Bilgisayarının ses girişlerini sohbet etmek veya evde biraz kayıt yapmak için haricî bir mikrofonla yükseltmek istiyorsan ister temel bir bilgisayar mikrofonun ister daha profesyonel XLR tipi bir mikrofonun olsun yeni düzenini kurmayı öğrenebilirsin. Neden sinyal almadığını anlamaya çalışıyorsan son bölümde sorun gidermeyi de öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Temel Bilgisayar Mikrofonlarını Bağlamak

 1. 1
  Mikrofonun üzerindeki jak'ı incele. Genel olarak, çoğu temel bilgisayar mikrofonu iki çeşit jak'tan birine sahiptir: bir çift kulaklıkta bulacağınla aynı türden bir jak olan 1/8" TRS jak'ı veya düz bir USB jakı. Bu jak'lardan çoğu için bilgisayarda karşılık gelen bağlantı noktaları vardır.
  • XLR mikrofon, çeyrek inçlik bir jak veya başka bir mikrofon türü kullanıyorsan sonraki bölüme geç.
 2. 2
  Bilgisayarındaki ilgili bağlantı noktasını bul. Hemen hemen tüm masaüstü bilgisayarlarda, kasanın önünde veya arkasında görünür mikrofon bağlantı noktaları bulunur. Genellikle bu bağlantı noktası pembe renkte olur ve üzerinde mikrofon resmi bulunur. 1/8 inçlik bir jak'ın varsa tek yapman gereken onu bu bağlantı noktasına takmak ve sesi test etmeye başlamaktır.
  • Mikrofonunun ucunda bir USB jak'ın varsa çoğu bilgisayarın yanında veya arkasında iki veya daha fazla USB bağlantı noktası olur. USB jak'ını bu bağlantı noktalarından birine takman yeterlidir.
  • Dizüstü bilgisayarlar ve daha çağdaş bazı bilgisayarlarda mikrofon bağlantı noktaları yoktur çünkü bunlar genellikle dâhilî mikrofonlarla donatılmıştır. Bununla birlikte, çoğu bilgisayarda kulaklık bağlantı noktasına takmak ve daha sonra ses ayarlarını yapmak mümkündür.
 3. 3
  Yeni mikrofonunu seçtiğin kayıt yazılımıyla test et. Seviyelerini test etmenin ve ayarlarını kontrol etmenin en kolay ve hızlı yolu, giriş sesi seçeneklerine gidip yeni taktığın cihazın görünür olduğundan ve kullanım için seçildiğinden emin olmaktır. Bir kayıt programı aç ve mikrofonu kullanmayı ve seviyeleri ayarlamayı dene.
  • Windows'ta, Ses Kaydediciyi; Mac'te, Quicktime veya GarageBand'i kullanabilirsin.
  • Sinyal alamıyorsan sorun giderme ipuçları için son bölüme geç.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Profesyonel Mikrofonları Bağlamak

 1. 1
  Mikrofonun ucundaki jak'ı incele. Daha üst sınıftaki müzik mikrofonları, kondansatör mikrofonları ve diğer profesyonel donanım, bunları takmadan önce genellikle bir adaptör veya dönüştürücü kablosu gerektirir. Bunların fiyatı değişir ve bilgisayara takmaya çalıştığın mikrofon türüne göre aralarında fark olur.
  • Mikrofonun ucunda bir üçgen sivri uçlar görürsen bu bir XLR mikrofondur ve XLR jak'ını 1/8 inç bağlantı noktasına, USB'ye veya bir miksere dönüştüren bir kablo alman gerekir.
  • Jak çeyrek inç ise, bir gitar kablosu boyutundaysa, USB'ye veya (daha genellikle) 1/8 inç boyutuna dönüştürecek bir adaptör kablosu satın alman ve bunu mikrofon bağlantı noktasına veya kulaklık bağlantı noktasına takman gerekir. Bu kablolar genellikle oldukça ucuzdur, birkaç liradan pahalı değildir.
 2. 2
  Uygun dönüştürücüyü al. Bu mikrofon türlerinin her ikisinin de bilgisayara takmadan önce bir tür adaptöre bağlanması gerekir. Bu mikrofonlar tipik olarak daha yüksek kalitede olduğundan, sinyali olabildiğince güçlü tutmak için iyi uyarlama ekipmanına yatırım yapmak en iyisidir.
  • XLR mikrofonlar, kablolar veya bir USB dönüştürücü kutusu ile nispeten ucuz bir şekilde uyarlanabilir ancak bazı kullanıcılar bunun "cızırtılı" olabileceğini ve iyi mikrofonların kalitesinin bir kısmını kaybedebileceğini düşünür. En iyi ses kalitesi için USB çıkışlı bir miksaj panosuna yatırım yap.
  • Çeyrek inç ila sekiz inç arası dönüştürücü kablolar yaygın olarak bulunur ve oldukça ucuzdur. Bunları herhangi bir elektronik mağazasında veya İnternet'te bir elektronik perakendecisinde bulabilirsin.
 3. 3
  Yeni mikrofonunu seçtiğin kayıt yazılımıyla test et. Seviyelerini test etmenin ve ayarlarını kontrol etmenin en kolay ve hızlı yolu, giriş sesi seçeneklerine gidip yeni taktığın cihazın görünür olduğundan ve kullanım için seçildiğinden emin olmaktır. Bir kayıt programı aç ve mikrofonu kullanmayı ve seviyeleri ayarlamayı dene.
  • Windows'ta, Ses Kaydediciyi; Mac'te, Quicktime veya GarageBand'i kullanabilirsin.
  • Sinyal alamıyorsan sorun giderme ipuçları için son bölüme geç.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yaygın Sorunları Gidermek

 1. 1
  Ses girişi ayarlarını kontrol et. Sinyal almıyorsan bilgisayarının ses ayarlarına git ve doğru cihazın seçildiğinden ve seviyelerin uygun olduğundan emin ol.
  • Mac'te seni engelleyecek sürücü yoktur, bu nedenle yapman gereken tek şey Sistem Ayarları'na gidip "Ses"e tıklamak, ardından "Giriş"i seçmek. Yerleşik mikrofon yerine mikrofonun işaretli olduğundan emin ol.
  • PC'de, Denetim Masası'na git, "Donanım ve Ses"e tıkla, ardından "Ses"e tıkla. Başka bir pencere açılmalıdır. En üstte kayda tıkla. Mikrofonunu orada görmen gerekir. Yanında yeşil bir onay işareti yoksa seçilmemiştir. Üzerine tıkla, ardından özelliklere tıkla. Daha sonra alt kısımdaki ayarları "Bu Cihazı Kullan" olarak değiştirebilirsin ve cihaz bilgisayarına bir sonraki takılışında otomatik olarak kullanılır.
 2. 2
  Giriş seviyesini ayarla. Çoğu bilgisayarda, giriş ses düzeyini kontrol edebilirsin. Daha düşük kaliteli mikrofonlarla yarı-iyi bir sinyal almak için genellikle biraz yükseğe ayarlama yapmak gerekir, ancak seviyeleri fazla yükseltmek de istemezsin. Genellikle en iyisi varsayılan aralıkta (yaklaşık %50) bir yere ayarlamaktır.
  • Mac'te bunu Sistem Ayarları'nda, "Ses" altında yapabilirsin.
  • PC'de bunu "Donanım ve Ses" bölümünde "Ses" altında yapabilirsin.
 3. 3
  Hoparlörünün ve bilgisayarının sesini kontrol et. Haricî hoparlörlerin varsa veya takılı kulaklıkların varsa ses seviyelerinin doğru ayarlandığından ve masaüstündeki ayarların doğru şekilde yapıldığından emin olman gerekir, aksi takdirde hiçbir şey duymayabilirsin.
 4. 4
  Mikrofondaki ayarları kontrol et. Mikrofonun açık olduğundan, kablonun takılı olduğundan ve mikrofona bağlı olarak başka ayarların doğru yapıldığından emin olman gerekir.
  • Bazı kondansatörü mikrofonlar ve konuşma mikrofonları, bazıları daha yüksek sesli olan veya diğerlerinden daha geniş bir ses aralığına sahip olabilecek çeşitli geçiş ayarlarına sahip olur. Amaçlarız için en iyi sesi bulmak adına bu ayarlar aralarında geçiş yap.
 5. 5
  Kullandığın programdaki ayarı kontrol et. Farklı ses işleme programları, kontrol etmen gereken çeşitli giriş ayarlarına da sahip olur. Bazı kayıt yazılımları, sistem ayarlarından değiştirmiş olsan bile dâhilî mikrofonları veya diğer kaynaklardan sesi alacak şekilde ayarlanmış olabilir.
  • Örneğin, Skype kullanıyorsan Araçlar> Seçenekler> Ses ayarları'na git ve mikrofonunu seç. Mikrofonun listede yoksa veya hâlâ çalışmıyorsa çalıştırmak için yazılım veya sürücü gerektirip gerektirmediğini kontrol et.
 6. 6
  Bilgisayarını yeniden başlatmayı dene. Bazen, en azından kullanmaya çalıştığın programı kapatman, hatta bazı bilgisayarların taktığın yeni bir donanım parçasını tanımasını sağlamak için yeniden bilgisayarı başlatman gerekir.
  • Mikrofon hâlâ çalışmıyorsa başka bir mikrofon kullanmayı veya mikrofonu başka bir bilgisayarda kullanmayı dene. Bu, sorunun bilgisayardan mı yoksa mikrofondan mı kaynaklandığını anlamana yardımcı olur.
  Reklam

İpuçları

 • Mikrofonun uygun konektöre sahip olduğundan emin ol.
 • Mikrofonunu test etmeden/yapılandırmadan önce bağladığından emin ol.
 • Sesinizi çok kısık duyuyorsan mikrofonunun sesini artırmayı dene.
 • Windows bilgisayarlardaki Ses Kaydedici, Çalıştır iletişim kutusuna sndrec32 yazarak bulunabilir.
 • Mac bilgisayardaki GarageBand, Dock'ta veya/Uygulamalar'da bulunabilir. Yüklenmemişse Ek Yüklemeler diskinde bulunur ve bazen adı Disk 2'dir.
 • Konuşmaları kaydet.
Reklam

Uyarılar

 • Mikrofonunu uygun pembe renkli olan yerine başka bağlantı noktalarına bağlama. Bu, mikrofona veya bağlantı noktasına zarar verebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bilgisayarına bağlanmak için bir mikrofon.
 • Ses kartı veya yongası olan bir bilgisayar.
 • XLR veya 1/4 "TRS jak'ın varsa bir dönüştürücü.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 32 kişi çalıştı. Bu makale 2.278 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.278 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam