Zamanın dar ve çabucak pişirebileceğin lezzetli bir yemek mi yapmak istiyorsun? O hâlde mikrodalgada pratik pişirme yöntemiyle yumuşacık tatlı patatesler pişirmeyi deneyebilirsin. Tatlı patatesi mikrodalga fırında pişirmek hem hızlı ve kolaydır hem de bu yöntemle fırında pişirdiğin patatesle aynı derecede lezzetli ve karamelize olmuş patatesler elde edebilirsin. Tatlı patatesin ince kabuğu çıtır bir hâl alacak ve patatesin iç kısmı yumuşacık olacaktır. Bu lezzetli tatlı patatesi sade tüketebilirsin veya neredeyse sınırsız olan malzeme seçenekleriyle lezzetlendirerek her seferinde farklı tatlar elde etmeyi deneyebilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Tatlı Patatesleri Mikrodalga Fırında Pişirmek

 1. 1
  Tatlı patatesleri yıka. Patatesleri soğuk suyla yıka ve bir fırça ile dışını ov. Patatesleri iyi temizlediğinden emin ol. Kâğıt havluyla kurula.
  • Özellikle patatesi kabuğuyla beraber tüketmeyi seviyorsan bu adım çok önemlidir.
 2. 2
  Patatesin kabuğunda bir çatal yardımıyla delikler aç. Patatesin üzerinde altı ila sekiz adet delik aç. Mikrodalgada tatlı patatesi ısıttığın zaman patates çok hızlı bir şekilde ısınır ve buhar kabuk ile patatesin iç kısmı arasındaki bölümde toplanır. Buharın çıkması için patatesin üzerinde delikler açmazsan mikrodalgadaki patates patlar.[1]
  • Patatesin üzerinde küçük delikler açman yeterlidir. Bu yüzden çatalla patatesi derinden delme. [2]
  • Alternatif olarak, bir bıçak yardımıyla patatesin üzerinde derin olmayacak şekilde "X" şekli çizebilirsin.
  • Emin ol, bu adımı es geçmeyi istemezsin!
 3. 3
  Tatlı patatesleri pişirmek için üzerini kapla. Büyük bir parça kâğıt havluyu soğuk suyla ıslat. Fazla suyu hafifçe sıkarak çıkar ve havlunun yırtılmamasına dikkat et. Mikrodalga fırında kullanmaya uygun bir tabağın üzerine havluyu ser ve patatesleri kâğıt havlunun ortasına koy. Havluyu kenarlarından çok sıkı olmayacak şekilde katlayarak patatesi sar.
  • Islak kâğıt havlu, patatesi mikrodalgada pişirirken buhar etkisi yaratacaktır.
  • Bu, aynı zamanda patatesin nemli kalarak büzülmemesini sağlar ve patatesin kabuklarını da daha yumuşak tutar.
  • Mikrodalgada asla alüminyum folyo kullanma! Tatlı patatesleri mikrodalgada pişirirken metal folyoya sarma. Bu, kıvılcım oluşturarak yangın tehlikesi yaratır. Ayrıca mikrodalga fırınının bozulmasına da sebep olur.
 4. 4
  Tabağı mikrodalgaya koy ve pişirme süresi seç. Patatesin büyüklüğüne ve mikrodalga fırının gücüne göre pişirme süresi değişebilir. Genellikle orta boy ve büyük patateslerin pişmesi en yüksek pişirme derecesinde 8-12 dakika alır.[3]
  • Patatesi ilk olarak 5 dakika mikrodalgada tutup daha sonra çıkarıp altını çevirmeyi deneyerek iki tarafın da eşit şekilde pişmesini sağla. Çevirdiğin patatesi yumuşaklığına göre bir 3-5 dakika daha mikrodalgaya at.
  • Daha sonra, hâlâ tam olarak pişmiş görünmüyorsa 1’er dakikalık pişirme süreleri kurarak ve her süre sonunda kontrol ederek mikrodalgada pişirmeye devam et. [4]
  • Bir defada birden fazla patates pişiriyorsan pişirme süresini üçte iki oranında artırman gerekir. Mesela, bir büyük patatesi pişirmek 10 dakika alıyorsa iki büyük patatesi pişirmek 16-17 dakika alacaktır.
  • Çıtır kabuklu patatesler elde etmek istiyorsan patatesleri mikrodalgada 5-6 dakika pişirebilir daha sonra patateslerin üzerini açıp yağlı pişirme kağıdına alıp önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirebilirsin. Fırında pişmiş gibi çıtır kabuklu patatesler elde etmek istiyorsan bu yöntem fırında pişirme süresinin yarısından daha az bir sürede aynı sonucu vermede oldukça iyidir! [5]
 5. 5
  Tatlı patateslerin pişip pişmediğini kontrol et. Patatesi mikrodalgadan çıkarırken dikkatli ol. Hem patates hem de tabak sıcak olacaktır! Patates, üzerine sert bastırılınca yumuşamış olmalı ama çok da püre gibi olmamalı. Patates çok sertse pişene kadar 1 dakikalık pişirme süreleri kurarak tekrar mikrodalgaya at. Patatesin pişip pişmediğini ortasına çatal batırarak kontrol edebilirsin. Çatal patatesin içine doğru kolayca giriyor ama patatesin ortası hâlâ biraz sertse patates hazır demektir.
  • Tam olarak emin olamıyorsan çok pişirilen patates yanabileceği ve mikrodalgada patlayabileceği için patatesi çok pişirmektense az pişirmek daha mantıklıdır.
 6. 6
  Tatlı patatesleri soğumaya bırak. Patateslerin üzerini aç ve ıslak kâğıt havluyu çöpe at. Patatesleri yaklaşık beş dakika soğutmaya bırakmak iyi olacaktır. Bu, patatesin orta kısmının, iç tabakalarda kalan sıcaklıkla beraber tam olarak pişmesini sağlar. Bu, ayrıca patatesin dış kısmı fazla kurumadan iç kısmının yumuşacık olmasını da sağlar.
  • Patatesi eve geç gelecek birisi için saklayacaksan alüminyum folyoya sararak oldukça uzun bir süre sıcak tutabilirsin. Yalnızca, ısıyı olabildiğince içerde tutmak için bunu patatesleri mikrodalgadan çıkarır çıkarmaz yaptığından emin ol.
 7. 7
  Patatesi servis et. Patatesi ikiye böl ve tadını çıkar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Patatese Malzeme Eklemek

 1. 1
  Patatesini lezzetlendir. Tatlı patatesinin üzerine malzemeler ekleyerek lezzetlendir. Patatese eritilmiş tereyağı, bir çimdik tuz, biraz toz biber, bir kaşık ekşi krema ve biraz dilimlenmiş frenk soğanı ekle.[6]
  • Et de yemek istiyorsan küçük küçük dilimlenmiş salam ve sosis parçaları da çok yakışacaktır.
 2. 2
  Tatlı patatesi daha da tatlı hâle getir. Tatlı patatese bir miktar kahverengi şeker, tereyağı ve tuz ekle. Bu şekilde patatesi tatlı niyetine tüketecek kadar nefis hâle getirmiş olursun! [7]
  • Patatese bir miktar akçaağaç pekmezi de ekleyebilirsin.
  • Biraz macera istiyorsan ve canın tatlı çekiyorsa bir miktar krem şanti de ekleyebilirsin.
 3. 3
  Dene ve gör. Patatesin üzerine yukarıda sayılan malzemelerden bazılarını seçip ekleyebilirsin ya da aşağıda belirtilen tarzda şeyler koyabilirsin:[8]
  • Dilimlenmiş avokado
  • Salsa sosu
  • Hardal
  • Sahanda yumurta
  • Dilimlenmiş soğan ya da kişniş.
  • Tatlı patatesini hardal, ketçap veya biftek sosu gibi sevdiğin lezzetleri ekleyerek de afiyetle tüketebilirsin.
 4. 4
  Patatesi bir yan yemekle servis et. Tatlı patatesin yanına yakışacak bir sürü alternatif var. Patatesin yanına pratik bir salata yap, elma püresi ekle ya da bir kâse yoğurtla beraber ye. Veya iyi pişmiş biftek, ızgara tavuk veya sebzeli türlü ile beraber tüket!
  Reklam

İpuçları

 • Bazı mikrodalga fırınlarda "fırında patates" düğmesi vardır; emin olamadığında bu seçeneği kullan.
 • Acelen varsa mikrodalga fırın durduğunda hemen patatesi ikiye bölebilir üstüne koyacağın malzemeleri ekleyip (ya da eklemeden) mikrodalgaya 30 ila 60 saniye daha atarak pişirmeyi tamamlayabilirsin.
 • Hem eğlen hem de canının çektiği şeyi tüket. Tatlı patatesin üzerine ne koysan yakışır! Özellikle canının çektiği bir lezzet varsa patatesinin üzerine ekleyebilirsin. İstediğin lezzetlerle kendi patatesini yaratmak çok eğlenceli olacak.
 • Tatlı patates ile yer elması farklı sebzelerdir. [9] Birçok tatlı patates türü aynı şekilde ve aynı boydadır; konik uçlu ve yer elmasından oldukça küçüktür. Tatlı patates yer elması kadar nişastalı ve kuru değildir ancak bu iki kök sebzenin tadı birbirine çok benzer. Yanlışlıkla yer elması aldıysan bunları da aynı şekilde pişirebilirsin. Zaten büyük ihtimalle de aradaki farkı anlamazsın.
Reklam

Uyarılar

 • Satın aldığın tatlı patatesi hemen pişirmeyeceksen serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza et. Buzdolabında saklarsan kurur.
 • Bir miktar ekstra yağ patateste bulunan beta karotenin alımını arttırır. Patatesi yanında başka bir şeyle servis etmeyi düşünmüyorsan üzerine bir yemek kaşığı (15 ml) sızma zeytinyağı ekleyebilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mikrodalga fırın
 • Mikrodalga fırına uygun tabak
 • Bıçak
 • Kâğıt havlu (isteğe bağlı)
 • Bez mutfak havlusu
 • Çatal

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.668 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 5.668 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam