Bir haber bülteninde kenar çubukları oluşturmak, "satılık" el ilanının altına yırtma sekmeleri eklemek veya bir tablodaki sütun başlıklarını daha okunabilir yapmak istiyorsan metnin yönünü değiştirmek işine yarayabilir. Microsoft Word’ün hem eski hem de yeni sürümlerinde metin yönünü nasıl değiştireceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Dikey Kelimeler Yazmak

 1. 1
  Yatay harfleri dikey yönde yazmak için bu yöntemi takip et. Bu yöntemle uzun, dar bir sokak tabelasında olduğu gibi, her harfi birbirinin altında olan bir kelime oluşturulur. Eğer harfleri kafanı çevirerek okuyabileceğin şekilde döndürmeye çalışıyorsan diğer talimatlara atla.
 2. 2
  Bir metin kutusu ekle. Bir metin kutusu, metnin konumunu ve yönünü değiştirmeyi çok daha kolay hâle getirir. Bunu yapmak için Word belgesinde aşağıdakileri uygula:
  • Word 2007 veya sonrası: Belgenin üstündeki şerit menüden Ekle sekmesine tıkla, ardından Metin Kutusu’na, ardından Metin Kutusu Çiz’e tıkla. Belge içinde tıklayıp sürükleyerek kutuyu çiz.[1]
  • Mac için Word 2011 veya sonrası: Şerit menüden Giriş’i seç, ardından sağ kenardaki Metin Kutusu’na tıkla. Belge içinde tıklayıp sürükleyerek kutuyu çiz.
  • Word 2003 / Mac için Word 2008 veya öncesi: Üst menüden EkleMetin Kutusu’nu seç. Belge içinde tıklayıp sürükleyerek kutuyu çiz.[2]
 3. 3
  Metnini yaz. Metin kutusuna tıkla ve dikey yapmak istediğin metni yaz. Eğer daha önce belgeye yazdıysan metin kutusuna kopyala ve yapıştır.
 4. 4
  Metin kutusuna tıkla. Metnin etrafında dikdörtgen bir sınır belirecek. Kutunun her köşesinde bir daire vardır. Bu daireler çekip sürükleyerek kutunun boyutunu değiştirebileceğin "tutamaçlardır".
 5. 5
  Metin kutusunun köşesini sürükle. Metin kutusunun herhangi bir köşesine tıkla ve imleci sürükle. Metin kutusu uzun, dar bir şekil olacak şekilde köşeyi sürükle. Kutu, iki harfi yan yana görüntülemeyecek kadar dar olduğunda harfler alt alta sıralanacaktır.
  • Kutu dönüyorsa veya şekli değişmeden hareket ediyorsa düzgün tıklamamışsındır. Tekrar dene ve kutunun köşesine tıkladığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir Metin Kutusunu Döndürmek (Word 2007 ve Sonrası)

 1. 1
  Word sürümünü kontrol et. Bu yöntem Windows’ta Word 2007 ve sonrası, Mac’te Word 2011 ve sonrası için geçerlidir. Eğer hangi sürüme sahip olduğunu bilmiyorsan kolay bir yolu var: Açık belgenin üst kısmında bir "şerit menü" varsa bu talimatları takip et. Eğer şerit menü yoksa diğer yönteme geç.
  • Eğer sadece "Giriş", "Sayfa Düzeni", vb. etiketli bir sıra sekme görüyorsan onlardan birine tıklayarak şerit menüyü aç.
 2. 2
  Bir metin kutusu ekle. Şerit menüsünden Metin Kutusu düğmesine tıkla. Bu, Word sürümüne bağlı olarak Ekle veya Giriş sekmesinin altındadır.
 3. 3
  Metin kutusuna yaz. Metin kutusuna tıkla ve döndürmek istediğin metni yaz. Metin kutusuna tıkladığında bir sınır belirir.
 4. 4
  Metin kutusunun üzerindeki daireye tıkla. Metin kutusunun üzerinde uzanan ve bir daire ile biten çizgiye bak. Bu daireye tıkla ve tut.
 5. 5
  Kutuyu döndürmek için sürükle. Metin kutusunu döndürmek için daireye basılı tutarken imlecini hareket ettir.
  • Döndürdükten sonra, metni düzenlemek için kutuya tıkladığında, metin normal yönüne dönebilir. Bu, ne yaptığını daha kolay görmeni sağlamak içindir. Kutunun dışına tıkladığında seçtiğin konuma geri dönmelidir.
 6. 6
  Daha düzgün döndürmek için Shift tuşuna basılı tut. Döndürürken olası konumları sınırlandırmak için Shift tuşunu basılı tut. Bu, 45º veya 30º açılı ve paralel metin kutuları oluşturmayı daha kolaylaştırır.
 7. 7
  Menü seçeneklerini kullan. İstediğin görünümü elde etmekte zorlanıyorsan menü komutlarını kullanarak döndürmeyi dene:[3]
  • Biçim şerit menüsünü açmak için metin kutusuna çift tıkla veya Biçim sekmesini seç.
  • Şerit menüdeki Metin Yönü düğmesine tıkla. Bazı sürümlerde bu, dikey yazı resmi olan küçük, etiketsiz bir düğmedir.
  • Açılan menüden seçeneklerden birini seç.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Metni Döndürmek (Word 2003 ve Öncesi)

 1. 1
  Sürüm numaranı kontrol et. Bu yöntem Windows’ta Word 2003, Mac’te Word 2008 ve tüm önceki sürümler için geçerlidir.
 2. 2
  Bir metin kutusu ekle. Araç çubuğundan Ekle’ye tıkla ve açılan menüden Metin Kutusu’nu seç. Kutuya tıkla ve metni yaz.
 3. 3
  Gerekirse metin kutusunu hareket ettir ve yeniden boyutlandır. Hareket ettirmek için kutunun dış sınırlarına tıkla ve sürükle; yeniden boyutlandırmak için mavi dairelere ve kutulara tıkla ve sürükle.
 4. 4
  Metin kutusunun içine tıkla. Bu, kutuyu belgenin haricinde biçimlendirmeni sağlar.
 5. 5
  Araç çubuğundaki Format'a tıkla ve açılır menüden Metin Yönü'nü seç. Metin yönünü değiştirme seçeneği sunan bir iletişim kutusu açılacaktır.
  • Bu eski sürümlerdeki metin döndürme özelliğinde tutarsızlıklara rastlanmıştır.[4] [5] Eğer bu çalışmazsa veya seçeneği göremezsen diğer adıma geç.
 6. 6
  Bunun yerine bir WordArt ekle. En üst menüdeki EkleResimWordArt’a tıkla. Metnini yaz ve bir WordArt stili seç.
  • Bir resme dönüşeceğinden bu metni düzenleyemeyeceksin.
 7. 7
  WordArt nesnesini döndür. Oluşturulan resme tıkladığında bir sınır belirecektir. Sınırın üst tarafından bir daireye giden küçük bir çizgi ara. Nesneyi döndürmek için bu daireye tıkla ve sürükle.
  • Döndürürken açıları sınırlamak için Shift tuşuna basılı tut.
  Reklam

İpuçları

 • Bir tablonun içindeki metni döndürmek için bir hücre grubunu seçmek üzere imlecini sürükle. Seçim içinde sağ tıkla ve Metin Yönü’ne tıkla. Word 2003 veya daha önceki sürümlerinde üst menüden Biçim → Metin Yönü'nü seç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 40.398 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 40.398 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam