Bu wikiHow Windows bilgisayarında nasıl ekran görüntüsü alacağını öğretir. Aşağıdaki "Hızlı Kılavuz" bölümünü kullanarak tüm ekranın veya sadece bir pencerenin ekran görüntüsünü nasıl alacağını hızlıca öğrenebilirsin. Ayrıca Ekran görüntüsü almak için Ekran Alıntısı Aracı'nı kullanmak ve Surface tablette ekran görüntüsü almak bölümlerinin de dahil olduğu tüm yöntemlerin daha detaylı anlatımı için aşağıdaki bölümleri okuyabilirsin.

Hızlı Kılavuz

Tüm Ekranın Ekran Görüntüsünü Almak (Windows 8 ve 10)

1. PrtScn düğmesine bas.
2. Resimler klasörünü aç.
3. Ekran Görüntüleri klasörünün içinde numaralı ekran görüntülerini ara. Dosya adı "Ekran Görüntüsü (1)" veya buna benzer bir şey olacak.

Tüm Ekranın Ekran Görüntüsünü Almak (Tüm Sürümler)

1. Print Screen veya PrtSc düğmesine bas.
2. Paint programını aç.
3. Ctrl+V ile ekran görüntüsünü Paint içine yapıştır.
4. Ctrl+S ile ekran görüntüsünü kaydet.

Bir Pencerenin Ekran Görüntüsünü Almak (Tüm Sürümler)

1. Görüntüsünü almak istediğin pencereyi seç.
2. Alt düğmesi basılı iken aynı anda Print Screen veya PrtSc düğmesine bas.
3. Paint programını aç.
4. Ctrl+V ile ekran görüntüsünü Paint içine yapıştır.
5. Ctrl+S ile ekran görüntüsünü kaydet.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Tam Ekran Görüntüsü Almak

 1. 1
  Klavyedeki "Print Screen" ( PrtScr) düğmesine bas. Böylece tüm ekranın bir resmini almış ve panoya kopyalamış olacaksın. Resmin boyutu masaüstü ekran çözünürlüğü ile aynı olacak.
  • PrtScr düğmesi "PrtScn", "Prnt Scrn", "Print Scr" veya buna benzer şekilde etiketlenmiş olabilir. Çoğu klavyede, bu düğme F12 ile Scroll arasında bulunur. Dizüstü bilgisayar klavyelerinde "Print Screen" erişimi için Fn veya "Fonksiyon" tuşuna basman gerekebilir. [1]
  • Ekran görüntüsü alındığına dair herhangi bir bildirim almayacaksın.
 2. 2
  Ekran görüntüsünü yapıştır. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, bunu görmek için bir programa yapıştırman gerekir. En yaygın olarak Paint programı kullanılır. Böylece ekran görüntüsünü başka programlarda kullanabileceğin bir görüntü dosyası olarak kaydedebilirsin.
  • Başlat menüsünün Windows Donatıları bölümünden Paint programını aç. Boş tuval açıldığında Ctrl+V tuşlarına basarak görüntüyü yapıştır. Ayrıca Giriş sekmesindeki veya tuvalde sağ tuşla tıkladığında açılan menüdeki Yapıştır seçeneğini kullanabilirsin.
  • Dosya sekmesinden Kaydet seçeneği ile dosya adını yazabilir ve görüntü biçimini seçebilirsin. En yaygın dosya türleri JPG ve PNG'dir. Ekran görüntüleri için tavsiye edilen format yüksek kalitede ve düşük boyutlu olduğu için PNG'dir.
  • Ekran görüntüsünü Word gibi bir programa veya yazdığın bir e-postanın içine de yapıştırabilirsin. Ekran görüntüsünü yapıştırmak istediğin programı aç ve Ctrl+V tuşlarına bas.
 3. 3
  Windows 8’de doğrudan bir klasörün içine ekran görüntüsü kaydet. Win+ PrtScr düğmesine bastığında, ekran görüntüsünü başka bir programa yapıştırmak zorunda kalmadan doğrudan bir dosyaya kaydedeceksin. Alınan görüntü, Resimler klasöründeki Ekran Görüntüsü klasörüne saklanır. Eğer Ekran Görüntüleri klasörü mevcut değilse, Windows böyle bir klasör oluşturacaktır.
  • Ekran görüntüsü PNG formatında kaydedilir.
  • Ekran görüntüleri otomatik olarak "Ekran Görüntüsü" olarak isimlendirilir ve alınan ekran görüntüleri için sırasına göre parantez içinde bir numara verilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bir Pencerenin Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  Ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye tıkla. Tek Pencere ekran görüntüsü işlevi ekrandaki “aktif” pencerenin bir görüntüsünü alacaktır. Yani bu pencerenin diğer tüm pencerelerin üzerinde olması gerekiyor.
 2. 2
  Alt düğmesine basılı tut ve PrtScr düğmesine bas. Pencerenin görüntüsü panoya kopyalanacaktır. Görüntünün boyutu ekran görüntüsünün alındığı andaki pencere boyutuna göre belirlenir.[2]
  • Ekran görüntüsü alındığına dair herhangi bir bildirim almayacaksın.
 3. 3
  Ekran görüntüsünü yapıştır. Ekran görüntüsü aldıktan sonra, alınan görüntüyü görebilmen için bunu bir programın içine yapıştırman gerekir. En yaygın olarak Paint programı kullanılır. Böylece ekran görüntüsünü başka programlarda kullanabileceğin bir görüntü dosyası olarak kaydedebilirsin.
  • Başlat menüsünün Windows Donatıları bölümünden Paint programını aç. Windows 8’de, Başlat menüsüne “paint” yaz ve arama sonuçlarından o programı seç. Boş tuval açıldığında Ctrl+V tuşlarına basarak görüntüyü yapıştır. Ayrıca Giriş sekmesindeki veya tuvalde sağ tuşla tıkladığında açılan menüdeki Yapıştır seçeneğini kullanabilirsin.
  • Dosya sekmesinden Kaydet seçeneği ile dosya adını yazabilir ve görüntü biçimini seçebilirsin. En yaygın dosya türleri JPG ve PNG'dir. Ekran görüntüleri için tavsiye edilen format yüksek kalitede ve düşük boyutlu olduğu için PNG'dir.
  • Ekran görüntüsünü Word gibi bir programa veya yazdığın bir e-postanın içine de yapıştırabilirsin. Ekran görüntüsünü yapıştırmak istediğin programı aç ve Ctrl+V tuşlarına bas.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Ekran Alıntısı Aracı'nı Kullanmak

 1. 1
  Ekran Alıntısı Aracı'nı aç. Ekran Alıntısı Aracı Windows Vista, 7, 8 ve 10’da mevcut (Starter ve Basic sürümleri hariç). Bu araç Windows XP’de mevcut değildir.[3]
  • Windows Vista ve 7’de, Başlat düğmesine bas, Tüm Programlar'ı seç, sonra Donatılar ve ardından da Ekran Alıntısı Aracı'nı seç.
  • Windows 8’de Başlat ekranına “Ekran Alıntısı Aracı” yaz ve arama sonuçlarında bu aracı seç.
  • Windows 10’da Arama çubuğuna tıkla (Başlat düğmesinin yanındaki "Windows’u ara" yazan kutu), sonra "ekran alıntısı aracı" yaz ve arama sonuçlarından o programı seç.
 2. 2
  Alıntının şeklini seç. Varsayılan olarak "Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı" seçilidir. Alıntı şeklini değiştirmek için Mod düğmesinin yanındaki ok düğmesine tıkla.
  • "Serbest Biçimli Ekran Alıntısı" faren ile istediğin şekli çizmeni sağlar. Şeklin içinde kalan alan kırpılır.
  • "Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı" görüntüsü alınacak dikdörtgen bir alanı seçmeni sağlar.
  • "Pencere Ekran Alıntısı" görüntüsü alınacak pencereyi seçmeni sağlar.
  • "Tam Ekran Alıntısı" tüm pencerelerle birlikte tüm ekranın görüntüsünü alır (Ekran Alıntısı Aracı penceresi hariç).
 3. 3
  Alıntı sınırını ayarla. Varsayılan olarak, yaptığın her ekran alıntısının etrafında kırmızı bir sınır olacak. Bunu iptal etmek veya değiştirmek için en soldaki Seçenekler düğmesine tıkla ve sonra Uygulama menüsü altındaki “Ekran alıntıları alındıktan sonra seçim mürekkebini göster” yazısının yanındaki kutu işaretini kaldır. Böylece sonraki ekran alıntılarında bu renkli sınır oluşturulmayacaktır.
 4. 4
  Yeni bir ekran alıntısı oluştur. Seçimi başlatmak için Yeni düğmesine tıkladıktan sonra ekran soluklaşacak. Şimdi ekran alıntısı alanını çizebilir veya Pencere Ekran Alıntısında isen pencereyi seçebilirsin. Ekran alıntısını oluşturmak için fareyi bırak.
  • Eğer Tam Ekran Alıntısı seçili ise, Yeni düğmesine tıkladığında ekran alıntısı otomatik olarak oluşturulacak.
 5. 5
  Ekran alıntısına not ekle. Ekran alıntısını oluşturduktan sonra bu, yeni bir pencerede açılacak. Kalem aracını kullanarak alıntı üzerine çizebilir ve notlar alabilir, Vurgulayıcı aracını da notlara dikkat çekmek için kullanabilirsin.
  • Silgi aracı ekran görüntüsünü değil eklenen notları siler.
 6. 6
  Alıntıyı kaydet. Kaydet penceresini açmak için disket simgesine tıkla. Ekran görüntüsüne bir isim ver ve istersen "Kayıt Türü:" alanını değiştir. Artık ekran görüntüsünü e-posta ile gönderebilir veya bir internet sitesine koyabilirsin.
  • Windows 7 ve 8’de varsayılan format PNG’dir. Bu format kayıpsız sıkıştırılmış bir formattır, yani düşük boyutlu yüksek kaliteli ekran görüntüleri alacaktır. Ekran görüntüleri için bu format tavsiye edilir.
  • Vista’da varsayılan format JPG ve JPEG’dir. Bu formatta kayıp fazladır, yani ekran görüntüsü biraz sönük gözükür ve bazı renkler soluktur. Bu format fotoğraflar için tasarlanmıştır ve ekran görüntüleri için tavsiye edilmez.
  • GIF formatı renkli fotoğraflar için kullanmaya uygun değil, fakat grafik veya logo gibi görsellerde renkli alanlar arasında keskin kenarlar elde edilebilir.
 7. 7
  Ekran alıntısını kopyala. Varsayılan olarak, ekran alıntısı panoya kopyalanacaktır. Yani ekran alıntısını tam ekran görüntüsünde olduğu gibi Paint veya Word’e yapıştırabilirsin. Paint’te Ekran Alıntısı Aracı düzenleyicisine göre daha fazla düzenleme yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Windows 8.1 Tablet Ve Dizüstü Bilgisayarlarda

 1. 1
  Windows logosuna basılı tut. Söz konusu logo masaüstündeki Windows düğmesi değil, tabletin kenarındaki logodur.
  • Eğer tablette Windows düğmesi yoksa, bu durumda güç düğmesine bas.
 2. 2
  Ses Kısma düğmesine (veya güç düğmesini kullanıyorsan Ses Açma düğmesine) bas. Ekran görüntüsü alındığını belirtmek için ekran bir anlığına kararacak.
  • Alınan ekran görüntüsü Ekran Görüntüsü klasöründe depolanacak. Bu klasöre ulaşmak için Dosya Gezgini'ni aç ve Resimler bölümünden Ekran Görüntüleri klasörüne gir.
  Reklam

İpuçları

 • Microsoft OneNote kullananlar, Win+S tuşlarına basarak programın içine ekranın dikdörtgen bir alıntısını koyabilir. Bu yöntem, Ekran Alıntı aracı bulunmayan Windows XP için de çalışıyor.
 • Dizüstü bilgisayar klavyelerinde, PrtScr düğmesi başka bir tuşla birleştirilmiş olabilir. Yani bu özelliğe erişmek için Fn ve "Fonksiyon" tuşlarına basman gerekebilir. Böyle bir tuş klavyenin en alt sırasında bulunur.
 • Çok fazla ekran görüntüsü alan kişiler, süreci daha kolay hale getirmek için bir program indirmek isteyebilirler.
 • Ekran Alıntısı Aracı tüm Windows sürümlerinde bulunmaz. Onun yerine şu ücretsiz alıntı aracını kullanabilirsin.
 • Eğer istersen, Jing yazılımını indirip ekran görüntüsü ve videosu alabilir ve anında internete yüklemeye hazır hale getirebilirsin.
 • Eğer ekran görüntüsünü internet sitesine koyacaksan, dosyanın dosya boyutu limitlerini geçmediğinden emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Ekran görüntülerinde fare imleci gözükmez.
 • Bazı kişiler e-postadaki büyük bir eklentiden hoşlanmayabilir. Kırpma ve format dönüştürmeyi unutma.
 • Ekran görüntüsü bazı dosya türlerinde (Bitmaps/BMP gibi) çok büyük boyutlu olur. Bu nedenle PNG formatı kullanmak önerilir.
 • Ekran görüntülerinde Media Player'da oynayan içerik gözükmeyebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 13.552 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.552 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam