Mikrodalgada yumurta haşlamak mümkün, fakat herhangi bir patlama olmaması için bazı önlemler almalısın. Yumurtaların üzerini su ile kaplar ve biraz da tuz ilave edersen mikrodalgada haşlanmış yumurta hazırlayabilirsin. Eğer yumurtaların klasik küre şeklinde olması senin için önemli değilse o zaman bir kabın içine kırılmış olarak da mikrodalgada yumurta pişirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Mikrodalgada Yumurta Haşlamak

 1. 1
  Yumurtalarını mikrodalgaya dayanıklı bir kâsenin içine koy. Mikrodalgaya dayanıklı ve geniş bir plastik kap veya cam kâse kullan. Yumurtaları kâsenin içine tek sıra olarak yerleştir. Bu sırada yumurtaların üst üste gelmemesine ve çatlamamasına dikkat et.[1]
 2. 2
  Kâseye su ekle. Yeterli miktarda su dökerek yumurtaların üzerini tamamen su ile kapla. Yumurtaların üzerinde yaklaşık bir santim kadar su olmalı. Eğer yumurtalar tamamen su ile kaplanmazsa patlayabilir.[2]
  • Pişirme işlemini hızlandırmak için yumurtaların üzerine oda sıcaklığında su yerine kaynar su dökebilirsin. Fakat yine de yumurtaların üzerini kaplayacak kadar su koymalısın.[3]
 3. 3
  Kâseye bir yemek kaşığı tuz ekle. Bir yemek kaşığı tuzu suyun üzerine serp. Tuz, mikrodalgada pişerken yumurtaların patlamasını önlemeye yardımcı olur.
 4. 4
  Yumurtaları 12 dakika kadar pişir. Mikrodalganı orta dereceye ayarla ve yumurtaları pişirmeye başla. Mikrodalganın gücüne bağlı olarak yumurtalar 6 ila 12 dakika arası bir sürede katı yumurta hâline gelir. Eğer mikrodalgayı daha yüksek ayara getirirsen ya da rafadan seviyorsan o zaman yumurtaların daha da çabuk hazır olabilir.[4] [5]
  • Eğer yumurtaların üzerine kaynar su döktüysen yüksek ayarda 3 ila 6 dakika arası pişirmen yeterli.[6]
  • Yumurtaların hazır olup olmadığını kontrol etmek için bir tanesini sudan çıkar ve tezgâhın üzerinde çevir. Hızlıca dönüyorsa pişmiş demektir. Eğer hemen yavaşlıyorsa veya yavaş dönüyorsa henüz katılaşmamış demektir.
 5. 5
  Yumurtalara dokunmadan önce soğumasını bekle. Yumurtalar piştiğinde kâse ve su çok sıcak olur, bu yüzden yumurtaları mikrodalgadan çıkarırken fırın eldiveni tak. İyice soğumadan kâseye ya da yumurtalara dokunma.[7]
  • Soğutma işlemini hızlandırmak için sıcak suyu boşaltıp, yerine soğuk su doldurabilirsin. Bu aynı zamanda yumurtanın çok pişmiş olmasını da engeller.[8]
 6. 6
  Haşlanmış katı yumurtalarının tadını çıkar. Yumurtalar tamamen soğuduktan sonra kabuklarını soyup tadına bakabilirsin. İster ye istersen de başka bir tarifin içinde kullan. Örneğin, piyaz ve diğer salatalarda kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mikrodalgada Kırılmış Yumurta Pişirmek

 1. 1
  Bu yöntemi güvenli ve eşit pişirme için kullan. Yumurtayı kırmak aynı zamanda haşlanmış yumurta yapmanın da ilk adımını kırmak anlamına gelir, fakat mikrodalga kullanıyorsan bu yöntem kesinlikle tavsiye edilir. Yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı olarak pişirmek, her iki kısmını da dilediğin kadar "katı" olarak pişirebilmeni sağlar ve haşlanmaya bağlı patlama riskini ortadan kaldırır.
  • Hiç su kullanmadan haşlanmış yumurta pişirildiği için bu yöntemle mikrodalgada yumurta pişirme şekli bazen "katı-pişirme" olarak da bilinir.
 2. 2
  İki adet kâseyi hafifçe yağla. Mikrodalgada kullanmak için güvenli olan kâselerin içine havlu kâğıt yardımıyla tereyağı veya başka bir yağ sür. Eğer sadece tek bir yumurta pişiriyorsan sütlaç kabı benzeri bir kâse uygun olacaktır, ancak dilediğin ölçüde bir kap kullanabilirsin.
 3. 3
  Yumurtanın sarısını ve beyazını ayır. Yumurtanın kabuğunu iki eşit parça olacak şekilde dikkatlice kır ve yumurtayı bir tanesinde tut. Yumurta sarısını bir kabuktan diğerine aktararak yumurta akının sarısından tamamen ayırıp alttaki kâseye dökülmesini sağla. Yumurta sarısını bir kaba, beyazını da diğer kaba koy. Eğer birden fazla yumurta pişiriyorsan bu işlemi tekrar et ve sarıların bir kapta, beyazlarında ayrı bir kapta birikmesini sağla.
  • Eğer bu işlem çok sıkıcı geldiyse o zaman yumurtayı tek bir kâseye koy. Yumurtanın her iki kısmı mikrodalgada farklı oranlarda pişeceğinden sonuç olarak rafadan yumurta veya çok pişmiş, plastik gibi bir yumurta sarısı ile karşılaşabilirsin.[9]
 4. 4
  Yumurta sarılarını del. Yumurta sarısını bir arada tutan ince zar, ısınan nem yüzünden basınç oluşturup patlayarak ortalığı batırmana yol açabilir. Bunun önlemek için bir bıçağın ucu, şiş ya da çatal kullanarak yumurta sarısını del ve buharın dışarı çıkmasını sağla.[10]
 5. 5
  Her iki kâseyi de streç film ile kapla. Söylentilerin aksine, gıdaya temas etmediği sürece streç film bu işlem için güvenli olarak kullanılabilir. Ayrıca bunun yerine yağlı kağıt veya parşömen kağıdı da kullanılabilir.
 6. 6
  Yumurta akını orta veya düşük ayarda pişir. Eğer mikrodalganın orta veya düşük güç ayarı varsa yumurta veya yumurtalı yemekler pişirirken bu ayarı kullan, çünkü yumurta kolaylıkla fazla pişip tatsız bir hâl alabilir. Mikrodalgada pişirilen yemeğin ısı ayarı çok zor kontrol edilebildiği için en iyisi kısa aralıklarla pişirip, sıklıkla kontrol etmektir. Tipik büyük bir tavuk yumurtası için şu önerileri uygula:
  • En önemli nokta yumurtanın beyazı tam katılaşmadan, pişmesine az bir süre kala çıkarmak. Yumurta mikrodalgadan çıkarıldıktan sonra da kendi ısısıyla pişmeye devam eder.
  • 1 yumurta akını (veya bir bütün yumurtayı) 30 ila 60 saniye arası pişir.[11]
  • 2 yumurta akını 45 ila 75 saniye arası pişir.[12]
  • 4 yumurta akını yaklaşık 2 dakika 30 saniye ile 3 dakika 15 saniye arası pişir.[13]
 7. 7
  Her bir yumurta sarısı için 20 ila 30 saniye pişir. İçinde yumurta beyazı olan kâseyi çıkar ve yumurta sarısı olanı koy. Yumurta sarılarının olduğu kâseyi her bir yumurta sarısı için 20 ila 30 saniye arası olacak şekilde orta veya düşük güç seçeneğinde pişir.[14] Eğer birden fazla yumurta sarısı pişiriyorsan her 30 saniyede bir durdur ve kontrol et. Yumurta sarısı tercih ettiğinden biraz daha yumuşak olduğu zaman çıkar.
 8. 8
  Yumurtayı iki üç dakika kadar dinlenmeye bırak. Mikrodalga yumurtanın içinde ki yağı kaynar su dolu tencereye oranla çok daha fazla ısıtır. Bu ısı yumurtayı pişirmeye mikrodalgadan çıkardıktan sonra da devam eder. Eğer üç dakika sonra yumurtanın bir kısmı yeterince katılaşmamışsa 10 ila 20 saniye kadar daha pişir.
  • Çok pişmiş bir yumurtayı yumuşatmak için herhangi bir çare olmadığından, "katı yumurta" pişirirken normalden biraz daha yumuşak olmasını hedeflemek daha iyi sonuç verir.
  Reklam

İpuçları

 • Birden fazla kâsede aynı anda yumurta pişiriyorsan, onları mikrodalganın ortasından uzak olarak veya bir daire şeklinde diz. Böylece kâselerin hepsi merkezden ortalama aynı uzaklıkta olur.[15]
 • Mutlaka mikrodalgaya dayanıklı bir kâse kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Önlem alınmazsa bir yumurta tam anlamıyla haşlanmadan önce her zaman patlar.
 • Mikrodalgada bütün yumurta pişiriyorsan bu sırada mikrodalgaya gözlerini dikme. Patlama olursa gözlerini korumak için yüzünü mikrodalgadan başka bir yöne çevrili tut.
 • Yumurtayı kırmadan mikrodalgada pişirmek yumurtanın içinde aşırı sıcak ve yüksek basınçlı buhar oluşturur. Tüm önlemleri alsan bile yumurta yine de sürpriz bir şekilde patlayabilir, mikrodalganın kapağına zarar verebilir, camını kırabilir ve ciddi derecede yanıklara neden olabilir. Geçmişte bazı kişiler mikrodalgadan çıkardıktan kısa süre sonra patlayan yumurtalardan yaralandılar.[16]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Yöntem 1

 • Yumurta
 • Mikrodalgaya dayanıklı kâse
 • Su
 • Tuz
 • Fırın eldiveni

Yöntem 2

 • Yumurta
 • İki adet mikrodalgaya dayanıklı kâse
 • Tereyağı veya yerine başka bir yağ
 • Bıçak veya ucu sivri bir çatal
 • Streç film, parşömen kâğıdı veya yağlı kâğıt

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam
 1. Montgomery Ward & Co., Inc. (1983), Adventures in Microwave Cooking
 2. http://whatscookingamerica.net/Eggs/MicrowaveEggs.htm
 3. Montgomery Ward & Co., Inc. (1983), Adventures in Microwave Cooking
 4. Montgomery Ward & Co., Inc. (1983), Adventures in Microwave Cooking
 5. http://whatscookingamerica.net/Eggs/MicrowaveEggs.htm
 6. Montgomery Ward & Co., Inc. (1983), Adventures in Microwave Cooking
 7. http://www.newscientist.com/article/dn4946-microwave-ovens-should-warn-of-exploding-eggs.html
 8. Videos provided by A2C Arts And Crafts

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 19.104 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 19.104 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam