Eğer bir metal eşyayı boyayarak nasıl yenileyebileceğini ya da genel olarak metal yüzeylerin nasıl boyandığını merak ediyorsan bil ki bu tümüyle mümkün. Aynı zamanda çok da kolay! Dahası, yeniden boyadığın nesnelerin metal yüzeylerinde önceki renkleri korumak zorunda da değilsin ve bu da ilginç projeler için yepyeni kapılar aralıyor. Boyayı uygulamadan önce metali düzgün biçimde hazırladığın sürece bu işi kolayca yapabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yüzeydeki Boyayı Sökmek

 1. 1
  Havalandırmalı bir alanda çalış. Boyanın ve pas zerrelerinin olduğu yerlerde çalışmak zararlı olabilir, o yüzden metal projesinin altına örtü serebileceğin türden, iyi havalandırılan bir yerde çalış. Çalışırken mutlaka eldiven ve toz maskesi tak.
  • Çalışırken düzenli olarak boya, toz ve pas parçacıklarını silmek için elinin altında nemli bir bez bulundur. Bu, onları temizlemek için işin sonuna kadar beklemekten çok daha güvenlidir.
  • Eğer söktüğün boyanın kurşun içerme olasılığı varsa toz maskesi güvenliğin için vazgeçilmezdir.
 2. 2
  Eski boyayı yüzeyden kaldır. Boyayı metalden sökmek için bir tel fırça kullan; çalışırken toz ve boya parçacıklarını nemli bir bezle silmeyi ihmal etme. [1] Eğer istersen boyayı çıkarmak için zımpara kâğıdı da kullanabilirsin.
  • En iyisi ikisinin bir karışımını kullanmak. Geniş yüzeylerdeki boyayı tel fırçayla çok daha hızlı sökebilir ve zımpara kâğıdını kıyıda köşede kalan boyayı çıkarmak için kullanabilirsin.
  • Tel fırça aparatına sahip kablosuz bir matkap da seçeneklerden biridir ve geniş bir alandan boya sökeceksen iyi bir tercih olabilir. Matkap kullanırken kulakların için koruyucu takmayı unutma.[2]
 3. 3
  Metalin yüzeyini temizle. Nemli bir bezle tüm boya tozunu sil, sonra bu bezi at. Kalan boya kalıntılarını spatulayla kazı. Metali temiz bir bezle iyice silerek tüm gevşek boyayı, kiri ve yağı yüzeyden temizle.
  • Yüzey gayet temiz görünse bile bu adımı atlama. Metalin yüzeyinin neredeyse lekesiz ya da mümkün olduğunca lekesiz olması gerekiyor.
  • Metali doğru düzgün temizleyemezsen boya iyi olmayacaktır. Boya, metala iyi tutunmayacak ve kolayca sökülecektir.
  • Yeni galvanize edilmiş metalin yüzeyinde çıplak gözle görülebilecek ve görülemeyecek olan yağlar, eğer temizlenmezse boyaya engel olabilir. Basit bir deterjan solüsyonuyla galvanize metalin üstünü sil.[3]
 4. 4
  Metali olabildiğince pürüzsüz hâle getirene kadar zımparala. Bu, boyanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Zımparaladıktan sonra metali son bir defa nemli bezle silerek tüm kalıntılardan kurtul.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yüzeyi Astarlamak

 1. 1
  Metal paslıysa önce bir çinko kromat astar uygula. Bunu normal astardan önce sürmen gerekiyor ama sadece metal paslıysa. Eğer metal paslı değilse aşağıda tarif edilen sıradan yağ bazlı astarı kullanarak başla. Astar sürmeden önce gevşek pasları kazı ve kalıntı kalmadığından emin olmak için metalin yüzeyini sil. Pas gittikten sonra, tam bir astar kullanmadan önce metale çinko kromat astar sür.
  • Bu ürünlerden birini kullandıktan hemen sonra yüzeyi güçlü bir astarla astarlaman gerekecek, o yüzden astar sürmeye hazır olana kadar bu ürünleri kullanma.
  • Çinko kromat korozyona dirençli bir maddedir. Önce bunu spreylemenin sebebi, metal yüzeye en yakın madde olmasını ve böylece onu pastan korumasını sağlamak. Bu maddeyi uyguladıktan sonra anında sıradan “güçlü” astar uygulamalısın ki çinko kromat ilk katman olarak kalabilsin. Çinko kromat aynı zamanda asıl astarın yapışmasını sağlar.[4]
 2. 2
  Yağ bazlı bir astar seç. Astarla boyanın uyumlu olmasına dikkat et. Metal için en iyi seçenek olan akrilik boya kullanacaksın; o yüzden akrilik boyayla uyumlu, yağ bazlı bir astar gerekiyor. Metal için özel olarak yapılmış astarlara bak çünkü yüzeye en iyi bunlar yapışır.
  • Çoğu astar, kolay kullanım için sprey şişesinde gelir ama eğer uygulamak için fırçayı yeğlersen kutuda ya da kovada da satın alabilirsin.
  • Astar, yüzeyi boyanın iyice yapışabileceği biçimde hazırlamakla kalmaz, yüzeyden çıkartamadığın renkleri ve dokuları da örtmeye yardımcı olur.
 3. 3
  Bir kat astar sür. Astarı metalin yüzeyine, tümüyle kaplanana kadar eşit biçimde sür. Eğer dışarıda çalışıyorsan sprey astarı rüzgârlı günlerde uygulama. Astar şişesini, kullanmaya başlamadan önce iki dakika kadar çalkalaman önerilir.[5]
 4. 4
  İkinci bir kat astar sür. Metal, oksitlenme etkisine çok açık olduğu için yapılacak en iyi şey astarı iki kat hâlinde sürmektir. Bu sadece boyanın yüzeye yapışmasına yardım etmekle kalmaz, metali zamanın ve doğa şartlarının etkilerine karşı daha dayanıklı hâle getirir.
  • Astarı uygun biçimde kullanarak özellikle de pastan kurtulmak mümkündür.
 5. 5
  Astarın iyice kurumasına izin ver. Kuruma zamanı bir üründen diğerine değişir, o yüzden detaylar için ürünün kutusundaki bilgilere bak. Akrilik boya, tümüyle kurumuş astarın üstüne uyguladığında daha iyi durur ve daha uzun süre dayanır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Boya Uygulamak

 1. 1
  Fırçayla ya da boya püskürtücüyle bir kat akrilik boya sür. Sprey boya da kullanabilirsin ama bu türden boyalar metal üzerinde uzun ömürlü olmaz. Boyayı metalin yüzeyine eşit biçimde sür.
  • Fırça kullanıyorsan fırçana gereğinden fazla boya alma çünkü bu ortalığı batırabilir ve ilk katın aşırı kalın olmasına yol açabilir.
 2. 2
  İlk katın tamamen kurumasına izin ver. Kuruma süresi için ürünün üzerine bak. İlk katın tamamen kurumasına izin vermezsen boya o kadar da uzun ömürlü olmayacaktır. Neyse ki çoğu akrilik boya gayet hızlı kurur, yani iyi bir zamanlamayla tüm işi bir gün içinde bitirebilirsin.
 3. 3
  Yüzeye ikinci bir kat hâlinde akrilik boya sür. Boyayı olabildiğince eşit sürmeye özen göster. İkinci kat, tamamlandığında projenin en iyi hâliyle görünmesini sağlayacaktır. Bu aynı zamanda ek koruma sağlar ve metal üzerinde daha uzun süre kalır.
  • İlk katı başka bir renkle boyamak, sonra tamamen kurumasına izin vermek, sonra ikinci katı başka renkle boyamak da mümkün. Bu yöntem bir nesneye yazı yazarken ya da logo uygularken idealdir.
  • Akrilik boya suya dayanıklıdır, yani farklı etkiler elde etmek için birden çok katman kullanabilirsin.
  • Birden çok katman uygularken yeni bir katmana geçmeden önce alttaki katmanın boyasını tamamen kurumaya bırakmalısın.
 4. 4
  Metal nesneyi kullanmadan önce son boya katının 36-48 saat kurumasına izin ver. Eğer mümkünse nesneyi işin bittiğinde bırakabileceğin, taşımanın gerekmeyeceği bir yerde boya. Bu, boyalı yüzeye zarar gelmesini engelleyecektir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Coye
Ortak yazarlar :
Boyama Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Coye. Patrick Coye, Alexandria, Virginia'daki Patrick's Painting & Home Improvement şirketinin sahibi ve işletmecisidir. Konut yapımında 15 yılı aşkın deneyime sahip olan Patrick, boyama, duvar kağıdı sökümü/uygulaması, alçıpan, güverte ve çit boyama ve mutfak dolabı boyama konularında uzmanlaşmıştır. Patrick ve ekibi bugüne kadar 2.000'den fazla evi ve 800'den fazla güverteyi boyamıştır. Patrick'in şirketi, 2020'de American Painting Contractor dergisinden "En İyi İş" ödülünü kazanmıştır. Bu makale 15.954 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 15.954 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam