Mide bulantısı çok kötüdür. Hiçbir şeyden keyif almazsın, konuşmak istemezsin, vücudun dayanıksızdır ve yemeklerin kokusu… Neyse bu konuya girmeyelim. Hafif ya da şiddetli mide bulantısından kurtulmak için evde uygulayabileceğin birçok tedavi vardır. Bunlar sayesinde sağlığına kavuşabilir, istediğin gibi hareket edebilir ve gün boyunca çalışabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Rahatlayarak Mide Bulantısıyla Baş Etmek

 1. 1
  Rahat bir pozisyonda uzan ya da otur. Mide bulantısından dolayı başın dönüyorsa miden tepetaklak olsa bile çok fazla hareket etmemeye çalış; tabii ki kusmak üzere olmadığın sürece.
  • Baş dönmesiyle başa çıkarken yapabileceğin en önemli şey başını sabit tutmaktır.[1]
  • Baş dönmesini engellemek istiyorsan dinlendikten sonra ayağa kalkarken daima yavaş ol. Baş dönmesi sorunun varsa bu sorunla etraflıca ilgilenebilirsin.
 2. 2
  Alnına soğuk, ıslak bir bez koy.[2] Bu uygulama mide bulantısının çözümü değildir ya da onu hemen geçirmez ama birçok insan ıslak bezin mide bulantısını önemli derecede yatıştırdığını söylüyor. Uzan ve başını yastığa koy ya da başını geriye yasla ki bez alnında durabilsin. Gerektiğinde bezi tekrar ıslat. Mide bulantısını yatıştırabilmek için bezi vücudunun başka yerlerine de koyup işe yarayıp yaramadığını deneyebilirsin. Bezi boynuna, omuzlarına, kollarına veya karnına koymayı deneyebilirsin.
 3. 3
  Rahatla. Endişenin mide bulantısını daha da kötüleştirdiği bilinmektedir, dolayısıyla sürekli olarak rahatsızlığının planlarını nasıl bozduğunu düşünmeyi bırak. [3] Yeterince uyuduğundan emin ol ve dinlenebilmek için gün içinde kestir. Uyandığında daha iyi ya da daha kötü hissedebilirsin ama en azından bu sefer uyanıkken mide bulantısı yaşıyor olmayacaksın! Hafif mide bozulmasını geçirmek için derin nefes almaya çalış. Derin alınan nefesler midede farklı bir ritim düzeni oluşturur.[4] [5]
  • Oturabileceğin sessiz bir yer bul.
  • Burnundan yavaşça nefes al, akciğerlerin havayla dolarken göğsünün ve karnının alt tarafının yükselmesine izin ver.
  • Karnın tamamen genişlesin. Ardından yavaşça ağzından nefes ver.
 4. 4
  Etrafını hoş kokularla donat.[6] Çalışmalarda, nane ve zencefil gibi uçucu yağların buharını solumanın mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olabileceği öne sürülmektedir. Ancak bu zamana kadar elde edilen sonuçlar pek de ikna edici değil.[7] Yine de birçok insan etrafında güzel kokular olduğunda daha iyi hisseder. Bu kokular ister uçucu yağların buharından gelsin ister kokulu mumlardan gelsin.
  • Bulunduğun yerde kötü koku olmasın. Evdeki birinden çöpü atmasını ya da kedi kumu kabını temizlemesini rica et ve oda sıcaksa orada oturma.
  • Pencereyi açıp hava gelmesini sağla ya da vantilatörü yüzüne veya bedenine doğrult.
 5. 5
  Dikkatini başka bir şeye ver. Bazen sadece yürümek ve temiz hava almak vücudunun daha iyi hissetmesini sağlar. Bunu, mide bulantısının başlangıcından ne kadar kısa süre sonra yaparsan o kadar kolay olur.[8] Ancak dikkatini dağıtmak için mide bulantısını kötüleştirebilecek şeyler yapmadığından emin ol. Herhangi bir şey yaparken daha kötü hissedersen hemen onu yapmayı bırak.
  • Eğlenmeye ve mide bulantını unutmaya çalış. Bir film izle ya da arkadaşınla konuş. Bilgisayar oyunu oyna ya da en sevdiğin albümü dinle!
  • "İçinde tutmaktansa dışarı çıkması daha iyidir". Kusabileceğin gerçeğini kabul et ve kustuktan sonra gelen o rahatlama hissini heyecanla bekle. Kusmamak için kendini zorlamaya çalışmak, kusup kurtulmaktan daha kötü olabilir. Bazen, insanlar öğürmenin hemen geçmesi için uygun bir zamanda ve mekânda kasti olarak kusabilirler.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mide Bulantısını Yatıştıracak Yiyecekleri ve İçecekleri Tüketmek

 1. 1
  Düzenli yemek ve atıştırmalık ye. Miden bulanıyorsa düşünmek istediğin en son şey yiyecekler olabilir. Ancak mide bulantısının geçmesi için yemek, listenin en üstünde olmalıdır! Yemek ve atıştırmalık aralarını atlamaktan kaynaklanan açlık, seni daha da hasta hissettirir. Dolayısıyla her şeyin yoluna girmesi için geçici yeme isteksizliğinden kurtul.
  • Gün boyunca küçük öğünler ye ya da midenin küsmemesi için atıştırmalık şeyler ye. Ama aşırı yemek yeme ve doyduğunda yemeyi bırak.
  • Cips, kızartılmış yiyecekler, donut, pizza gibi baharatlı, yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak dur. Bu tür yiyecekler mide bulantısını daha da kötüleştirebilir.[9]
 2. 2
  BRAT diyetini uygula.[10] BRAT’in açılımı şudur: “Muz, Pirinç, Elma Püresi ve Tost.” Yumuşak yiyeceklerden oluşan bu diyet mide bozukluğu ya da ishal gibi şikâyetleri olan insanlar için tavsiye edilmektedir. Çünkü yumuşak yiyecekler daha kolay hazmedilir ve sindirilir.[11] Bu, her ne kadar mide bulantısının çözümü olmasa da belirtilerin süresini kısaltacaktır ve yanlış yiyecek seçiminden kaynaklanabilecek reaksiyonları önleyecektir.
  • Bu uzun süreli bir diyet değildir.
  • 24-48 saat içinde yavaşça daha normal bir beslenme biçimine dönmen gerekir.
  • Bu diyete sindirimi kolay olan, yumuşak başka yiyecekler (et suyu çorbası, krakerler vb.) ekleyebilirsin.
  • Sürekli olarak kusuyorsan yalnızca berrak sıvıları tüketmen gerektiği aklında bulunsun. BRAT diyeti, yalnızca kusmadan geçirdiğin altı saatten sonra tavsiye edilmektedir.
 3. 3
  Zencefil kullan. Çalışmalarda, 1 gram zencefilin etkili bir şekilde mide bulantısını azaltabildiği gösterilmiştir.[12] Tek seferde en fazla bir gram zencefil, günlük bazda en fazla 4 gram zencefil kullanabilirsin. Hamileysen zencefil kullanmadan önce doktora danış. Hamilelikte zencefilin dozajı 650 mg ila 1 gram arasında değişmektedir ama bu dozaj hiçbir zaman 1 gramı aşmamalıdır. Zencefili atıştırmalık olarak beslenmene eklemenin birçok yolu vardır ve bunların hiçbirinde doz aşılmaz.
  • Azar azar kristalize zencefil ye.
  • Rendelenmiş taze zencefili kaynayan suya koyup zencefil çayı hazırla.
  • Zencefilli gazoz alıp iç.
  • Her bünye zencefile aynı tepkiyi vermez. İnsanların bir kısmı zencefil tükettikten sonra rahatlatma hissetmez, bunun bilinen bir sebebi yoktur.
 4. 4
  Naneden faydalan. Nane ile ilgili bilimsel bir görüş birliği olmasa da bazı çalışmalarda nanenin mide bulantısını etkili bir şekilde yatıştırdığı gösterilmiştir. Nane mide yanması ve hazımsızlık gibi sindirim rahatsızlıklarında kullanılmaktadır ve kusmaya sebep olan mide kramplarını geçirmeye yardımcı olabilir. Mentos veya Tic-Tacs gibi nane aromalı şekerler aşırıya kaçmadan tüketilmelidir çünkü şekerli yiyecekler mide bulantısını daha da kötüleştirebilir. Şekersiz naneli sakızlar da bir seçenek olarak tüketilebilir ama sakız çiğnerken mideye çok fazla hava girdiği ve hava midede şişmeye sebep olduğu için mide bulanması hissi artabilir. Dolayısıyla bu tür sakızlar tüketilirken dikkatli olunmalıdır. Hâlâ sıvı diyeti yapıyorsan nane çayı harika bir seçenektir.
 5. 5
  Yeterli miktarda sıvı tüket. Her gün 8-10 bardak berrak sıvılardan tüketmek genel vücut sağlığı için önemlidir ancak özellikle de hastaysan önemlidir. Mide bulantısına kusma da eşlik ediyorsa vücudunun susuz kalmaması için özellikle dikkat et.
  • İçeriği değiştirilen sporcu içeceklerinin faydası olabilir. Kusma sırasında vücudundaki sıvılar ve potasyum, sodyum gibi elektrolitler de dışarı atılır. Sporcu içecekleri bunların ikisini de içerir. Dolayısıyla bunların yerini doldurabilecek muhteşem bir seçenek gibi görünür. Ancak sporcu içecekleri sıvı kaybı için gerekenden fazla konsantredir. Bu içecekler, çok fazla şeker ve içeceğin pazarlanması için eklenen yapay renklendiriciler gibi faydasız birçok kimyasal içerir. Ama standart sporcu içeceklerini sulandırmak kolaydır:
  • Sporcu içeçeceğine, onun yarısı ya da çeyreği kadar su ekle.
  • Ya da her bir bardak sporcu içeceği için bir bardak su kullan. Bu, özellikle de su içmek istemeyen, şekerli su içmeyi tercih eden insanlar için yardımcı olabilir. [13]
 6. 6
  Mideni yatıştırmak için gazsız gazoz içmeyi dene. Her ne kadar şeker içeriği yüksek olsa da kusmak üzere olan bir mideye faydalı olabilir. Gazozun gazını almak için onu Tupperware gibi bir şişeye koy, şişeyi çalkala, şişenin havasını al, kapağı kapat ve tüm karbondioksit gidene kadar çalkalamaya devam et.
  • Kola, uzun zamadır mide bulantısı önleyici olarak kullanılmaktadır, hatta meşrubat olarak kullanılmadan önce bile.
  • Aynı şekilde gerçek zencefil içeren zencefilli gazoz da mide bulantısını önlemede kullanılmaktadır.
 7. 7
  Zararlı içeceklerden uzak dur. Sıvı tüketmek önemli olsa da bazı içecekler mide bulantısını daha kötü bir hâle sokabilir. Örneğin alkol, kafein ve gazlı içecekler mide bulantısına iyi gelmeyebilir çünkü bunlar mideyi tahriş edebilir.[14] Mide bulantısı ile birlikte ishal de görülüyorsa iyileşene kadar süt ve diğer süt ürünlerini tüketme. Süt ürünlerinde bulunan laktozun sindirimi zordur, dolayısıyla ishali daha da kötüleştirebilir veya uzatabilir.[15]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mide Bulantısı Tedavisi İçin İlaç Kullanmak

 1. 1
  Reçetesiz ilaçlarla rahatlamaya çalış. Mide bulantısının geçici bir sebebi olduğundan ya da altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olmadığından eminsen kullanabileceğin birçok reçetesiz ilaç vardır. Reçetesiz ilaç almadan önce mide bulantısının sebebini tam olarak belirlemeye çalış. Bu sebep mide bozulması ya da taşıt tutması mı? Bunlar genelde mide bulantısının en belirgin sebepleri olarak gösterilmektedir.
  • Örneğin mide bozulması ya da mide ve bağırsak iltihabından kaynaklanan mide bulantısı Pepto-Bismol, Maalox veya Mylanta kullanılarak tedavi edilebilir. Taşıt tutmasından kaynaklanan mide bulantısının ise Dramamine ile tedavi edilmesi daha iyidir.
 2. 2
  Reçeteli bir ilaç gerekirse doktora görün. Ameliyat veya kanser tedavisi gibi bazı tıbbi işlemler şiddetli mide bulantısına sebep olabilir ve bunların tedavisinde reçeteli ilaçlar gerekebilir. Mide bulantısı, kronik böbrek hastalığı veya mide ülseri gibi birçok sağlık sorununun belirtisi olabilir.[16] Mide bulantısının tedavisinde kullanılan birçok ilaç sınıfı vardır ve doktor mide bulantısının sebebine uygun ilacı seçecektir.[17]
  • Örneğin Zofran (ondansetron) yaygın olarak kemoterapi ve radyasyon tedavisinden sonra oluşan mide bulantısının tedavisinde kullanılmaktadır.[18]
  • Phenergan (prometazin) ameliyat sonrası kullanım ve taşıt tutmasının tedavisi için reçete edilir ama skopolamin, yalnızca taşıt tutmasının tedavisinde kullanılır.[19] [20]
  • Domperidon şiddetli mide bozulmasının tedavisinde ve bazen de Parkinson hastalığının tedavisinin bir parçası olarak kullanılır.[21]
 3. 3
  Tüm ilaçları belirtilen şekilde kullan. Dozaj talimatları için reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice oku ve uygula. Reçeteli ilaçların ambalajnda da talimatlar vardır ama doktorun söylediklerini uygula. Senin sağlık geçmişine göre dozajı biraz değiştirebilir.
  • Bu güçlü ilaçlar yanlış kullanıldıklarında ciddi düzeyde istenmeyen yan etkiler yapabilir. Mesela Zofran’ın aşırı dozu geçici körlüğe, tansiyon düşüklüğüne, baygınlığa ve şiddetli kabızlığa sebep olabilir.[22]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Mide Bulantısının Sebebini Ele Almak

 1. 1
  Hasta mısın, bir düşün. Mide bulantısının başlıca sebeplerinden biri sadece hasta olmaktır. Grip virüsü, mide rahatsızlığı veya diğer hastalıklar mide bulantısının en büyük sebebi olabilir.
  • Ateşini kontrol etmen iyi olur. Her hastalıkta yüksek ateş görülmese de ateşini kontrol etmen mide bulantısının sebeplerini elemede yardımcı olabilir.
  • Bozuk bir şey mi yedin? Gıda zehirlenmesi şaşırtıcı derecede yaygındır. Evdekilerin durumunu bir kontrol et, eğer ev arkadaşların da geçen gece yediğiniz akşam yemeğinden sonra karın ağrısı çekiyorsa mide bulantısının sebebi gıda zehirlenmesi olabilir.
  • Birkaç günden fazla süredir bu tür sorunların varsa "mide virüsünden" öteye giden sindirim sistemi rahatsızlığın olabilir. Basitten ciddiye olmak üzere mide bulantısına sebep olan birçok sağlık sorunu vardır. Bir hekime görünmenin sırası gelmiş olabilir. Şiddetli ve uzun süren mide bulantısı acile gitmeni bile gerektirebilir (aşağıda daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır).
 2. 2
  Gıda alerjilerini ve gıda hassasiyetini düşün. Sık sık mide bulantısı yaşıyorsan birkaç hafta boyunca bir günlük tutup sorunu bulmana yardımcı olabilecek bir bulantı düzeni var mı, bak. Gıda hassasiyetinden ya da başka reaksiyonlardan şüpheleniyorsan şüpheli gıdayı tüketme veya onun tüketimini sınırla ve doktora görün.
  • Laktoz hassasiyeti mide bulantısının yaygın bir sebebidir. [23] Yetişkin olup sütü rahat bir şekilde sindirebilmek genelde Avrupalıların yapabildiği bir şeydir ve bu durumda bile birçoğu laktoza duyarlıdır. Süt ürünlerini sindirmende yardımcı olması için reçetesiz ilaçlar kullan ya da yoğurt ve peynir gibi enzimlerle işlenmiş süt ürünleri tüket.
  • Gıda duyarlılığı hatta alerjiler diğer bir sebep olabilir. Çilek veya çilekli yiyecekler yedikten hemen sonra midenin bulandığını fark edersen bu, sorunun göstergesi olabilir.
  • Gıda duyarlılığı ve hassasiyeti yalnızca uygun bir doktor tarafından tam olarak teşhis edilebilir.
  • Birçok insan, son zamanlarda hiçbir test yaptırmadan kendisinde "gluten hassasiyeti" ve bunun gibi şeyler olduğunu düşünüp böyle davranmakta. Bu tür trendlere karşı dikkatli ol. Bazı insanlar glutene aşırı şekilde tepki veriyor. Ama bazen "iyileşmenin" sebebi plasebo etkisidir, yani sadece bir süre sonra insanın daha iyi hissetmesi ve beslenme değişikliğinin "iyileşmeye" sebep olduğu kesin değilken bu değişikliğin iyileşmesini sağladığını sanmasıdır ya da sadece, bedenin iyileştiği gerçeğidir.
 3. 3
  Mide bulantısına ilaçların sebep olmadığına emin ol. Mide bulantısını tedavi etmek için daha fazla ilaç almadan önce sorunun kaynağının kullandığın ilaçlardan biri olmadığına emin olmalısın. Kodein veya hidrokodon gibi birçok ilaç mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir.[24] Süregelen bir mide bulantısı rahatsızlığın varsa bunun sebebi kullandığın ilaçların yan etkisi olabilir mi, bunun için bir doktora danış. Doktor alternatif bir ilaç ya da daha düşük bir dozaj önerebilir.
 4. 4
  Taşıt tutması olabilir mi, düşün.[25] Bazı insanlar uçaktayken, teknedeyken ya da arabadayken hasta olabilir. Lunaparktaki araçlara binmekten de olabilir. Bu durum, genelde en az hareket eden koltuğa oturmakla önlenebilir. Mesela arabanın ön koltuğu ya da uçakta pencere tarafındaki koltuk olabilir.
  • Arabanın camını açarak temiz hava almaya çalış ya da birkaç dakika dışarıda yürü.
  • Sigara içme.
  • Baharatlı ya da yağlı yiyecekler tüketme.
  • Taşıt tutmasıyla başa çıkabilmek için başını mümkün olduğunca sabit tutmaya çalış.
  • Dramamine veya Antivert gibi antihistaminikler taşıt tutmasının tedavisinde de kullanılabilen etkili reçetesiz ilaçlardır. Seyahat etmeden yaklaşık 30 dakika ila bir saat önce alınmalıdır ama uyku sersemliğine sebep olabilir.
  • Skopolamin şiddetli rahatsızlıklar için reçete ile alınabilen bir ilaçtır.
  • Bazı insanlar zencefil ve zencefilli ürünler tükettiğinde rahatlama hisseder. Zencefilli gazoz (doğal aromalı), zencefil kökü veya zencefilli şeker de yardımcı olabilir.
  • Çok dolu veya boş mideyle seyahat etme.
 5. 5
  Hamilelikten kaynaklanan "sabah bulantısı" geçecektir. Yaygın olarak “sabah bulantısı” olarak bilinse de mide bulantısı hamileliğin erken (bazen de geç) evrelerinde ortaya çıkar ve gün içinde herhangi bir anda olabilir. Birçok durumda mide bulantısı ilk üç aylık dönemden sonra geçer, yani güçlü ol ve geçene kadar bekle! Ancak şiddetliyse, sık sık oluyorsa veya artıyorsa doktora görün.[26]
  • Özellikle tuzlu sade kraker yemek daha iyi hissetmene yardımcı olur ama büyük porsiyonlardan kaçın. Bunun yerine 1-2 saatte bir atıştır.
  • Zencefil çayı gibi zencefilli ürünlerin sabah bulantısına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.[27]
 6. 6
  Akşamdan kalmaysan vücudun için yeterince su tüket. Bir gece önce çok içmişsen vücudunun iyi hissetmesi için kaybettiğin sıvıyı yeniden alman gerekir. Akşamdan kalma durumlarında vücudun eski hâline gelme süresini hızlandırmak için formüle edilmiş Alka-Seltzer gibi reçetesiz ilaçlar mevcuttur.
 7. 7
  Mide ve bağırsak iltihabını geçirmek için de yeterince sıvı al.[28] Mide gribi veya virüsü hafif ila şiddetli düzeyde mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir ve genelde bunlarla birlikte karın ağrısı, ishal, ateş görülür. Kusma ve ishal vücudu susuz bırakabilir, dolayısıyla kaybettiğin suyu geri kazanmak için bol miktarda su ve sporcu içeceği iç. İçtiklerini hemen kusuyorsan tüm içeceği kafana dikmektense içeceği sık, küçük yudumlarla içmeye çalış.
  • Vücudun susuz kaldığının belirtileri koyu idrar, baş dönmesi ve ağızda kuruluktur.
  • İçtiklerini hemen kusuyorsan tıbbi yardım al.
 8. 8
  Sıvı kaybını kontrol et. Ne gariptir ki sıcak çarpmasında ve sıvı kaybı yaşanabilecek başka durumlarda görülen belirtilerden biri mide bulantısı olabilir.
  • Suyu hızlıca içme. Tek seferde birkaç yudum al ya da buz parçaları em ki kusmayasın ve durum daha da kötüye gitmesin.
  • Sıvılar ideal olarak buz gibi olmamalıdır, soğuk ya da ılık en iyisidir. Özellikle de vücut sıcaklığının çok yüksek olduğu durumlarda çok soğuk sıvılar içmek mideye kramplar girmesine ve kusmaya sebep olabilir.
 9. 9
  Doktora ne zaman görünmen gerektiğinin bilincinde ol. Hepatit, ketoasidoz, ciddi kafa yaralanmaları, gıda zehirlenmesi, pankreas iltihabı, kabızlık, apandisit iltihabı gibi birçok ciddi sağlık sorunu da mide bulantısına sebep olabilir. Şu durumlarda doktora görün:[29]
  • Herhangi bir yiyeceği veya sıvıyı hemen kusuyorsan
  • 1 günde 3 kere veya daha fazla kusuyorsan
  • 48 saatten fazla süren mide bulantın varsa
  • Hâlsiz hissediyorsan
  • Ateşin varsa
  • Karın ağrın varsa
  • 8 saattir ya da daha fazla süredir idrar yapmadıysan
 10. 10
  Gerekirse acil yardım al. Mide bulantısı çoğu zaman acile gidilecek bir sebep değildir. Ancak aşağıdaki belirtilerden biri sende varsa acile gitmen gerekebilir:[30]
  • Göğüs ağrısı
  • Şiddetli karın ağrısı veya kramp
  • Bulanık görme veya bayılma
  • Zihin bulanıklığı
  • Yüksek ateş ve boyun tutulması
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Kanlı veya kahve telvesi şeklinde kusma
  Reklam

İpuçları

 • Kusacaksan kendini engelleme çünkü vücudunda oraya ait olmayan bir şeyler var. Kustuktan sonra daha iyi hissedeceksin.
 • Uyumaya çalışıyorsan ama mide bulantısından dolayı uyuyamıyorsan cenin pozisyonunu alıp dizlerin bükülü şekilde sol tarafına yat.
 • Alkolden ve sigaradan uzak dur.
 • Taşıt tutmasını ve buna eşlik eden mide bulantısını önlemek için kuru zencefil kapsülleri (sağlık ve gıda ürünleri satan marketlerde bulabilirsin) kullan. Gerçekten işe yarar bir çözümdür ve zararlı yan etkileri de yoktur.
 • Karnına sıcak su torbası koy.
 • Sıcak duş al.
 • Nane ye ya da naneli sakız çiğne.
 • Buz kalıbına limon suyu koyup dondur ve buz parçalarını ağzına alıp em, muhtemelen daha iyi hissedeceksin.
 • Baharatlı ve aşırı sulu yiyecekler yeme çünkü bunlar seni daha da kötü yapabilir. Küçük bir şey yemeye çalış, bazen aşırı yemek hasta hissetmene sebep olur.
 • Başın arkaya yaslanmış ve ayakların yüksekte olacak şekilde otur. Bu, sen tekrar ayağa kalkana kadar bulantı hissini geçirecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Özellikle yaşlıysan ve mide bulantısıyla birlikte ateş de varsa doktora görünmelisin.
 • Tekrar eden ve uzun süren mide bulantısı grip, gıda zehirlenmesi, bağırsak bozukluğu ve tümörler gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Miden bulanıyorsa ve ortada bir sebep yoksa doktora görünmelisin. Mide bulantısının sebebini bilsen bile, örneğin yol tutması ya da deniz tutması gibi, mide bulantısı bir iki gün sonra geçmezse doktora görünmelisin.
 • Mide bulantısının sebebinin hamilelik olması muhtemelse fetüse zarar verebilecek, uyuşturucu veya alkol içeren herhangi bir şeyi tüketme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/food-nutrition/weight-loss/brat-diet-recovering-from-an-upset-stomach.printerview.html
 2. http://www.mayoclinic.org/symptoms/nausea/basics/when-to-see-doctor/sym-20050736
 3. https://nccih.nih.gov/health/ginger
 4. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000122.htm
 5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000122.htm
 6. http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-gastroenteritis/basics/art-20056595
 7. http://www.mayoclinic.org/symptom-checker/nausea-or-vomiting-adult/related-factors/itt-20009075
 8. http://www.aafp.org/afp/2004/0301/p1169.html
 9. http://www.webmd.com/drugs/2/drug-30/zofran-oral/details
 10. http://www.webmd.com/drugs/2/drug-6606/phenergan-oral/details
 11. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a682509.html
 12. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/domperidone-oral-route/description/drg-20063481
 13. http://www.rxlist.com/zofran-drug/overdosage-contraindications.htm
 14. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lactose-intolerance/basics/lifestyle-home-remedies/con-20027906
 15. https://provider.ghc.org/open/caringForOurMembers/patientHealthEducation/conditionsDiseases/nauseaMedicine.pdf
 16. http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-motion-sickness/basics/ART-20056697?p=1
 17. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/basics/definition/con-20033445
 18. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003119.htm
 19. http://www.webmd.com/digestive-disorders/gastroenteritis
 20. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000122.htm
 21. http://www.mayoclinic.org/symptoms/nausea/basics/when-to-see-doctor/sym-20050736
 22. http://www.earthclinic.com/CURES/nausea.html#APPLESAUCE

Bu wikiHow makalesi hakkında

Roy Nattiv, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Gastroenterolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Roy Nattiv, MD. Roy Nattiv, Los Angeles, Kaliforniya'da board onaylı bir pediatrik gastroenterologdur. Dr. Nattiv kabızlık, ishal, reflü, gıda alerjileri, zayıf kilo alımı, SIBO, IBD ve IBS gibi çok çeşitli pediatrik gastrointestinal hastalıkta ve beslenme hastalıklarında uzmanlaşmıştır. Dr. Nattiv, Berkeley'deki California Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Tıp Doktoru (MD) unvanını İsrail, Tel Aviv'deki Sackler Tıp Fakültesi'nden almıştır. Daha sonra pediatri asistanlığını Montefiore'deki Albert Einstein Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinde tamamlamıştır. Dr. Nattiv pediatrik gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme alanındaki uzmanlığını ve eğitimini San Francisco'daki California Üniversitesi'nde (UCSF) tamamlamıştır. California Rejeneratif Tıp Enstitüsü (CIRM) stajyeri olmuş ve Kuzey Amerika Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği (NASPGHAN) pediatrik IBD araştırmalarında branş ödülüne layık görülmüştür. Bu makale 94.346 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 94.346 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam