Çoğu mantar çimenler için yararlıdır çünkü ölü materyalleri ayrıştırır ve besin maddelerini toprağa geri döndürürler. Bununla birlikte her zaman göze hoş görünmezler ve çocukların ya da ev hayvanların varsa sorun olabilirler. Mantarları koparmak onları öldürmeye yetmez. Tıpkı bir buz dağı gibi, mantarın da toprak altındaki kısmı çok daha büyüktür. Öldürmek istiyorsan mantarın tümünü hedef almalısın. Bu makalede nasıl yapacağını öğreneceksin.

Yöntem 1 / 3:
Mantarları Sökmek

 1. 1
  Şapkalarını görür görmez mantarları yerden sök. Eğer uzun süre bırakırsan sporlarını yayacaklardır ve bu da daha fazla mantar çıkmasına neden olacaktır. Mantarları görür görmez tutup topraktan çıkar.
  • Mantarları biçmeyi ya da tırmıkla parçalamayı da deneyebilirsin ama bu, sporların bahçene yayılması riskini artıracaktır.
 2. 2
  Mantarlardan doğru dürüst kurtul. Sakın mantarları kompost yığınına atma. Onun yerine yanında bir naylon torba bulundur ve topraktan çıkarır çıkarmaz mantarları torbanın içine at. Torba dolunca ağzını sımsıkı bağla ve çöp kutusuna ya da yakıcıya at. Bu, mantarların bahçeye spor saçmasını önleyecektir.[1]
 3. 3
  Mantarların organik maddede büyümesini önlemek için azotlu gübre kullan. Gübre, maddelerin çabucak çürümesini sağlayacak ve mantarlara beslenmek için bir şey bırakmayacaktır. 90 metrekare çim için 450 gram azot kullan.
  • Yavaş salımlı ya da suda çözünür azotlu gübre kullanma.
  • Bunu her yıl yapman gerekecek.
  • İçine fosfor ve potasyum da ekleyebilirsin. 3 ölçü azota 1 ölçü fosfor ve 2 ölçü potasyum eklemen gerekiyor.[2]
 4. 4
  Mantarları su ve sabunla öldür. 7,5 litre su için 2 ila 3 çorba kaşığı bulaşık deterjanı kullan. Mantarların etrafındaki toprağa bir kürekle, bahçıvan küreğiyle ya da tornavidayla delikler aç. Bu delikleri sabunlu suyla doldur.
 5. 5
  Saksı bitkilerine dikkat et. Saksı bitkileri çoğu zaman mantara ya da mantar türlerine maruz kalır. Bu bitkiler genelde aşırı sulanır ve havanın hem sıcak hem de durgun olduğu iç mekânlarda kalır. Bu da mantarlar için biçilmiş kaftandır. İşte saksı bitkilerini mantardan korumanın birkaç basit yolu:[3]
  • Mantarları görür görmez sök ve çöpe at.
  • Bitkiyi bir pencere ya da vantilatör yakınında tutarak bolca hava akımı sağla.
  • Aşırı sulamaktan kaçın. Toprağın üst katmanı kurumadan bitkiyi sulama.
  • Toprağın üst katmanının kuru, içlerinin nemli kalması için bir sulama topu kullan.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Ortamı Değiştirmek

 1. 1
  Bahçenin drenajının düzgün olduğundan emin ol. Mantarlar nemli, rutubetli yerlere bayılır. Eğer bahçen çok fazla su tutuyorsa bu suyun düzgünce akıp gitmesini sağlamalısın. İşte düzgün drenaj için bazı fikirler: [4]
  • Su yokuş aşağı akıyorsa toprak yığarak suyu daha iyi bir yere yönlendir.
  • Fazla suyu yakalamak için bir su bahçesi ya da gölet yap. Bunların bakımı kolaydır ve bahçen için dekoratif bir özellik sağlar.
  • Su oluklarının altına yağmur varili koyarak fırtınalarda su biriktir. Bu, suyun bahçene sızmasını engelleyecektir.
  • Suyu dağıtmak ve durgun kalmasını önlemek için Fransız drenajı gibi bir yeraltı drenajı eklemeyi düşün (içi çakıl dolu bir yer altı hendeği).
 2. 2
  Bahçendeki toprağın drenajının iyi olduğundan emin ol. Eğer bahçendeki toprak kil tabanlıysa su, bahçeyi geçtikten sonra gidecek bir yer bulamayacaktır. Burada duracak ve bekleyecektir. Suyu daha iyi dağıtmak için bahçeni kumla veya diğer iyi drenajlı materyallerle karıştırmayı deneyebilirsin.
  • Bahçeni gece değil de sabah sulamaya çalış. Güneş, suyun fazlasını buharlaştıracak ve bekleyip mantarlar için bir üreme alanı olmasını önleyecektir.
 3. 3
  Gölgeyi azaltmak için ağaç dallarını buda.[5] Dalları ağacın kabuğunun az ötesinden, gövdeye yakın olacak biçimde buda. Geriye uzantı kalmasın. Aşağı doğru açıyla kes ki deliklerde su birikip ağacı çürütmesin.
  • Hastalıklı ya da ölü dalları keserek ağaçlarını mantardan koru.[6]
 4. 4
  Gölgeyi azaltmak ve daha fazla hava sirkülasyonu yaratmak için bahçendeki otları kes.[7]
  • Daire ağızlı bir tırmıkla bahçeyi tırmıkla.
  • Elektrikli tırmık kullan. Bunu yapı marketlerden ya da nalburlardan kiralayabilirsin de. Bahçeni temizledikten sonra artıkları kaldırmak için normal bir tırmık kullanman gerekir.
  • Bahçende soğuk mevsim otları yetiştiriyorsa yaz sonuyla sonbahar başı arasında bunları seyrelt.
  • Bahçende sıcak mevsim otları yetişiyorsa ilkbahar sonunda bunları seyrelt.
 5. 5
  Bahçendeki toprağı havalandırarak yeterince hava sirkülasyonu olmasını sağla. Hava sirkülasyonunun az olması, nemin toprakta hapsolmasına yol açacak ve rutubetin fazla olduğu her yerde mantar da olacaktır. Bir yapı marketten ya da nalburdan toprak havalandırıcı al ve bahçeye bununla giriş. Havalandırıcı, toprağı oyarak delikler açacaktır. Bu da toprağın gevşemesine ve daha çok hava almasına neden olacaktır.[8]
  • Toprağı bir havalandırıcıyla havalandırarak mantarların nemli, bayat bir ortamda durmasını engelle.
 6. 6
  Mantarların büyümesini teşvik eden, çürüyen şeyleri ortadan kaldır. Çürüyen ağaç yongaları ve küçük dallar, birçok mantarın favorisidir. Ayrıca bahçendeki evcil hayvan atıklarını ve mantarların beslenebileceği diğer çürüyebilir maddeleri ortadan kaldır. Çimleri biçtikten sonra tırmıkla topla ya da çim biçme makinene bir atık torbası bağla. Evcil hayvan atıklarını ortadan kaldır. Ağaç köklerini bahçenden söktür.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Mantar Halkalarıyla Başa Çıkmak

 1. 1
  Mantar halkasını sapta. Cadı ya da peri halkası olarak da bilinen bu halkalar, çimler arasında büyüyen mantarların oluşturduğu halkalardır. Genelde görmesi kolaydır ama bazen de mantarların şapkaları görünür durumda değildir. Bu durumlarda mantar halkası koyu yeşil çimlerden oluşan bir halka biçiminde görünecektir. Bazen de ölü çimenlerden bir halka biçiminde olur.[9]
 2. 2
  Mantar halkasının ne kadar derine gittiğini belirle. Bir kürek, bahçıvan küreği ya da tornavida alıp mantarların etrafındaki toprağı eşele. Toprakta lifleri andıran beyaz bir madde görebilirsin. Buna mantar matı ya da fungal mat denir. Mantar matının kalınlığına bağlı olarak, halkayı ortadan kaldırmak için farklı yöntemlere başvurman gerekir.
 3. 3
  Mantar matının kalınlığı 7,5 santimden azsa mantar halkaları üzerinde bir çim havalandırıcı kullan. Halkanın dış kenarının 60 cm ötesinde toprağı havalandırmaya başla ve halkanın merkezine doğru ilerle.[10]
 4. 4
  Eğer mantar matı 7,5 cm’den derinse kazarak çıkarman gerekir. Bir kürek çıkar ve mantarları çevreleyen toprağı kaz. 30 cm derine in. Mantarları kazıp çıkardıktan sonra, kazdığın halkayı her iki yanda 30 ila 45 cm daha genişletmen gerekecek. Bazı uzmanlar halkanın ta merkezine kadar kazmayı tavsiye ediyor.
  • Kazdığın sırada mantar halkasının sebebini belirlemeye çalış. Bu, inşaat molozları, çürümüş ağaç ya da suyun drenajını önleyen herhangi bir şey olabilir. Kazı sırasında bunlardan birine rastlarsan dışarı çıkar.
 5. 5
  Mantarları ve kirli toprağı at. Mantar sporlarının tüm bahçene yayılmasını önlemek için, çıkan her şeyi büyük bir çöp torbasına doldur. Ağzını sıkıca bağla ve çöp kutusuna at. Sakın mantarları ya da toprağı kompost yığınına atma.
 6. 6
  Boşlukları taze toprakla doldur. Mantar sporları içerebilecek olan genç kompost kullanmaktan kaçın. (Olgun kompost toprağın drenajı için idealdir ve kompost süreci sırasında sterilize olmuştur.)
  • Eğer bahçende ağır, killi bir toprak varsa dreneaja yardımcı olmak için kumla karıştırabilirsin.
 7. 7
  Toprağa hızlı büyüyen çimenle yama yapmayı düşün. Çimen toprağı kendi başına kaplayacaktır ama bu biraz zaman alabilir. Bahçenin yine yemyeşil görünmesi için sabredemiyorsan çıplak toprağı, doğal çimle kaplayabilirsin. Bunun yerine toprağa çim tohumu da serpebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Mantar öldürücüler mantar öldürmede çok etkili değildir çünkü mantarın toprak altında büyüyen kısmına saldırmazlar. Mantarın toprak altındaki kısmını hedef almazsan mantarlar sürekli geri dönecektir.
 • Eğer bir ağaçta mantar yetişiyorsa ağacın o kısmı ölü demektir. Bazı durumlarda, özellikle de mantar enfeksiyonu derinlere işlediyse ağacı kesmek en iyisi olabilir. Derinlere işlemiş bir mantar enfeksiyonu ağacın gövdesini zayıflatabilir, bu da ağacın devrilmesine yol açarak tehlike yaratabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Mantar sporları başka bölgelerden rüzgârla yayılabilir ve eğer bahçenin nem, karanlık ve çürüme sayesinde mantar dostu olmasına izin verirsen yeniden mantar istilasına uğrayabilirsin. Mantarlar gittikten sonra, dönmelerini istemediğin sürece uygulamalarına devam et.
 • Kimi mantarlar zehirlidir. Bulduğun mantarları sakın yeme. Bazı zehirli mantarları yenilebilir mantarlardan yalnızca uzmanlar ayırabilir. Çocuklar ya da evcil hayvanlar yaban mantarlarının yetiştiği yerlerde dolaşıyorsa dikkatli ol.
 • Mantarlara dokunduktan sonra daima ellerini yıka.
 • Mantarlar ölü ya da çürümekte olan materyalle beslendikleri için bazen enfekte olmuş bölgeyi kesmeden (mesela ağaç dalını ya da bahçe çitini) mantardan tümüyle kurtulmak mümkün değildir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tırmık
 • Çimen torbalı çim biçme makinesi
 • Havalandırıcı
 • Çapa
 • Azotlu gübre
 • Mantar öldürücü
 • Şömine ya da çöp fırını (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Carberry, MPH
Ortak yazarlar :
Gıda Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Carberry, MPH. Andrew Carberry 2008 yılından bu yana çocuklara bahçe ve çifliklerde yiyecek yetiştirme eğitimi verilen okul bahçelerinde ve farm to school (çiftlikten okula) programlarında çalışmıştır. Şu anda Winrock International’da Topluluk Tabanlı Gıda Ekibi’nde Program Üyesi’dir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 596 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam