Bu wikiHow makalesi sana, Microsoft Word belgelerine nasıl tıklanabilir bağlantılar ekleyeceğini öğretir. Belgendeki herhangi bir metni veya resmi, tıklandığında okuyucuyu belgedeki başka bir yere, haricî bir İnternet sitesine, farklı bir dosyaya ve hatta önceden adreslenmiş bir e-posta mesajına yönlendiren bir köprü hâline getirebilirsin. Oluşturduğun bağlantılar, Word belgesini PDF formatına dönüştürsen bile aktif kalacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Başka Bir Belgeye veya İnternet Sitesine Bağlantı Vermek

 1. 1
  Bağlantıya dönüştürmek istediğin metni veya resmi seç. Belgendeki herhangi bir metni veya resmi bir bağlantıya dönüştürebilirsin. Köprüye dönüştürmek istediğin metni vurgula veya resme tıkla.
  • Belgene bir resim eklemek için Ekle sekmesine tıkla ve "Resimler"i seç. Eklenecek bir resim dosyası için bilgisayarına göz atabileceksin. Bağlantı olarak kullanmak için küçük resim de ekleyebilirsin.
 2. 2
  Command+K (Mac) veya Ctrl+K (PC) tuşlarına bas. Bu, Köprü Ekle penceresini açar. Bu menüye Ekle sekmesine, ardından araç çubuğundaki Bağlantı butonuna tıklayarak da ulaşabilirsin.
 3. 3
  Soldaki panelden Mevcut Dosya veya Web Sayfası’nı seç. Sağ panelde daha fazla seçenek görünecektir.
 4. 4
  Bir dosya seç veya bir İnternet adresi gir.
  • Bir İnternet sitesine veya İnternet’ten erişilebilen bir dosyaya bağlantı vermek için, tam adresi (başındaki "https: //" dâhil) pencerenin altındaki "Adres" alanına yaz veya yapıştır.
  • Bilgisayarındaki veya yerel ağındaki bir dosyaya bağlantı vermek için, orta panelde o dosyayı seç. Dosya o anki klasörde ise tıkla içeriğini açmak için Mevcut klasör'e tıkla. Klasörü son zamanlarda açtıysan bunlara göz atmak için Son Dosyalar'a tıkla. Doğru klasöre gitmek ve dosyayı seçmek için üstteki menüleri de kullanabilirsin.
  • Belirli bir dosyayı açmak yerine yeni bir boş belge oluşturmak için soldaki menüden Yeni belge oluştur'a tıkla, ardından belge için bir konum seç.
 5. 5
  Bir Ekran İpucu ayarla (isteğe bağlı). Kullanıcı imleci bağlantının üzerine getirdiği zaman görünen metni, sağ üst köşedeki Ekran İpucu butonuna tıklayıp metnini belirterek değiştirebilirsin. Değiştirmezsen ekran ipucu, İnternet sitesi adresini veya dosya yolunu da görüntüleyecektir.
 6. 6
  Bağlantını kaydetmek için Tamam’a tıkla. Artık bağlantını, ona tıklarken klavyedeki Command (Mac) veya Ctrl (PC) düğmesini basılı tutarak test edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Boş Bir E-Posta Mesajına Bağlantı Vermek

 1. 1
  E-posta bağlantısına dönüştürmek istediğin metni seç veya resme tıkla. Belgendeki herhangi bir metni veya resmi kullanabilirsin. Bu yöntemle işin bittiğinde, seçilen metne veya resme tıklayınca seçtiğin adrese yeni bir e-posta mesajı yazmak için bir ekran çıkar.


 2. 2
  Command+K (Mac) veya Ctrl+K (PC) tuşlarına bas. Bu, Köprü Ekle penceresini açar. Bu menüye ayrıca Ekle sekmesine, ardından araç çubuğundaki Bağlantı butonuna tıklayarak da ulaşabilirsin.
 3. 3
  Soldaki panelde E-Posta Adresi’ne tıkla. Bu, boş mesajı ayarlamana olanak tanır.
 4. 4
  E-posta adresini ve konuyu gir. Bu, okuyucunun e-postayı göndereceği adres olacaktır. "Konu" alanına yazdıkların okuyucu için otomatik olarak doldurulur, ancak okuyucu isterse bunu değiştirebilir.
  • Outlook kullanıyorsan pencerenin altındaki alanda son kullanılan e-posta adreslerini görürsün. Bunlardan birini seçebilirsin.
  • Bazı e-posta uygulamaları, özellikle İnternet tabanlı olanlar konu satırını tanımayabilir.
 5. 5
  Bir Ekran İpucu ayarla (isteğe bağlı). Kullanıcı imleci bağlantının üzerine getirdiği zaman görünen metni, sağ üst köşedeki Ekran İpucu butonuna tıklayıp metnini belirterek değiştirebilirsin. Değiştirmezsen ekran ipucu, e-posta adresini gösterecektir.
 6. 6
  Bağlantını kaydetmek için Tamam’a tıkla. Artık bağlantını, tıklarken klavyedeki Command (Mac) veya Ctrl (PC) tuşlarını basılı tutarak test edebilirsin. Varsayılan e-posta uygulaman, daha önce girdiğin adresi içeren yeni bir mesaj açacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Aynı Belgedeki Bir Yere Bağlantı Vermek

 1. 1
  İmlecini, bağlantı vermek istediğin konuma getir. Belgendeki belirli noktalara bağlantı vermek için Yer İşareti aracını kullanabilirsin. Bu; içindekiler, sözlükler ve alıntılar için harikadır. Metnin bir bölümünü vurgulayabilir, bir resim seçebilir veya imlecini istediğin noktaya yerleştirebilirsin.
 2. 2
  Ekle sekmesine tıkla. Bu, Word'ün üst kısmındaki menü çubuğundadır.
 3. 3
  Yer İşareti butonuna tıkla. Bu, Word'ün üst kısmındaki "Bağlantılar" bölümündeki araç çubuğundadır.
 4. 4
  Yer işareti için bir isim gir. İsmin tanıyabileceğin kadar açıklayıcı olduğundan emin ol. Bu, özellikle çok sayıda yer işareti kullanıyorsan veya belgeyi birden fazla kişi düzenliyorsa önemlidir.
  • Yer işareti adları harfle başlamalıdır ancak sayı da içerebilir. Boşluk kullanamazsın ancak bunun yerine alt çizgi kullanabilirsin (“Bölüm_1" gibi).
 5. 5
  Yer işaretini eklemek için Ekle’ye tıkla. Yer işaretleri sayfada köşeli parantez içinde görünecektir. Word'ün modern bir sürümünü kullanıyorsan sayfada yer işaretini görmezsin ancak önceki sürümlerde köşeli parantez içinde olabilir.
  • Nereye koyduğunu unutmamak için yer işaretinin etrafında köşeli parantezler görmek istiyorsan Dosya menüsüne tıkla, Seçenekler'i seç ve sol panelde Gelişmiş'e tıkla. Ardından, sağdaki panelde aşağı kaydır ve "Belge içeriğini göster" başlığının altındaki "Yer işaretlerini göster"in yanındaki kutuyu işaretle.
 6. 6
  Bağlantı vermek istediğin metni veya resmi seç. Yer işaretinin bağlantısına dönüştürmek istediğin metni vurgula veya resme tıkla.

 7. 7
  Command+K (Mac) veya Ctrl+K (PC) tuşlarına bas. Bu, Köprü Ekle penceresini açar. Bu menüye Ekle sekmesine, ardından araç çubuğundaki Bağlantı düğmesine tıklayarak da ulaşabilirsin.
 8. 8
  Soldaki panelde Bu Belgeye Yerleştir’e tıkla. Bu, başlık stillerini ve yer işaretlerini içeren bir gezinti ağacı görüntüler.
 9. 9
  Bağlantı vermek istediğin yer işaretini seç. Henüz genişletmediysen "Yer İşaretleri" ağacını genişlet ve oluşturduğun yer işaretini seç. Belgenin tamamında uyguladığın başlık stilleri arasından da seçim yapabilirsin.
 10. 10
  Bir Ekran İpucu ayarla (isteğe bağlı). Kullanıcı imleci bağlantının üzerine getirdiği zaman görünen metni, sağ üst köşedeki Ekran İpucu butonuna tıklayıp metnini belirterek değiştirebilirsin. Değiştirmezsen ekran ipucu, İnternet sitesi adresini veya dosya yolunu da görüntüleyecektir.
 11. 11
  Bağlantını kaydetmek için Tamam’a tıkla. Artık bağlantını, tıklarken klavyedeki Command (Mac) veya Ctrl (PC) tuşunu basılı tutarak test edebilirsin. Bu, görünümü yer işaretini yerleştirdiğin satıra yeniden ortalar.
  Reklam

İpuçları

 • Bir belgeye bir URL yazarsan (örneğin, https://www.wikihow.com ) Word bu metni otomatik olarak tıklanabilir bir bağlantı hâline getirecektir.
 • Bir köprüyü, sağ tıklayıp Köprüyü Kaldır'ı seçerek kaldırabilirsin.[1]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 428 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam