Word'ün modern versiyonları bir matematik profesörünün ihtiyaç duyabileceği neredeyse tüm sembol ve yapıları içerir. Bunlar, kısayollarla hızlı bir şekilde yazılabilir veya tercihine bağlı olarak Denklem menüsünde bulunabilir. Mac kullanıyorsan veya Word 2003 ya da daha eski bir sürümünü kullanıyorsan işlem biraz farklıdır. Word 2003'teki eski "Nesne Ekle" yönteminin modern sürümlere dahil edilmediğini, ancak onun sözdizimini tercih edersen MathType eklentisini satın alabileceğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Klavyeyi Kullanmak: Microsoft Word 2007’den Günümüze

 1. 1
  Alt ve "=" ( Shift + 0) tuşlarına bas. Bu, imlecinin bulunduğu yere bir denklem yerleştirecek ve editörü açacaktır.
 2. 2
  Yazarak harfleri gir. Değişkenlere karşılık gelen harfler yazılarak girilebilir.
 3. 3
  Sembolleri \semboladı şeklinde ekle. Bir sembolün adını biliyorsan, \ işaretinden sonra sembol adını yaz. Örneğin, Yunan teta harfi için \theta yaz ve dönüştürmek için Boşluk tuşuna bas.
 4. 4
  Yazdığın denklemin bir kısmını dönüştürmek için Boşluk'u kullan. Önceki adımda sadece sembolü dönüştürmek için Boşluk tuşuna basıldığını, bunun genellikle denklemi düzenlerken doğru olduğunu unutma.
 5. 5
  Kesirleri / işaretini kullanarak ekle. Örneğin; a/b yazmak (ve sonra Boşluk tuşuna basmak) a harfini kesir formunda b harfinin üzerine koyar.
 6. 6
  İfadeleri parantez () kullanarak grupla. Parantezler, (), editörde denklemin parçalarını gruplandırmak için kullanılır. Örneğin: (a+b)/c yazıldığında, a+b ifadesini kesrin üzerine koyar, ancak parantezleri göstermez.
 7. 7
  Alt simgeleri ve üst simgeleri eklemek için _ ve ^ işaretlerini kullan. Örneğin; a_b, b'yi a’nın alt simgesi yapar ve aynı şekilde a^b, b'yi a’nın üst simgesi yapar. Alt simgeler ve üst simgeler aynı anda kullanılabilir ve denklem düzenleyicisi integrallere de sınırları bu şekilde ekler. Örneğin; \int_a^b yazarak Boşluk tuşuna basmak, a'dan b'ye bir integral oluşturur.
 8. 8
  Fonksiyon isminden sonra Boşluk tuşuna basarak fonksiyonları ekle. Log ve exp gibi diğer fonksiyonların yanı sıra, sin ve arctan gibi trigonometrik fonksiyonlar da tanınır, ancak editörün bunu bir fonksiyon olarak tanıması için fonksiyon ismini yazdıktan sonra Boşluk tuşuna basman gerekir.
 9. 9
  Yazı tipi değişiklikleri yap. Denklemi yazarken yazı tipi değişiklikleri yapabilirsin. Kalın ve italik metin yazmak için normal kısayolları kullan: Ctrl+B veya Ctrl+I. Bir denklem içine 'normal' görünen bir metin yazmak için, bunu tırnak içine al. Bir harfi betik karakteri yapmak için \script ifadesini kullan. Örneğin; \scriptF, F'yi bir betik karakterine dönüştürür.
 10. 10
  Diğer kısayollara bak. Denklemleri yazmak menüden sembol ve yapıları seçmekten çok daha hızlıdır, ancak kısayolları öğrenmeyi gerektirir. Yukarıdaki adımları kullanarak ihtiyaç duyacağın kısayolların çoğunu muhtemelen tahmin edebilirsin.[1] [2] [3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Microsoft Word 2016, 2013, 2010 veya 2007

 1. 1
  Şeritteki Ekle sekmesini seç. Şerit, belge başlığıyla belgenin kendisi arasındaki yatay menüdür. Bu menünün üst satırındaki Ekle sekmesini bul ve tıkla.
 2. 2
  En sağdaki Denklem düğmesini bul. Ekle menüsünde birçok seçenek vardır, ancak biz en sağdaki Denklem ile ilgileniyoruz. Bu simge, "Simgeler" etiketli gruptaki büyük bir π (pi) sembolüdür.
 3. 3
  Bir denklem eklemek için simgeye tıkla. Metin imlecinin bulunduğu yerde bir kutu görünecektir. Denklemini başlatmak için hemen yazmaya başlayabilir veya daha fazla seçenek için bir sonraki adıma geçebilirsin.
 4. 4
  Özel biçimlendirme ekle. Denklemler simgesine tıkladığında, şerit menüsü çok sayıda yeni seçenek görüntülemek için değişir. İhtiyacın olanı bulmak için bunlara göz at, ardından yazarak denklemi tamamla. İşte adım adım bir örnek:[4]
  • Açılır menüyü açmak için Semboller simgesine tıkla. Her bir düğmenin üzerine geldiğinde onun ne olduğunu söyleyen bir araç bilgisi görünür.
  • Alt simge seçeneğini seçtiğinde, denkleminde biri diğerinin altında olan iki kare gözükür: □
  • İlk kareye görüntülenmesini istediğin değeri yaz: 5
  • İkinci kareye tıkla ve alt simge değerini yaz: 53
 5. 5
  Denklemi tamamlamak için yazmaya devam et. Özel bir biçimlendirmeye ihtiyacın yoksa, denklemi genişletmek için yazmaya devam et. Word otomatik olarak boşluk ekler ve değişkenleri italik hale getirir.
 6. 6
  Denklemi sayfaya taşı. Denklem kutusunun sağ tarafında bir ok göreceksin. Bu oka tıkladığında denklemi ortalamak, sola veya sağa yaslamak gibi görsel seçeneklerin bulunduğu bir liste açılır.
  • Ayrıca, denklemdeki metni vurgulayabilir, yazı tipi boyutunu ve stilini her zamanki gibi değiştirebilirsin.
 7. 7
  Denklemleri elle yaz (sadece 2016). Bilgisayarında Word 2016 yüklü ise, fare veya dokunmatik ekran aracıyla çizerek bir "denklem" oluşturabilirsin. Başlamak için açılan Denklemler menüsünden Mürekkep Denklem’i seç.[5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mac 2016 ve 2011 için Office

 1. 1
  Belge Öğeleri sekmesini seç. Bu sekme, en üstteki simge sırasının hemen altındaki şerit menüde yer alır.
 2. 2
  En sağdaki Denklemler'i seç. Denklem, Belge Öğeleri seçiliyken en sağda π simgesiyle gösterilen seçenektir. Burada üç seçenek vardır:
  • Denklemler simgesinin yanındaki oku tıkladığında en yaygın denklemlerin olduğu bir menü açılır.
  • Oka ve ardından Yeni Denklem Ekle’ye tıklayarak kendi denklemini yaz.
  • Şeritte daha büyük bir denklem seçenekleri menüsünü açmak için simgenin kendisine tıkla.
 3. 3
  Bunun yerine üst menüyü kullan. Üst menüyü kullanmayı tercih edersen, "Ekle"yi seç, sonra açılır menüden "Denklem"i seç.
  • Bu komuta erişmek için metin imleci belgede boş bir noktada olmalıdır. (Örneğin; eğer önceden nesne seçili ise bu komut grileşir.)
 4. 4
  Görüntüleme seçeneklerini seç. Denklem kutusunun sağındaki aşağı oka tıkla. Denkleminin nasıl görüntüleneceğine dair seçenekleri içeren bir açılır menü görünecektir.
  • Bu menüde ayrıca sık sık kullanmayı planladığın denklemler için "yeni denklem olarak kaydet" komutu da bulunur. Bu, denklemi Denklemler simgesinin yanındaki oku tıkladığında açılan menüye ekler.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Microsoft Word 2003

 1. 1
  Kısıtlamaları bil. Word 2003 veya daha önceki sürümlerde yazılan denklemler Word'ün sonraki sürümlerinde düzenlenemez. Diğer Word kullanıcılarıyla işbirliği yapıyorsan, daha yeni bir sürüme geçmek en iyisidir.[6]
 2. 2
  Bir denklem eklemeye çalış. Üst menüden EkleNesneYeni Oluştur’u seç. Nesneler listesinde "Microsoft Denklem 3.0" veya "Math Type" görürsen, denklem eklemek için onu seç. Aksi halde, sonraki adıma geç.
  • Bir denklem ekledikten sonra, çeşitli sembollerle küçük bir pencere açılacaktır. Bu düğmelere tıkla ve denkleme eklemen gereken sembolü seç.
  • Word 2003’te sonraki sürümlerde yer alan biçimlendirme seçenekleri bulunmaz. Bazı denklemler alıştığından daha az profesyonel görünebilir.
 3. 3
  Gerekirse eklentiyi yükle. Bilgisayarındaki Word 2003’te yukarıda belirtilen eklentilerden biri yoksa yüklemen gerekir. Artık bunları bulmak kolay değil ama şanslıysan yükleme paketi bilgisayarında mevcut olabilir:
  • Tüm Microsoft Office programlarını kapat.
  • BaşlatDenetim Masası Program Ekle veya Kaldır’a git.
  • Microsoft OfficeDeğiştirÖzellik Ekle veya KaldırSonraki’ni seç.
  • Office Araçları’nın yanındaki + sembolüne tıkla.
  • Denklem Düzenleyicisi’ni seç ve Çalıştır’a, ardından Güncelle’ye tıkla.
  • Ekrandaki talimatları takip et. Eğer şansın yaver gitmezse, Word 2003 kurulum CD’sine ihtiyacın olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Office 365 abonelik hizmetinde Word'ün en son sürümü yer alır. İşletim sisteminde çalışan en son sürüm için talimatları izle.
 • İkinci bir denklem satırı oluşturmak için Shift + Enter’a bas.[7] Enter tuşuna bastığında, Word sürümüne bağlı olarak ya denklemden çıkılır ya da yeni bir denklem paragrafına geçilir.
 • Word 2007 veya daha yeni bir sürümünü kullanıyorsan ve Word 2003 veya daha önceki sürümlerde oluşturulmuş bir belgeyi düzenlemeye çalışıyorsan, denklemlerin ve diğer düzenleme özelliklerinin kilidini açmak için DosyaDönüştür komutunu kullan.[8]
Reklam

Uyarılar

 • Belgeyi .docx dosyası olarak kaydedersen, Word 2003 ve önceki sürümleri kullanan kişiler denklemleri düzenleyemez.[9]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Bilgisayar Televizyona Nasıl BağlanırBilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.880 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.880 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam