Microsoft Excel'de Çizgi Grafiği Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Bir Çizgi Grafiği OluşturmakGrafiğini Düzenlemek

Bu wikiHow makalesinde Microsoft Excel verilerinden bir çizgi grafiğinin nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsin. Bunu Excel’in hem Windows hem de Mac sürümlerinde yapabilirsin.

1
Bir Çizgi Grafiği Oluşturmak

 1. 1
  Microsoft Excel’i aç. Yeşil bir klasör üzerinde beyaz bir "X"e benzeyen Excel program simgesine çift tıkla. Excel ana sayfası açılacaktır.
  • Önceden veri girişi yapılmış bir Excel hesap tablon varsa bunun yerine hesap tablosuna çift tıkla ve sonraki iki adımı atla.
 2. 2
  Boş çalışma kitabı’na tıkla. Bu, Excel’in ana sayfasında yer alır. Tıkladığında verilerin için yeni bir hesap tablosu açacaktır.
  • Mac’te Excel, ayarlarına bağlı olarak boş bir çalışma kitabına otomatik açılabilir. Eğer öyleyse bu adımı atla.
 3. 3
  Verilerini gir. Bir çizgi grafiği, işlevini yerine getirmesi için iki eksen gerektirir. Verilerini iki sütuna gir. Kullanım kolaylığı için, X ekseni verilerini (zaman) sol sütuna ve kayıtlı gözlemlerini sağ sütuna yaz.
  • Örneğin, yıl boyunca bütçeni takip etmek için sol sütunda tarih ve sağ sütunda harcamaların yer alması gerekirdi.
 4. 4
  Verilerini seç. Veri grubundaki sol üst hücrede farene tıkla ve veri grubundaki sağ alt hücreye kadar fareni sürükle. Bu, tüm verilerini vurgulayacaktır.
  • Eğer varsa sütun başlıklarını eklediğinden emin ol.
 5. 5
  Ekle sekmesine tıkla. Bu sekme Excel penceresinin en üstündeki yeşil şeridin sol tarafında yer alır. Tıkladığında yeşil şeridin altındaki Ekle araç çubuğunu açacaktır.
 6. 6
  "Çizgi Grafiği" simgesine tıkla. Bu simge Grafikler seçenek grubunun içinde üzerine birçok çizgi çizilmiş kutucuktur. Tıkladığında açılır bir menü belirecektir.
 7. 7
  Bir grafik türü seç. Verilerinin çizgi grafiğiyle neye benzeyeceğini görmek için fare imlecini açılır menüdeki bir çizgi grafik şablonunun üzerine getir. Excel pencerenin ortasında açılır bir grafik penceresi görmelisin.
 8. 8
  Bir grafik türüne tıkla. Bir şablona karar verdiğinde şablona tıklamak, Excel penceresinin ortasında çizgi grafiğini oluşturacaktır.

2
Grafiğini Düzenlemek

 1. 1
  Grafiğinin tasarımını özelleştir. Grafiğini oluşturduktan sonra Tasarım araç çubuğu açılacaktır. Araç çubuğunun "Grafik Stilleri" bölümündeki çeşitlemelerden birine tıklayarak grafiğinin tasarımını ve görünümünü değiştirebilirsin.
  • Bu araç çubuğu açılmazsa grafiğine tıkla ve ardından yeşil şeritte yer alan Tasarım sekmesine tıkla.
 2. 2
  Çizgi grafiğini taşı. Grafiğini taşımak için çizgi grafiğinin üstündeki beyaz boşluğa tıkla ve grafiği sürükle.
  • Çizgi grafiğinin belirli kısımlarını (örn. başlığı) çizgi grafiğinin penceresi içinde bu kısımlara tıklayarak ve etrafta sürükleyerek de taşıyabilirsin.
 3. 3
  Grafiği yeniden boyutlandır. Grafiğini küçültmek veya büyütmek için grafik penceresinin kenarlarından veya köşelerinden birindeki dairelere tıkla ve sürükle.
 4. 4
  Grafiğin başlığını değiştir. Grafiğin başlığına çift tıkla ve ardından "Grafik Başlığı" metnini seç ve grafiğinin adını yaz. Grafiğin ad kutusu dışında herhangi bir yere tıklamak yazmış olduğun metni kaydeder.
  • Bu işlemi grafiğinin eksenlerinin etiketleri için de yapabilirsin.

İpuçları

 • Verileri yeni bir sütuna girerek, bu verileri seçerek ve kopyalayarak ve ardından grafik penceresine yapıştırarak grafiğine ekleyebilirsin.

Uyarılar

 • Bazı grafikler belirli veri setlerine (örn. yüzdelere veya paraya) yöneliktir. Grafiğini oluşturmadan önce seçtiğin şablonun bir teması olmadığından emin ol.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Make a Line Graph in Microsoft Excel, Español: hacer un gráfico lineal en Microsoft Excel, Italiano: Disegnare un Grafico a Linee con Excel, Português: Fazer um Gráfico de Linhas no Excel, Deutsch: Ein Liniendiagramm in Microsoft Excel erstellen, Русский: построить линейный график в Microsoft Excel, Nederlands: Een lijndiagram maken in Excel, Čeština: Jak vytvořit spojnicový graf v Microsoft Excel, Français: faire un graphique linéaire sur Excel, Bahasa Indonesia: Membuat Grafik Garis pada Microsoft Excel, 中文: 在微软Excel程序中制作折线图, हिन्दी: माइक्रोसॉफ्ट एक्सेल में लाइन ग्राफ बनायें, العربية: إنشاء رسم بياني خطّي في برنامج Microsoft Excel, ไทย: สร้างกราฟเส้นใน Microsoft Excel, 日本語: Excelで折れ線グラフを作成する, Tiếng Việt: Tạo Biểu đồ đường trong Microsoft Excel, 한국어: 엑셀에서 꺾은선 그래프 만드는 법

Bu sayfaya 178 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?