Doğru bir yazı tipi seçimi, belgenin diğerleri arasında öne çıkmasını sağlayabilir. Windows’un hâlihazırda birçok yazı tipi vardır ama bunlar yazı tipi buz dağının sadece görünen ucu. İnternet'te, çevrim içi olarak indirebileceğin yüz binlerce yazı tipi mevcut. Projen için en uygun yazı tipi sadece birkaç tık uzağında olabilir. Doğru yazı tipini bulduğunda onu yükleyebilir ve birkaç tıklamadan sonra kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows

 1. 1
  Yazı tipi dosyalarını, güvenilir bir İnternet sitesinden indir. Yazı tiplerini sadece güvenilir sitelerden indir çünkü yazı tipi dosyaları virüs taşıma ihtimali en çok olan dosyalardır. EXE formatında indirilen hiçbir yazı tipini indirme. Yazı tipleri genel olarak ZIP dosyası içinde ya da TTF veya OTF formatında indirilir. En çok bilinen yazı tipi indirme sitelerinden bazıları şunlardır:
  • dafont.com
  • fontspace.com
  • fontsquirrel.com
  • 1001freefonts.com
 2. 2
  İndirdiğin yazı tipi dosyalarını (eğer gerekiyorsa) çıkar. Yazı tipi dosyaları ZIP formatında indirildiyse bunları yüklemeden ve kullanmadan önce ZIP formatından çıkarman gerekecek. Bir ZIP dosyasını çıkarmak için dosyanın üzerine gelip sağa tıkla ve "Tümünü Çıkar" seçeneğini seç. Yeni bir klasör oluşturulacak ve bu klasörün içinde ZIP formatından çıkarılmış dosyalar olacak.
  • ZIP içindeki dosyalar TTF veya OTF formatında olmalıdır. Windows’un desteklediği iki yazı tipi formatı bunlardır. EXE formatındaki hiçbir yazı tipini indirme.
 3. 3
  Yeni yazı tipi dosyalarını içeren klasörü aç. Henüz indirdiğin ve çıkardığın dosyaları içeren klasörü bul. Şimdilik bu pencereyi kapatma.
 4. 4
  Denetim Masasını aç. Denetim Masası üzerinden yazı tiplerini yükleyebilirsin. Windows sürümüne bağlı olarak Denetim Masasını açmanın birçok yolu var:
  • Windows 7, Vista, XP – Başlat menüsüne tıkla ve "Denetim Masası"nı seç.
  • Windows 10, 8.1 – Başlat butonuna sağ tıkla ve "Denetim Masası"nı seç.
  • Windows 8 - Win+X tuşlarına bas ve "Denetim Masası"nı seç.
 5. 5
  Simge görünümüne geç. Denetim Masası Kategori şeklinde ayrılmışsa Küçük Simgeler veya Büyük Simgeler seçeneklerinden birini seçip değiştirebilirsin. Bu şekilde Yazı Tipleri klasörünü bulman kolaylaşacaktır. Üst sağ köşedeki "Görünüm" menüsüne tıkla ve simge seçeneklerinden birini seç.
 6. 6
  "Yazı Tipleri" seçeneğini aç. Tüm yazı tiplerinin yüklü olduğu bir pencere açılacak.
 7. 7
  Yazı tipi dosyasını Yazı Tipleri penceresine sürükle. Yeni yazı tipini yüklemek için TTF veya OTF dosyasını Yazı Tipleri penceresine sürükle. Yönetici erişimin yoksa yönetici şifreni girmen gerekecektir. Kopyalaman bir dakikanı alır. Yazı tiplerini, Yazı Tipleri penceresindeki listede aratarak onların yüklenip yüklenmediğini doğrulayabilirsin.
  • Yazı tipinin bulunduğu dosyada birden fazla yazı tipi dosyası bulunabilir. Kalın yazı tipi sürümü ve italik yazı tipi sürümü gibi farklı stiller olduğundan bu normaldir. Dosya içindeki tüm OTF veya TTF dosyalarını Yazı Tipleri penceresine sürüklediğinden emin ol.
 8. 8
  Word’ü aç ve yeni yazı tipini seç. Word’deki Yazı Tipi menüsünden yeni yazı tipini bulabilirsin. Yazı tipleri alfabetik sıraya göre listelenmiştir.
 9. 9
  Belgeyi paylaşacaksan yazı tipini ekle. Yeni bir yazı tipi eklediğinde kendi bilgisayarında düzgün bir şekilde görünebilir ve yazdırılabilir ama belgeyi başka biriyle paylaştığında eğer o kişide bu yazı tipi yüklü değilse onu görüntüleyebilmesi mümkün olmayacaktır. Yazı tipi dosyalarını Word belgene ekleyerek bu sorunu çözebilirsin. Yazı tipleri eklendiğinde dosyayı kim açarsa açsın bunlar düzgün bir şekilde görüntülenecektir. Yazı tipleri dosyaya ekleneceğinden bu, dosya boyutunu büyütecektir.[1]
  • Word’de Dosya menüsüne tıklayıp "Seçenekler" seçeneğine tıkla.
  • Seçenekler menüsünde "Kaydet" sekmesine tıkla.
  • "Yazı tiplerini dosyaya ekle" seçeneğini işaretle. Açılır menüde mevcut belgenin seçildiğinden emin ol.
  • Yalnızca belgede kullanılan karakterleri eklemeyi isteyip istemediğine karar ver. Bilhassa özel yazı tipiyle yazılmış birkaç karakter varsa yalnızca karakterleri eklemek, dosya boyutunu önceki seçeneğe göre daha az büyütecektir.
  • Her zaman yaptığın gibi belgeni kaydet ve paylaş. Belge kaydedildiğinde yazı tipleri de otomatik olarak eklenecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac

 1. 1
  İndirmek istediğin yazı tipini bul. Yazı tipi dosyalarını ücretsiz indirebileceğin tonlarca site var (ev kullanımı için). OS X, en yaygın iki yazı tipi formatı olarak bilinen OTF ve TTF’yi destekler. Birçok yazı tipi ZIP dosyası içinde indirilir. En çok bilinen yazı tipi indirme sitelerinden birkaçı şunlardır:
  • dafont.com
  • fontspace.com
  • fontsquirrel.com
  • 1001freefonts.com
 2. 2
  Yazı tipi dosyalarını çıkar (bir ZIP dosyasının içindeyse). Yazı tipinin birden çok sürümü varsa ZIP dosyası hâlinde indirilir. ZIP dosyasını açmak için üzerine gelip çift tıkla ve dosyanın içindeki yazı tiplerini masaüstüne ya da başka bir klasöre sürükle.
 3. 3
  Yüklemek istediğin yazı tipi dosyasına çift tıkla. Yazı tipi bir ön izleme penceresinde açılacaktır, bu pencerede yazı tipinin farklı boyutlarda nasıl göründüğünü görebilirsin.
 4. 4
  Yazı tipini sisteme eklemek için "Yazı Tipini Yükle" seçeneğine tıkla. Yazı tipini değiştirme olanağı sunan herhangi bir programda, yüklediğin yazı tipini seçebilirsin.[2]
 5. 5
  Word’ü aç ve yeni yazı tipini seç. Yazı Tipleri menüsünde bulabilirsin. Yazı tipleri alfabetik sıraya göre listelenmiştir.
 6. 6
  Yazı tiplerini eklemen gerekiyorsa bir PDF dosyası oluştur. Windows sürümünde Word, yazı tiplerini eklemene izin veriyor ancak Mac yazı tiplerini Word belgesine eklemene izin vermiyor. Belgeyi başkalarıyla paylaşman ve ilave olarak eklediğin yazı tiplerini koruman gerekiyorsa belgeyi bir PDF dosyası olarak kaydetmen lazım. Bu şekilde özel yazı tipleri belge içinde korunacak ama başka biri belgeyi düzenleyemeyecek.
  • Belgeyi bir PDF olarak kaydetmek için Farklı Kaydet menüsünde "PDF dosyası olarak kaydet" seçeneğine tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Yazı tipi, yüklendikten sonra tüm Microsoft Office programlarında mevcut olacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 17.903 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.903 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam