Mayın Tarlası Nasıl Oynanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Mayın Tarlası Oyun Mekaniklerini ÖğrenmekMayın Tarlası’nı İndirmekMayın Tarlası OynamakReferans

Bu wikiHow makalesi sana bir Windows bilgisayarında Mayın Tarlası oyununu oynamayı öğretecek. Mayın Tarlası oyunu artık Windows bilgisayarlarında kurulu olarak gelmese de, Windows 10 Mağazasından yenilenmiş sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsin.

Kısım 1
Mayın Tarlası Oyun Mekaniklerini Öğrenmek

 1. 1
  Öncelikle Mayın Tarlası oyununun ardındaki temel prensipleri kavra. Her Mayın Tarlası oyunu, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan kutucuklardan oluşan ızgara şeklindeki bir oyun alanıyla başlar. Bu kutucuklardan birisine tıkladığında bu kutucuklardan bazıları açılacak, bazıları kapalı kalacak, bazılarının üzerindeyse sayılar görüntülenecek. Yapman gereken, bu sayıları kullanarak kapalı kutucuklardan hangilerinde mayın olduğunu ve hangi kutucukları güvenli bir şekilde tıklayarak açabileceğini tespit etmek.
  • Oyundaki başarının olası çözümleri eleyip tek bir çözüme indirmeye dayanması bakımından Mayın Tarlası, Sudoku’ya oldukça benzer.
 2. 2
  Mouse’un sol ve sağ tuşlarını kullan. Mayın Tarlası oynamak için mouse tek ihtiyaç duyacağın araç. Sol mouse düğmesini mayın bulunmayan kutucuklara tıklamak için, sağ mouse düğmesini ise mayın bulunan kutucukları işaretlemek için kullanmalısın.
  • Daha yüksek zorluk seviyelerinde, mayın bulunduğundan şüphelendiğin kutucukları, mayın bulunduğundan emin olana kadar işaretlemen gerekecek.
 3. 3
  İlk tıkladığın yer için kaygılanmana gerek yok. Tıklayacağın ilk kutucuğun altında hiçbir zaman mayın olmaz.[1] Bir kutucuğa tıkladığında oyun alanının bir kısmındaki kutucuklar açılırken, bazılarının üzerinde numaralar belirecek.
 4. 4
  Sayıların ne anlama geldiğini öğren. Bir kutucuğun üzerindeki sayı, o kutucuğun komşusu olan kutucuklarda yer alan mayın sayısını gösterir. Örneğin, birbirine komşu olan iki kutucuk varsa ve bunlardan birisinde “1” sayısı bulunuyorsa, komşu kutucuğun altında bir mayın olduğunu anlamalısın.

Kısım 2
Mayın Tarlası’nı İndirmek

 1. 1
  Başlat menüsünü aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 2. 2
  Başlat menüsündeki arama çubuğuna store yazarak bilgisayarında Microsoft Store uygulamasını ara.
 3. 3
  Microsoft Store’u aç. Başlat menüsünün üst kısmına doğru görüntülenen “Microsoft Store” arama soncuna tıkla.
 4. 4
  "Arama" çubuğuna tıkla. Çubuk Microsoft Store penceresinin sağ-üst kısmında bulunuyor.
 5. 5
  Mayın Tarlası’nı ara. “Arama” çubuğuna microsoft minesweeper (Mayın Tarlası) yaz ve çubuğun altında bir açılır menünün belirmesini bekle.[2]
 6. 6
  Microsoft Minesweeper seçeneğine tıkla. Bunu arama çubuğunun altındaki açılır menüde görmelisin.
 7. 7
  Al seçeneğine tıkla. Bu, “Microsoft Minesweeper” başlığının hemen altında bulunan mavi bir düğmedir. Düğmeye bastığında Mayın Tarlası bilgisayarına yüklenecek.

Kısım 3
Mayın Tarlası Oynamak

 1. 1
  Mayın Tarlası’nı aç. Mayın Tarlası yüklendikten sonra “Oyna” tuşuna tıkla veya “Başlat” menüsünü aç , minesweeper yaz ve yeşil Microsoft Minesweeper uygulamasına tıkla.
 2. 2
  Bir zorluk seviyesi seç. Pencerenin sol-üst köşesinden aşağıdaki zorluk seviyelerinden birsini seçerek ilk oyununa başla:[3]
  • Kolay 9x9 – 10 mayın bulunan, 9x9 bir oyun alanı.
  • Orta 16x16 – 40 mayın bulunan 16x16 bir oyun alanı.
  • Uzman 30x16 – 99 mayın bulunan 30x16 bir oyun alanı.
  • Özel – Oyun alanı boyutları, mayın sayısı ve diğer bilgileri girerek kendi parametrelerini belirle.
 3. 3
  İstersen oyunun eğitim (tutorial) bölümüne göz atabilirsin. Eğer bu Mayın Tarlası oyununu ilk oynayışınsa Mayın Tarlası’nın temel kurallarını öğrenmene yardımcı olacak eğitim bölümüne başlamak isteyip istemediğin sorulacak.
  • Eğer eğitim bölümünü geçmek istersen, pencerenin üst kısmındaki “Atla” tuşuna tıkla.
 4. 4
  Oyun alanındaki herhangi bir kutucuğa tıkla. Böylece Mayın Tarlası oyunu başlayacak.
 5. 5
  Sayıları gözden geçir. Oyun alanındaki sayılar, sayının bulunduğu kutucuğa komşu kutucuklardaki mayın sayılarını gösterir.
 6. 6
  Mayın bulunduğunu düşündüğün kutucuklara sağ tıkla. Böylece karenin üzerine bayrak koyabilirsin. En iyisi, daha sonra mayın olma ihtimali olan kutucukları tahmin etmene yardım etmeleri için kesin olarak mayın içerdiği belli olan kutucuklardan başlamaktır (“1” sayısının hemen yanında bulunan tek başına bir kutucuk gibi).
  • Oyun alanındaki mayın sayısından daha fazla kutucuğu bayrakla işaretlemediğinden emin ol.
 7. 7
  Mayın bulunup bulunmadığı belli olmayan kutucuklara sağ tuşla çift tıkla. Böylece kutucuğu diğer kutucukları eleyene kadar bekleteceğini işaret eden bir soru işareti koyabilirsin.
  • Bu, iki veya üç mayın haricinde tüm mayınları bulduğun zamanlarda güvenli bir stratejidir.
 8. 8
  Mayın içermeyen tüm kutucuklara tıkla. Bu, söz konusu kutucukların açılmasını sağlayacak.
 9. 9
  Oyun alanını aç. Mayın Tarlası’nda bir eli kazanmak için oyun alanında altında mayın bulunmayan tüm kutucuklara tıklaman gerekir. Bunu yaptığında oyun sona erer.
  • Eğer yanlışlıkla altında mayın olan bir kutucuğa tıklarsan oyun sona erer. Bu durumda yeni bir oyuna başlayabilir veya son oynadığın hamleyi geri alabilirsin.

İpuçları

 • Mayın Tarlası'nı ne kadar çok oynarsan, bir kutucuğun altında mayın olduğuna (veya olmadığına) işaret eden kalıpları o kadar kolay tanırsın.
 • Eğer düz bir çizgi üzerinde “121” kalıbının tekrar ettiğini görüyorsan, 1’lerin üstüne bayrak koyup, 2’lerin üstündeki kutucukları açarak ilerle.[4]

Uyarılar

 • Windows 7 veya Vista’da Mayın Tarlasını Microsoft Store yerine Başlat çubuğundan açmalısın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Play Minesweeper, Italiano: Giocare a Campo Minato, Deutsch: Minesweeper spielen, Português: Jogar Campo Minado, Español: jugar buscaminas, Français: jouer au Démineur, Nederlands: Mijnenveger spelen, Русский: играть в Сапера, Čeština: Jak hrát Hledání min, Bahasa Indonesia: Bermain Minesweeper, 中文: 玩扫雷, ไทย: เล่นเกม Minesweeper, 日本語: マインスイーパをプレイする, العربية: لعب كاسحة الألغام, Tiếng Việt: Chơi Minesweeper, 한국어: 지뢰찾기 하는 방법

Bu sayfaya 2.583 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?