"Üstünü çizme", Microsoft Word'de bir metnin kaldırıldığını veya eklendiğini kırmızı mürekkeple belirtmek için kullanılan bir düzenleme şeklidir. Microsoft Word'ün yerleşik "Değişiklikleri İzle" özelliğini kullanarak veya elle yazı tipi rengi değiştirip yazının üstünü çizebilirsin. "Değişiklikleri İzle", büyük ölçekli düzenlemeler ve geri bildirim için mükemmeldir; oysa el ile üstünü çizme, Word'ün sürümünün farklı olması durumunda daha küçük belge ve yazılar için daha kullanışlıdır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Değişiklikleri İzlemeyi Kullanmak

 1. 1
  Düzenlemek istediğin belgeyi aç.
 2. 2
  Ekranın en üstündeki araç çubuğundan "Gözden Geçir" sekmesine tıkla. Bu sekmede, "Değişiklikleri İzle" özelliği de dâhil olmak üzere yazım denetimine ve düzenlemeye yardımcı olacak araçlar bulunur.
 3. 3
  Değişiklikleri İzle'yi etkinleştirmek için "Değişiklikleri İzle" düğmesine tıkla. Bu özellik, düzenlenen metnin yanındaki kenar boşluğuna kırmızı bir çizgi yerleştirir. Ayrıca eklenen metni kırmızı renkle belirtir.[1]
  • Ayrıca Control + Shift + E tuşlarına basarak "Değişiklikleri İzle"yi herhangi bir sekmeden de açabilirsin.
 4. 4
  "Değişiklikleri İzle" düğmesinin yanındaki açılır menüyü aç. Bu menü, değişiklik izlemenin ne kadar gelişmiş olacağını seçmene izin verir.
 5. 5
  "Tüm İşaretleme"yi seç. Bu seçenek, eklenen veya değiştirilen metni kırmızı renkle belirtir. Ayrıca, sağdaki düzenleme çubuğuna hangi eylemin gerçekleştirildiğinin (ör., "eklenmiş" veya "silindi") ayrıntılarını ekler.
  • Diğer seçeneklerin; düzenlenen metin satırlarının yanında kırmızı çizgiler gösteren fakat özellikle neyin değiştiğini göstermeyen "Basit İşaretleme", değişiklikleri hiç göstermeyen "İşaretleme Yok" ve silinen metnin üzerine çizgi çizen fakat yeni metni göstermeyen "Özgün" seçenekleridir.
  • "Basit İşaretleme"de hangi değişikliklerin yapıldığını ("Tüm İşaretlemeler"de olduğu gibi) göstermek için düzenlenen metin satırlarının yanındaki kırmızı çizgilere tıklayabilirsin.[2]
 6. 6
  "İşaretlemeyi Göster" açılır menüsüne tıkla. Buradan, "Değişiklikleri İzle" işlevinde hangi öğelerin görüntüleneceğini seçebilirsin. İşaretlemek (etkinleştirmek) veya işaretini kaldırmak (devre dışı bırakmak) için seçeneklere tıkla.[3]
  • "Açıklamalar" işaretlendiğinde tüm editör açıklamaları kenar boşluklarında gösterilir.
  • "Mürekkep" işaretlendiğinde editör çizimlerini gösterir.
  • "Eklenenler ve Silinenler" işaretlendiğinde eklenen ve silinen metin gösterilir.
  • "Biçimlendirme" işaretlendiğinde biçimlendirme değişikliklerini gösterir (ör., çift boşluk veya kenar boşluklarını değiştirmek).
 7. 7
  Bir metni vurgula, ardından araç çubuğunun "Açıklamalar" bölümünden "Yeni Açıklama"ya tıkla. Bu özellik, vurgulanan metne geri bildirim eklemeni sağlar. Geri bildirimin sağdaki düzenlemeler çubuğunda görünecektir.
 8. 8
  Belgeyi istediğin gibi düzenle. Bir karakter sildiğinde veya eklediğinde, Microsoft Word düzenleme yapılan metin satırının yanına dikey kırmızı bir çizgi yerleştirir.
 9. 9
  Değişikliklerini kaydetmek için "Kabul Et" düğmesine tıkla. Belgendeki değişiklikleri başarılı bir şekilde belirttin! "Kabul Et" düğmesine tıkladığında kırmızı mürekkep ve diğer biçimlendirme göstergeleri kaldırılır.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Elle Üstünü Çizme

 1. 1
  Düzenlemek istediğin belgeyi aç. Eski bir Word sürümünde bir dokümanı düzenliyorsan veya hangi değişikliklerin gösterileceğini daha fazla kontrol edebilmek istiyorsan bir dokümanda elle üstünü çizmek tercih edilir. El ile üstünü çizme Word'ün tüm sürümleriyle uyumludur.
 2. 2
  Henüz açık değilse "Giriş" sekmesini aç. Bu sekmede, metni kalınlaştırma, eğik yazma ve altını çizme araçları bulunur. Giriş sekmesi, ekranın üstündeki mavi araç çubuğunda yer alır.
 3. 3
  Araç çubuğundaki "Üstü Çizili" düğmesini bul. Bu düğme, "Altı Çizili" düğmesinin hemen yanındadır. Üstü çizili metni istenmeyen metni iptal etmek için kullanacaksın.
 4. 4
  Araç çubuğunda "Yazı Tipi Rengi" düğmesini bul. Bu düğme, simgesi altında renkli (genellikle siyah) bir çubuk bulunan büyük bir "A" harfi şeklindedir. Bu aracı, farklı renkli metinler yazmak için kullanacaksın.
  • "Yazı Tipi Rengi" seçimini, "A" harfinin yanındaki oka tıkladığında açılan menüden yeni bir renk seçerek değiştirebilirsin.
 5. 5
  Metinde istenmeyen kısmı vurgulamak için fare imlecini o metin üzerine tıkla ve sürükle. Metin vurgulandığında, kullandığın herhangi bir araç onu etkileyecektir. Örneğin; "Yazı Tipi Rengi" düğmesini tıklarsan vurgulanan metnin rengi düğmedeki çubuğun rengini alır.
 6. 6
  Vurgulanan metnin üzerine bir çizgi çekmek için "Üstü Çizili" düğmesine tıkla. Bu, vurgulanan içeriğin silinmesinin önerildiğini belirtir.
 7. 7
  Üstü çizili kelime ile bir sonraki kelime arasında boşluk olduğundan emin ol. Aksi takdirde, sonrasında yazacağın metnin üzerine otomatik olarak çizgi çekilir.
 8. 8
  İmlecini üstü çizili metnin sonrasındaki boşluğun sonuna yerleştir. Üstü çizili metni yeniden yazıyorsan varsayılan metinden farklı bir renkte yazmak gerekir.
 9. 9
  "Yazı Tipi Rengi" düğmesine tıkla. Yeni metin, belgenin varsayılan metninden farklı bir renkte değilse metni görünür bir renkle değiştir (ör. kırmızı veya turuncu). Bu senin "düzenleme" rengindir.
 10. 10
  Yeni metnini üstü çizili metinden sonra ekle. Üstü çizili metin ve ardındaki yeni, kırmızı renkli metin, "silinen" metni ve onun yerini alan metnin net bir şekilde görünmesini sağlar.
 11. 11
  Yaptığın eklemelerin düzenleme renginde olduğundan emin ol. Belgeye hangi metni eklediğini açıkça göstermen gerekir.
  • Örneğin; devam eden bir cümleye eklediğin noktalı virgül için düzenleme rengini kullan.
 12. 12
  Belge tamamen düzenlenene kadar 5’inci adımdan 11’inci adıma kadar yapılanları tekrar et.
 13. 13
  Dokümanını kaydetmek için Control + S tuşlarına bas. Dokümanındaki değişiklikleri başarılı bir şekilde belirtmiş oldun!
  • Ayrıca ekranın sol üst köşesindeki "Dosya"ya tıklayıp "Kaydet"i seçebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • El ile üstünü çizme, sınıfta yapılan grup geri bildirimi gibi küçük düzenleme projeleri için harikadır.
 • Ortak bir bilgisayarda isen, diğer Word kullanıcılarının senin adınla değişiklik yapamaması için "Değişiklikleri İzle" özelliğini bir parola ile kilitleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Çalışmanı sık sık kaydetmeyi unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 20.009 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.009 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam