Meditasyon Hinduizm ve Budizm'den türetilmiş bir uygulamadır. Meditasyonun amacı zihnine odaklanmak, onu anlamak ve nihayetinde yüksek bir farkındalık seviyesine, iç huzura ulaşmaktır. Meditasyon eski çağlardan kalma bir uygulamadır ama bilim insanları hâlâ onun faydalarını keşfetmeye devam etmektedir. Nörologlar düzenli olarak yapılan meditasyonun beyni, duygularını kontrol etmeni, konsantrasyonunu artırmanı, stresini azaltmanı ve çevrendekilerle daha bağlantılı hissetmeni sağlayacak şekilde değiştirdiğini bulmuştur.[1] Meditasyon yaparak, etrafta ne olduğuna bakmaksızın dinginlik ve huzura ulaşabileceksin. Birçok farklı şekilde meditasyon yapabilirsin. Bir meditasyon şekli sende işe yaramazsa meditasyondan vazgeçmeden önce, sana daha uygun olan bir başka meditasyon şeklini denemeyi düşün.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Meditasyon Yapmak İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Huzurlu bir ortam seç. Meditasyon huzur dolu bir ortamda yapılmalıdır.[2] Sakin bir ortam meditasyona odaklanmanı sağlayacaktır, harici uyarıcıları ve dikkat dağıtıcı şeyleri önleyecektir. İster 5 dakika sürsün ister yarım saat, meditasyon süresince rahatsız edilmeyeceğin bir yer bul. Meditasyon yapacağın yerin çok büyük olmasına gerek yok. Özel alanına bir başkası girmediği müddetçe bir elbise odası veya bir bank bile meditasyon yapmak için kullanılabilir.
  • Özellikle meditasyona yeni başlayanlar için harici dikkat dağıtıcı şeyleri engellemek çok önemlidir. Televizyonu, telefonunu veya diğer ses çıkaran cihazları kapat.[3]
  • Şarkı açacaksan konsantrasyonun dağılmasını önlemek için sakin, tekrarlayan melodileri olan şarkılar seç. Diğer bir seçenek olarak küçük bir musluğu açabilirsin. Çünkü akan suyun sesi sakinleştiricidir. Doğa sesleri ve orman sesleri gibi diğer sesler de işe yarayabilir.
  • Meditasyon yapacağın alanın tamamen sessiz olmasına gerek yok yani kulak tıkacına ihtiyacın olmayacak. Çim biçme makinesi veya havlama sesi etkili meditasyonu önlememelidir. Aslında bu gürültülerin, düşüncelerinden ağır basmasına izin vermeyerek bunların farkında olmak meditasyonun önemli bir parçasıdır.
  • Yoğun bir yolun yakınına veya yüksek ses gelen başka bir yere oturmadığın sürece dışarda meditasyon yapmak birçok insan için etkilidir. Bir ağacın altında veya bahçenin sevdiğin bir köşesindeki yemyeşil çimlerin üzerine oturarak huzur bulabilirsin.
 2. 2
  Rahat kıyafetler giy. Meditasyonun en büyük amaçlarından biri zihni sakinleştirmek ve harici dikkat dağıtan şeyleri engellemektir.[4] Dar veya hareket etmeni kısıtlayan kıyafetler giydiğinde fiziksel olarak rahatsız hissediyorsan bu, zor olabilir. Meditasyon sırasında bol kıyafetler giymeye çalış ve ayakkabılarını çıkardığından emin ol.
  • Soğuk bir yerde meditasyon yapmayı düşünüyorsan bir kazak veya hırka giy. Soğuğu duyumsamanın düşüncelerini yok etmesini istemezsin.
  • Kıyafetlerini kolayca değiştiremeyeceğin bir yerdeysen kendini rahat hissettirmek için elinden gelenin en iyisini yap. Sadece ayakkabılarını çıkarmayı dene.
 3. 3
  Ne kadar süre meditasyon yapmak istediğine karar ver. Başlamadan önce ne kadar süre meditasyon yapacağına karar vermelisin. Meditasyon yapan birçok deneyimli insan, günde iki kere 20’şer dakika meditasyon yapmayı öneriyor ama meditasyona yeni başlayanlar günde bir kere 5 dakika kadar kısa bir süre ile başlamayı deneyebilirler.[5]
  • Bir zaman çerçevesi oluşturduktan sonra buna bağlı kalmaya çalış. Olmuyor diye düşündüğünde hemen vazgeçme. Başarılı bir meditasyon yapmak için zaman ve uygulama gerekir. Şu an için en önemli şey denemeye devam etmektir.
  • Dikkatini dağıtmadan meditasyon zamanını takip etmenin bir yolunu bul. Zaman dolduğunda bunu sana bildirmesi için hafif sesli bir alarm kur. Veyahut meditasyon süresinin bitişini, güneşin duvarda belli bir noktaya vurması gibi belirli bir olaya göre ayarla.
 4. 4
  Tutulmayı engellemek için başlamadan önce biraz esne. Meditasyon yaparken bir yerde belirli bir süre boyunca oturursun. Bu nedenle meditasyona başlamadan önce herhangi bir gerginliği gevşetmen önemlidir. Birkaç dakika hafif esneme hareketi yapmak hem bedenini hem de zihnini meditasyon için hazırlamana yardımcı olabilir. Ayrıca bu, rahatlamak yerine dikkatini dağıtacak hassas konulara odaklanmanı da önleyecektir.[6]
  • Özellikle sürekli bilgisayar karşısında oturuyorsan boynunu, omuzlarını ve belini esnetmeyi unutma. Bacaklarını, özellikle de üst bacağın iç tarafını esnetmek, bağdaş pozisyonunda meditasyon yaparken yardımcı olabilir.
  • Nasıl esneme yapılacağını bilmiyorsan meditasyon yapmaya başlamadan önce farklı esneme tekniklerini öğrenmeyi düşün. Çoğu meditasyon uzmanı meditasyondan önce hafif yoga esnemeleri yapmayı öneriyor.
 5. 5
  Rahat bir pozisyonda otur. Meditasyon yaparken rahat olman çok önemlidir. Bu nedenle asıl amacın en iyi pozisyonu bulmaktır.[7] Bilindiği üzere, meditasyon yerdeki bir minderin üzerine ya bağdaş pozisyonunda ya da yarım bağdaş pozisyonunda oturarak yapılır. Ama bacakların, kalçan ve belin esnek değilse bu pozisyon rahatsızlık verebilir. Dengeli, dik ve düz şekilde oturmanı sağlayan bir duruş şekli bulman iyi olur.
  • Bağdaş kurarak veya kurmayarak bir minderin, sandalyenin veya meditasyon sandalyesinin üzerine oturabilirsin.
  • Oturduğunda leğen kemiğin, omurganı “oturma kemiklerinin” üzerine ortalayacak kadar ileriye doğru olmalıdır. Oturma kemikleri oturduğunda ağırlığını taşıyan, popo tarafında bulunan iki kemiktir. Leğen kemiğini doğru pozisyona eğmek için kalın bir minderin ön kenarına otur veya sandalyenin arka ayaklarının altına yaklaşık 8 ila 10 cm kalınlığında bir şey koy.
  • Meditasyon sandalyesi de kullanabilirsin. Bu sandalyelerdeki oturma yeri genelde eğimlidir. Eğimli olmayan bir meditasyon sandalyesi kullanıyorsan altına onu 1 ila 3 cm ileri eğimli yapacak bir şey koy.

  İpucu: Eğer senin içinen rahat pozisyon değilse kedini oturmayla sınırlamak zorunda değilsin. Ayakta dururken, yatarken hatta yürüken bile meditasyon yapabilirsin. En önemli şey senin rahat olmandır![8]

 6. 6
  İyice oturduğunda sırtını düzleştir. Meditasyon sırasında iyi bir duruş daha rahat olmanı sağlayacaktır.[9] Rahat pozisyonu bulduğunda sırtının gerisine odaklan. Gövdenin, boynunun ve başının tüm ağırlığını desteklemek için alt taraftan başlayarak omurgandaki her bir omurun bir diğer omurla dengede olduğunu düşün.
  • Gövdenin, dengeni sağlamak için yalnızca az bir efor sarf ederek rahatlamasını sağlayan pozisyonu bulmak için alıştırma yapmak gereklidir. Ne zaman bir gerilme hissetsen o bölgeyi gevşet. Dengeni kaybetmeden orayı gevşetemiyorsan duruş hizanı kontrol et ve gövdeni yeniden dengelemek için çabala ki bu bölgeler gevşeyebilsin.
  • En önemli şey senin rahat, gevşemiş hissetmen ve dengeli bir gövdeye sahip olmandır çünkü böylelikle omurgan belden başlayarak tüm ağırlığını destekleyebilir.
  • Bilinen el yerleşiminde ellerini kucağına koyarsın, avuç içlerin yukarıya dönüktür ve sağ elin sol elinin üstündedir. Ama ellerini dizlerine koyabilirsin veya yana da sarkıtabilirsin.
 7. 7
  Gözlerini kapat. Meditasyon yaparken gözler açık da olabilir kapalı da.[10] Yeni başlayanlar için görsel şeylerin dikkati dağıtmasını önlemek için kapalı gözlerle meditasyon yapmak genelde en iyisidir.
  • Meditasyona alıştığında gözlerin açıkken meditasyon yapmayı deneyebilirsin. Gözlerin kapalı meditasyon yaparken uykuya dalıyorsan ya da az sayıda insana olan, dikkatini dağıtan zihinsel görüntüler görüyorsan bu yardımcı olabilir.
  • Gözlerini açık tuttuğunda, bilhassa bir şeye odaklanmadan gözlerini "bütünü görür" şekilde tutman gerekecek.[11]
  • Dalıp gitmek istemezsin. Buradaki amaç gevşemiş hissederken ayık kalmaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Temel Meditasyon Uygulamalarını Denemek

 1. 1
  Nefesini takip et. Tüm meditasyon tekniklerinin en temeli ve evrenseli olan nefes meditasyonu, meditasyon için harika bir başlangıçtır.[12] Göbek deliğinin üzerinde bir nokta seç ve zihninle bu noktaya odaklan. Nefes alırken ve verirken karnının yükselip indiğinin farkında ol. Nefes alma düzenini değiştirmek için kasıtlı bir çaba gösterme. Sadece normal nefes al.
  • Nefesine ve sadece nefesine odaklanmaya çalış. Nefesini düşünme ya da nefesin hakkında yargıda bulunma (örneğin, bu nefes en son nefese göre daha kısaydı). Yalnızca nefesine aşina olmaya ve onun farkında olmaya çalış.
 2. 2
  Seni yönlendirmesi için zihinsel imgelere odaklan. Madeni bir paranın göbek deliğinin üzerindeki noktada durduğunu ve her nefes alıp verişinde yükselip indiğini hayal et. Veyahut zihninde nefes alışınla yükselip nefes verişinle alçalan, denizde yüzen bir duba canlandır. Karnında duran ve her nefes alışında taç yapraklarını açan bir lotus çiçeği de hayal edebilirsin.[13]
  • Zihnin dalıp gitmeye başlarsa endişelenme. Sen henüz başlangıç aşamasındasın ve meditasyon için alıştırma gerekir. Zihninin, nefesine yeniden odaklanması için çaba sarf et ve başka hiçbir şey düşünmemeye çalış.
 3. 3
  Odaklanmana yardımcı olması için bir mantrayı tekrarla. Mantra meditasyonu, zihnini susturup derin bir evreye geçene kadar sürekli olarak bir mantrayı (bir ses, kelime veya cümle) tekrar ettiğin, yaygın olarak bilinen bir diğer meditasyon türüdür. Mantra, hatırlanması kolay olması şartıyla seçeceğin herhangi bir şey olabilir.[14]
  • Başlangıç için şu kelimeler iyi birer mantra olarak seçilebilir: bir, huzur, sükûnet, sakin ve sessizlik.
  • Daha geleneksel mantralar kullanmak istersen her zaman her yerde var olan bilinci sembolize eden "Om" kelimesini kullanabilirsin. "Varoluş, Bilinç, Mutluluk" anlamına gelen "Sat, Chit, Ananda" sözcük grubunu da kullanabilirsin.
  • Meditasyon yaparken mantrayı sürekli olarak sessiz bir şekilde tekrarla. Kelimenin veya cümlenin zihnine fısıldamasına izin ver. Zihnin farklı şeylere dalıp giderse endişelenme. Yalnızca dikkatini toplamaya ve kelimeyi tekrarlamaya odaklan.[15]
  • Derin bir farkındalık ve bilinç seviyesine geçtiğinde mantrayı tekrarlamaya devam etmek lüzumsuz olabilir.
 4. 4
  Basit bir görsel objeye odaklan. Bir mantrayı kullandığın gibi basit bir görsel objeyi kullanarak zihnini odaklayabilir ve daha derin bir bilinç seviyesine ulaşabilirsin. Bu meditasyonda göz açıktır ve birçok meditasyon eğitmeni bunu faydalı bulur.[16]
  • Görsel obje istediğin herhangi bir şey olabilir. Bir mumun alevi bilhassa hoş olabilir. Diğer olası objeler şunlar olabilir: kristaller, çiçekler veya Buda gibi ilahi bir kişinin resimleri.
  • Objeyi göz seviyesinde olacak bir yere koy ki onu görebilmek için başını ve boynunu kasmana gerek olmasın. Çevresel görüşün belirsizleşmeye başlayana ve obje görme gücünü tüketene kadar ona bak.
  • Objeye tamamen odaklandığında çok derin bir dinginlik hissetmelisin.[17]
 5. 5
  Zihninde canlandır. Zihinde canlandırma, yaygın olarak bilinen diğer bir meditasyon yöntemidir. Bu meditasyon yönteminde zihninde huzurlu bir yer yaratırsın ve tamamen sakin hissettiğin bir evreye erişene kadar o yeri keşfedersin [18] Bu yer istediğin herhangi bir yer olabilir. Ancak tamamen gerçek bir yer olmamalıdır. Sana özel, benzersiz bir yer şekillendirmek istersin.
  • Zihninde canlandırdığın yer sıcak, kumlu bir plaj, çiçeklerle dolu bir ova, sessiz bir orman veya içinde şömine yanan rahat bir oturma odası olabilir. Nereyi seçersen seç oranın senin sığınağın olmasına izin ver.
  • Ruhsal olarak sığınağına girdiğinde orayı keşfetmesi için kendine izin ver. Etrafında bir şeyler "yaratmaya" çalışma. Zaten oradalarmış gibi olsun. Sadece gevşe ve detayların zihninde ön plana çıkmasına izin ver.
  • Çevrendekileri gözlemle, sesleri duy ve kokuları al. Yüzünde rüzgârı veya vücudunu ısıtan ateşin sıcaklığını hisset. Orada istediğin kadar kal, oranın kendiliğinden genişlemesine ve daha hissedilir olmasına izin ver. Oradan çıkmaya hazır olduğunda birkaç kere derin nefes al ve gözlerini aç.
  • Bir dahaki zihinde canlandırma yapışında buraya geri gelebileceğini bil. Veyahut yeni bir yer de yaratabilirsin.
 6. 6
  Vücut taraması yap ve gerilimi serbest bırak. Vücut taraması yaparken sırayla vücuttaki her bir parçaya odaklanırsın ve bilinçli olarak her bir parçayı rahatlatırsın. Başlamak için rahat bir pozisyonda otur ya da uzan. Gözlerini kapat ve nefesine odaklanmaya başla, daha sonra yavaş yavaş ilgini vücudunun bir kısmından diğerine kaydır. Devam ettikçe hissettiklerini farket.[19]
  • Gözlerini kapat ve ayak parmakların gibi vücudunda bir başlangıç noktası seç. Ayak parmaklarında hissettiğin her şeye odaklan. Kasılan tüm kasları ve ayak parmaklarındaki tüm gerginliği gevşetmek için bilinçli bir çaba sarf et. Ayak parmakların tamamen gevşediğinde ayaklarına geç ve gevşeme işlemini tekrarla.
  • Ayaklarından başlayıp dizlerine, baldırlarına, uyluklarına, arka tarafına, kalçana, karnına, göğsüne, sırtına, omuzlarına, kollarına, ellerine, parmaklarına, boynuna, yüzüne, kulaklarına ve başının üstüne kadar vücudunda ilerle. Her bölge için istediğin kadar zaman ayırabilirsin.
  • Vücudundaki her bir parça için gevşeme işlemini tamamladığında vücuduna bir bütün olarak odaklan ve ulaştığın dinginlik ile hafifliğin keyfini çıkar. Meditasyon yapmadan önce birkaç dakika boyunca nefesine odaklan.
  • Düzenli uygulamayla bu teknik, bedenindeki farklı algıların daha çok farkına varmanı ve onlarla uygun bir şekilde başa çıkmanı sağlayabilir.[20]
 7. 7
  Sevgi ve şefkat duygularının içine girmek için kalp çakrası meditasyonunu dene. Kalp çakrası vücutta bulunan yedi çakradan veya enerji merkezinden biridir. Kalp çakrası göğsün orta kısmındadır; sevgiyle, merhametle, huzurla ve kabulle ilişkilidir. Kalp çakrası meditasyonunda bu duygularla temasa geçilir ve bunlar dünyaya gönderilir. Başlamak için rahat bir pozisyona geç ve nefes alırkenki hislerine odaklan.[21]
  • Rahat hissettikçe kalbinden yayılan yeşil bir ışığı hayal et. Bu ışığın seni saf ve yayılan bir sevgi hissiyle doldurduğunu hayal et.[22]
  • Sevgi ve ışığın tüm bedenine yayıldığını düşün. Oradan ışığın bedeninden dışarı doğru yayılmasına ve etrafındaki evrene girmesine izin ver.[23]
  • Birkaç saniye sadece otur, içindeki ve etrafındaki olumlu enerjiyi hisset. Sonra yavaş yavaş tekrar bedeninin ve nefesinin farkına varmaya başla. Hafifçe parmaklarını, ayak parmaklarınıi kol ve bacaklarını oynat, sonrasında gözlerini aç.[24]
 8. 8
  Yürüyüş meditasyonu ve aynı zamanda egzersiz yapmayı dene. Yürüyüş meditasyonu ayakların hareketini gözlemleyip bedeninin toprakla olan bağlantısının farkında olmanı sağlayan başka bir meditasyon şeklidir.[25] Uzun, oturarak yapılan bir meditasyon yapmayı planlıyorsan bunları aralara bölüp o aralarda yürüyüş meditasyonu yapabilirsin.
  • Yürüyüş meditasyonunu yapabilmek için mümkün olduğunda az dikkat dağıtıcı şey bulunan, sessiz bir yer seç. Mümkünse ayakkabılarını çıkar.
  • Bakışların tam karşıda olacak şekilde başını dik tut ve ellerin önünde olacak şekilde kavuştur. Sağ bacağınla yavaş, dikkatli bir adım at. Ayağındaki herhangi bir hissi veya duyguyu unutup hareketin kendisine odaklanmaya çalış. İlk adımı attıktan sonra ikinciyi atmadan önce biraz bekle. Herhangi bir zamanda yalnızca bir ayak hareket ediyor olmalıdır.
  • Yürüyüş yolunun sonuna ulaştığında, her iki ayağın eşit seviyede olacak şekilde tamamen dur. Ardından sağ ayağının üzerinde geriye dön. Daha önceki gibi aynı yavaş, dikkatli hareketlerle zıt yönde yürümeye devam et.
  • Yürüyüş meditasyonu yaparken yalnızca ayağının hareketine odaklanmaya çalış. Bu yoğun odaklanma, nefes meditasyonu sırasında nefesinin yükselip inmesine odaklanmana benzer. Zihnini boşaltmaya çalış ve ayaklarınla, ayaklarının altındaki toprak arasındaki bağlantının farkına var.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Günlük Yaşamda Meditasyon Yapmak

 1. 1
  Her gün aynı zamanda meditasyon yapmaya çalış. Meditasyonu her gün aynı zamanda yapacağın şekilde planlamak bunun, günlük yaşamının bir parçası olmasını sağlayacaktır. [26] Her gün meditasyon yaparsan onun faydalarını daha derinlemesine hissedeceksin.
  • Sabahın erken saatleri, zihnin henüz günün stresleri ve endişeleriyle tükenmediğinden meditasyon yapmak için iyi bir zamandır.
  • Yemek yedikten hemen sonra meditasyon yapmak iyi bir fikir değildir. Yemeği sindirirken rahatsız hissedebilirsin ve kolay kolay konsantre olamazsın.[27]
 2. 2
  Eğitmen eşliğinde meditasyon derslerine katıl. Ek yönlendirmeler istiyorsan deneyimli bir eğitmenin bulunduğu meditasyon derslerine katılmayı düşün. İnternet’ten araştırarak farklı meditasyon dersleri bulabilirsin.
  • Birçok yerde spor salonlarında, spa merkezlerinde, okullarda ve özel meditasyon merkezlerinde meditasyon dersleri vardır.
  • YouTube’da da eğitmen eşliğinde meditasyon videoları ve eğitici videolar bulabilirsin.
  • Daha sürükleyici bir deneyim için birkaç gün veya birkaç hafta yoğunlaştırılmış meditasyon yapmak için katılabileceğin bir inziva araştır. Vipassana meditasyonu dünya genelinde birçok yerde ücretsiz, 10 günlük inziva imkânı sunar.[28]

  İpucu: Başlamana yardımcı olabilecek farklı meditasyon uygulamaları da deneyebilirsin. Insight Timer uygulamasında ücretsiz, kılavuz eşliğinde meditasyonlar vardır ve bu uygulama hem zamanı hem de kılavuz seviyesini seçmene izin verir.

 3. 3
  Meditasyon hakkında daha fazlasını öğrenmek için spiritüel kitaplar oku. Herkes için geçerli olmasa da bazı insanlar spiritüel kitaplar, kutsal metinler okumanın meditasyonu anlamalarını sağladığını ve iç huzur, spiritüel kavrayış konusunda gayret etmeleri için ilham verdiğini düşünüyor.
  • Şu kitaplar başlangıç için iyi olabilir: Dalai Lama'nın Mutluluk Sanatı-Yaşam İçin Bir El Kitabı, Sri Nisargadatta Maharaj'ın Ben O’yum, Eckhart Tolle'nin Yeni Bir Dünya ve Donald Altman'ın Duygusal Temizlik kitabı.
  • Herhangi bir spiritüel veya kutsal metin sayesinde bilgeliğin sende yankı uyandıran unsurlarının farkına varabilirsin ve dilersen bunları bir sonraki meditasyon seansında derinlemesine düşünebilirsin.
 4. 4
  Günlük yaşamında farkındalık alıştırmaları yap. Meditasyon, meditasyon seanslarıyla sınırlı olmak zorunda değildir. Günlük yaşamında farkındalık alıştırmaları da yapabilirsin. Sadece gün boyunca belirli bir anda hem içinde hem de etrafında ne olduğunun farkında olmak üzerinde çalış.[29]
  • Örneğin stresli olduğun zamanlar birkaç saniye boyunca yalnızca nefesine odaklanmaya çalış ve zihnini tüm olumsuz düşüncelerden veya duygulardan arındır.
  • Yemek yerken yemeğin ve hissettiklerinin farkında olarak da farkındalık alıştırması yapabilirsin.
  • Günlük yaşamında ister bilgisayar karşısında oturuyor ol ister yer siliyor ol, bedeninin hareketlerinin ve o an neler hissettiğinin daha çok farkında olmaya çalış. Bu odaklanma ve farkındalık düşünceli bir şekilde yaşamak anlamına gelir.[30]
 5. 5
  Daha fazla farkındalık için topraklama egzersizlerini dene. Topraklama günlük yaşamda farkındalık edinmene yardımcı olan bir tekniktir. Yapman gereken tek şey çevrende bulunan herhangi bir şeye veya bedenindeki bir hisse doğrudan odaklanmaktır.[31]
  • Örneğin yakınındaki masanın üstündeki bir kalemin veya klasörün mavi rengine veya yerdeki ayaklarının ya da sandalyenin kenarlarında uzanan ellerinin hissettiklerine daha yakından odaklanabilirsin. Dikkatinin dağıldığını, zihninin dalıp gittiğini veya stresli olduğunu hissediyorsan bunu yapmayı dene.
  • Bir defada birden fazla hisse odaklanmayı da deneyebilirsin. Örneğin bir anahtarlık al ve anahtarların çıkardığı seslere, elinde oluşturduğu hisse ve hatta metalik kokusuna odaklan.
 6. 6
  Meditasyona ek olarak sağlıklı bir yaşam biçimini benimse. Meditasyon toplam sağlığını ve iy oluşunu geliştirebilir ancak sağlıklı bir yaşam biçimi meditasyonun daha etkili ve yararlı olmasını sağlayabilir. Sağlıklı beslenmeye, egzersiz yapmaya ve uykunu almaya çalış.[32]
  • Meditasyondan önce çok fazla televizyon izlememelisin, içki içmemelisin veya sigara içmemelisin. Bunlar sağlıksızdır ve zihnini uyuşturarak başarılı bir meditasyon için gereken konsantrasyon seviyesine ulaşmanı önler.
 7. 7
  Meditasyonun bir yolculuk olduğunun farkına var. Meditasyon iş yerinde terfi almak gibi sonunu getirebileceğin bir amaç değildir. Meditasyonu belirli bir amaca (amacın aydınlanmak olsa bile) ulaşmak için bir araç olarak görmek, güzel bir günde yürüyüş yapma amacının yaklaşık 2 km yürümek olduğunu söylemek gibi olurdu. Bunun yerine sürece odaklan ve meditasyonun kendini deneyimle. Meditasyon yaparken zihnine, günlük yaşamında dikkatini dağıtan isteklerini ve bağlılıklarını getirme.
  • Meditasyona başlarken meditasyonun niteliğine çok takılmamalısın. Meditasyon sonunda daha sakin, daha mutlu ve daha huzurlu hissettiğin sürece meditasyonun başarılı olmuş demektir.[33]
  Reklam

İpuçları

 • Meditasyon detaylı olmak zorunda değildir. Nefes al. Nefes ver. Endişelerin uçup gitsin. Sadece rahatla.
 • Senin için en iyisi hangisiyse onu yap. Bazı insanlarda işe yarayan teknikler sende işe yaramayabilir. Bunun moralini bozmasına izin verme. Rahatlamayı unutma!
 • Başlangıç aşamasında konsantre olmak zordur. Düzenli meditasyon yaptıkça daha iyi konsantre olacaksın. Yalnızca kendini buna adaman gerekir.
 • Hemen sonuç alacağını düşünme. Meditasyonun amacı seni bir gecede meditasyon ustasına dönüştürmek değildir. Meditasyon en fazla, sonuçlara bağlı kalmaksızın kendin için yaptığında işe yarar.
 • Sessiz bir zihinle ne yapacağın sana kalmış. Bazı kişiler bunun bir niyeti ya da istenilen sonucu bilinçaltına sokmak için iyi bir zaman olduğunu düşünür. Diğerleriyse meditasyonun sunduğu nadir sükûnette "dinlenmeyi" tercih eder. Dindar kişiler için meditasyon genellikle tanrıyla bağlantı kurmak ve önsezi edinmek için kullanılır.
 • Meditasyon ayrıca pişmanlıklarla başa çıkmana ve zihnini sakinleştirmene yardımcı olur.
 • Seçtiğin süre boyunca meditasyon yapmak zor geliyorsa daha kısa bir süre için dene. Hemen hemen herkes davetsiz düşünceler olmaksızın 1-2 dakika meditasyon yapabilir. Sonra zihin denen okyanus sakinleşince meditasyon seansının süresini istediğin uzunluktaki süreye ulaşıncaya kadar yavaş yavaş uzatabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Sırt sorunların varsa doktorunla hangi meditasyon pozisyonlarının senin için daha güvenli ve uygun olduğu hakkında konuş.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam
 1. https://www.mindful.org/how-to-meditate/
 2. https://www.mindful.org/how-to-meditate/
 3. https://www.mindful.org/how-to-meditate/
 4. https://www.psychologytoday.com/us/blog/our-empathic-nature/201401/how-meditate-made-easy-mindfulness-meditation
 5. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/meditation/in-depth/meditation/art-20045858
 6. http://faculty.weber.edu/molpin/healthclasses/1110/meditationguidelines.htm
 7. https://www.eomega.org/article/visual-meditation-101
 8. http://www.the-guided-meditation-site.com/candle-meditation.html
 9. https://www.eomega.org/article/visual-meditation-101
 10. https://www.mindful.org/beginners-body-scan-meditation/
 11. https://www.mindful.org/beginners-body-scan-meditation/
 12. https://youtu.be/xXL2ObrT918
 13. https://youtu.be/xXL2ObrT918?t=88
 14. https://youtu.be/xXL2ObrT918?t=109
 15. https://youtu.be/xXL2ObrT918?t=176
 16. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/meditation/in-depth/meditation/art-20045858
 17. https://www.mindful.org/developing-a-daily-practice/
 18. https://www.ananda.org/meditation/meditation-support/articles/9-meditation-tips/
 19. http://www.tr.dhamma.org/
 20. https://psychcentral.com/blog/7-easy-ways-to-be-mindful-every-day/
 21. http://zenhabits.net/meditate/
 22. https://www.livingwell.org.au/well-being/mental-health/grounding-exercises/
 23. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/mental-health-and-wellbeing/meditation-to-boost-health-and-wellbeing
 24. http://faculty.weber.edu/molpin/healthclasses/1110/meditationguidelines.htm

Bu wikiHow makalesi hakkında

Masha Kouzmenko
Ortak yazarlar :
Meditasyon Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Masha Kouzmenko. Masha Kouzmenko, Meditasyon Koçu ve San Francisco Bay Bölgesi’nde işletmelere farkındalık meditasyonu ve yoga eğitimi gibi bütüncül sağlık eğitim hizmetleri sunan bir şirket olan Silicon Valley Wellness’ın ortak kurucusudur. Beş yıldan fazla meditasyon ve yoga eğitmenliği deneyimine sahiptir ve rehberli meditasyon alanında uzmandır. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden Ekonomi alanında Lisans derecesine sahiptir. Bu makale 185.609 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık | Spor ve Fitness
Diğer dillerde
Bu sayfaya 185.609 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam