Nasıl mektup yazılacağını bilmek, işte, okulda veya bireysel ilişkilerde belirli bir bilgiyi, dostluğu ya da yalnızca sevgiyi aktarmak için kullandığımız olmazsa olmaz bir beceridir. İşte düşüncelerini kağıda doğru bir şekilde nasıl aktaracağın hakkında temel bir rehber.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Resmi Mektup Yazımı

 1. 1
  Ne zaman resmi bir mektup yazman gerektiğini bil. Sadece profesyonel anlamda tanıdığın birisine mektup yazıyorsan, resmi bir mektup yaz. Bu tarz mektuplar bireysel olarak tanınan birisinin yerine, devlet dairelerine ya da iş yeri veya kurumlara yazılır.
  • Bu mektuplar bilgisayarda yazılmalı ve ardından çıktısı alınmalıdır. Bunu yapmak için, Microsoft Word, OpenOffice ya da Text Edit gibi herhangi bir metin düzenleme yazılımını kullanabilirsin. Eğer mektup acil ise ve alıcı e-posta ile göndermeni tercih ediyor ise, yazıp çıktısını almak yerine doğrudan bir e-posta da yazabilirsin.
  • Mevcut işverenin ya da meslektaşına yazıyorsan, biraz daha az resmi olabilirsin. E-posta genelde işe yarar ve sayfanın üzerine adres yazmaya da gerek duymazsın.
 2. 2
  Adresini ve o günün tarihini sayfanın üst kısmına yaz. İsmini ve adresini sayfanın sol üst kısmına yaz. Eğer bir iş mektubu yazıyorsan, bunun yerine şirketin ismini ve adresini kullan ya da şirketin antetli kağıdını kullan. Hangi yolu izlersen izle, iki satır boşluk bırak ve o günün tarihini yaz.
  • Tam tarihi yaz. 19 Ocak 2018 ya da 19.01.2018 gibi; her iki yazım şekli de tercih edilebilir.
  • E-posta gönderirken tarih yazma.
 3. 3
  Alıcının ismini ve adresini yaz. E-posta yazmadığın sürece, diğer iki satırı boş bırak ve mektup göndereceğin kişi için iletişim bilgilerini yaz. Bunların her birini ayrı satırlarda yaz:
  • Tam unvan ve isim
  • Şirket veya organizasyon ismi (eğer varsa)
  • Şirket ya da organizasyonun adı (eğer varsa)
  • Tam adres (iki ya da daha fazla satır kullan, gerektiği kadar)
 4. 4
  Selamlama yaz. Bir satır daha bırak, daha sonra devamına ismini getirmek üzere "Sayın" ifadesini kullanabilirsin. Hem isim hem soyad ya da isimden sonra "bey/hanm" kullanabilirsin, fakat asla ismi yalnız başına kullanma. Eğer varsa, profesyonel unvanının kısaltmasını da ekle.
  • Eğer kişinin pozisyonunu biliyor ama ismini bilmiyorsan, ‘’Sayın Doktor:’’ ya da benzeri bir ifade kullanabilirsin. Genelde internette araştırarak isimlerine ulaşabilirsin, bu yüzden önce bulmayı dene.
  • Eğer özel bir bağlantın yoksa, ‘’Sayın Yetkili:’’ ya da ‘’İlgili Makama:’’ ifadesini de kullanabilirsin. Bu biraz soğuk görünebilir, bu yüzden zorunda kalmadıkça kullanmamaya çalış.
 5. 5
  Mektubu yazmaya başla. Resmi mektuplara niyet açıkça belirtilerek başlanmalıdır. Kısaltma kullanmaktan ("bu duruma n'oldu?" gibi) kaçın ve sorularını resmi şekilde ifade et (mesela, "... ister misin?" yerine "... ile ilgilenir miydiniz?" de). Mektubu yazmayı bitirdikten sonra, yazım ve dilbilgisi hatalarına dikkat ederek baştan itibaren tekrar oku ve hata varsa, gerekli düzeltmeleri yap veya bir arkadaşından sana yardımcı olmasını iste.
  • Eğer resmi bir işle ilgili yazıyor isen, mektubu kısa ve açık tut. Eğer sosyal nedenlerle, uzaktaki bir akrabana veya yakınına yazıyorsan, biraz daha konuşkan olabilirsin. Fakat, mektubunu sadece bir sayfaya sığdırman senin için en iyisi olacaktır.
 6. 6
  İyi dilekler içeren bir kapanışla bitir. Övücü bir kapanış cümlesi mektubunu iyi bir his yaratarak bitirmeni sağlar ve alıcı ile bir bağ kurmana yardımcı olur. Mektubun son paragrafından sonra iki satır boşluk bırak ve kapanış cümleni yaz. Resmi mektuplar için, ‘’Saygılarımla’’, ‘’Saygılar’’, ‘’En içten dileklerimle’’ gibi ifadelere bağlı kal. Kapanışın altını şu şekilde imzala:
  • Bilgisayarda yazılmış resmi mektuplar için, kapanış cümlesi ve adın soyadın arasında dört satır boşluk bırak. Mektubun çıktısını al ve bu boş kısmı siyah ya da mavi mürekkepli kalemle imzala.
  • Resmi bir e-postada, kapanış cümlesinden sonra adını ve soyadını yaz.
  • Resmi bir mektubun sonuna ismini eklerken unvanını da kullanabilirsin.
 7. 7
  Kağıdı katla (isteğe bağlı). Eğer postane yoluyla bir mektup gönderiyorsan, üçe katla. Kağıdın alt kısmını üste getir, böylece sayfanın üçte ikisini kaplasın, sonra da katla. Daha sonra üst kısmı aşağı katla, böylece katlanmış kısım kağıdın alt kısmıyla eşleşsin. Mektubu bu şekilde katlamak çoğu mektup zarfına sığmasını sağlayacaktır.
 8. 8
  Zarfın üzerine adresi yaz (tercihen). Zarfın hem enine hem de boyuna merkezini bul. Bu alıcının tam adresini yazacağın kısımdır. Örneğin:
  • Mehmet Yıldırım
  • Bahçelievler Mah. Kaldırım Sok. No: 6/1
  • Beyoğlu, İstanbul, 34420
 9. 9
  Geri dönüş adresini zarfın üzerine yaz (tercihen). Eğer PTT herhangi bir sebepten dolayı mektubunu teslim edemezse, herhangi bir ücret ödemene gerek kalmadan sana geri gönderecektir. Adresi alıcının adresini yazdığın şekilde, ama sol üst kısma yaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Resmi Olmayan Bir Mektup Yazımı

 1. 1
  Mektubun ne kadar resmi olması gerektiğine karar ver. Alıcı ile olan ilişkin burada belirleyici olacaktır. Bu ilkeleri takip et:
  • Uzaktan bir akrabana veya bir tanıdığına yazıyorsan mektubu yarı resmi tut. Eğer bu kişi sana daha önce e-posta gönderdiyse, sen de ona e-posta göndermeyi tercih edebilirsin. Eğer göndermediyse, el ile yazdığın bir mektup daha iyi bir seçenek olabilir.
  • Eğer ailene veya bir yakınına yazıyorsan, hem e-posta hem de el ile yazılmış bir mektup tercih edebilirsin.
 2. 2
  Selamlama ile başla. Kullandığın selamlama alıcı ile olan ilişkin ve resmiyete bağlı olarak değişecektir. İşte bazı olasılıklar:
  • Eğer yarı resmi bir mektup yazıyorsan ‘’Sevgili’’ veya ‘’Merhaba’’ ifadesini kullanabilirsin. Eğer birbirinize isminiz ile hitap etmeye alışıksanız, yalnızca ismiyle hitap edebilirsin. Aksi takdirde, "... Hanım" veya "... Bey" kullanmayı tercih etmelisin.
  • Eğer resmi olmayan bir mektup yazıyorsan, alıcının isminden önce kullanılmak üzere ‘’Selam’’, ‘’Sevgili’’ ya da ‘’Merhaba’’ ifadelerini kullanabilirsin. Bundan sonra kişinin ismini yazmalısın.
 3. 3
  Mektuba başla. Diğer satıra geç ve yazmaya başla. Eğer bireysel bir mektup yazıyorsan, alıcıya nasıl olduğunu sor. "Nasıl gidiyor?", "Nasılsın?" ya da "Nasılsınız?" gibi ifadeler veya "Umarım her şey güzel gidiyordur" gibi bir başlangıç kullanabilirsin. Ama burada ifade tercih ederken önce kendin onun karşısında olsan onunla hangi şekilde konuşurdun, bunu göz önünde bulundur.
 4. 4
  Söylemen gereken şeyleri yaz. Bir mektup yazmanın öncelikli nedeni iletişim kurmaktır. İnsanlara hayatında neler olup bittiğinden detaylı olarak bahset. Örneğin, anneannene sadece ‘’Hediye için teşekkürler’’ deme – o hediyenin senin için ne kadar anlam ifade ettiğini hissettir: ‘’Arkadaşlarım ve ben, senin bana gönderdiğin hediyeyi tüm gece boyunca oynadık büyükanne. Çok teşekkürler!’’ Konu ne olursa olsun, bilgi paylaşmak mektubun ana amacıdır.
  • Ne yazmaman gerektiğini bil. Sinirle veya saçma bir duygu ile yazılmış bir mektup muhtemelen göndermeyi en son isteyeceğin şey olacaktır. Eğer zaten böyle bir mektup yazdıysan ve bunu göndermekte kararsızsan, göndermeden önce birkaç gün öylece orada durmasına izin ver – belki de kararını değiştirirsin sonradan, kim bilir.
 5. 5
  Mektubu bitir. Resmi olmayan mektuplar için, kapanış cümlen alıcı ile olan ilişkini yansıtmalı. Eğer bir dostuna, arkadaşına veya ailenden birisine mektup yazıyorsan, ‘’Sevgilerimle’’ ifadesini kullanabilirsin. Ama daha resmi bir mektup için ‘’Saygılarımla’’ ifadesini tercih etmelisin.
  • Eğer mektubu yazmayı bitirdikten sonra eklemeyi unuttuğun bir şey varsa, ‘’NOT:’’ yazıp söylemek istediğin cümleyi yaz.
 6. 6
  Mektubu gönder. Yazdığın mektubu zarfın içine koy. Posta pulu yapıştırıp zarfın üzerine adresleri yaz. Sonra postaneye git ve gönder.
  Reklam

İpuçları

 • Mektupta alıcıyı ilgilendiren şeylere odaklanmaya çalış.
 • ‘’Sayın Ekrem Bey’’ ve diğer selamlama şekilleri genelde bir virgül ile takip edilir, ama resmi mektuplarda bunun yerine iki nokta üst üste (:) kullanılır.
 • Eğer bir şikayet mektubu yazıyorsan mümkün olduğu kadar kibar ve medeni olmaya çalış – eğer böyle davranırsan, mektubunun olumlu bir şekilde yanıtlanması daha olasıdır.
 • Çok resmi bir mektubun çıktısını alıyorsan, kopya kağıdından daha ağır bir kağıt kullan.
 • Eğer e-posta yazıyorsan daha saygıdeğer bir e-posta adresi tercih edebilirsin. ‘’crazy_jojuk99@...’’ tarafından gönderilen bir e-posta, ‘’alidemir@...’’ tarafından gönderilen bir e-postadan çok daha az ciddiye alınacaktır.
 • Mektubu siyah ya da mavi mürekkeple yaz.
 • Adresi doğru yazdığından emin ol.
 • Paragraflarına satır başı ile başla.
 • Mektubunu bitirdikten sonra kontrol ederek en az iki kez oku.
 • Mektubu kendin yazıyorsan, mürekkep kusmayan bir kalem kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Zarfın üzerine çizim yapmak teslimatla ilgili sıkıntı yaratabilir. Eğer zarfını dekore etmek veya çıkartma yapıştırmak istiyorsan, bunu zarfın arka tarafına yap.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 306 kişi çalıştı. Bu makale 20.061 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 20.061 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam