Meme ucu piercing’i çok popülerdir ve vücudunu süslemenin eğlenceli bir yoludur. Ama enfeksiyon riski oldukça yüksektir, özellikle de piercing’ini temizlerken gerekli önlemleri almazsan. Meme ucu piercing’ine her dokunmadan önce ellerini mutlaka yıka ve her duş aldığında piercing’i nazikçe temizle. Piercing’i yaptırdıktan sonraki birkaç hafta boyunca ekstra temizlik yapman da gerekecektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Piercing Sonrası Bakım Yapmak

 1. 1
  Ellerini yıka. Meme ucu piercing’ine dokunmadan önce ellerini daima antibakteriyel sabunla yıka (tamamen iyileştikten sonra bile). Ellerini yıkamadan piercing’e dokunmak, meme ucu piercing’inde enfeksiyona yol açmanın en kolay yoludur.
  • Piercing’ini temizlemeden ya da herhangi bir nedenle ona dokunmadan önce ellerini lavaboda antibakteriyel sabunla ve suyla iyice yıka.
  • İlk birkaç hafta meme ucu piercing’ine temizlemek dışında dokunmaktan kaçın.
 2. 2
  Oluşan kabukları al. Meme ucu piercing’inde, açık yaranın kenarlarının etrafında kabuklanma olursa bu kabuğu dikkatli bir şekilde alman gerekir. Kabuğun ıslanıp kolayca alınması için bunu duşta yapmak en iyisidir. Meme ucu piercing’inin etrafında oluşan kabuğu parmağınla ya da pamuklu bir çubukla hafifçe dokunarak al.[1]
  • Kabuğu alırken halkayı çok fazla çevirmemeye dikkat et. Halkayı sadece kabuğu almaya yetecek kadar oynat; tam bir tur attırma.
  • Bu işlem sırasında çok nazik ol çünkü kabuğu zorlayarak almak, piercing’in etrafındaki derinin yırtılmasına yol açabilir ve iyileşmesi gereken yeni bir şey, hatta bir enfeksiyon ortaya çıkabilir.
  • İlk önce ellerini yıkamazsan piercing içinde bakteri birikimine neden olabilirsin.[2]
 3. 3
  Bir deniz tuzu karışımı yap. ¼ tatlı kaşığı iyotsuz deniz tuzunu bir su bardağı ılık saf suya dök. Deniz tuzunun suda erimesini bekle. Bir kâğıt havluyu deniz tuzlu suya batır ve meme ucunun üstüne koy. Meme başının bu sıvıyı her gün 5-10 dakika emmesine izin ver.
  • Bardağın bir tür vakum tıkacı görevi görmesi için içinde deniz tuzu karışımı olan bardağı meme ucunun üstündeyken ters çevirebilirsin ve meme ucun karışımda beklerken uzanabilirsin. Ama, suyu dökmemeye dikkat et.
  • Bunu, piercing yaptırdıktan sonraki ilk iki hafta her gün yap. İlk iki haftadan sonra, duşta standart temizliğe geçebilirsin. Ama, enfeksiyon ya da tahriş meydana gelirse bu yönteme geri dön.
  • Mutlaka saf su kullan çünkü musluk suyunda enfeksiyonu teşvik edebilen pislikler olabilir.
  • Meme ucu piercing’ini içine batırıp temizlemek için paketlenmiş steril salin de kullanabilirsin (bu, kontak lenslerde kullanılan salin solüsyonundan farklıdır). Genellikle bu tür bir tuzlu suyun ambalajında yara bakımı için olduğu belirtilir.
  • İspirto, hidrojen peroksit ya da antibiyotikli kremler kullanma.
 4. 4
  Piercing’e temas etmekten kaçın. Meme ucun delindikten sonraki ilk birkaç gün (hatta belki birkaç hafta), hassas ve şiş olacaktır. İyileşme sürecine yardımcı olmak için, meme ucunu bir şeylere çarpmamaya ya da bir şeylere sürtmemeye dikkat etmen gerekir.[3]
  • Bol giysiler giymeye çalış ve sıkı, kaşındıran sütyenlerden uzak dur. Sıkan giysiler giyme.
  • Daha fazla desteğe ihtiyaç duyarsan bebek emziren anneler için yapılmış meme ucu pedlerinden kullanabilirsin. Bu, iyileşme sürecinde piercing’ini korumaya yardım edecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Piercing’ini Temiz Tutmak

 1. 1
  Duşta yumuşak bir sabun kullan. Her duş aldığında meme ucu piercing’ini temizlemek için yumuşak bir sıvı sabun kullanmalısın. Parmaklarına biraz sabun dök ve halkayı yavaşça döndürerek (ya da çubuğu kaydırarak) özenli biçimde piercing’i temizle. Duştayken sabunu tamamen duruladığından emin ol çünkü sabun artığı tahrişe yol açabilir.[4]
  • Kokusu olan, boya ya da meme ucu piercing’ini tahriş edebilecek diğer katkı maddeleri içeren sabunlardan uzak dur.
  • Yine, alkol, hidrojen peroksit ya da antibiyotikli merhemler kullanma.
 2. 2
  Piercing’ini hafifçe dokunarak kurut. Duş aldıktan sonra, meme ucu piercing’ini bir kâğıt havluyla hafifçe dokunarak kurut. Meme ucu piercing’ini ıslak ve nemli bırakmak, bakteriler için bir üreme alanı oluşturabilir, özellikle de duş aldıktan sonra piercing’ini dar giysilerin içine hapsedersen. Giysilerini giymeden önce piercing’inin tamamen kuru olduğundan emin ol.[5]
  • Meme ucu piercing’ini her kuruladığında mutlaka tek kullanımlık bir kâğıt havlu kullan. Havlular bakteri barındırabilir, o yüzden piercing’i kurutmak için havlu kullanmak istenmeyen bir enfeksiyona yol açabilir.
 3. 3
  Enfeksiyondan şüphelenirsen bir doktora danış. Enfeksiyon işaretleri görürsen bir an önce bir doktordan tıbbi yardım alman önemlidir. Enfekte olmuş bir meme ucu, senin ve vücudun için birçok soruna yol açabilir. Dikkat edilmesi gereken belirtilerden bazıları şunlardır:[6]
  • Piercing’den gelen yeşil ya da sarı irin
  • Birkaç hafta geçtikten sonra geçmeyen (ya da sonradan geri dönen) şişlik
  • Aşırı kızarıklık ya da ağrı
  • Göğüste, meme ucunun etrafında büyük bir yumru
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Doğru Takıyı Seçmek

 1. 1
  Halka kullan. Piercing’ini ilk yaptırdığında piercingcinden çubuk yerine halka kullanmasını iste. Meme piercing’inin etrafında şişme olacaktır ve bu ilk başta çubuk piercing’in rahatsızlık vermesine yol açabilir. Halkayı temizlemek de daha kolaydır çünkü deliğin içinde döndürebilirsin.[7]
  • Birkaç ay sonra istersen çubuk piercing’e (barbell) geçebilirsin. Ama piercing’in tamamen iyileşene kadar bekle.
 2. 2
  Cerrahi çeliği seç. Meme ucu piercing’ini ilk yaptırdığında steril, cerrahi çelik bir takı kullanmak önemlidir. Bu, enfeksiyonları uzak tutmaya ve daha hızlı bir iyileşme sürecini teşvik etmeye yardımcı olur. Meme ucun çok hassas bir bölgedir ve bakımının düzgün bir şekilde yapılması gerekir.
  • Başka materyallerden yapılmış takılar, yeni deliği tahriş edebilir, hatta enfeksiyona bile yol açabilir.
 3. 3
  Profesyonel bir piercingcinin fikrini sor. Meme ucu piercing’ini yapan kişinin profesyonel ve mesleki yeterlilik belgesine sahip bir piercingci olmasına dikkat et.[8] Bu genellikle usta bir piercingcinin yanında çıraklık yaptığı ve eğitimi tamamladığında bir sertifika aldığı anlamına gelir. Bu kişiler genelde bir dövme ya da piercing dükkânında çalışır.
  • Meme ucu piercing’in için ne tür bir takı seçmen gerektiğini piercingcine danış ve piercing yaptırdıktan sonraki bakım için tüm talimatlara uy.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sasha Blue
Ortak yazarlar :
Piercing Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Sasha Blue. Sasha Blue, Kaliforniya San Francisco’da lisanslı bir Piercing Uzmanı’dır. Çıraklığına 1997 yılında başladığı profesyonel vücut piercing’i konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu işe başladığından beri müşterilerini takılarla süslemektedir ve şu anda Mission Ink Tattoo & Piercing’de piercing uzmanı olarak çalışmaktadır. Bu makale 4.298 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.298 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam