Office, dünyanın en popüler üretkenlik paketlerinden biridir. Yani bir noktada Office belgelerine rastlayacaksındır. Office belgelerini açman, düzenlemen veya oluşturman gerekiyorsa ama Office için ödeme yapmak istemiyorsan birkaç seçenek vardır. Ücretsiz deneme sürümünü bir ay boyunca tüm Office özelliklerine erişmek için kullanabilirsin. Belgeleri çevrim içi oluşturmak ve düzenlemek için Office İnternet uygulamalarını da ücretsiz kullanabilirsin. Mobil cihazlar için ücretsiz Office uygulamaları vardır ve Office formatlarını destekleyen alternatifleri kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Bir Office Denemesi Almak

 1. 1
  Office 365'i bir ay boyunca denemek için deneme sürümünü kullan. Office 365 deneme sürümünü indirerek Office'i bir ay boyunca ücretsiz kullanabilirsin. Bu Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve diğer Office programlarının Office 2016 sürümlerini içerir. Office 365, Office'in ücretsiz deneme sürümü olan tek sürümüdür.
  • Ücretsiz deneme sürümüne kaydolmak için geçerli bir kredi kartı gerekir ancak ikinci ayın başına kadar sana ücret yansıtılmaz. İlk ay dolmadan iptal ettiğinde herhangi bir ödeme yapmayacaksın ve denemeyi ilk ay boyunca kullanabileceksin.
 2. 2
  Office deneme sürümünün İnternet sitesini ziyaret et. Deneme sürümünü Office'in resmî İnternet sitesinden indirebilirsin. Deneme sürümü sayfasını açmak için https://products.office.com/tr-tr/try adresini ziyaret et.
 3. 3
  "1 ay ücretsiz deneyin" butonuna tıkla. Tıkladığında kayıt işlemi başlatılacak.
 4. 4
  Microsoft hesabınla oturum aç ya da bir hesap oluştur. Microsoft hesabınla giriş yapman istenir. Oturum açmak için herhangi bir Hotmail, Live.com veya Outlook.com e-posta adresini kullanabilir veya ücretsiz olarak yeni bir hesap oluşturabilirsin. Deneme sürümü için bir hesap oluşturman gereklidir.
 5. 5
  Geçerli bir kredi kartı gir. Denemeyi başlatmak için bir kredi kartı veya bankamatik kartı girmen gerekir. Bu karttan hemen ödeme tahsil edilmeyecektir ancak deneme sonunda iptal etmemen durumunda Office 365'in aylık ücreti tahsil edilecektir.
 6. 6
  Office 365 yükleyicisini indir. Hesabını oluşturduktan ve kredi kartı bilgilerini girdikten sonra Office 365 yükleyicisini indirmek için bir bağlantı verilir. Yükleyicinin boyutu çok küçüktür ve indirilmesi çok kısa bir süre alır.
 7. 7
  İndirdikten sonra yükleyiciyi aç. Yükleyici indirildikten sonra Office'in asıl yüklemesini ve kurulumunu başlatmak için çalıştır. İndirme başlamadan önce Microsoft hesabını tekrar girmen istenebilir.
  • Yükleme sırasında hangi Office ürünlerini yüklemek istediğini seçme seçeneği sunulur. Kullanmayacağın programların seçimini kaldırarak zamandan ve sabit disk alanından tasarruf edebilirsin. İhtiyacın olursa bunları daha sonra tekrar yükleyebilirsin.
  • Özellikle yavaş bir İnternet bağlantın varsa kurulum işlemi çok zaman alacaktır.
 8. 8
  Office programlarını başlat. Yeni yüklenen Office programlarını Başlat menüsünde bulabilirsin. Deneme süresi boyunca programların tüm özelliklerini kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Ücretsiz Office İnternet Uygulamalarını Kullanmak

 1. 1
  Office'in İnternet sitesini ziyaret et. Microsoft, Word, Excel, PowerPoint ve diğer Office uygulamalarını çevrim içi olarak ücretsiz sunmaktadır. Bu sürümler, masaüstü sürümleri kadar güçlü değildir ama herhangi bir şey kurmadan veya ödemeden yapman gereken hemen her şeyi yapabilirsin. Mevcut İnternet uygulamalarını görüntülemek için office.com sitesini ziyaret et.
 2. 2
  Başlatmak istediğin Office programına tıkla. Mevcut programları, Office İnternet sitesinde biraz aşağı kaydırarak görebilirsin. Başlatmak istediğin programın üzerine tıkla.
 3. 3
  Microsoft hesabınla giriş yap. Kişisel Microsoft hesabınla ya da iş veya okul hesabınla oturum açman gerekir. Oturum açtıktan sonra, seçilen programı kullanmaya başlayabilirsin. Eğer bir Microsoft hesabın yoksa ücretsiz bir hesap oluşturabilirsin. Bu, belgelerinin herhangi bir bilgisayardan veya cihazdan erişmen için kaydedileceği 5 GB'lık ücretsiz OneDrive depolama alanı sağlayacaktır.
 4. 4
  Programı kullan. İnternet uygulamasının ana hat düzeni, masaüstü sürümüyle neredeyse aynıdır. Farklı düzenleme seçenekleri arasında geçiş yapmak için üstteki sekmeleri kullan. Bazı özelliklerin eksik veya sınırlı olduğunu fark edebilirsin. Tüm gelişmiş özelliklere erişmek için masaüstü programına ihtiyacın olacak. Word'ün İnternet ve masaüstü sürümleri arasındaki farkları tam olarak anlayabilmek için bu Microsoft destek sayfasına bak.[1]
 5. 5
  Belgeni kaydet. İnternet uygulamaları otomatik kaydetme yapmadığından zaman zaman manuel olarak kaydetme yaptığından emin ol. Belgeni "Dosya" sekmesine tıklayıp "Farklı Kaydet" seçeneğini seçerek kaydedebilirsin.
  • Belgeni kaydettiğinde, belge OneDrive depolama alanına kaydedilir.
  • Belgeyi bilgisayarına Farklı Kaydet menüsünden de indirmeyi seçebilirsin. PDF ve açık biçimler dâhil olmak üzere çeşitli biçim seçenekleri vardır.
 6. 6
  Belgeleri İnternet uygulamalarıyla açmak için onları OneDrive depolama alanına yükle. Birinden bir Office belgesi aldıysan onu OneDrive depolama alanına yükleyerek İnternet uygulamasında açabilirsin.
  • Tarayıcında onedrive.live.com adresini ziyaret et. Bir mobil cihaz kullanıyorsan OneDrive uygulamasını da kullanabilirsin.
  • Dosyanı tarayıcı penceresine sürükleyerek OneDrive depolama alanına yükle. Küçük belgelerin yüklenmesi kısa sürebilirken büyük PowerPoint sunularının yüklenmesi daha uzun sürebilir.
  • Office İnternet uygulamasını başlatmak için OneDrive'da yüklenen belgeye tıkla. Bu, belgeyi görüntülemeni ve düzenlemeni sağlar (belge korumalı değilse).
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Office Mobil Uygulamalarını Kullanmak

 1. 1
  iOS veya Android cihazında Office mobil uygulamalarını indir. Microsoft'ta, Android ve iOS için ücretsiz Office uygulamaları vardır. Bunları Google Play Store'dan veya Apple App Store'dan indirebilirsin. Uygulamaların ücretsiz sürümlerinde temel düzenleme ve oluşturma özellikleri vardır. Bir Office 365 aboneliği kullanmak, daha gelişmiş özelliklere erişmeni sağlar.
 2. 2
  Cihazının depolama alanına erişmesi için Office uygulamalarına izin ver. Uygulamaları ilk kez başlattığında cihazının depolama alanına erişim izni vermen istenebilir. Dosyaları kolayca kaydedebilmek ve yükleyebilmek için erişim sağla.
 3. 3
  OneDrive'a bağlanmak için bir Microsoft hesabı ile oturum aç. Uygulamayı ilk başlattığında senden bir Microsoft hesabı ile oturum açman istenir. Bunu atlayabiliyor olsan da oturum açmak veya ücretsiz bir hesap oluşturmak sana 5 GB'lık OneDrive depolama alanı sağlayacak ve Office dosyalarını cihazların arasında senkronize etmene olanak sağlayacak.
 4. 4
  Çeşitli konumlardaki dosyaları açmak için "Aç" seçeneğine dokun. Cihazına indirilmiş dosyaları, Google Drive veya Dropbox’ta depolanan belgeleri, OneDrive dosyalarını ve daha fazlasını açabilirsin. Office uygulamaları normal olarak uyumlu tüm biçimleri destekler (yani Word uygulaması DOC, DOCX ve TXT dosyalarını açabilir).
 5. 5
  Yeni bir belge oluşturmak için "Yeni" seçeneğine dokun. Yeni ekranının üstünde, belgeyi oluşturmak istediğin yeri seçmek için bir menü göreceksin. Microsoft hesabınla oturum açtıysan OneDrive Kişisel klasörün varsayılan seçim olacaktır. Ayrıca cihazına kaydedebilirsin.
 6. 6
  Biçimlendirme araçlarına erişmek için üstteki butonları kullan. Üzerinde kalem olan "A" butonu biçimlendirme çerçevesini açar. Bu çerçevedeki bilindik Office sekmelerinden temel düzenleme ve biçimlendirme araçlarını seçebilirsin. Arasında geçiş yapabileceğin farklı sekmeleri görüntülemek için "Giriş" butonuna dokun. Mevcut tüm seçenekleri görüntülemek için biçimlendirme çerçevesini yukarı ve aşağı kaydırabilirsin.
  • Klavye açıkken hızlı erişim biçimlendirme araçlarını görüntülemek için üstündeki çubuğu sola ve sağa kaydırabilirsin.
 7. 7
  Kaydetmek için "Kaydet" butonuna dokun. Belgen düzenli aralıklarla otomatik olarak kaydedilir ama hemen kaydetmek için görünen Kaydet butonuna dokunabilirsin. Ayrıca sol üst köşedeki Menü butonuna dokunup istediğin zaman "Kaydet" seçeneğini seçebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Office Alternatiflerini Kullanmak

 1. 1
  Office'in yerine kullanılabilecek mevcut masaüstü programlarına bak. Office'teki özelliklerin çoğunu ve hatta Office'de olmayan bazı özellikleri bulabileceğin birkaç program vardır. Bu programların hepsi, çeşitli açık biçimlerin yanı sıra Office belgelerini açıp düzenleyebilir. En çok kullanılan programlar FreeOffice, OpenOffice ve LibreOffice'dir.[2]
  • FreeOffice, seçenekler arasında en kullanıcı dostu olarak kabul edilirken OpenOffice ve LibreOffice daha güçlüdür. Office'e aşinaysan FreeOffice veya LibreOffice kullanmayı düşün.
 2. 2
  Yazılımı indir. Bir seçeneğe karar verdikten sonra istediğin programın yükleyicisini indirebilirsin. Seçtiğin programın yükleyicisini indirmek için aşağıdaki siteleri ziyaret et:
  • LibreOffice - tr.libreoffice.org/indir/libreoffice-taze-surum/
  • FreeOffice - freeoffice.com/tr/
  • OpenOffice - openoffice.org/tr/download/
 3. 3
  Yükleyiciyi çalıştır. Üretkenlik programlarından hangisini yüklemek istediğini seçebileceksin. Yalnızca kullanmayı planladıklarını seçerek kurulum süresini ve sabit disk alanını azaltabilirsin.
 4. 4
  Yeni programın hakkında bilgi edin. Yukarıda listelenen her üç Office alternatifi farklı görünür ve farklı işler. Hepsi de çok özellikli yazılım programlarıdır. Dolayısıyla, özellikle de Office kullanmaya alışkınsan hepsinde biraz öğrenme süreci olacaktır. Temel özellikler oldukça basit olmalı ve daha gelişmiş görevleri gerçekleştirmek ile ilgili talimatlar için YouTube'a veya wikiHow'a bakabilirsin.
 5. 5
  Bulut tabanlı Office alternatiflerini kullanmayı düşün. Çevrim içi araçlar daha güçlü hâle geldikçe bilgisayarına üretkenlik programlarını yüklemeye duyulan ihtiyaç gittikçe daha da azalmaktadır. Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan Office İnternet uygulamalarının yanı sıra kullanabileceğin birkaç bulut tabanlı üretkenlik programı vardır. Bu hizmetlerin tümü, Office belgelerini yüklemeni ve düzenlemeni sağlar.[3]
  • Google Dokümanlar, bulut tabanlı seçeneklerin en bilinenidir. Google’ın çevrim içi araçlarını kullanarak belge, e-tablo ve sunu oluşturabilir ve düzenleyebilirsin. Belgelerinin saklanacağı Google Drive'dan her şeye erişebilirsin. Bir Gmail hesabın varsa Google Dokümanlar’a erişimin var demektir.
  • Zoho, bulut tabanlı başka bir Office alternatifidir. Arayüzü, Office arayüzüne Google Dokümanlar'dan çok daha fazla benzer. Google Dokümanlar'da olduğu gibi belgeler, elektronik tablolar ve sunular oluşturabilirsin.
  • OnlyOffice belgeler, elektronik tablolar ve sunular oluşturmana olanak sağlayan çevrim içi bir Office alternatifidir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.665 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.665 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam