Microsft Excel'de Bir Grafiğe İkinci Bir Y Ekseni Nasıl Eklenir?

Bu Makalede:İkinci Bir Y Ekseni Eklemekİkinci Veri Kümesinin Grafik Türünü Değiştirmek

Excel'de birden fazla veri eğilimini bir grafiğe koymak çok yararlı olabilir. Ancak, verilerinde farklı birimler varsa ihtiyacın olan grafiği oluşturamayacağını hissedebilirsin. Ama korkma, bunu yapabilirsin, üstelik oldukça kolay!

1
İkinci Bir Y Ekseni Eklemek

 1. 1
  Tüm birimler aynı olduğunda yaptığın gibi Excel’de grafiğini oluştur.
 2. 2
  Grafiğe git ve ek Y ekseni eklemek istediğin veri kümesinin çizgisine sağ tıkla. Bu örnekte, katılım yüzdesi için ek bir y ekseni eklemek istiyorsan kırmızı çizgiye tıkla.
 3. 3
  "Veri Serilerini Biçimlendir"i seç.
 4. 4
  "Eksen"in altındaki "İkincil Eksen"i seç.
 5. 5
  Tamam’ı seçtiğinde artık grafiğinde ikinci bir Y ekseni görüyor olmalısın.

2
İkinci Veri Kümesinin Grafik Türünü Değiştirmek

 1. 1
  Grafiğe geri dön ve ek Y ekseni eklemek istediğin veri kümesinin çizgisine sağ tıkla. Bu örnekte, katılım yüzdesi için ek bir y ekseni eklemek istiyorsan kırmızı çizgiye tıkla.
 2. 2
  "Seri Grafik Türünü Değiştir"i seç.
 3. 3
  İkincil veri kümen için istediğin grafik türünü seç. Bu örnekte, sütun grafiğini seçelim.

İpuçları

 • OfficeExpander.com tarafından geliştirilen EZplot veya Multy_Y eklentilerini kullanarak Excel'de üç veya daha fazla Y ekseni oluşturabilirsin. İstediğin şeyin bu olduğundan emin olmak için önce deneme sürümünü dene.
 • Nasıl yapıldığını öğrenmek için bazı basit örnek veriler üzerinde bunu denemek isteyebilirsin.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add a Second Y Axis to a Graph in Microsoft Excel, Español: agregar un eje Y secundario en una gráfica de Excel, Italiano: Aggiungere un Secondo Asse Y in un Grafico di Microsoft Excel, Português: Inserir um Segundo Eixo Y num Gráfico do Microsoft Excel, Русский: добавить вторую ось Y на график в Microsoft Excel, Deutsch: Einfügen einer zweiten Y Achse in einem Diagramm in Microsoft Excel, Bahasa Indonesia: Menyisipkan Sumbu Y Kedua pada Grafik Excel, Français: ajouter un 2e axe Y dans un graphique d'Excel, Nederlands: Een tweede y as toevoegen aan een grafiek in Excel, 中文: 给Excel图表再加一条Y轴, ไทย: สร้างแกน Y แกนที่ 2 ในกราฟของ Microsoft Excel, العربية: إضافة محور ص جديد إلى رسم بياني في برنامج مايكروسوفت إكسل, Tiếng Việt: Thêm trục Y thứ hai vào biểu đồ Microsoft Excel, 한국어: 엑셀 그래프에서 보조 Y축 추가하는 법

Bu sayfaya 958 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?