Metne resim eklemenin daha çok Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık programlarıyla yapıldığı düşünülse de, Microsoft Word belgelerine de fotoğraf ekleyebilirsin. Word belgesine fotoğraf koymak, ister yeni bir ürünle ilgili haber bülteni, ister tebrik kartı fotoğrafı olsun, metni daha ilginç hâle getirir ve metinde ortaya çıkan noktaları vurgular. Word belgesine fotoğraf eklemek kolay bir işlemdir, ancak komut konumları, kullanılan Word sürümüne göre farklılık gösterir. Word 2003, 2007 ve 2010 için Microsoft Word belgesine fotoğraf yerleştirme ile ilgili yönergeler aşağıdadır.

Adımlar

 1. 1
  İçerisine resim eklemek istediğin Word belgesini aç.
 2. 2
  Belgende resmin görünmesini istediğin yere tıkla. Word’ün ekleme imleci, - dikey yanıp sönen bir çubuk - bu noktada belirecektir. Eklendiğinde, resmin alt sol köşesi bu noktada olacaktır.
  • Eğer bir nokta seçmezsen resim imlecin bulunduğu yere eklenecektir.
 3. 3
  "Resim ekle" iletişim penceresini aç. "Resim ekle" iletişim penceresi Word belgesine eklemek istediğin resmi seçeceğin yerdir. Kullanılacak yöntem, Word 2003 gibi eski araç çubuğu ve menü arayüzünü kullanan, Word 2007 ve 2010 gibi yeni şerit arayüzünü kullanan sürümlerde değişiklik gösterir.
  • Word 2003’te, "Ekle" menüsünden "Resim" düğmesine tıkla ve ardından "Resim" alt menüsünden "Dosyadan" seçeneğini seç.
  • Word 2007 ve 2010’da, "Ekle" menü şeridindeki "Çizimler" grubundan "Resim"i seç.
 4. 4
  Eklemek istediğin resme göz at.
 5. 5
  Dosyaya tıkla, ardından "Ekle" düğmesine tıkla.
 6. 6
  Resmi gerektiği gibi düzenle. Word'ün daha yeni sürümleri, Microsoft Publisher'da bulunan seçeneklerden daha sınırlı olsa da, eski sürümlere kıyasla fotoğraflarında değişiklik yapabileceğin daha fazla seçenek sunar. Word belgesindeki bir fotoğraf üzerinde yapmak isteyeceğin en olası 2 değişiklik yeniden boyutlandırma ve kırpmadır.
  • Bir resmi yeniden boyutlandırmak için resmin üzerine tıklayarak boyutlandırma tutamaçlarının görüntülenmesini sağla. Resmi küçültmek için tutamaçları resmin merkezine doğru ve büyütmek için merkezinden uzağa sürükle.
  • Bir resmi kırpmak için resmin üzerine tıklayarak boyutlandırma tutamaçlarının görüntülenmesini sağla, ardından Word 2003’te "Resim" araç çubuğundaki ya da Word 2007 ve 2010’da "Resim Araçları" şeridindeki "Boyut" grubundan kırpma özelliğini seç. Kırpma tutamaçları şekil değiştirir ve imlecin bir kırpma aracına dönüşür. Kırpma aracını tutamaçlardan birinin üzerine yerleştir ve kırpmak istediğin alan kaybolana kadar tutamacı içe doğru sürükle.
  Reklam

İpuçları

 • Word belgene fotoğraf eklemek dosya boyutunu artırır. Tüm dosya boyutunu olabildiğince küçük tutmak için "Resimleri Sıkıştır" iletişim kutusundaki sıkıştırma seçeneklerini kullanarak eklediğin fotoğrafların bir kısmının ya da tamamının boyutunu azaltabilirsin.
 • Microsoft Word'ün daha yeni sürümlerinde bulunan diğer fotoğraf düzenleme özellikleri arasında kenarlık, kesme stilleri, gölge, pahlı kenar, parıltı ve alt gölgeler ekleme özellikleri bulunur.
Reklam

Uyarılar

 • "Sıkıştırma Seçenekleri" iletişim kutusundaki "Resimlerin Kırpılan Alanlarını Sil" kutusunu işaretlemezsen, bir resmin kırpılan kısmı gizlenir, silinmez. Kırpılmış alanları silinen sıkıştırılmış resimler orijinal görünümlerine geri döndürülemez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 9 kişi çalıştı. Bu makale 3.855 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.855 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam