Özellikle yeni bir arkadaş kazanmaya çalışıyorsan veya gözün olası bir sevgilideyse mesajlaşarak eğlenceli ve ilginç bir sohbet etmek göz korkutucu olabilir. Çok iyi bir mesajlaşma konuşmacısı olmanın anahtarı bunu kafanda çok büyütmemek ve aklında ne varsa ondan bahsetmektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Hararetli Bir Sohbet Etmek

 1. 1
  Basit bir konuyla başla. Burada tekerleği yeniden icat etmen gerekmez; arkadaşına en sevdiğin programın son bölümünü izleyip izlemediğini veya hafta sonu ne yaptığını sormak harika bir sohbet başlatma yoludur. Spor, televizyon veya yaklaşan seçimler gibi ikinizi de ilgilendiren bir şey seçersen harika bir başlangıç yapmış olursun.
  • İlk başta en güzel sohbet konusunu seçmek için kendine çok fazla baskı yapma. Başlangıç yaptığın konu işe yaramazsa her zaman bir konuyu değiştirme yolu bulabilirsin. Sorunsuz bir sohbet sürdürmek için telefonda veya yüz yüzeyken hissedeceğinden biraz daha az baskı altında olduğunu unutma.
  • Kişi oltaya gelmezse veya meşgul gibi görünürse biraz daha coşku yaratacağından emin olduğun başka bir konuya geç.
 2. 2
  Bir fikir iste. İnsanlar fikirlerinin sorulmasını severler[1] ve yüz yüze de olsa mesajlaşarak da olsa her zaman fikir vermekten mutluluk duyarlar. Eğer kişinin gerçekten ne düşündüğünü önemsediğini gösterirsen o zaman o da seninle konuşmaya devam etmekten mutluluk duyar. Kendi fikrini belirtmekten daha çok diğer kişinin söylediğini dinlemeye odaklan.
  • Sorularını açık uçlu tutmaya çalış. "Filmi beğendin mi?" diye sormak yerine "Film hakkında ne düşünüyorsun?" ya da "Konseri neden beğenmedin?" diye sor. Bu kişiye daha fazla malzeme verir.[2]
 3. 3
  Mesajların neşeli ve eğlenceli olsun. Sıkılıyor olsan bile bu diğer kişinin bunu bilmesine izin vermen gerektiği anlamına gelmez. Eğer sürekli canının sıkıldığından şikâyet edersen o zaman diğer kişi seni sıktığını düşünerek ilgisini kaybedip mesaj göndermeyi bırakabilir. Bunun yerine, hayatındaki olumlu şeylere odaklan ve konuştuğunuz konu hakkında biraz coşku göster.
  • Kelimeleri tekrarlamaktan kaçın. Her seferinde aynı, eski, tekdüze cevapları aldığın zaman ilginç bir sohbet etmek zordur: "Haha", "Yaa", "Vay be", "Hmm" vs. Karşındaki kişiye konuşmasıyla ilgilendiğini göstermek için bunu biraz çeşitlendirmeye çalış. Bu, sohbeti her zaman aynı eski şeyi söylediğinden daha eğlenceli yapar.
  • Aşırıya kaçman gerekmese de coşku oluşturmak için bazı his simgeleri ve ünlem işaretleri kullanabilirsin.
  • Kötü bir gün geçiriyorsan ve fazla coşkulu olma havasında değilsen bunu arkadaşına söyle.
 4. 4
  Mesajlarına kişilik ver. Diğer kişiye, o küçük telefon ekranındaki kelimelerin arkasında gerçek bir insanın bulunduğunu hatırlat. Mesajlaşma tarzına uyuyorsa mesajlarına gülen yüzler ve his simgeleri ekle veya "lol", "haha" vb. mesaj gülmeleri kullan. Arkadaşının, tıpkı yüz yüze sohbet ederken başka hiç kimse aynı senin gibi olamayacağı gibi, senin özgün mesajlaşma biçimini görmesini sağla.
  • Arkadaşına duymak istediği şeyleri söyleme konusunu çok fazla kafana takma; gerçekte kim olduğunu göstermek bir tür vitrin oluşturmaktan çok daha önemlidir.
  • Normalde biraz şapşal ve uçarıysan bunu göster! Biraz saçmalamaktan korkma; seni kimse yargılamaz.
 5. 5
  Ne yaptığından bahset. İlginç bir sohbeti devam ettirmenin başka bir yolu da neler yaptığından bahsetmektir. Sadece televizyon izliyor veya annene pasta yaparken yardım etmeye hazırlanıyor olsan bile ilginç bir sohbet başlatabilir mi diye görmek için bunu ortaya at. Bu, aynı zamanda arkadaşının ne yaptığından bahsetmesine de geçiş sağlayabilir. Bu, arkadaşına yakınlaşmanın ve onun hayatınla ilgilendiğin hissi vermenin bir yoludur.
  • Senin ne yaptığından çok arkadaşının ne yaptığıyla ilgilenmeye dikkat et. Arkadaşının ne yaptığını gerçek anlamda umursadığını arkadaşının anlamasını sağla.
 6. 6
  Tek kelimelik mesajlar göndermekten kaçın. Bu, başparmakların için gerçek bir mesaj yazmaya zaman ayırmaktan çok daha kolay olabilir ancak tek kelime nadiren bir sohbet başlatır. İster tek kelimelik bir soru soruyor ol ister tek kelimelik bir cevap veriyor ol, bu çok uyarıcı bir sohbete yol açmaz. Ne kadar fazla kelime kullanıyorsan eğlenceli ve ilginç bir sohbet etme bakımından o kadar fazla malzemen olur.
  • Tek kelimelik bir mesaj gönderirsen daha uzun bir açıklama veya daha fazla bilgiyle arkasını getir. Sohbeti devam ettirebildiğin sürece kısa cümlelerle konuşabilirsin.
  • Konuyla ilgili gerçekten daha fazla söylenecek bir şey yoksa kendi daha açık uçlu sorunla veya yeni bir konu hakkında bir yorumla devam edebilirsin.
  • Kişi sana "evet" veya "hayır" sorusu sormuş olsa bile bu bunu orada bitirmen gerektiği anlamına gelmez; "Evet ve..." ya da "Hayır ama..." deyip fikrini veya gerekçeni ayrıntılı olarak açıkla. Bu, konuşmanın daha esnek ve dinamik olduğu hissini verir.
 7. 7
  Rastgele, tuhaf mesajlar gönder. Birinin bundan sonra ne söyleyeceğini bilmemenin eğlenceli ve şen bir tarafı vardır. Onu tamamen beklenmedik bir cevapla veya nereden çıktığı belli olmayan bir soruyla şaşırt. Kendiliğindenlik anahtardır ve başka bir harika konuşma dizisi oluşturur.
  • Gerçek bir sohbette olduğu gibi söyleyeceğin her kelime üzerinde fazla düşünme yoksa herşey sürüncemede kalır. Bunun yerine, o gün sınıfta olmuş olan komik bir olaydan veya dün gece izlediğin tüm zamanların en ilginç belgeselinin konusundan aniden söz açmak istersen bunu yap.
  • İlham için etrafına bak. En basit, en çok kullanılan ev eşyası harika bir sohbet başlatabilir. Bu, kullanılmış bir peçeteden bir DVD'ye kadar her şey olabilir.
 8. 8
  Mesajlarını okunaklı yaz. Ara sıra yapılan yazım hataları veya kısaltmalar sevimli ve kabul edilebilir olsa da birinin mesajlarını çözmeye çalışırken gözlerini zorlaması eğlenceli değildir. Özellikle daha önce çok sık mesajlaşmadığın biriyle konuşuyorsan yazılı sohbet dilini asgari seviyede tut; çok fazla konuşma dili kullanmadan önce insanlara mesaj yazma tarzına alışmaları için biraz zaman ver.[3]
  • Ayrıca hiçbir şey bir sohbeti mesajlaştığın kişinin açıklama istemesinden veya söylediğini tekrar etmek zorunda kalmandan daha fazla yavaşlatmaz.
 9. 9
  Sıkıcı, basmakalıp, günlük konuşmalardan kaçın. Alışılmış boş laf başka çaren yoksa faydalıdır ancak nadiren hatırlanmaya değer sohbetler meydana getirir. "Hava ne güzel!" demek yerine daha özgün bir şey düşünmeye çalış. Bu, yeni bir arkadaş veya olası bir sevgili kazanmaya çalışıyorsan özellikle önemlidir; herkesin söylediğini söylememelisin.
  • "N'aber?", "Uzun bir gündü." veya "Bugün yoruldum." gibi çok basit veya temel şeyler söylemekten kaçın. Eğer dikkat çekmek istiyorsan diğer kişiye biraz daha fazla malzeme vermelisin.
 10. 10
  Eski günlerden konuş. Eski bir arkadaşına mesaj yazıyorsan biraz gülmek ve nostaljik bir an yaşamak için her zaman geçmişten bahsedebilirsin. "Hatırlıyor musun...?" veya "...günleri özlüyorum." gibi ifadeler kullanıp da hata yapmak zordur. Duygusallığın çok fazla nostaljik hâle gelmemesine dikkat et yoksa ikiniz de bu boş özlem duygusunda takılıp kalabilirsiniz ve sohbete devam edemezsiniz.
  • Bu şekilde eski günlerden bahsetmek bir sohbetin ortasında gelişigüzel gibi anlaşılabilir ancak bir süredir konuşmadığın eski bir arkadaşınla sohbete başlamak istiyorsan o zaman bazen söylenecek en mükemmel şey "Hatırlıyor musun...?" olabilir.
 11. 11
  Resimli veya sesli mesajlar gönder. Bunlar daha da eğlencelidir! Komik bir resmini ya da iyi bir çizimi gönder. Daha fazla eğlence için en sevdiğin şarkının sesini veya tuhaf ses efektlerini ekle. Sesli veya resimli mesajlar ikinizin de hem konuşmasını hem de gülmesini garantiler. Bu, eğlenceli bir konuşmayı toparlamak için de harika bir yoldur. Arkadaşına kalıcı bir görüntü bırakmak arkadaşını bir sonraki mesajlaşma sohbetini başlatmak için heveslendirir.
  • Kişinin fotoğraf, ses efektleri veya süslü ekler kabul edebilen bir telefonunun olmasına dikkat et. Arkadaşının göremeyeceği bir video veya görüntü göndererek arkadaşının kafasını karıştırmak veya onu dışlanmış hissettirmek istemezsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Görgü Kurallarına Uymak

 1. 1
  Kişinin sana söylediklerini gerçekten dinlemeye dikkat et. Konuştuğun kişinin sana ne anlattığını fark edemeyecek kadar bundan sonra söyleyeceğin şey hakkında endişeli veya bir şeyle ilgili fikrini paylaşmak için gerçekten heyecanlı olabilirsin. Belki o kişinin paylaşmak istediği bir sırrı vardır veya belki de kötü bir şey olmuştur ve açık bir şekilde söylememiş olmasına rağmen aslında üzgündür. Düzgün bir şekilde cevap verebilmek için kişinin ne dediğine dikkat et.
  • Kişinin konuşmak isteme veya paylaşmak istediği bir şey olması işaretlerini görmezden gelerek çok fazla dalgın görünmek istemezsin. Kişi sana hikâyenin tümünü anlatmıyor gibi görünürse veya ona gerçekten heyecanlı bir şey olmuşsa ona konuşma sırası ver.[4]
  • Özellikle mesaj gerçekten uzunsa karşılık vermeden önce kişinin ne yazdığını dikkatli bir şekilde oku. Kişinin sana sadece bir dakika önce söylediği bir şeyle ilgili bir soru sorarak yarım yamalak dinliyormuş gibi görünmek istemezsin.
  • Kişi önemli ve ciddi bir şey hakkında konuşuyorsa onunla gerçekten ilgilenmek için vaktinin olmasına dikkat et. Arkadaşın sana büyükannesinin ölümünden bahsediyorsa ona matematik dersinde olduğun için yarım yamalak cevap vermek yerine onu aramalı ve bununla ilgili konuşmalısın.
 2. 2
  Fazla düşünme. Telefonunu mesajlaşmak için eline aldığında aklında tutman gereken şeylerden biri kendine fazla baskı yapmaman gerektiğidir. En mükemmel ilk satırı yazmak veya en komik hikâyeyi anlatmak konusunda fazla endişelenme. Buna çok takarsan konuşmak istediğin kişiyle gerçek anlamda iletişim kurman veya sohbeti devam ettirmen çok fazla zaman alır; sen aslında bir sonraki söyleyeceğin şeyi çok fazla kafana takıyorken kişi senin meşgul olduğunu veya ilgini kaybettiğini düşünebilir.
  • Mükemmel olmayan, doğal bir konuşma akışını devam ettirmek, gelmiş geçmiş en muhteşem hikâyeyi anlatmak için on dakika harcamaktan çok daha iyidir. Ayrıca mesaj gönderdiğin kişinin her zaman neyle meşgul olduğunu bilemezsin ve o kişiyle saatlerce konuşma şansını kaybetmiş olabilirsin.
 3. 3
  Sabırlı ol. Bir mesaj sohbetine yeni başladıysan veya hatta yavaş ilerleyen bir sohbetin ortasındaysan konuştuğun kişinin bir şeyle meşgul olabileceğini veya başka biriyle daha mesaj sohbeti ediyor olabileceğini de düşünmelisin. Sorunu tekrar ederek, ilk yorumundan sonra bir sürü soru işareti göndererek veya kişi sana dönene kadar kabalaşarak ya da iğneleyici konuşarak acele etmemeli veya sabırsız görünmemelisin.
  • Mesajlaşarak sohbet etmenin faydasının karşılık vermek için biraz daha fazla zamanının olması olduğunu unutma. Olumsuz tarafı, konuştuğun kişinin seninle yüz yüze konuşurkenki kadar ilgili olmayabileceğidir; sabırsız davranarak kişinin canını sıkmak yerine bunu kabul etmek en iyisidir.
 4. 4
  Sohbeti dengeli tut. Aklında tutman gereken bir şey de sohbetin dengeli olması gerektiğidir. Kişinin tüm konuşmayı senin yaptığını veya doğru düzgün cevap veremeyecek kadar fazla soru sorduğunu hissetmesini istemezsin. Gerçek bir sohbette olduğu gibi mesajlaşmanın yarısını yapmayı hedeflemelisin ve seninkiler tarafından bunaltılmak yerine kişinin kendi fikirlerini de paylaşmasına izin vermelisin.
  • İlgilenmenin ilginç olmaktan daha önemli olduğunu unutma. Kişiye o gün öğrendiğin bir sürü çok ilginç gerçekten bahsetmek yerine gününün nasıl geçtiğini, fikirlerini veya tecrübelerini sorman çok daha iyi olur. İnsanlar kendilerinden bahsetmeyi düşündüğünden daha çok severler.
 5. 5
  Gerçekten ciddi bir şey hakkında konuşmak istiyorsan kişiyi ara. Yapacak daha iyi bir şeyin olmadığında arkadaşlarından biriyle tasasız bir sohbet etmek mükemmel olabilse de kişinin eğlenceli ve ilginç olduğunu düşündüğü bir sohbetin ortasında bombayı patlatmaktan kaçınmalısın. Kişiyle paylaşacağın önemli haberler veya hatta kötü haberlerin varsa kişiyi araman veya haberlerini yüz yüzeyken paylaşman daha iyi olabilir.
  • Kişinin hazırlıksız yakalanmasını değil, durumun ciddiyeti için duygusal anlamda hazır olmasını istersin.
  • Örneğin, kız arkadaşınla rahat bir şekilde dün geceki televizyon programıyla ilgili konuşurken o aniden hamile olduğunu söylüyor. Kendini onun yerine koy; arkadaşın mesajla sana bir bomba patlatsa nasıl hissederdin?
 6. 6
  Sohbeti, yüz yüze olan ilişkinizi derinleştirmek için kullan. Biriyle mesajlaşma ilişkinizin sizi yakınlaştırabileceğini ancak asla tüm ilişkinizi tanımlayamayacağını unutma. Mesajlaşmayı, hoşlandığın insanlarla sohbet etmek ve onları tekrar tanımak için kullanmalısın ancak bunun gerçek insan iletişiminin veya gerçek sohbetin yerini almasına izin vermemelisin. Yeni arkadaşın veya duygusal olarak ilgilendiğin kişiyle mesajlaşmayı seviyor olsan da ilişkinizin ilerlemesini istiyorsan o kişiyi aramak için ve onunla yüz yüze zaman geçirmek için çaba harcamalısın.
  • Mesajlaşmayı kişiyle gerçek hayatta iletişim kurmak için bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsin. Örneğin, ikiniz de en sevdiğiniz filmin oynadığından bahsediyorsanız "Birlikte gitmek ister misin?" diye basit bir soru sorabilirsin. Ya da ikiniz de canınızın sıkıldığından bahsediyorsanız "Çıkıp dondurma yiyelim mi?" gibi bir şey söyleyebilirsin. Utangaç olma; arkadaşının da muhtemelen seninle daha fazla yüz yüze zaman geçirmek istediğini bil.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Mesajda Bahsedecek İlginç Konular Bulmak

 1. 1
  Tavsiye iste. İnsanlar kendilerinden tavsiye istenmesini sever çünkü bir şey hakkında bilgili olduklarını ve paylaşacak bilgileri olduğunu düşünmeleri kendilerini iyi hissettirir. Bunun gerçekten ciddi bir şey olması gerekmez; kişinin, hakkında fikri olduğunu düşündüğün bir şey olabilir. İşte sorabileceğin bazı sorular:[5]
  • "Bu hafta sonu ilk defa Çanakkale'ye gideceğim. Nerede yemek yiyebileceğimle ilgili tavsiyen var mı?"
  • "Sence erkek arkadaşıma doğum günü için ne almalıyım? Kafam allak bullak."
  • "Okul balosunda sence hangi elbiseyi giymeliyim? Karar veremiyorum."
 2. 2
  Kişinin sana yüz yüzeyken söylediği bir şeyin devamını getir. Kişiye gerçekten umursadığını göstermenin bir yolu gün içinde veya hatta o hafta içinde konuştuğunuz bir şeyle ilgili soru sormaktır. Bu, kişiye sadece mesajlaştığınızda değil, olan şeylere gerçekten dikkatini verdiğini ve önem verdiğini gösterir. İşte devamını getirebileceğin bazı yollar:
  • "Hey, büyükannen nasıl oldu? Hâlâ hastanede mi?"
  • "Geçen hafta başvurduğun garsonluk işine girdin mi?"
  • "Antalya yolculuğun nasıldı? Ben de her zaman gitmek istemişimdir."
 3. 3
  Birlikte yapabileceğiniz eğlenceli bir şey öne sür. Canlı bir sohbet başlatmanın bir diğer yolu da senin ve mesajlaştığın kişinin birlikte yapabileceğiniz bir etkinlik öne sürmektir. Uzun vadede veya o hafta içinde yapılacak bir şey olabilir; etkinlik eğlenceli bir şeyse ayrıntıları düşünürken mesajla konuşacak çok şeyiniz olacaktır. İşte yapabileceğin bazı öneriler:
  • "Önümüzdeki ay benimle 80'ler şarkılarını tekrar yorumlayan bir grubun konserine gitmeye ne dersin? Neon renkler giyebiliriz."
  • "Bu hafta sonu yeni Wolverine filmine gitmek ister misin? Duyduğuma göre bu pazar patlamış mısır bedavaymış."
  • "Hiç suşi yedin mi? Merkezde yeni bir yer açılmış, suşi ucuz ve lezzetliymiş."
 4. 4
  Kişiye iltifat et. İltifatlar kendisine verilen önemi hak eder ve anlamlı bir iltifat etmek için kişiyi yüz yüze görmek zorunda kalmazsın. Küçük bir iltifat, bir sohbet başlatmak ve kişiye gerçekten umursadığın hissini vermek için harika bir yoldur.[6] Gerçek olduğun ve kişiyi rahatsız etmediğin sürece bu telefonda sohbet etmenin harika bir yoludur. İşte bir kişiye telefon mesajıyla iltifat etmek için söyleyebileceğin birkaç harika şey:
  • "Dünkü basketbol maçında harikaydın. Çok etkilendim."
  • "Bugün giydiğin kot ceketi çok beğendim. Retro kıyafetler giymede çok iyisin."
  • "Dün gece matematik sınavına çalışırken bana yardımcı olduğun için teşekkür ederim. Çok iyi bir arkadaşsın ve sen olmasan başaramazdım."
 5. 5
  Hafta sonu için yaptığın eğlenceli planlardan bahset. Canlı bir sohbet etmenin bir diğer yolu da hafta sonunda ya da o hafta içinde yapacağın eğlenceli bir şeyden bahsetmektir. Bu, ilgili olduğun bir şeyden bahsetmek, kendinle ilgili komik bilgi paylaşmak veya hatta kişiyi sana katılmak ve seninle kaliteli zaman geçirmek konusunda cesaretlendirmek için harika bir yol olabilir. İşte söyleyebileceğin bazı şeyler:
  • "Bu hafta sonu kuzenimle bir su parkına gidiyorum. Onları hep biraz bayağı bulmuşumdur ama gerçekten heyecanlıyım."
  • "Bu hafta sonu seramik dersi alacağım. Güzel olacak."
  • "Bu arada bu hafta sonu ailemle Uludağ'a gidiyorum. Daha önce hiç kayak yapmadım."
 6. 6
  Kişiyi cesaretlendir. Konuştuğun kişinin önemli bir sınavı, görüşmesi veya başka bir önemli olayı varsa onu düşündüğünü ve ona şans dilediğini göstermek için bir mesaj gönderebilirsin. Biraz cesaretlendirme, kişinin başarması ve senin gerçekten umursadığını hissetmesi için tam da ihtiyaç duyduğu şey olabilir. İşte birine şans dilemenin bazı yolları:
  • "Yarınki sınavında başarılar. Başarılı olacağını biliyorum!"
  • "Görüşmenden önce biraz dinlen. Onları etkileyeceksin."
  • "Öğleden sonra futbol maçında onlara dünyanın kaç bucak olduğunu göster! Tribünde tezahürat yapıyor olacağım."
  Reklam

Uyarılar

 • Araba kullanırken mesaj yazma. Bunu yaparsan kendini ve etrafındakileri tehlikeye atmış olursun.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 33 kişi çalıştı. Bu makale 54.309 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 54.309 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam