Microsoft Excel'de Çizgi Grafiği Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde Microsoft Excel verilerinden bir çizgi grafiğinin nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsin. Bunu Excel’in hem Windows hem de Mac sürümlerinde yapabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Bir Çizgi Grafiği Oluşturmak

 1. 1
  Microsoft Excel’i aç. Yeşil bir klasör üzerinde beyaz bir "X"e benzeyen Excel program simgesine çift tıkla. Excel ana sayfası açılacaktır.
  • Önceden veri girişi yapılmış bir Excel hesap tablon varsa bunun yerine hesap tablosuna çift tıkla ve sonraki iki adımı atla.
 2. 2
  Boş çalışma kitabı’na tıkla. Bu, Excel’in ana sayfasında yer alır. Tıkladığında verilerin için yeni bir hesap tablosu açacaktır.
  • Mac’te Excel, ayarlarına bağlı olarak boş bir çalışma kitabına otomatik açılabilir. Eğer öyleyse bu adımı atla.
 3. 3
  Verilerini gir. Bir çizgi grafiği, işlevini yerine getirmesi için iki eksen gerektirir. Verilerini iki sütuna gir. Kullanım kolaylığı için, X ekseni verilerini (zaman) sol sütuna ve kayıtlı gözlemlerini sağ sütuna yaz.
  • Örneğin, yıl boyunca bütçeni takip etmek için sol sütunda tarih ve sağ sütunda harcamaların yer alması gerekirdi.
 4. 4
  Verilerini seç. Veri grubundaki sol üst hücrede farene tıkla ve veri grubundaki sağ alt hücreye kadar fareni sürükle. Bu, tüm verilerini vurgulayacaktır.
  • Eğer varsa sütun başlıklarını eklediğinden emin ol.
 5. 5
  Ekle sekmesine tıkla. Bu sekme Excel penceresinin en üstündeki yeşil şeridin sol tarafında yer alır. Tıkladığında yeşil şeridin altındaki Ekle araç çubuğunu açacaktır.
 6. 6
  "Çizgi Grafiği" simgesine tıkla. Bu simge Grafikler seçenek grubunun içinde üzerine birçok çizgi çizilmiş kutucuktur. Tıkladığında açılır bir menü belirecektir.
 7. 7
  Bir grafik türü seç. Verilerinin çizgi grafiğiyle neye benzeyeceğini görmek için fare imlecini açılır menüdeki bir çizgi grafik şablonunun üzerine getir. Excel pencerenin ortasında açılır bir grafik penceresi görmelisin.
 8. 8
  Bir grafik türüne tıkla. Bir şablona karar verdiğinde şablona tıklamak, Excel penceresinin ortasında çizgi grafiğini oluşturacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Grafiğini Düzenlemek

 1. 1
  Grafiğinin tasarımını özelleştir. Grafiğini oluşturduktan sonra Tasarım araç çubuğu açılacaktır. Araç çubuğunun "Grafik Stilleri" bölümündeki çeşitlemelerden birine tıklayarak grafiğinin tasarımını ve görünümünü değiştirebilirsin.
  • Bu araç çubuğu açılmazsa grafiğine tıkla ve ardından yeşil şeritte yer alan Tasarım sekmesine tıkla.
 2. 2
  Çizgi grafiğini taşı. Grafiğini taşımak için çizgi grafiğinin üstündeki beyaz boşluğa tıkla ve grafiği sürükle.
  • Çizgi grafiğinin belirli kısımlarını (örn. başlığı) çizgi grafiğinin penceresi içinde bu kısımlara tıklayarak ve etrafta sürükleyerek de taşıyabilirsin.
 3. 3
  Grafiği yeniden boyutlandır. Grafiğini küçültmek veya büyütmek için grafik penceresinin kenarlarından veya köşelerinden birindeki dairelere tıkla ve sürükle.
 4. 4
  Grafiğin başlığını değiştir. Grafiğin başlığına çift tıkla ve ardından "Grafik Başlığı" metnini seç ve grafiğinin adını yaz. Grafiğin ad kutusu dışında herhangi bir yere tıklamak yazmış olduğun metni kaydeder.
  • Bu işlemi grafiğinin eksenlerinin etiketleri için de yapabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Verileri yeni bir sütuna girerek, bu verileri seçerek ve kopyalayarak ve ardından grafik penceresine yapıştırarak grafiğine ekleyebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Bazı grafikler belirli veri setlerine (örn. yüzdelere veya paraya) yöneliktir. Grafiğini oluşturmadan önce seçtiğin şablonun bir teması olmadığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam