Mesajlaşarak konuşmak, yeni birini tanımak ve eski arkadaşlarınla tekrar iletişime geçmek için uygun bir yoldur. Birisiyle bir sohbeti mesaj üzerinden sürdürmekte zorlanıyorsan açık uçlu sorular sormak ve ilginizi çeken konuları tartışmak gibi sohbeti ilginç ve ilgi çekici tutmak için kullanabileceğin bazı püf noktaları vardır. Anlamlı mesajlar göndererek ve iyi bir iletişimci olarak insanlarla uzun uzun, keyifli bir şekilde mesajlaşmaya başlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Soru Sormak

 1. 1
  Açık uçlu sorular sor. Açık uçlu sorular, "evet" veya "hayır" dışında yanıt gerektiren sorulardır. Karşındaki kişiye açık uçlu bir soru sor ve yanıtlarından yola çıkarak sohbet aç.
  • Örneğin, karşındaki kişiye "Hayalindeki tatil ne olurdu?" veya "Eğlenmek için ne yapmaktan hoşlanırsın?" diye sorabilirsin.
 2. 2
  Karşındaki kişiden sana bir şey anlatmasını iste. Her şeyi sorabilirsin; en sevdiği film, en sevdiği restoran, işleri, evcil hayvanı gibi. Sana bir cevap verdikten sonra konuşmanın bitmesine izin verme; cevaplarının sohbetinizin geri kalanı için bir başlangıç noktası olmasını sağla. [1]
  • Mesela ona "Bana yeni işinden bahset, hoşuna gitti mi?" gibi bir mesaj yazabilirsin veya "Bana Hawaii gezinden biraz daha bahset, eminim harika geçmiştir.”
 3. 3
  Karşındaki kişi kendisiyle ilgili bir şeyler paylaştığında sorular sor. Sohbete devam etmek yerine, diğer kişiden detay vermesini iste veya bir şey hakkında neden o şekilde hissettiğini sor. Sorular sormak, karşındaki kişinin söylediklerini okuduğunu ve onunla etkileşim kurmak için çaba gösterdiğini gösterecektir. [2]
  • Örneğin, karşındaki kişi yarın işe gitmekten korktuğunu söylüyorsa ona “Neden gitmek istemiyorsun? İşini sevmiyor musun?” diye sorabilirsin.
 4. 4
  Karşındaki kişiye yardımına ihtiyacı olup olmadığını sor. Mesaj gönderdiğin kişi kendisini rahatsız eden bir şeyden şikâyet ediyorsa veya ne kadar stresli olduğundan bahsediyorsa ona yardım etmeyi teklif et. Karşındaki kişi, önemsediğini hissederse sohbete devam etmekle daha çok ilgilenecektir. [3]
  • Örneğin, karşındaki kişi sana ailesiyle nasıl kavga ettiğini anlatıyorsa "Korkunç. Üzüldüm. Yardımcı olabileceğim bir şey var mı?" gibi bir cevap verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İlgi Çekici Mesajlar Göndermek

 1. 1
  Karşındaki kişiye en sevdiğin konulardan bazıları hakkında mesaj at. En sevdiğin konuları sohbete dâhil etmek, sohbeti sürdürmeyi kolaylaştıracaktır çünkü onlar hakkında söyleyecek çok şeyiniz olacak. Sevdiğin konuların bir listesini bile yapabilirsin böylece söyleyecek şeylerin asla bitmez. [4]
  • Örneğin ona "Şu anda eski bir Alfred Hitchcock filmi izliyorum, klasik korku filmlerini seviyorum." veya "Önümüzdeki hafta sonu Süper Lig için sabırsızlanıyorum, futbol benim hayatım." gibi bir mesaj atabilirsin.
 2. 2
  Karşındaki kişiye mesaj üzerinden bir şaka gönder. Şakayı konuşmayı hafifletmek ve karşındaki kişinin seninle daha rahat mesajlaşmasını sağlamak için kullan. Hedef kitleni tanıdığından emin ol; yeni tanıdığın birine kaba bir şaka gönderme (sana bu tür şeyleri sevdiğini söylemediği sürece). Şakalarını hafif ve eğlenceli tutmaya çalış. [5]
  • Göndermek için bir şaka bulamıyorsan ona komik bir içerik veya GIF gönder.
 3. 3
  Karşındaki kişiyle sosyal medyada paylaştığı şeyler hakkında konuş. Facebook'ta beğendiğin komik bir makale yayınladıysa ona bundan bahset. Bir restoranda yemeğini paylaştıysa nerede yemek yemeye gittiğini sor. Karşındaki kişinin, paylaştığı bir şeyden bahsetmeden önce sosyal medyada arkadaş olduğunuzu bildiğinden emin ol; sırnaşık veya sapık gibi görünmek istemezsin. [6]
 4. 4
  Karşındaki kişiye bir fotoğraf veya video mesaj gönder. Yeni ve ilginç bir şey göndermeye çalış. Son zamanlarda yürüyüşe çıktıysan ve zirvede güzel fotoğraflar çektiysen bunlardan birkaçını karşındaki kişiye gönder. Köpeğinin aptalca bir şey yaptığını gösteren bir videon varsa ona gönder. Fotoğrafı veya videoyu, sohbetin konusunu değiştirmenin bir yolu olarak kullan. Ona ne gönderdiğinizi anlaması için biraz bilgi verdiğinden emin ol.
  • Mesela yeni bitirdiğin bir tabloyu ona gönderirsen fotoğrafın yanında “Bu sulu boya resmini yeni bitirdim, üzerinde üç haftadır çalışıyorum. Ne düşünüyorsun?" yaz.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İyi Bir İletişimci Olmak

 1. 1
  Sohbette baskın davranmaktan kaçın. Karşındaki kişinin de kendisi hakkında konuşmasına izin ver. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler ve odak noktasını kendine çevirmeye devam edersen karşındaki kişiyi konuşmaya olan ilgisini kaybetmeye itebilirsin. [7]
  • Örneğin karşındaki kişi sana kötü bir gün geçirdiğini yazarsa “Ben de. Otobüsü kaçırdım ve işe aşırı geç kaldım.” diye cevap vermek yerine “Üzüldüm, çok kötü olmuş. Bunun hakkında konuşmak ister misin? Daha iyi hissedeceksen ben de kötü bir gün geçirdim.” şeklinde mesaj atabilirsin.
 2. 2
  Birini, ilgilenmediği bir şey hakkında konuşmaya zorlama. Mesajlaşırken bir konu açarsan ve diğer kişi onu tartışmakla ilgilenmiyorsa başka bir şeye geç. Sohbeti belirli bir yöne gitmeye zorlamaya çalışmak, karşındaki kişinin geri çekilmesine ve yanıt vermemesine neden olabilir.
 3. 3
  Karşındaki kişinin mesajına makul bir süre içinde yanıt ver. Hemen yanıt vermemek, konuşmanın zayıflamasına neden olabilir. Hemen yanıt vermene gerek yok ama yanıt süreni 15 dakikanın altında tutmaya çalış. Bir şeyi yaparken mesaj gelirse ve yanıt vermen daha uzun sürerse özür dile ve karşındaki kişiye haber ver ki onu görmezden geldiğini düşünmesin. [8]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Joshua Pompey
Ortak yazarlar :
Flört Başarı Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Joshua Pompey. Joshua Pompey insanlara İnternet'ten randevulaşma dünyasında 10 yıldan uzun süredir yardım eden bir İlişki Uzmanıdır. Joshua, kendi ilişki danışmanlığı işini 2009’dan beri %99’un üzerinde bir başarı oranıyla yürütmektedir. Çalışmaları CNBC’de, Good Morning America’da, Wired’da ve Refinery29’da yer almıştır ve kendisinden dünyanın en iyi İnternet üzerinden flört uzmanı olarak bahsedilmiştir. Bu makale 1.850 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.850 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam