Bir içecek ya da mutfak projesi için kaynar suya mı ihtiyacın var? Elektrikli su ısıtıcıyı ya da ocağı kullanman gerekmeden, küçük miktarda suyu birkaç dakika içinde mikrodalga fırında rahatça kaynatabilirsin. Ancak bunun da kendince güçlükleri yok değil. Örneğin sıcak suyun ansızın püskürmesine ve muhtemelen yanıklara yol açmasına neden olan aşırı ısınma, küçük ama gerçek bir risk. Bu, çok olası değilse de [1] , suyu güvenle kaynatmanı sağlayacak önlemler var.

 • Hazırlık süresi: 1 dakika
 • Pişirme süresi: 1-3 dakika
 • Toplam süre: 2-4 dakika

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Mikrodalgaya Uygun Bir Kap Seçmek

Suyu mikrodalgada güvenli biçimde kaynatmanın ilk adımı uygun bir kap kullanmaktır. Bu okuması kolay tablo, elindeki kabın işe uygun olup olmadığına karar vermene yardımcı olur.[2]

Mikrodalga Güvenlik Faktörüne Göre Yaygın Malzemeler
Materyal Mikrodalgaya Uygun mu? Notlar
Cam Evet
Seramik Evet
Kâğıt tabak Evet
Yağlı kâğıt/pişirme kâğıdı Evet
Çoğu metal (alüminyum folyo ve gümüşler dâhil) Hayır Metali mikrodalgaya koymak, mikrodalga fırına zarar verebilen ve hatta yangın çıkarabilen kıvılcımlara yol açar.[3]
Kahverengi kâğıt torba Hayır Tutuşabilir ya da mikrodalgada toksik dumanlar çıkarabilir.[4]
Kaplı/hava geçirmez kaplar Hayır Sıcak buhar yüzünden patlayabilir.
Tek kullanımlık kaplar (yoğurt, margarin vb. kabı) Hayır Eriyebilir, yanabilir ya da toksik duman çıkarabilir.
Plastik (streç film, Tupperware benzeri kaplar vb.) Genelde hayır Plastikteki tehlikeli kimyasallar gıdalara sızabilir. Ancak FDA’nın "mikrodalgaya uygundur" sertifikası verdiği kaplar kullanılabilir.
Strafor Genelde hayır Plastik maddesine bak. "Mikrodalgaya uygundur" etiketi taşıyan strafor kaplar kullanılabilir.

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Suyu Güvenli Biçimde Kaynatmak

 1. 1
  Suyu mikrodalgaya uygun bir kaba ya da kâseye koy. Mikrodalga fırında su kaynatmak âdeta çocuk oyuncağıdır. Öncelikle suyu, yukarıda yazılı mikrodalgaya uygun materyallerden birinden yapılmış bir kaba boşalt.
  • Kabın ağzının tamamen kapalı olmadığından emin ol. Biriken sıcak buhar çevreye zarar verecek bir patlamaya yol açabilir.
 2. 2
  Suya temiz ve mikrodalgaya uygun bir nesne koy. Şimdi de tahta kaşık, yemek çubuğu ya da dondurma çubuğu gibi madenî olmayan bir nesneyi suya koy. Bu, suya kabarcık oluşumu için bir yüzey sağlayarak tehlikeli "aşırı ısınma" durumunu ortadan kaldırır.
  • Süper ısınma, mikrodalgadaki suyun kaynama noktasının ötesinde ısınmasıyla oluşur ve suda nükleasyon bölgeleri (yani kabarcıkların oluşacağı pürüzlü bölgeler) olmadığından kabarcık oluşmaz. Su çalkalanınca ya da bir nükleasyon bölgesi oluşunca biriken aşırı ısınmış su bir anda su buharına dönüşür ve küçük bir kaynar su patlaması gerçekleşir.[5]
  • Suyun içine koyabileceğin herhangi bir madenî olmayan nesne yoksa iç yüzeyinde çatlak ya da çentik bulunan bir kap kullan. Bu, suyun kabarcıklanmasına yardım edecek bir nükleasyon bölgesi görevi görür.
 3. 3
  Suyu mikrodalga fırına koy. Kısa (bir buçuk dakikayı geçmeyen) aralıklarla ısıt, sudan buhar çıkmaya başlayana kadar düzenli aralıklarla karıştır. Bu adımları izlesen bile suyun kabarcıklanması ocakta olduğu kadar belirgin olmayabilir. Suyun kaynadığından emin olmanın en garantili yolu termometre kullanmaktır. Su, deniz düzeyinde 100° C’de kaynar. Yükseklik arttıkça bu sıcaklık da düşer.
  • Eğer ısıyı iyi tutan bir kap kullanıyorsan (cam ya da seramik gibi) suyu karıştırmak için mikrodalgadan çıkardığında dikkatli ol. Kabı tutarken yanmamak için bir havlu ya da tutacak kullan.
 4. 4
  Suyu sterilize etmek için, kaynatmayı sürdür. Eğer suyu saflaştırmak için kaynatıyorsan mikrodalgada, mikroorganizmaları öldürmeye yetecek kadar süreyle ısıt. Hastalık Kontrol Merkezleri ve Çevre Koruma Ajansı suyu en az bir dakika ya da 2000 metreyi aşan yüksekliklerde üç dakika kaynatmayı öneriyor.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Aşırı Isınma Tehlikesinden Sakınma (Daha Fazla İpucu)

 1. 1
  Suyu aşırı uzun süre ısıtma. Eğer yukarıdaki öneri kısmını okuduktan sonra, suyu ısıtma sırasında bir aşırı ısınma kazası yaşamaktan çekiniyorsan merak etme; kendini güvende kılmak için yapabileceklerin var. Örneğin suyun aşırı ısınmasından sakınmak için yapabileceğin belki de en önemli şey suyu çok uzun süre ısıtmamak. Eğer su, kaynama noktasının üstüne çıkmadıysa aşırı ısınması mümkün değildir.
  • Isıtma süresini kısıtlaman gereken zaman mikrodalga fırının gücüne göre değişir. Güvende olmak için, suyu bir defada en fazla bir dakika ısıt. Bu ilk ısıtma girişimi sonunda suyun ne kadar ısındığına bağlı olarak ikinci denemenin süresini ayarlayabilirsin.
 2. 2
  Son derece pürüzsüz kaplar kullanmaktan kaçın. Suya madenî olmayan bir şey koymakla aynı nedenden ötürü, suyu içinde çizikler olan bir kapta ısıtmak ve tümüyle pürüzsüz kaplardan uzak durmak gerekir. Buna yepyeni bir bardağı ve seramik kâseyi örnek verebiliriz ama diğer materyaller de sorun çıkaracak kadar pürüzsüz olabilir.
  • Onun yerine, dibinde gözle görülür çizikler olan eskimiş bir kap kullan. Bunlar kabarcıkların oluşabileceği nükleasyon bölgeleri oluşturur.
 3. 3
  Isıtmayı bitirince kabın yan tarafına dikkatlice vur. Suyu ısınacağı kadar uzun süre ısıttıktan sonra, kabı mikrodalgadan çıkarmadan önce yanına sertçe vurarak aşırı ısınma kontrolü yap. Normalde bunu, ellerini korumak için uzun bir nesne yardımıyla yapman gerekir.
  • Eğer su gerçekten aşırı ısınmışsa kaba vurmak üst kısmının ansızın "patlamasına" yol açabilir. Bu, suyun mikrodalga fırına dökülmesine neden olabilir ama kabı henüz fırından çıkarmadığın için büyük ihtimalle yanmazsın.
 4. 4
  Su daha mikrodalga fırındayken uzun bir nesneyle karıştır. Suyun hâlâ aşırı ısınmış olup olmadığından emin değil misin? Emin olmak için uzun bir karıştırma çubuğuyla karıştır. Suya bir nesne sokmak ve suyu bozmak, kabarcıkların oluşması için nükleasyon bölgeleri sağlar. Eğer su aşırı ısınmışsa hemen patlayacak ya da kaynayıp taşacaktır. Bunlar olmazsa tebrikler! Suyun güvenli demektir.
 5. 5
  Güvenli olduğundan emin olana kadar yüzünü kaptan uzak tut. Bunu söylemek belki gereksiz ama suyun aşırı ısınma riskinin bulunduğu hiçbir şeye yüzünü yaklaştırmaman gerekir. Suyun aşırı ısınmasından kaynaklanan çoğu yaralanma, bir kişinin suyu mikrodalgadan çıkarıp kabın içine bakmasıyla meydana gelir. Aniden fışkıran aşırı ısınmış su, yüzde ciddi yanıklara yol açabilir ve en kötü senaryoda, kalıcı görme hasarına neden olabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • İçine karıştırma çubuğu gibi bir şey konmamış bir kaptaki suyun aşırı ısınma riski çok daha yüksektir çünkü kabarcıkların toplanacağı hiçbir yer yoktur. Suyun içine bir şey koymak küçük ama çok önemli bir adımdır.
 • Su dolu bir kabı ağzı kapalı hâlde mikrodalga fırına koyma. Genişleyen su buharı, kabın patlamasına yol açıp ortalığı batırabilir!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 5.133 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 5.133 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam