün maddenin ne olduğunu neden bilmen gerektiğini öğren. Bu birimler farklı şeyleri ölçtüğünden onları birbirine dönüştürmek için pratik bir formül yok. Ölçtüğün nesneye göre bir formül bulman gerekir. Örneğin; bir mililitrelik kabın içine sığan şeker pekmezi miktarı ile bir mililitrelik kabın içine sığan su miktarı farklı ağırlıklara sahiptir.
 4. 4
  Yoğunluk hakkında bilgi edin. Yoğunluk, bir nesnenin içindeki maddelerin birbirine ne kadar yakın olduğunu ölçer. Günlük yaşantımızda yoğunluğu ölçmeden anlayabiliriz. Eğer metal bir topu eline alacak olursan ağırlığı seni şaşırtacaktır, çünkü yoğunluğu yüksektir, küçük bir alana çok fazla madde istiflenmiştir. Eğer buruşturulmuş kâğıttan yapılmış, aynı büyüklükte bir topu eline alacak olursan onu kolayca sağa sola atabilirsin. Kâğıt topun yoğunluğu azdır. Yoğunluk, birim hacimdeki kütle olarak ölçülür. Örneğin; bir mililitrelik hacme ne kadar gram kütle sığar? Bu, işte bu yüzden iki ölçüm arası dönüşüm yapmak için kullanılabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Herhangi Bir Maddeyi Dönüştürmek

 1. 1
  Maddenin yoğunluğuna bak. Yukarıda anlatıldığı gibi, yoğunluk (ya da özkütle) birim hacim başına düşen kütledir. Eğer bir matematik veya kimya problemi çözüyorsan maddenin yoğunluğunun ne olduğu verilmiş olabilir. Aksi takdirde, maddenin yoğunluğunu internetten veya bir tablodan araştır.
  • Bu tabloyu kullanarak herhangi bir saf elementin yoğunluğuna bakabilirsin. (1 cm3 = 1 millilitre olduğunu unutma)
  • Bu belgeyi kullanarak pek çok yiyecek ve içeceğin yoğunluğuna bakabilirsin. Listedeki sadece "özgül ağırlığı" olan maddeler için g/mL biriminde verilen bu yoğunluk değerleri 4ºC için geçerli olsa da aşağı yukarı oda sıcaklığındaki maddeler için de epey yakın değerlerdir.
  • Diğer maddelerin yoğunluklarını, isimlerinin arkasına "yoğunluğu" sözcüğünü ekleyip arama motoruna girerek bulabilirsin.
 2. 2
  Gerekirse yoğunluğu g/mL’e dönüştür. Bazen, yoğunluk g/mL haricinde birim olarak verilir. Eğer yoğunluk g/cm3 olarak yazılırsa, cm3 tam olarak 1 mL’ye eşit olduğu için bir değişiklik yapılmasına gerek olmaz. Diğer birimler için, yoğunluk birimleri dönüştürücüsünü dene veya hesabı kendin yap:
  • Yoğunluğu g/mL elde etmek için kg/m3 (metreküp başına kilogram) ile 0,001’i çarp.
  • Yoğunluğu g/mL elde etmek için lb/gallon (A.B.D galonu başına pound) ile 0,120’yi çarp.
 3. 3
  Mililitre olan hacmi yoğunlukla çarp. Maddenin mL ölçümünü g/mL yoğunluğu ile çarp. Bu cevabı (g x mL) / mL cinsinden verir fakat yukarıdaki ve aşağıdaki mL’ler birbirini götürünce sadece g veya gram elde edersin.
  • Örneğin; 10 mL etanolü grama dönüştürmek için etanolün yoğunluğuna bak: 0,789 g/mL.[6] 10 mL ile 0,789 g/ml’yi çarparsan 7,89 gram elde edersin. Artık 10 mililitre etanolün 7,89 gram geldiğini biliyorsun.
  Reklam

İpuçları

 • Gramdan mililitreye dönüşüm yapmak için, gramı yoğunlukla çarpmak yerine böl.
 • Suyun yoğunluğu 1 g/mL’dir. Eğer bir maddenin yoğunluğu 1 g/mL’den büyükse, o zaman bu madde saf sudan daha yoğundur ve suda batar. Eğer bir maddenin yoğunluğu 1 g/mL’den azsa, o zaman bu madde sudan daha az yoğundur ve suda yüzer.
Reklam

Uyarılar

 • Nesneler sıcaklıkları değiştikçe genişleyip büzülebilir, özellikle de erirken, donarken veya benzer bir değişim geçirirken. Ancak, maddenin formunu biliyorsan (örneğin; katı veya sıvı) ve normal şartlar altında çalışıyorsan, onun "tipik" yoğunluğunu kullanabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 14 kişi çalıştı. Bu makale 333.997 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 333.997 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam