Bu wikiHow makalesinde Microsoft Excel verilerinden bir çizgi grafiğinin nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsin. Bunu Excel’in hem Windows hem de Mac sürümlerinde yapabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Bir Çizgi Grafiği Oluşturmak

 1. 1
  Microsoft Excel’i aç. Yeşil bir klasör üzerinde beyaz bir "X"e benzeyen Excel program simgesine çift tıkla. Excel ana sayfası açılacaktır.
  • Önceden veri girişi yapılmış bir Excel hesap tablon varsa bunun yerine hesap tablosuna çift tıkla ve sonraki iki adımı atla.
 2. 2
  Boş çalışma kitabı’na tıkla. Bu, Excel’in ana sayfasında yer alır. Tıkladığında verilerin için yeni bir hesap tablosu açacaktır.
  • Mac’te Excel, ayarlarına bağlı olarak boş bir çalışma kitabına otomatik açılabilir. Eğer öyleyse bu adımı atla.
 3. 3
  Verilerini gir. Bir çizgi grafiği, işlevini yerine getirmesi için iki eksen gerektirir. Verilerini iki sütuna gir. Kullanım kolaylığı için, X ekseni verilerini (zaman) sol sütuna ve kayıtlı gözlemlerini sağ sütuna yaz.
  • Örneğin, yıl boyunca bütçeni takip etmek için sol sütunda tarih ve sağ sütunda harcamaların yer alması gerekirdi.
 4. 4
  Verilerini seç. Veri grubundaki sol üst hücrede farene tıkla ve veri grubundaki sağ alt hücreye kadar fareni sürükle. Bu, tüm verilerini vurgulayacaktır.
  • Eğer varsa sütun başlıklarını eklediğinden emin ol.
 5. 5
  Ekle sekmesine tıkla. Bu sekme Excel penceresinin en üstündeki yeşil şeridin sol tarafında yer alır. Tıkladığında yeşil şeridin altındaki Ekle araç çubuğunu açacaktır.
 6. 6
  "Çizgi Grafiği" simgesine tıkla. Bu simge Grafikler seçenek grubunun içinde üzerine birçok çizgi çizilmiş kutucuktur. Tıkladığında açılır bir menü belirecektir.
 7. 7
  Bir grafik türü seç. Verilerinin çizgi grafiğiyle neye benzeyeceğini görmek için fare imlecini açılır menüdeki bir çizgi grafik şablonunun üzerine getir. Excel pencerenin ortasında açılır bir grafik penceresi görmelisin.
 8. 8
  Bir grafik türüne tıkla. Bir şablona karar verdiğinde şablona tıklamak, Excel penceresinin ortasında çizgi grafiğini oluşturacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Grafiğini Düzenlemek

 1. 1
  Grafiğinin tasarımını özelleştir. Grafiğini oluşturduktan sonra Tasarım araç çubuğu açılacaktır. Araç çubuğunun "Grafik Stilleri" bölümündeki çeşitlemelerden birine tıklayarak grafiğinin tasarımını ve görünümünü değiştirebilirsin.
  • Bu araç çubuğu açılmazsa grafiğine tıkla ve ardından yeşil şeritte yer alan Tasarım sekmesine tıkla.
 2. 2
  Çizgi grafiğini taşı. Grafiğini taşımak için çizgi grafiğinin üstündeki beyaz boşluğa tıkla ve grafiği sürükle.
  • Çizgi grafiğinin belirli kısımlarını (örn. başlığı) çizgi grafiğinin penceresi içinde bu kısımlara tıklayarak ve etrafta sürükleyerek de taşıyabilirsin.
 3. 3
  Grafiği yeniden boyutlandır. Grafiğini küçültmek veya büyütmek için grafik penceresinin kenarlarından veya köşelerinden birindeki dairelere tıkla ve sürükle.
 4. 4
  Grafiğin başlığını değiştir. Grafiğin başlığına çift tıkla ve ardından "Grafik Başlığı" metnini seç ve grafiğinin adını yaz. Grafiğin ad kutusu dışında herhangi bir yere tıklamak yazmış olduğun metni kaydeder.
  • Bu işlemi grafiğinin eksenlerinin etiketleri için de yapabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Verileri yeni bir sütuna girerek, bu verileri seçerek ve kopyalayarak ve ardından grafik penceresine yapıştırarak grafiğine ekleyebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Bazı grafikler belirli veri setlerine (örn. yüzdelere veya paraya) yöneliktir. Grafiğini oluşturmadan önce seçtiğin şablonun bir teması olmadığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Resimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 6.701 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.701 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam