İster bir ev ödevi yap ister Microsoft Word ile bir makale hazırla, yazmış olduğun sözcüklerin sayısını bilmek önemli olabilir. Neyse ki Word uygulaması masaüstü, mobil veya internet dâhil olmak üzere tüm sürümlerinde sözcük sayısını takip etmek için kullanımı kolay, dâhilî bir araca sahiptir. İhtiyaç duyduğun bilgiye sahip olman için doğru menüyü (menüler sürüme göre değişir) seçmen ve sözcük sayısı seçeneğine dokunman veya tıklaman yeterlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Word’ün PC veya Mac Sürümünde

 1. 1
  Microsoft Word'ü başlat. Bu, masaüstünde bulunan Görev Çubuğu’ndaki (Windows) veya Dock'taki (Mac) Word simgesine çift tıklayarak yapılabilir. Bir simge görmüyorsan PC'nin ekranının sol alt köşesindeki "Başlat" menüsüne tıkla. Ardından, "Tüm Programlar" açılır menüsüne tıkla ve Microsoft Word'ü seç
  • Mac'te, Dock’un üzerinde yer alan Launchpad (gri bir roket gemisi) simgesine tıkla ve ekranın üst kısmındaki arama çubuğuna "Word" yaz.
 2. 2
  Mevcut bir belgeye git. Bir belgeyi açmak için Dosya menüsüne git ve Aç seçeneğine tıkla. Bunu yaptığında, kullanılabilir belgelerin listesini içeren bir iletişim kutusu görünecektir.
 3. 3
  Bir belge seç. İletişim kutusunda açmak istediğin belgeye git. Belgeyi seç ve seçili duruma geldiğinde iletişim kutusunun sağ alt kısmında yer alan Aç düğmesine tıkla.
 4. 4
  Araçlar menüsünü seç. Belgen açıldıktan sonra, pencerenin üst orta kısmında yer alan Araçlar menüsünü seç.
  • Bu adım yalnızca Mac işletim sistemi için geçerlidir.
 5. 5
  Sözcük Sayısı seçeneğine git. Araçlar açılır menüsündeki "Sözcük Sayısı" üzerine tıkla.
  • Mac kullanmıyorsan üstte Araçlar başlığını görmezsin. Bu durumda, belgenin üst kısmındaki Gözden Geçir sekmesine git. Buraya gittiğinde sekmenin sol tarafında "Sözcük Sayısı" seçeneğini göreceksin.
 6. 6
  Sözcük sayını gözden geçir. “Sözcük Sayısı” üzerine tıkladığında belgende bulunan sözcük, karakter, paragraf, satır ve sayfa sayılarını gösteren bir kutu açılacaktır.
  • Birçok belgede, sözcük sayısı belge penceresinin alt çubuğunun sol tarafında canlı olarak görüntülenir. Sayfa ve karakter sayısı gibi ek bilgiler almak için, görüntülenen bu sözcük sayısına tıkla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Metnin Belirli Bir Kısmı İçin

 1. 1
  İmlecini sözcüklerini saymak istediğin metnin başlangıcına getir. Sözcük sayısını bulmak istediğin cümlenin, paragrafın veya metin parçasının başlangıcına tıkla.
 2. 2
  Metnin belirli bir kısmını seçerek işaretle. İmlecini (farenin düğmesini basılı tutarak), metnin sözcüklerini saymak istediğin kısmının sonuna sürükle. Bunu yaparken, seçilen metin mavi renkle işaretleniyor olmalı.
 3. 3
  Araçlar menüsüne tıkla. Belge penceresinin üst ortasında yer alan Araçlar menüsünü seç.
 4. 4
  Sözcük Sayısı seçeneğine tıkla. Araçlar menüsünün aşağı açılan listesinde yer alan Sözcük Sayısı seçeneğini seç. Ekranda kelime, karakter, satır, sayfa ve paragraf sayısını gösteren bir kutu görünecektir.
  • Metnin seçilen bir kısmı için kelime sayısı genellikle belgenin alt çubuğunda görüntülenir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Word’ün Mobil Sürümünde

 1. 1
  Microsoft Word mobil uygulamasını başlat. Akıllı telefonunda veya tabletinde, başlatmak için Word uygulamasına dokun.
 2. 2
  Bir belge aç. Uygulama genellikle üzerinde çalıştığın en son belgeyi açar. Açmazsa son açılan dosyaların bir listesini görürsün. Üzerinde çalışmak istediğin dosyaya dokun.
 3. 3
  Düzenle menüsüne dokun. Belgen açıldıktan sonra, ekranının üst orta kısmındaki Düzenle menüsüne (kurşun kalem simgesiyle birlikte bir büyük "A" ile gösterilen menü) dokun. Bunu yaptığında, ekranının alt yarısında Düzenle menüsü açılır.
  • Word'ün iPad sürümünde, tablet ekranının üst orta kısmındaki "Gözden Geçir" menüsüne dokunman yeterlidir.
 4. 4
  "Giriş" seçeneğine dokun. Giriş, Düzenle menü çubuğunun sol tarafında bulunur. Buna dokunduğunda bir açılır menü belirir.
 5. 5
  "Gözden Geçir" menüsüne hafifçe dokun. Gözden Geçir menüsü, Düzenle menüsü açılır penceresinin alt tarafına doğrudur.
 6. 6
  "Sözcük Sayısı" seçeneğine dokun. Sözcük Sayısı, Gözden Geçir menüsünün alt tarafındadır. Dokunduğunda belgendeki sözcük, karakter ve sayfa sayısı görüntülenir.
  • Word'ün iPad sürümünde sözcük sayısı, ana menü çubuğundaki Gözden Geçir menüsünün altında, sol üstte görüntülenen ve "123" sayısıyla birkaç çizgiden oluşan bir simgedir.
  • Metnin bir bölümünü parmaklarınla dokunarak işaretle. Ardından, belgenin işaretlenen bölümünde sözcük sayısını görüntülemek için Sözcük Sayısı seçeneğine dokun.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Word’ün İnternet Sürümünde

 1. 1
  Word'ü internet üzerinden başlat. Office.live.com adresine git ve Microsoft kimliğin ve şifrenle giriş yap veya ücretsiz sürümü kullanmayı seç.
 2. 2
  Bir belge aç. Ekranın sol tarafında görüntülenen son kullanılan belgeler arasından bir tane seç.
  • Düzenlemek istediğin belgeyi görmüyorsan OneDrive’dan Aç'ı veya pencerenin sol alt köşesindeki Dropbox'tan Aç'ı seç.
 3. 3
  Kelime sayısını gözden geçir. Belgen açıldığında belgenin sol alt tarafını kontrol et. Sözcük sayısı otomatik olarak alttaki kaydırma çubuğunda görünür.
  Reklam

İpuçları

 • Sözcük sayısının belgelerinde her zaman görünür olmasını sağlamak için Mac'inin veya PC'nin bilgisayarının sol üst köşesindeki Tercihler menüsünden Görünüm'ü seç. Açılan pencerede yer alan "Canlı Sözcük Sayısı" ifadesinin solundaki kutuyu işaretle.
 • Word'ün PC ya da Mac sürümünde, Microsoft Word penceresinin tamamen büyütüldüğünden emin ol. Aksi takdirde Word penceresi, bilgisayar ekranının tüm görüntülenebilir alanının içerisinde, belgenin alt kısmında yer alan Sözcük Sayısı görünmeyecek şekilde konumlanabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.579 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.579 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam