Fırında patates, hemen hemen her öğününü mutlu edecek ucuz ve lezzetli bir ikramdır. Normalde bir fırında hazırlansa da, bu aynı harika yiyeceği bir mikrodalga fırında da kısa zamanda pişirebilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Doğru patates türünü seç. Kumpirlik patates veya fırınlama patatesi olarak bilinen Russet patatesleri, mikrodalgada pişirmek için en iyi patates türleridir. Bunun nedeni, fırında patatese ekstra kabarıklık veren yüksek nişasta içeriğidir. Eğer kumpirlik patatesin yoksa, en iyi tür - Yukon Gold gibi- sarı etli patateslerdir, ki bunlar orta derecede nişasta içerirler ve kremsi, hafif yoğun fırınlamış patates elde etmeni sağlarlar. [1]
 2. 2
  Patatesi yıka. Özellikle kabuğunu yemeyi planlıyorsan, patateslerini mikrodalgada pişirmeden önce iyi bir şekilde yıkamalısın. İnatçı kirleri çıkardığından emin ol. Eğer çıkmazlarsa, sert bir fırça ile patatesleri temizleyebilirsin. Yıkadıktan sonra, bir kâğıt havlu ile kurula.
 3. 3
  Patatesi baharatla. Biraz zeytinyağını patatesin kabuğuna sür, sonra tuz ve karabiber serp. Bu, patatese ekstra bir lezzet verir ve kabuğunun gevrek olmasına yardımcı olur.
 4. 4
  Patatesi çatalla del. Bu, buharın çıkmasını sağlar ve patatesin mikrodalgada patlamasını önler. Her bir bölgeyi üç veya dört kez del: üst, alt ve iki taraf. Alternatif olarak, bir bıçak kullanarak patatesin üstüne derin bir "X" kesebilirsin.
 5. 5
  Patatesi mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa koy. İstersen, ilk önce patatesini ıslak kâğıt havluya sarabilirsin. Bu, patatesi nemli tutmaya ve onun küçülmesini önlemeye yardımcı olur, ancak aynı zamanda daha yumuşak bir kabuk elde etmeni de sağlar.
 6. 6
  Tabağı mikrodalgaya koy ve bir pişirme süresi seç. Pişirme süresi patatesin büyüklüğüne ve mikrodalganın gücüne bağlı olarak değişecektir. Orta ve büyük patateslerin çoğunu tam güçte pişirmek 8-12 dakika alır.[2]
  • Başlangıç için patatesi mikrodalgaya 5 dakika kadar koy, sonra çıkar ve diğer tarafını çevir ve iki tarafın eşit şekilde pişmesini sağla. Yumuşaklığına bağlı olarak, 3-5 dakika daha mikrodalgaya koy. Bundan sonra, eğer hâlâ tamamen pişmemiş gibi gelirse, birer dakikalık süreyle mikrodalga fırına atmaya devam et ve dakikada bir kontrol et.[3]
  • Aynı anda birden fazla patates pişiriyorsan, pişirme süresini yaklaşık üçte iki oranında artırman gerekir. Örneğin, büyük bir patatesi pişirmek 10 dakika alırsa, iki büyük patates 16-17 dakika arasında pişer.
  • Gevrek kabuklu patates tercih ediyorsan, patatesleri mikrodalgada 5-6 dakika pişirebilir, daha sonra bir fırın tepsisine aktarıp önceden 200°C ısıtılmış fırında 20 dakika fırınlayabilirsin. Fırında gevrek kabuklu patates istiyorsan, bu metot normal pişirme süresinin yarısından daha az tutar![3]
 7. 7
  Patatesin pişip pişmediğini kontrol et. Patatesin pişip pişmediğini ortasına çatal batırarak anlayabilirsin; çatal kolayca giriyorsa, fakat ortası hâlen biraz sert ise, patates hazırdır. Şüphen varsa, fazla pişen bir patates mikrodalgada yanıp patlayacağı için, en ihtiyatlı olanı az pişirmektir.
 8. 8
  Patatesi beş dakika dinlendir. Bu, patatesin iç kısmının, kendi iç katmanlarında tutulan ısıyı kullanarak pişirme işlemini bitirmesini sağlar. Aynı zamanda dışarıda aşırı kuruma olmaksızın iç kısmın yumuşacık olmasına yardımcı olur. Mikrodalgadan çıkarıldıktan sonra alüminyum folyoya sarmak bu işlemi hızlandıracaktır. Patatese dokunurken dikkatli ol – aşırı sıcak olacak!
  • Eğer patatesi yemeğe geç kalan biri için saklıyorsan, patatesi alüminyum folyoya sarman onu oldukça uzun süre sıcak tutacaktır. Sadece, mümkün olduğunca çok ısıyı muhafaza etmek için patates mikrodalgadan çıktığı anda bunu yap.
 9. 9
  Patatesi sun. Patatesini aç ve en sevdiğin malzemelerle süsle. Basitçe tereyağ, tuz ve biraz rendelenmiş peynir ile süsleyebilir ya da biraz ekşi krema, yeşil soğan veya frenk soğanı ve biraz gevrek pastırma ile renklendirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı mikrodalgalarda “fırınlanmış patates” düğmesi bulunur; zorda kalrsan onu kullan.
 • Acelen varsa, mikrodalgayı durdurduktan hemen sonra patatesleri kesip aç, malzemeleri ekle ve 30 ila 60 saniye daha son pişirmeyi yap.
 • Mikrodalga fırınlama için döner bir tabanlık kullanmak, patatesin her tarafının eşit şekilde pişirilmesini sağlamanın en iyi yoludur. Dönen bir tabanlığın yoksa mikrodalgayı iki kez duraklat ve her seferinde patatesinin yarısını çevir. Patatesi ne zaman döndüreceğine karar vermek için, pişirme süresini 3 eşit zamana böl.
 • Mikrodalgayı daha az güçle kullanırken zamanı uzat. 800 Watt'lık bir mikrodalga fırın, 1,5 kat daha fazla mikrodalga gerektirir.
 • Patatesin sarmak ve tekrar kullanmak için parşömen kâğıdı kullanmayı dene.
 • Patatesleri aşağı yukarı aynı şekilde ezmek için "kaynatabilirsin". İnce kabuklu patatesleri kullan ve kurumamalarına ekstra dikkat et. Streç film ya da plastik poşette pişirmek yardımcı olur.
 • Patatesi streç film ile sar. Bu sayede kurumaz.
 • Tamamen pişmiş patatesi kesmeden önce yumrukla. Yana doğru döndür ve tekrar yumrukla. Üstte küçük bir yarık aç. Patatesin her iki ucunu parmaklarınla tut (yarık tarafı yukarı doğru) ve aşağı doğru it. İçeri doğru bastır ve yumuşat.
 • Yenmeye hazır olup olmadığını anlamak için bir kürdan ile patates üzerinde bir delik aç.
 • Parşömen kâğıdın yoksa KAHVERENGİ AMBALAJ KÂĞIDI da işe yarar. Bunun için, bakkaldan veya marketten isteyeceğin bir veya iki kâğıt ambalaj poşeti elinin altında bulunsun. == Uyarılar ==
 • Tabak mikrodalgadan daha sıcak olacak, bu yüzden onu çıkarmak için bir havlu veya fırın eldiveni kullan.
 • Patates mikrodalgada iken alüminyum folyoya sarma; bu, mikrodalganın iç yüzeyine zarar veren kıvılcımlara neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 37.232 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 37.232 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam