Bu wikiHow makalesi ile Windows veya macOS bilgisayarlardaki Microsoft Word'de poster boyutunda bir belgeyi nasıl oluşturulabileceğini öğreneceksin. Başlamadan önce yazıcının büyük boyutlarda baskı yapabildiğinden ve istenilen boyutta kâğıda sahip olduğundan emin ol. Posteri evdeki yazıcıdan yazdıramıyorsan veya yazdırmak istemiyorsan dosyayı profesyonel bir baskı merkezine gönderebilir veya götürebilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Microsoft Word'ü aç. Çoktan açmadıysan Windows'ta Başlat menüsünden veya macOS'da Uygulamalar klasöründen Microsoft Word'ü başlat. Başlattığında, uygulamada "Yeni" sayfası açılır.
 2. 2
  Boş Belge seçeneğine tıkla. Bu, yeni dosya türleri listesindeki ilk seçenek olacaktır.
 3. 3
  Düzen veya Sayfa Düzeni sekmesine tıkla. Sekmenin adı Word'ün sürümüne göre değişebilir ancak bu seçeneklerden birini mutlaka uygulamanın üst çubuğunda göreceksin.
 4. 4
  Araç çubuğundaki Boyut butonuna tıkla. Bu, uygulamanın sol üst köşesinin yakınındadır. Tıkladığında belge için farklı boyut seçenekleri görüntülenir.
 5. 5
  Poster için bir boyut seç. Ev tipi bir yazıcı kullanıyorsan yazıcının büyük boyutlu kâğıtları desteklemeyebileceğini unutma. Özel bir boyut belirlemek için menünün altındaki Tüm Sayfa Boyutları seçeneğine tıklayıp seçimini yap.[1]
  • Kesinlikle daha büyük bir poster hazırlaman gerekiyorsa dosyayı oluşturabilir, bir flash belleğe kaydedebilir ve ardından profesyonel bir baskı merkezinde yazdırabilirsin.
  • Birçok ev tipi yazıcı tarafından desteklenen yaygın poster boyutu 11x17 inçtir. Yazıcı kâğıdı satan her yerde 11x17 boyutunda kâğıt bulabilirsin.
 6. 6
  Bir poster yönü seç. Posterinin yatay yönde yazdırılmasını istiyorsan Sayfa Düzeni sekmesindeki Yönlendirme menüsüne tıkla ve Yatay seçeneğini seç. Posterin dikey yönde yazdırılmasında sorun yoksa bu adımı atlayabilirsin.
 7. 7
  Bir başlık oluştur. Birçok posterin üst kısmında büyük bir metin başlığı vardır. Bir başlık eklemek istersen şu adımları izleyebilirsin:
  • En üstteki Ekle sekmesine tıkla.
  • Word'ün sağ üst köşesinin yakınındaki Metin Kutusu seçeneğine tıkla.
  • Bir metin kutusu eklemek için Basit Metin Kutusu seçeneğini seç.
  • Posterde büyük görünmesini istediğin kelimeleri yaz.
  • Başlıktaki bu metni vurgula.
  • Yazı tipi seçeneklerine dönmek için Giriş sekmesine tıkla, ardından büyük boyutta okunması kolay olan bir yazı tipi seç. Renkli bir poster yapmayı planlıyorsan renk de seçebilirsin.
  • Metin kutusunun kenarlarını istediğin boyutta olacak şekilde sürükle. Fare imlecini satırlardan birinin üzerine getirip ardından sürükleyerek de metin kutusunu başka bir konuma taşıyabilirsin.
  • Başlık eklemenin diğer bir yolu; Ekle sekmesinden WordArt seçeneğine tıklayıp bir tasarım seçmektir. Böylece yazı tipi rengini ve boyutunu belirtmek zorunda kalmadan metni kolayca biçimlendirebilirsin.
 8. 8
  Posterin içine grafik ekle. Postere eklemek istediğin bir fotoğraf veya çizim varsa Ekle sekmesine tıklayıp Resimler seçeneğini seçebilirsin. Fotoğrafın başlığın altında görünmesini istiyorsan başlığın olduğu metin kutusunu fotoğrafın üstüne sürükle.
  • Ayrıca şekiller ekleyebilir ve bunları özelleştirebilirsin. Bir şekil eklemek için Ekle sekmesine tıklayıp Şekiller ögesini seç. Daha sonra bir şekil seçip fareyi kullanarak bu şekli istediğin yere çizebilirsin. İmleci etkinleştirmek için şekillere çift tıklayarak şekillerin üzerine yazı yazabilirsin.
 9. 9
  Normal metin ekle. Postere metin eklemek için başlığı oluştururken yaptığın gibi Ekle sekmesinden bir metin kutusu daha ekle, ardından yazmak istediğin metni yaz. Daha sonra Giriş sekmesinden metni istediğin yazı tipinde ve yönde biçimlendirebilirsin.
  • Poster üzerinde birden çok alana metin eklemek istiyorsan her metin bloğunu kendi metin kutusuna koy. Böylelikle metin alanlarını ayrı ayrı biçimlendirebilir ve gerekirse başka bir yere taşıyabilirsin.
  • Metnin yönünü değiştirmek için Giriş sekmesinde bulunan "Paragraf" bölümündeki yön seçeneklerinden birine tıkla.
  • Metnin yönünü değiştirmeye ilişkin ipuçları için Word'de Metin Yönünü Değiştirmek konulu makaleye bakabilirsin.
 10. 10
  Bitirdiğin posteri kaydet. Kaydetmek için sol üst köşedeki Dosya menüsünü tıkla, Farklı Kaydet seçeneğini seç, ardından dosyayı istediğin yere kaydet.
 11. 11
  Posteri yazdır. Posteri evde yazdırmayı planlıyorsan şu adımları izleyebilirsin:
  • Yazıcıya uygun boyuttaki kâğıdı yerleştir. Kâğıdın, posterin için seçtiğin boyuta uygun olduğundan emin ol.
  • Sol üst köşedeki Dosya menüsüne tıkla.
  • Yazdır butonuna tıkla.
  • Yazıcını, renk tercihlerini ve diğer ayarları seç.
  • Yazdır butonuna tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Posterin etrafına çerçeve eklemek için Tasarım sekmesine tıklayıp Sayfa Kenarlıkları seçeneğini seç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 252 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam