Marangoz karıncalar yuvalarını tahtalara yapar, o yüzden çoğunlukla evlerde ya da evlerin yakınında bulunur. Termitlerin aksine bu karıncalar tahtaları yemez, sadece içine yuvalanır. Marangoz karıncalar evlere sızabilir, yiyecek ve su kaynaklarına girebilir. Marangoz karınca nüfusunu nasıl kontrol altına alabileceğini ve baş belasına dönüşmelerini nasıl engelleyebileceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yuvayı Bulmak

 1. 1
  Termitlerle değil, karıncalarla karşı karşıya olduğundan emin ol. Marangoz karıncalar, gövdeleri üç bölümden oluşan altı bacaklı, büyük, siyah ya da koyu kahverengi böceklerdir. Antenleri kıvrıktır. İşçi karıncalar kanatsızdır, üreyebilen karıncalarınsa kanatları vardır. Uzun bir kuyruk oluşturarak yürümeye meyillidir. Çok daha kötü bir sorun teşkil eden termitlerin antenleri düzdür ve gövdeleri açık renktir.
 2. 2
  Talaş var mı diye bak. Talaş, karıncaların yuva yapmak için tahtayı deldiklerinde arkalarında bıraktıkları, toza benzeyen bir materyaldir. İçinde vücut parçaları ve döküntüler vardır ama temel olarak açık renk ahşap tozuna benzer. Evinin etrafında böyle bir şey görürsen karınca sorunun olduğuna dair güçlü bir işaret var demektir.
 3. 3
  Tahtalarda hasar olup olmadığına bak. Karıncalar için yuva görevi gören tahtada yarıklar ve delikler olacaktır. Çoğunlukla tahtanın yakınına saçılmış talaş da göreceksin. Karıncalar duvarlara, içi boş kapılara, dolaplara, kirişlere ve ahşap yapı elemanlarına yuva yapmayı sever. Tahtanın hafif nemli yerleri var mı diye kontrol et çünkü karıncalar yuvalarını nemli tahtalara yapmayı sever.
 4. 4
  Yakınlara yem bırak. Yuvayı bulmak için, karıncaları yemle dışarıya çekmen, sonra da tam olarak nerede saklandıklarını anlamak için onları yuvaya kadar izlemen gerek. Yuvanın bulunduğunu düşündüğün yerin yakınına çok küçük kavun ya da diğer şekerli meyve parçaları bırak.
 5. 5
  Karıncaları yuvalarına kadar izle. Karıncalar yemi alınca, onları yuvalarına kadar takip et. Muhtemelen duvardaki, bir dolaptaki ya da kapıdaki bir boşluğa girdiklerini göreceksin. Yuvanın yerinden emin olana kadar izlemeye devam et.
  • Yuva görünüyorsa ve erişilebiliyorsa bir sonraki adıma geçerek yuvanın kendisinden kurtulabilirsin.
  • Yuva gözükmüyorsa ve ulaşmak zorsa karıncaları öldürmek için zehirli yem kullanman gerekecek. Bunun etkisini göstermesi yaklaşık 3 gün sürer.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Karıncaları Yok Etmek

 1. 1
  Zehirli yem yöntemini kullan. Yuva gözükmüyorsa ya da erişilemiyorsa bu yöntem en iyisidir. Karıncaları yuvalarından dışarıya çekmek için zehirli yem kullanacaksın; bunu yuvalarına geri taşıyacaklar ve üç gün içinde tüm karıncalar zehirlenecek. Marangoz karıncalar için zehirli jel yem satın al ve bir kaşık şekerle ve bir kaşık sütle karıştır. Karıncaların yaşadığından şüphelendiğin yerin yakınına bundan biraz bırak. Karıncaların dışarı çıkıp yemi götürmelerini bekle.
  • Kullandığın yemin yavaş etki göstermesi çok önemli. İşçi karıncaları yuvaya dönerken zehirlerse hâlâ yuvada bulunan binlerce karınca yemden etkilenmeyecektir. Etkisini göstermesi yaklaşık 3 gün süren bir yem seç.[1]
  • Yuvadan dışarıya çıktığını gördüğün karınca sürüsüne asla böcek ilacı sıkma. Bu, hâlâ pusuda bekleyen karıncalara zarar vermeyecektir ve aslında tehlikeyi sezmelerine ve dağılıp daha çok yuva yapmalarına neden olabilir.[2]
  • Evcil hayvanların ya da küçük çocukların varsa zehirli yemler yerine kurcalamaya karşı korumalı yem istasyonları daha güvenli bir seçenektir.
 2. 2
  Üstüne doğrudan toz püskürterek yuvayı yok et. Bu yöntem, yuvaya kolayca erişebildiğinde, kraliçe ve tüm koloninin üstüne marangoz karınca tozu püskürtebildiğinde etkilidir. Bir marangoz karınca tozu seç ve tozu yuvaya püskürtmek için ambalajdaki talimatlara uy.
  • Diyatomlu toprak, evine zehir sokmadan marangoz karıncaları öldürmek için kullanılabilen doğal, zehirsiz bir tozdur.
  • Filit ve Öztox gibi diğer kimyasal tozlar da etkilidir ama bunlar zehir içerir ve evcil hayvanlar ve çocuklar için sağlık riskleri oluşturur.
 3. 3
  Borik asitli bir yem dene.
  • Bahçe malzemeleri dükkânından borik asit satın al.
  • 1/3 toz şekerle 2/3 oranında borik asidi karıştır.
  • Şişe kapaklarını bu karışımla doldur. Bunları, karıncaları gördüğün yerlere bırak.
  • Bu karışım yuvaya döndüğünde yuvadaki karıncaları öldürür. Borik asit, karıncanın vücuduna nüfuz eder ve karıncanın içini eritir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Marangoz Karıncaların Geri Dönmesini Engellemek

 1. 1
  Evini, marangoz karıncalar için kötü bir üreme alanı yapmak için temizle. Bunu, zeminleri iyice temizleyerek, tahtaları nemlendiriyor olabilecek akan muslukları tamir ederek ve onlara barınak olabilecek dağınıklıkları ortadan kaldırarak yapabilirsin.
 2. 2
  Evine izolasyon yap. Temeldeki, kapı ve pencerelerin etrafındaki ve karıncaların eve girebileceği diğer yerlerdeki çatlakları macunla doldur. Pencerelerine ve kapılarına sineklik tak.
 3. 3
  Evin etrafındaki doğal döküntüleri temizle. Ağaç dallarının doğrudan evine doğru sarkmaması için onları buda. Evinin yakınında olan ve karıncaları barındırabilecek yabani otları, yaprakları, tahta yığınlarını ve diğer doğal döküntüleri temizle.
 4. 4
  Kırıntıları temizle ve su sızıntılarını gider. Karıncaların hayatta kalmak için şekere, proteine ve su kaynaklarına ihtiyacı vardır. Onları bu temel ihtiyaçlardan mahrum etmek, evini istila etmelerini engellemenin en iyi yoludur. Zeminlerde ve tezgahlarda kırıntı bırakma ve dökülen şeyleri, özellikle de şekerli olanlarını temizle. Sızdıran muslukları tamir et ve bölgede erişilebilecek su olmadığından emin ol.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Bir stetoskop al ve yuvanın bulunduğunu düşündüğün duvarı dinle. Karıncalar yakındaysa hışırtıya ya da tıkırtıya benzer sesler duyacaksın..
 • Gizli zehirler kullan çünkü bu karıncalar çoğu zehri anlayabilir. Karıncaları üstlerine basarak öldürme.
Reklam

Uyarılar

 • Zehirleri çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Scott McCombe
Ortak yazarlar :
Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Scott McCombe. Scott McCombe, zararlı çözümleri, hayvan kontrolü ve ev izolasyonu konularına odaklanmış, Kuzey Virginia’da yerel bir aile şirketi olan Summit Environmental Solutions'un (SES) CEO’sudur. 1991 yılında kurulan SES, Better Business Bureau tarafından A+ derecesiyle değerlendirilmiş, HomeAdvisor tarafından "Best of the Best 2017" (2017 En İyinin En İyisi), “Top Rated Professional” (En Çok Puan Alan Profesyonel) seçilmiş ve “Elite Service Award" (Elit Hizmet Ödülü) ile ödüllendirilmiştir. Bu makale 9.474 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 9.474 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam