Bilinen çoğu tarayıcıyı kullanarak bilgisayarının masaüstünde İnternet sitelerinin kısayolunu oluşturabilirsin. Bu kısayollar, belirli İnternet sitelerini hızlı bir şekilde yüklemeni sağlar.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Internet Explorer'ı veya Firefox’u Kullanma

 1. 1
  İnternet tarayıcını aç. Bu aynı yöntemi Internet Explorer veya Firefox için de kullanabilirsin.
  • Microsoft Edge kullanıyorsan Edge bu özelliği desteklemediğinden bunu yapmak için Internet Explorer'ı açman gerekir.
  • Oluşturduğun kısayol, varsayılan tarayıcından bağımsız olarak genellikle kısayolunu oluşturduğun tarayıcıda açılır.
 2. 2
  Kısayolunu oluşturmak istediğin İnternet sitesini ziyaret et. Kısayol oluşturmak istediğin siteyi aç. Herhangi bir İnternet sitesi için kısayol oluşturabilirsin ancak site normalde gerektiriyorsa oturum açman istenebilir.
 3. 3
  Tarayıcının tam ekran olmadığından emin ol. Bunun kolayca çalışması için masaüstünü görebilmen gerekir.
 4. 4
  Adres çubuğunda sitenin simgesine tıkla ve sürükle. Sürüklerken nesnenin ana hattını göreceksin.
 5. 5
  Masaüstünde simgeyi serbest bırak. İnternet sitesinin kısayolu, İnternet sitesinin başlığıyla isimlendirilir ve o şekilde görünür. Kısayol, İnternet sitesinin bir simgesi varsa onu kullanacaktır.
 6. 6
  Kısayola çift tıkla. Kısayolu oluşturmak için Internet Explorer'ı kullandıysan kısayolu açtığında her zaman Internet Explorer'da açılır. Firefox kullandıysan varsayılan tarayıcında açılır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Chrome'u (Windows) Kullanma

 1. 1
  Windows'ta İnternet sitesini Chrome'da aç. Chrome tarayıcısını kullanıyorsan İnternet sitesi için masaüstünde İnternet sitesinin simgesini (favicon) kullanan bir kısayol oluşturabilirsin. Bu özellik şu anda Mac bilgisayarlarda mevcut değildir.
 2. 2
  Chrome Menü butonuna (⋮) tıkla. Bunu Chrome penceresinin sağ üst köşesinde bulabilirsin.
 3. 3
  "Diğer araçlar" → "Masaüstüne ekle" seçeneğini seç. Yeni bir pencere açılacak.
  • Bu seçeneği görmüyorsan Chrome'un en son sürümünü kullanmıyor olabilirsin. Chrome menüsünden "Yardım" → "Google Chrome Hakkında" seçeneğini seç ve ardından mevcut güncellemeleri yükle.
 4. 4
  Kısayol için bir ad gir. Varsayılan olarak, kısayolun adı sitenin başlığı ile aynı olacaktır. Bunu istediğin şekilde değiştirebilirsin.
 5. 5
  Bir pencerede açılıp açılmayacağını seç. "Pencere olarak aç" kutusunu işaretlersen kısayol her zaman kendi penceresinde açılır ve bir uygulama gibi işlev görür. Bu, WhatsApp Messenger veya Gmail gibi hizmetler için çok kullanışlı olabilir.
 6. 6
  Masaüstüne eklemek için "Ekle" seçeneğine tıkla. Masaüstünde İnternet sitesinin kullandığı simgeyle aynı olan yeni bir simge göreceksin.
 7. 7
  Açmak için kısayola çift tıkla. "Pencere olarak aç" seçeneğini seçmediysen kısayol normal bir Chrome tarayıcı penceresinde açılır. "Pencere olarak aç" seçeneğini seçtiysen site, normal Chrome arayüzü olmadan kendi özel penceresinde yüklenir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Kısayol Oluşturma (macOS)

 1. 1
  Herhangi bir İnternet tarayıcısını aç. Safari, Chrome ve Firefox dâhil olmak üzere herhangi bir İnternet tarayıcısını kullanarak bir İnternet sitesinin kısayolunu oluşturabilirsin.
 2. 2
  Kısayolunu oluşturmak istediğin siteyi ziyaret et. Herhangi bir İnternet sitesinin herhangi bir bölümü için bir kısayol oluşturabilirsin ancak oturum açmanı gerektiren sitelerde kısayolu kullanırken oturum açman gerekir.
 3. 3
  Adres çubuğuna tıkla. Bu, sitenin simgesinin yanı sıra tüm adresi gösterecek.
 4. 4
  Simgeye tıkla ve sürükle. Simgenin ve site adresinin fare imlecinle birlikte sürüklendiğini göreceksin. Adrese değil, simgeye tıklayıp onu sürüklediğinden emin ol.
 5. 5
  Masaüstünde simgeyi serbest bırak. Bu, İnternet sitesi için kısayol oluşturacak. Kısayolun adı İnternet sitesinin başlığı ile aynı olacak.
 6. 6
  Açmak için kısayola çift tıkla. Bu, İnternet sitesini varsayılan İnternet tarayıcında açacak.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Gösterge Paneli'ne (Dashboard) İnternet Sitesi Ekleme (macOS)

 1. 1
  Safari'yi aç. İnternet sitelerini Gösterge Paneli'ne ekleyebilirsin. Bu, önemli içeriğini kolayca sekmeler hâlinde tutmana izin verir. Bunu Safari'den ayarlaman gerekecek.
 2. 2
  Gösterge Paneli'ne eklemek istediğin İnternet sitesine git. İnternet sitesinin sadece bir bölümünü tüm sayfaya ekleyebileceksin ancak bu, statik bir görünüm olacak (kaydırma yok).
 3. 3
  "Dosya" menüsüne tıkla ve "Gösterge Paneli'nde Aç" seçeneğini seç. İnternet sitesi kararır ve imlecin siteyi gösteren bir kutuya dönüşür.
 4. 4
  Kutunun sitede olmasını istediğin yere tıkla. Kutudakiler gösterge panelinde görüntülenecek. Kutuyu, aradığın içeriği her zaman gösterecek bir alana yerleştir.
 5. 5
  Yeniden boyutlandırmak için kutunun köşelerini sürükle. Kutuyu pencerenin sınırları dâhilinde istediğin bir boyuta getirebilirsin.
 6. 6
  Seçimi Gösterge Paneli'ne eklemek için "Ekle" butonuna tıkla. Gösterge Paneli ekranına yönlendirileceksin ve yeni İnternet sitesinin anlık görüntüsü belirecek. Bunu, pano ekranında yeniden konumlandırmak için tıklayıp sürükleyebilirsin.
 7. 7
  Anlık görüntüyü görüntülemek için Gösterge Paneli'ni aç. Gösterge Paneli'ni Dock'undaki Launchpad'den başlatabilirsin.
 8. 8
  Açmak için anlık görüntüdeki bağlantıları tıkla. Tıkladığın bağlantılar hemen Safari’de açılacak. Örneğin, bir forumun ana sayfasının anlık görüntüsünü oluşturduysan herhangi bir bağlantıya tıklandığında bu, Safari'de açılır.[1]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Bir İnternet Sitesini Masaüstü Olarak Ayarlama (Windows)

 1. 1
  WallpaperWebPage'i indir. Bu, masaüstünü aktif bir İnternet sitesine dönüştürmeni sağlayacak ücretsiz bir programdır. Simgelerin gizlenmesi gibi birkaç sınırlama var ancak etkin arka planlar artık Windows'ta etkin olmadığından bu, seçeneklerden yalnızca biridir.
  • WallpaperWebPage'i softpedia.com/get/Desktop-Enhancements/Other-Desktop-Enhancements/WallpaperWebPage.shtml adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
 2. 2
  İndirilen dosyaya sağ tıkla ve "Tümünü Çıkart" seçeneğini seç. Bu, kurulum dosyalarını İndirilenler klasöründeki "WallpaperWebPage" etiketli yeni bir klasöre çıkartacak.
 3. 3
  Kurulum dosyasını çalıştır. Yeni klasörü aç ve setup.exe dosyasını çalıştır.
 4. 4
  Arka planın olarak ayarlamak istediğin İnternet sitesini gir. Yükleme tamamlanır tamamlanmaz arka planın olarak kullanmak istediğin İnternet sitesini seçmen istenir. Adresi alana ya yaz ya da yapıştır.
 5. 5
  Sistem Tepsisi'ndeki WallpaperWebPage simgesine sağ tıkla. Küçük bir menü açılır. Simge bir küre gibi görünür.
 6. 6
  Yeni bir İnternet sitesi girmek için "Yapılandır" seçeneğini seç. Bu menü seçeneğini kullanarak İnternet sitesini istediğin zaman arka planda değiştirebilirsin.
 7. 7
  Windows başlatıldığında arka planı yüklemek için "Otomatik Başlat" seçeneğini seç. Bu, yeniden başlattıktan sonra bile İnternet sitesinin arka planını her zaman görmeni sağlar.
 8. 8
  Simgelerini görüntülemek için "Masaüstünü Göster" butonuna tıkla. Masaüstü simgelerini ve orijinal duvar kağıdını ortaya çıkarmak için sistem tepsisinin en sağındaki butona tıkla. Ayrıca Win+D tuşlarına da basabilirsin. İnternet sitesinin arka planını geri yüklemek için butona tekrar bas.
 9. 9
  Çıkmak için WallpaperWebPage sağ tıklama menüsünden çık seçeneğini seç. Bu, İnternet sitesinin arka planını kapatacak ve seni normal masaüstüne döndürecek.[2]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 37.114 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.114 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam