Yazın kavurucu sıcak günleri genellikle meyve sineği istilasını da beraberinde getirir. Eğer mutfak masasına çocuklar atıştırır umuduyla bir kase taze meyve bırakırsan ve sonuç, küflü şeftaliler, siyah benekli muzlar ve sinir bozucu yaratıkların vızırtısı ise bu, meyve sineği sorunun olduğu anlamına gelebilir. Bu minik ve sinir bozucu böceklerden aşağıdaki öldürme ve yakalama yöntemlerinden birini deneyerek kurtul.

Doğal Çözümler

Meyve böcekleri sinir bozucu olabilir ama evde öylesine duran farklı birçok şeyden faydalanarak onlarla mücadele edebilirsin:

 • Basit bir sineklik yapmak için bir köpük tabak ve pişirme spreyi kullan.
 • Böcekleri çekmek ve yakmak için saç kurutma makinesi kullan.
 • Odadaki böcekleri havasız bırakarak boğmak için bir tütsü yak.
 • Basit bir kapan kurmak için çürük meyve ve şeffaf yapıştırıcı kullan.
 • Oldukça çekici ve kaçmanın mümkün olmadığı bir kapan kurmak için bir miktar kırmızı şarap kullan.
 • Ölümcül bir kapan kurmak için elma sirkesi ve bulaşık deterjanı kullan.
 • Kapan kurmak için bira ve bir cam kavanoz kullan.
 • Bir kola şisesini ucuz bir kapana çevir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kapan Hazırlamak

 1. 1
  Çürük meyve kullan. Meyve sineği sorunun muhtemelen dışarıya bıraktığın meyvelerin sonnda çürüdüğünü sen fark edene kadar başlamamıştır. Dolayısıyla onları en başta biraraya getiren şeyi bu defa onları daha korkunç bir sona götüren bir yöntem olarak kullan. Bir kaseye bir parça çürük meyve koy ve üzerini streç filmle kapla. Bir kürdan yardımıyla streç filmin üzerinde minik delikler aç ve bunu sineklerin yakınına bırak. Bu kokuya doğru kuvvetli bir çekim hissedecekler, fakat sonrasında kaçmaları mümkün olmayacak.
 2. 2
  Biraz şarap feda et. Şaraba bayılanlar yalnızca insanlar değillerdir. Meyve sinekleri de bu kokuya üşüşürler. Bu saydede bir şişe açtığında o mükemmel sinek kapanın da hazır olmuş olur. Dibinde bir parmak civarında şarap kalana kadar şişeyi boşalt. Şişeyi sineklerin toplandığı yerin yakınına bırak; içine girerler fakat şişenin boynundaki huni etkisi nedeniyle kapana kısılmış olurlar.
 3. 3
  Elma sirkesini dene. Elma sirkesi her evde mutlaka bulundurulması gereken şeylerden biridir çünkü, evde hemen herşey için kullanılabilir. Bir meyve sineği istilası durumunda bu sinekleri öldürebilmek de yapabilecekleri arasındadır. Sirkenin bir kısmını bir su bardağına dök ve üzerine plastik ya da kağıt bir huni koy. Huni, oldukça geniş bir alan sağlayarak sineklerin girişini kolaylaştıracak fakat daralan ağzı nedeniyle giren sineklerin çıkmasını engelleyecektir. Bir adım daha ileri gitmek istersen, sinek zehiri yapmak için sirkeye biraz da bulaşık deterjanı ekle. [1]
 4. 4
  Bulaşık deterjanı kapanı kur. Meyve sinekleri, tatlı bir karışıma eklendiğinde bulaşık deterjanını fark edemezler. Deterjanda bulunan kimyasallar gafil avlanan sinekler için zehir görevi görür. Bir kavanozu şekerli bir sirke (herhangi bir tür) karışımı ile doldur - hangi oranda olduğu önemli değil. Bir kez sıkarak da bulaşık deterjanı ekle ve iyice karıştır. Sinekler bu tatlı ekşi karışıma deli olurlar, fakat tadına bakar bakmaz da ölürler.
 5. 5
  Bira kapanı kur. Görünen o ki meyve sinekleri yalnızca şaraba değil farklı alkollere de bayılıyorlar. Cam bir kavanoz al ve yarısına kadar herhangi bir çeşit bira ile doldur. Metal kapağa çekiç ve çiviyle 3-5 delik aç. Kapağı tekrar kavanoza tak ve kapanı sineklerin toplanma alanına bırak. Daha çok sinek yakalamak için birayı birkaç günde bir değiştirebilirsin. [2]
 6. 6
  Kola veya herhangi bir asitli içecek şişesini dene. Halihazırda içtiğin bir şişe varsa şanslısın. Şişeyi al ve (herhangi bir asitli içecek olur, özellikle kola acaip işe yarıyor) plastik kapağında bir delik aç. İçeceği şişenin dibinde bir parmak civarında kalana kadar dök. Kapağı kapat ve sineklerin üşüşmesini seyret!
 7. 7
  Maya kullanmayı dene. Bu biraz tuhaf gelebilir, ama bir maya karışımı da meyve sineklerini yakalamak ve öldürmek konusunda faydalı olabilir. Bir bardağa yarısına kadar ılık su, 1 tatlı kaşığı şeker doldur ve biraz kuru maya ekle. Karıştır (kabarmasına hazır ol) ve sonra tüm bardağı streçle kapla. Bardağın tepesine sineklerin içeri girebilmesi için delikler aç, ama sineklerin kaçmamaları için de deliklerin yeterince küçük olduğundan emin ol. [3]
 8. 8
  Sinek bantları as. Yakalama yöntemlerinin şüphesiz ki en sevimsizi fakat, sinek bantları meyve sinekleri yakalamada mucizeler yaratıyor. Bu ultra yapışkan bantlar sinekleri kendine çeker ve ayakları banda değdiği an onları hızlıca yakalar. Sinek bantlarını doğrudan lavabonun üstü gibi yerlerdense daha az dikkat çeken yerlere koymayı tercih et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sinekleri Uzak Tutmak

 1. 1
  İlgi çekici üreme alanlarını uzaklaştır. Meyve sinekleri oldukça açık olduğu üzere, meyveye gelirler. Ayrıca, kirli alanlara ve çürük yiyeceklere de üşüşürler. Kötüleşmeye başlayan yiyecekleri hemen at, çöp kovalarının bulunduğu alanları ve su giderlerini temiz ve çürük gıdalardan uzak tut. Bu, evinin bir üreme alanı haline gelme potansiyelini oldukça azaltacaktır.
 2. 2
  Yumurtalarını öldür. Eğer sineklerin fark edilir hale geldilerse, muhtemelen evinde bir yerlere çoktan yumurtalarını bırakmışlardır. Meyve sinekleri nemli alanları severler, dolayısıyla genellikle şüpheli alanlar mutfak, banyo lavabosu ve duş giderleridir. Banyo giderine orada olması olası yumurtaları öldürmek için bakteri öldürücü dök. Eğer elinin altında bakteri öldürücü yoksa, çamasır suyu da aynı işi görecektir fakat daha akıcı olduğu için yumurtalara öldürmeye yetecek kadar iyi biçimde yapışmayabilir. [4]
 3. 3
  Evin içinde taze fesleğen yetiştir. Ne tuhaftır ki, meyve sinekleri fesleğeni sevmezler. Eğer çiçek yetiştirme yeteneğini bu otu taze ve canlı tutmak için kullanabilirsen, aynı zamanda meyve sineklerini de uzak tutmayı başarabilirsin. Küçük bir saksıda fesleğen yetiştir ve evde sineklerin toplandığı alanlara koy. Bir meyve kasesinin yanında tutarsan, meyve sinekleri pek ortalıkta görünmezler.
 4. 4
  Sedir ağacı kullan. Başka bir tuhaf ve doğal çare olaral, meyve sinekleri sedir ağacı kokusundan tiksinirler. İster dekoratif olarak isterse şöminede yakmak için, evde bulundurmanın bir yolunu bul ve meyve sineği nüfusun azalsın. Sinekleri kaçırmak için sedir ağacı parçalarını mutfağının ve üreme alanlarının yakınında bulundur.
 5. 5
  Evine esansiyel yağlar püskürt. Düzenli olarak bazı esansiyel yağ spreyleri kullanarak evinin güzel kokmasını sağla ve sinekleri ve diğer böcekleri evinden uzak tut. Lavanta ve limonotu yağı kokuları meyve sinekleri ve diğer böceklere çok itici gelir ve toplanmalarına engel olur. 60 ml sıcak suya bu yağların herhangi birinden 10 damla damlat, ve evinin tüm odalarını bu hoş kokuyla doldur. [5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sinekleri Hızlıca Öldürmek

 1. 1
  Yapışkan bir sineklik hazırla. Etrafta uçuşan meyve sineklerini görünce, birçok insan gibi senin de ilk tepkin onlara vurup ezmek olur. Fakat ne yazık ki çok küçük olmaları bunu iyice zorlaştırır. Bunu çözmek için, ev yapımı yapışkan bir sineklik hazırlayabilirsin. Bir köpük tabak al ve onu pişirme yağıyla kalın bir tabaka olacak şekilde kapla. Sen sineklere vurdukça tabağa yapışırlar ve de sonunda ölürler.
 2. 2
  Saç kurutma makineni kullan. Bu sinir bozucu küçük sineklerden gerçek bir intikam almak istiyorsan, saç kurutma makineni çıkar ve onlara doğrult! Makineyi çalıştır ve böylece fanlar hava üflemeye başlasın. Diğer taraftaki hava çekimi sinekleri çeker ve makinenin içindeki ısıyla ölürler. Evet, biraz korkunç. Fakat bu şekilde sinekler hızlıca ortadan kaybolacaklar.
 3. 3
  Küçük bir tütsü yak. Meyve sineklerinin oldukça küçük solunum sistemleri hassastır ve temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Duman gibi tahriş edici şeyler soluduklarında hızlıca ölürler. Tabi ki evinde bir ateş yakamazsın, ama bir tütsü yakabilirsin. Bu çubuklardan gelen duman ve parfüm onları yavaş yavaş öldürür.
 4. 4
  Elektrikli süpürge kullan. Esnek bir hortumu olan bir süpürge (ve tabi ki emiş gücü ne kadar yüksekse sonuç da o kadar iyi olacaktır) kullan. Hortum ucunun da geniş olması daha iyi olur.
  • Meyve kapanlarından birini dışarıya kur. Meyve sinekleri üşüşmeye başladıklarında, yavaşça içeriye doğru hareket et.
  • Eğer sinekler bir süredir orada duruyorsa, ilk kondukları zamana kıyasla kolay kolay uçup gitmezler. Onları hızlıca makineye emdir ve makineyi boşalt.
  • Çünkü işin püf noktası şu ki, eğer makinenin torbası doluysa, yeterince güçlü emmeyecektir ve çaban boşa gider.
  Reklam

İpuçları

 • Meyve sineklerinin yumurtadan çıkmaları 8-10 gün sürer, dolayısıyla ilk fark ettiğin sinekler ortadan kaybolsa bile kapan yöntemlerini kullanmaya devam et. Böylece olası yeni nesilleri de yakalamış ve öldürmüş olursun.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 102.492 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 102.492 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam