Hareketli arka planlar, boş bir arka planın veya duvar kâğıdının monotonluğunu gidebilir ve bilgisayar ekranına biraz canlılık ve ilgi çekicilik katabilir. Bu özellik daha önce Windows'un belirli sürümlerinde mevcut olsa da artık masaüstünü Windows veya Mac'te hareketli hâle getirmek için bir Microsoft Uygulaması veya üçüncü taraf bir uygulama kullanman gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, hareketli arka planları masaüstüne nasıl ekleyeceğini öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows 10’da Desktop Live Wallpapers’ı Kullanmak

 1. 1
  Windows Başlat menüsüne tıkla. Bu, Windows logolu simgenin içindedir ve varsayılan olarak, görev çubuğunun sol alt köşesindedir. Bu, Windows Başlat menüsünü açar.
 2. 2
  Microsoft Store simgesine tıkla. Bunun, üzerinde Windows logosu bulunan beyaz bir alışveriş çantasını andıran bir simgesi vardır. Bu, Windows Başlat menüsünde "Gezgin"in altındadır. Masaüstüne hareket uygulamak için Microsoft Store'dan uygulamalar indirebilirsin.
  • Oturum açmadıysan Oturum Aç’a tıkla ve Microsoft hesabınla ilişkili e-posta adresi ve parolayla oturum aç.
  • Windows Başlat menüsünde Microsoft Store’u görmüyorsan en üstte görüntülemek için "Microsoft Store" yazman yeterlidir.
 3. 3
  Ara’ya tıkla. Bu, sağ üst köşede, büyütece benzeyen bir simgenin yanındadır.
 4. 4
  Arama çubuğuna Desktop Live Wallpapers yaz ve Enter’a bas. Bu, Microsoft Store’da Dynamic Wallpaper adlı bir uygulama arar.
  • Çoğu ücretli yazılım olsa da Windows için indirebileceğin başka hareketli duvar kâğıdı uygulamaları da vardır. Deskscapes ve Wallpaper Engine bunlardan bazılarıdır.
  • Not: "Desktop Live Wallpapers"ın ücretsiz sürümü yalnızca WMV video formatını destekler. Bununla birlikte, video dosyalarını WMV dosyalarına dönüştürmek için ücretsiz bir program olan VLC'yi kullanabilirsin.
 5. 5
  AL’a tıkla. Bu, uygulamayı Microsoft Store'dan satın alır.
 6. 6
  Yükle’ye tıkla. Bu buton, Microsoft Store'da AL’a tıkladıktan sonra görünür. Butona tıkladığında Desktop Live Wallpapers yüklenir.
 7. 7
  Arka plan olarak kullanmak için videolar indir. Arka plan olarak kullanmak için hızlı videolar indirebileceğin birçok web sitesi vardır. İndirilecek videoları aramak için Google'ı kullan. Kısa manzara videoları güzel hareketli arka planlar oluşturur. İndirmek istediğin videolardan birinin altındaki indirme simgesine tıkla. Şunlar, hareketli video dosyalarına sahip İnternet sitelerindendir:
 8. 8
  Desktop Live Wallpapers’ı başlat. Desktop Live Wallpapers’ı başlatmak için, Başlat menüsünde Desktop Live Wallpapers simgesine ya da Microsoft Store’da Başlat’a tıklayabilirsin.
 9. 9
  Home’a (Ana Sayfa) tıkla. Bu, "Desktop Live Wallpapers" uygulamasının sol üst köşesindedir.
 10. 10
  Browse Folder’a (Klasöre Gözat) tıkla. Bu, "Desktop Live Wallpapers" uygulamasının sağ alt köşesindeki mor butondur. Bu, video dosyalarına göz atmak ve açmak için kullanabileceğin bir dosya gezgini açar.
 11. 11
  Video dosyalarını içeren klasöre git ve Tamam’a tıkla. İndirdiğin video dosyalarını içeren klasöre gitmek için dosya gezginini kullan. Seçmek için klasöre tıkla. Ardından pencerenin altındaki Tamam’a tıkla.
  • Bu klasöre her yeni video eklediğinde, video listesini yenilemek için sağ alt köşedeki dairesel ok simgesine (↻) tıkla.
  • Bir masaüstü duvar kâğıdını kaldırmak için Desktop Live Wallpapers’ı kaldır ve herhangi bir fotoğrafı masaüstü duvar kâğıdın olarak ayarla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac'te Nerdtool'u Kullanmak

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısında https://download.cnet.com/Nerdtool/3000-2072_4-75828148.html adresine git. Mac'te herhangi bir İnternet tarayıcısını kullanabilirsin. Bu, diğer şeylerin yanı sıra Mac'inde hareketli masaüstü animasyonları ayarlamak için kullanılabilen Nerdtool'u indirebileceğin İnternet sitesidir.[1]
 2. 2
  Download Now’a (Şimdi İndir) tıkla. Bu, İndirme sayfasındaki yeşil butondur.
 3. 3
  Zip dosyasını aç. Arşiv'de açmak için Nerdtool.zip dosyasına çift tıkla. Bu, Nerdtool klasörünü otomatik olarak İndirilenler klasörüne çıkarır.
 4. 4
  Nerdtool uygulamasını aç. Bu, zip dosyasını açtığında çıkarılan klasörün içindedir.
  • Tanımlanamayan bir geliştiriciden olduğu için uygulamanın açılamadığına dair bir bildirim alırsan Sistem Tercihleri'nde Güvenlik ve Gizlilik ayarlarında değişiklik yapman gerekir.
  • Nerdtool uygulamasını Uygulamalar klasörüne sürükleyip bırakman da iyi olabilir.
 5. 5
  + sembolüne tıkla. Bu, Nerdtool'da soldaki menünün altındadır.
 6. 6
  Quartz’a (Kuvars) tıkla. Bu, Artı (+) simgesinin altındaki açılır menü çubuğundadır. Açılır menüden Quartz'ı seç.
 7. 7
  Locate (Bul) butonuna tıkla. Bu, sağdaki "Path" (Yol) alanının altındadır.
  • Sağ üst köşede bu butonu görmüyorsan sol taraftaki menü çubuğunda bulunan Quartz (Kuvars) günlüğüne tıkla. http://rampant-mac.com/wp/?cat=16 adresinde bazı ücretsiz Quartz dosyaları bulabilirsin.
 8. 8
  Bir Quartz (Kuvars) dosyasına git. Quartz dosyalarının .qtz uzantısı vardır. Bazılarını Finder'da, aşağıdaki konumda ekran koruyucu klasöründe bulabilirsin: /Sistem/Kitaplık/Ekran Koruyucular.
  • Alternatif olarak, Quartz ekran koruyucuları aramak ve bunları İnternet’ten indirmek için Google'ı kullanabilirsin.
 9. 9
  Bir Quartz (Kuvars) dosyası seç. Seçmek için .qtz dosya uzantısına sahip herhangi bir dosyanın adına tıkla.
 10. 10
  Kare hızını saniyede 30 kareye ayarla. "Kare Hızı"nın altındaki kaydırma çubuğunu kullan ve saniyede yaklaşık 30 kare olacak şekilde ortaya doğru sürükle. Bu, bir animasyonun standart hızıdır.
 11. 11
  Reklam

Uyarılar

 • Animasyonlu bir masaüstü kullanmak bilgisayarının pil ömrünü ve grafik performansını etkiler, ayrıca CPU'nun yaklaşık %6-9'unu tüketir.[2]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 7.108 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.108 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam