Mermer, geleneksel olarak mutfak tezgâhlarının, zeminlerin ve mobilyalardaki süslemelerin yapımında kullanılan güzel bir taştır. Mermer, kireçtaşının başkalaşım (metamorfoz) geçirerek doğal elementlerle birleşmesiyle oluşan, farklı renk ve desenlerde damarları olan nispeten yumuşak bir materyaldir. Kolayca lekelenir, aşınır ve rengi donuklaşır, o yüzden uzun ömürlü olmasını istiyorsan bakımını iyi yapmayı öğrenmek önemlidir. Temel bakımı, leke çıkarmayı ve mermerin parlaklığını koruması için kullanılan yöntemleri öğrenmek için bu makalenin geri kalanını oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Mermer Bakımı

 1. 1
  Mermeri çiziklerden koru. Sivri kenarlı eşyaları mermerin üstüne doğrudan koyma. Mermer zeminlerin varsa sandalye ve masa ayaklarının altına mobilya keçesi koy. Mermer tezgâhları, cam eşyalardan ve mutfak aletlerinden korumak için altlık ve nihale kullan.
 2. 2
  Mermeri sık sık temizle. Mermer çabucak lekelenir, özellikle de sıvı bir şey uzun süre dokunulmadan üstünde kalırsa.[1] Portakal suyunu, şarabı ve kahveyi dökülür dökülmez temizle.
  • Güçlü pigmentlere sahip diğer maddeler, örneğin kimyon, köri tozu, öğütülmüş kahve ve yeşil yapraklı sebzeler mermere dökülürse hemen temizlenmelidir.[2]
 3. 3
  Mermeri nemli bir bezle sil. Mermer tezgâhlardan ve zeminlerden tozu ve küçük dökülmeleri temizlemek için, yumuşak bir bez ve biraz ılık su kullan. Ovma çünkü bu, mermerin çizilmesine neden olabilir. Biraz ekstra baskı gerektiren noktalarda dairesel hareketler yaparak bezi yüzeyin üstünde gezdir.
 4. 4
  Mermeri kurula. Mermer tezgâhlarda ya da zeminlerde su birikintilerinin kurumasına izin verme çünkü bu, mermerde leke bırakabilir. Temizleme bitince, ikinci bir kuru ve yumuşak bir bezle yüzeyleri kurula.
 5. 5
  Daha derinlemesine bir temizlik için, doğal ve hafif bir deterjan ya da mermer temizleyicisi kullan. Toz ya da diğer kirler, tezgâhın veya zeminin üstünde biraz biriktiyse yumuşak bir bulaşık deterjanını biraz ılık suyla seyrelt ve mermer yüzeyleri yumuşak bir bezle temizle.
  • Mermere asla sirke sürme. Sirke, birçok yüzey için iyi bir doğal temizlik maddesidir ama asitli olduğu için, mermerin aşınmasına yol açabilir.[3]
  • Açık renkli mermer için, hidrojen peroksit iyi bir doğal temizleyici seçeneğidir.
 6. 6
  Mermeri güderiyle parlat. Güderi bir bez, mermeri hem kurulamak hem de parlatmak için kullanılabilen yumuşak bir kumaştan yapılır. Bu, mermeri parlatmanın en nazik yoludur.
  • Ticari mermer cilâları da işe yarar. Ticari bir cilâ kullanmayı seçersen granit ya da başka bir tür taş için değil de gerçekten mermer için olduğundan emin ol. Mermerin, belirli kimyasallardan zarar görebilecek özel nitelikleri vardır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Leke Çıkarma

 1. 1
  Lekeli yere su püskürt.
 2. 2
  Lapa sür. Karbonatla suyu, yoğun bir macun kıvamına gelene kadar karıştır. Lapayı, mermerindeki lekeli kısma bolca sür. Burayı streç filmle sar ve 24 saat bu şekilde beklet.[4]
  • Aynı yöntemi kullanarak, undan ve aşındırıcı olmayan bir bulaşık deterjanından da lapa yapabilirsin.[5]
 3. 3
  Lapayı sil. Streç filmi kaldır ve nemli bir bezle lapayı sil. Mermer hâlâ lekeliyse işlemi tekrarla.
 4. 4
  Hidrojen peroksidi dene. Lekeli kısma biraz hidrojen peroksit dök. Streç filmle kapla ve 24 saat beklet. Streç filmi kaldır ve hidrojen peroksidi nemli bir bezle sil. Gerekirse işlemi tekrarla.
  • Mermerin koyu renkliyse bu yönteme dikkat et çünkü hidrojen peroksit, mermerin rengini açabilir. [6]
 5. 5
  Yağ lekeleri için mısır nişastası kullan. Yağ lekesinin üstüne biraz mısır nişastası serp ve 24 saat bekletip mısır nişastasının yağı emmesine izin ver. Nemli bir bezle mısır nişastasını sil.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Çizik Giderme

 1. 1
  Hafif bir temizlikle başla. Ilık su ve yumuşak bir bez kullanarak, çiziği nazikçe ov. Daha hafif çizikler, bu yöntemle kaybolacaktır ve çiziği gidermenin en nazik yolu budur.
  • İstersen sürtünmeyi arttırmak için, ılık suya yumuşak bir bulaşık deterjanı ekle. İşin bitince, deterjanlı suyu silmeyi ve mermerin yüzeyini kurulamayı ihmal etme.
 2. 2
  İnce zımpara kâğıdı kullan. Daha derin çizikler için, bölgeyi çok ince zımpara kâğıdıyla ovmayı dene. Kalın zımpara kâğıdı kullanma çünkü bu, mermerde girintiler oluşmasına yol açabilir.
 3. 3
  Önceki yöntemler çiziği gidermezse profesyonel bir mermer temizleyicisine danış. Onlarda, mermere zarar vermeden çizikleri gidermek üzere üretilen endüstriyel ekipmanlar vardır.
  Reklam

İpuçları

 • Mermer zeminleri ve tezgâhları lekelerden ve çiziklerden korumak için, yalıtım malzemesiyle kaplayabilirsin. Bu, pahalı bir uygulamadır ve bir profesyonel tarafından yapılması gerekir ama mermerin daha uzun süre temiz kalmasına yardım edebilir.
 • Mermere herhangi bir temizleyici sürmeden önce, temizleyicinin yüzeyde leke bırakmayacağından emin olmak için, mermerin gözden uzak köşesinde nokta testi yap.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir parça güderi
 • Yumuşak bir bulaşık deterjanı
 • Hidrojen peroksit (isteğe bağlı)
 • Karbonat (isteğe bağlı)
 • Mısır nişastası (isteğe bağlı)
 • Ev kullanımına yönelik amonyak (isteğe bağlı)
 • Mermer temizleyici (bakım)


Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chris Willatt
Ortak yazarlar :
Temizlik Gurusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Chris Willatt. Chris Willatt Colorado Denver’da yer alan en yüksek puanlı temizlik kuruluşu olan Alpine Maids’in sahibi ve kurucusudur. Lisans derecesini 2012 yılında Colorado Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 19.729 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 19.729 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam