Milia, cildini her yaşta etkileyebilen ama en çok bebeklerde yaygın olarak görülen küçük, beyaz şişliklerdir. Milia, senin için bir tehlike teşkil etmez ve çoğunlukla kozmetik bir sorundur. Çoğu durumda, kendi kendine geçer. Ancak, gerçekten sinirini bozuyorlarsa süreci desteklemek ve hızlandırmak için yapabileceğin birkaç şey vardır. Daha aydınlık bir cilde doğru yolculuğuna başlamak için bazı ev çözümlerini dene ya da bir cilt bakım uzmanına danış!

Yöntem 1 / 4:
Ev Çözümlerini Denemek

 1. 1
  Berrak bir cilt için yüzünü her gün temizle. Miliadan kurtulmaya, iyi bir cilt bakımı rutini oluşturarak başla. Yüzünü günde iki kez ılık suyla yıkamayı ihmal etme. Hafif, nazik bir temizleyici kullanmalısın. Üstünde “Hafif” ya da “Hassas Ciltler İçin” yazanları seçmeye çalış.[1]
  • Temizleyiciyi 20-30 saniye boyunca cildine nazik bir şekilde sür. İyice durula ve temiz, kuru bir havluyla hafifçe dokunarak kurula.
 2. 2
  Cildini temizlemeye yardımcı olması için peeling yap. Ergenler ve yetişkinler, miliayı peeling’le tedavi etmelidirler. Ya peeling etkili bir nemlendirici ya da hedefe yönelik bir peeling ürünü tercih edebilirsin.
  • Eğer milia cildine çok yayılmışsa ve cildin kuruysa peeling yapan bir nemlendirici iyi bir fikirdir. Nemlendirici, cildinin altında biriken ölü deri hücrelerini azaltır ve peeling özelliği, cildinin birikmiş olan ölü deri hücrelerinden kurtulmasını sağlar.
  • A vitamini içeren bir nemlendirici ara. Ayrıca, yoğun yağlar içermemeli.[2]
  • Kurtulmak istediğin birkaç millia varsa ve başka bir cilt sorunun yoksa hedefe yönelik bir peeling uygulaması en iyisidir. Salisilik asit içeren, hedefe yönelik bir peeling uygulaması seç.
  • Peeling, yok olana kadar günde bir kez doğrudan miliaya uygulanmalıdır. Ürüne özel talimatları uygulamak için etikete bak.
 3. 3
  Daha aydınlık bir cilt için rutinine Retinollü ürünler ekle. Retinol, yaygın bir şekilde akneyle ve yaşlılık belirtileriyle savaşmak için kullanılır. Cildinin yumuşak ve berrak kalmasını sağlayan peeling özellikleri vardır. En iyi sonuçlar için, hedefe yönelik, retinollü losyon kullan ve cildinin miliadan etkilenen kısmına doğrudan sür.[3]
  • Retinol kullanmadan önce, yüzünü yıkayıp yaklaşık 30 dakika bekle.
  • Bezelye büyüklüğündeki Retinolü iki gecede bir, yüzünün miliayla kaplı yerine sür.
  • Retinol’ü üst göz kapağına sürme çünkü gözlerine kaçarsa tahrişe ve zarara neden olabilir.
 4. 4
  Evde kimyasal peeling yap. Peeling’ler, miliadan kurtulmanın en etkili yollarından biridir çünkü temelde cildin için derin bir kimyasal soyucudur. Dermatoloğa gidecek paran yoksa endişelenme. Evde yapabileceğin, çok işe yarayan ve kullanması kolay birçok kimyasal peeling vardır.[4]
  • Laktik ve glikolik asit gibi içerikler var mı diye bak.
  • Ambalajın üzerindeki talimatlara uy. Talimatlar, seçtiğin peeling’e göre değişecektir.
 5. 5
  Gözeneklerini açmak için buhar kullan. Gözeneklerini açmak ve temizlemek, daha berrak bir cilde sahip olmak için harika bir yoldur. Gözeneklerini buhara tutmak için, geniş bir kabı neredeyse kaynar olan suyla doldur. Dikkatli bir şekilde kabın üzerine eğil ve yüzünü suya yaklaştır. Buharı içeride tutmak için başının üzerine bir havlu ört ve 5-10 dakika bu şekilde kal.[5]
  • Alternatif olarak, banyo kapısını kapatıp duşta sıcak suyu aç ve havalandırmayı kapat. Oda epey buharlanacaktır. Buharda 5-10 dakika kal.
 6. 6
  Haftada 3 gün yumurta maskesi yap. Yumurtada retinol bulunur, o yüzden cildini temizlemeye yardımcı olabilir. Basit bir maske yapmak için, 1 yumurta beyazını, ½ tatlı kaşığı badem yağını, 1 çorba kaşığı sade yoğurdu ve 1 çorba kaşığı saf balı karıştır. Bunları, macun olana kadar karıştır ve milia olan yerlere sür.[6]
  • Maskeyi 30 dakika beklet, sonra da ılık suyla durulayıp hafifçe dokunarak kurula.
  • En iyi sonuçlar için, bu maskeyi haftada 3 gün kullan.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Profesyonel Yardım Almak

 1. 1
  Ev çözümleri sende işe yaramazsa bir dermatoloğa git. Ev çözümlerinin miliadan kurtulmana yardım etmediğini görürsen bir dermatologdan randevu al. Dermatoloğa belirli bilgiler verebilmek için randevundan önce birkaç not almayı dene. Ne kadar zamandır miliayla uğraştığını ve ne sıklıkta çıktıklarını düşün. [7]
  • Ailenden ya da arkadaşlarından güvendikleri bir dermatolog tavsiyesi iste. İtibarı iyi bir dermatolog bulmak için internetteki yorumlara da bakabilirsin.
  • Milianın çok sık görüldüğünü ve kötü bir şey olmadığını unutma. Sadece seni rahatsız ediyorsa kurtulmak için girişimde bulunmalısın.
 2. 2
  Profesyonel bir kimyasal peeling yaptır. Dermatolog, senin evde yapabileceğinden daha güçlü bir kimyasal peeling yapabilir. Dermatologla beklentilerin hakkında konuşursan hafif bir peeling’e mi yoksa daha etkili bir peeling’e mi ihtiyacın olduğuna karar verebilir. Peeling canını yakmayacaktır.[8]
  • Peeling’den sonra cildin birkaç gün boyunca kızarıp hassas olabilir.
  • Peeling’den sonra cildine nasıl bakacağına dair dermatoloğunun talimatlarına uy.
 3. 3
  Derinlemesine temizlik için, miliayı bir profesyonele çıkarttır ya da lazer ablasyon yaptır. Çıkarma sırasında, uzman kişi cildindeki tıkanıklığı açmak için ya ellerini ya da özel bir aleti kullanacaktır. Çıkarma işlemi genelde acı vermez ama inatçı noktalarda biraz baskı hissedebilirsin. Çıkarma işlemini yapması için bir dermatologdan ya da estetisyenden randevu alabilirsin. [9]
  • Lazer ablasyon da çıkarmayla aynı şeyi yapar ama bunun için lazer ışını kullanır. Lazer, düşük ayara getirilir ve cildini tıkayan maddeyi ısıtarak buharlaştırır ya da süblimleştirir.
  • Çıkarmadan sonra bütün talimatlara uy. Retinol içeren ürünlere 1 ya da 2 günlüğüne ara vermen ya da günün geri kalanını makyajsız geçirmen gerekebilir.
  • Çıkarma işlemi yaptırmak istemiyorsan mecbur değilsin! Milia, kozmetik bir sorundur ve kaybolmamasının sana bir zararı dokunmaz.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Doktorunun Onayladığı Takviyeleri Almak

 1. 1
  Niasin takviyelerini dene. [10] Niasin, yani B3 vitamini vücudundaki birçok sistemin sağlıklı çalışmasına yardım ettiği düşünülen önemli bir besin maddesidir. Çoğu kişi, cildin sağlıklı kalmasını sağlamasının ve miliayı tedavi edebilmesinin, niasinin faydaları arasında olduğunu düşünür.
  • Herhangi bir takviye almadan önce doktorunla konuş.
  • Niasinin miliadan daha hızlı kurtulmayı sağladığı iddiasını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmadığını aklında bulundur.
  • Zaten niasin takviyesi almıyorsan günde 100 mg gibi küçük bir dozla başla. Niasini günde 1500 miligramdan fazla olma çünkü fazla dozun karaciğer hasarına neden olma riski vardır.
  • Sadece saf niasin takviyesi kullan çünkü bunun zararlı toksinler ve katkı maddeleri içerme ihtimali daha düşüktür.
 2. 2
  Biyotin takviyesi kullan. Bu koenzim ve B vitamini, H vitamini olarak da bilinir.[11] Çoğu kişi, sadece beslenme yoluyla yeterince biotin alır ama daha çok biotine ihtiyacın olduğunu düşünürsen takviye şeklinde de alabilirsin.
  • Yeni takviyeler denemeden önce doktoruna sor.
  • Biyotinin birçok faydası olduğu düşünülmektedir. Cilt sağlığına destek olur, yani cildinin miliayı daha çabuk atmasını sağlayabilir.
  • Ancak, bu iddiayı destekleyebilecek hiçbir bilimsel çalışma olmadığını aklında bulundur.
  • Yetişkinler günde sadece 25 ila 35 mikrogram biyotin almalıdırlar.
 3. 3
  Koenzim Q10 alımını arttır. Vücudunun koenzim Q10 miktarını arttırmak, doğal olarak ve takviye kullanmadan yapılabilir. Egzersiz yaptığında vücudun koenzim Q10 üretir ve bu vitamin, et ve balık gibi yiyeceklerde de bulunur. Vücudunun birçok sisteminin ve işlevinin sağlıklı olarak sürmesine yardımcı olduğu düşünülen bu vitamin, cilt sağlığını daha iyiye götürebilir.[12]
  • Koenzim Q10 ile milia arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmadığını aklından çıkarma. Öte yandan, bunun genellikle güvenli olduğu düşünülür. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunla konuş.
  • Koenzim Q10, emülgatör görevi görür; bu sayede yağları vücuttan atar. Vücudunun bu yağları daha kolay atmasını sağlayarak miliayla tıkalı gözeneklerin ölü deri hücrelerini atmasına da yardımcı olabilir.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Miliayı Önlemek

 1. 1
  Güneşe daha az maruz kal. Milia, güneş hasarıyla birlikte kötüleşebilir. Bu özellikle su toplamasının neden olduğu ikincil milian varsa doğrudur. Güneş yanığının sonucunda, milia yayılabilir ya da uzun süre geçmeyebilir, o yüzden güneşe daha az maruz kalmak, miliadan daha hızlı kurtulmanı sağlar.
  • Mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığına maruz kalma. Dışarıda zaman geçirirken yüzünü güneşten korumak için şapka tak.[13]
  • Özel olarak yüz bakımı için formüle edilmiş nazik ve yağsız bir güneş kremi sür. Ağır, yağlı bir güneş kremi gözeneklerini daha çok tıkayarak miliaya neden olan, hapsolmuş ölü cilt hücrelerini soymayı zorlaştırır.
  • Ama, hafif bir güneş kremi gözeneklerini tıkamadan seni güneşten koruyabilir. En az 15 ya da daha yüksek güneş koruma faktörlü, hafif bir güneş kremi ara.
 2. 2
  Ağır kozmetiklerden ya da kremlerden kaçın. Miliayı makyajla gizlemek cazip gelebilir ama böyle yapmak sadece milianın yüzünde daha uzun süre kalmasına neden olur. Yüzünde daha çok kir birikmesine de neden olarak miliadan kurtulmayı zorlaştırır.
  • Kozmetikler ve ağır kremler cildinde kalır ve gözeneklerini tıkar. Miliadan kurtulmak için, ölü cilt hücrelerini soyabilmen gerekir. Ama, gözeneklerin makyajla tıkalı olursa bunu yapmak çok daha zor olur.
 3. 3
  İyi bir cilt bakımını günlük rutininin bir parçası yap. Miliayı tamamen engelleyemeyebilirsin ama daha seyrek çıkmasını sağlamak için birtakım adımlar atabilirsin. Cildine her gün bakım yapmayı alışkanlığa dönüştür. Yüzünü yıka, nemlendir ve susuz kalma. Bütçen izin veriyorsa düzenli olarak cilt bakımı da yaptırabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Dermatoloğuna ya da estetisyenine cildine en uygun ürünleri sor.
 • Herkesin cildinin farklı olduğunu unutma, o yüzden senin için en iyi çözümü bulana kadar yeni şeyler denemeye devam et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 22.278 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.278 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam