Aslen Güney Asya’da yetişen mango, artık Güney Amerika, Meksika ve Karayipler gibi tropik bölgelerde de yetiştirilen çok kullanışlı bir meyvedir. Mangoyu doğrudan yiyebilir ya da salsa sosa, salatalara, smoothie’lere veya daha çok çeşitli yemeklere katarak tüketebilirsin. Mango lif, potasyum, beta karoten ve A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyvenin içinde bulunan enzimler sindirimi kolaylaştırabilir. Mango yeşil, kırmızı ve sarı tonlarındadır. Bazı insanlar mayhoş tadı olan olgunlaşmamış mango tüketseler de olgunlaştığı zaman bu meyve daha tatlıdır. Mangoyu olgunlaştırmak için aşağıdaki ipuçlarını kullan.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Mangoyu Olgunlaştırmak

 1. 1
  Mangoyu kâğıt torbaya veya gazete kâğıdına sararak olgunlaştır. Mangoları kâğıt torbaya koyup gece boyunca mutfak tezgâhının üzerinde beklet ve sabahleyin olgunlaşıp olgunlaşmadığını kontrol et. Kâğıda sarılan mangolar, olgunlaşma sürecini hızlandıran kokusuz bir gaz olan etilen salar.[1] Mangoyu meyvemsi bir koku verip yumuşamaya yüz tuttuğunda sardığın kâğıttan çıkar ve kullan. Bu, genelde bir günde gerçekleşir (ya da daha kısa bir sürede).
  • Alternatif olarak, mangoyu sıcak bir yerde soğanla veya samanla kaplayarak da olgunlaştırmayı da deneyebilirsin. Bu yöntem mangoyu olgunlaştırmak için Hindistan’da uzun yıllar kullanılmıştır.
  • Mangoyu kâğıt torbaya ya da gazeteye sararken torbanın ağzını tamamen kapatmadığından emin ol. Torbadan bir miktar havanın ve gazın dışarı çıkması gerekir yoksa küf oluşmaya başlayabilir. [2]
  • Olgunlaşma sürecini daha da hızlandırmak için torbanın içine elma veya muz ekle. Torbanın içine daha fazla etilen yayan meyveler eklemek torbanın içindeki etilen miktarını arttırır ve daha kısa sürede daha sulu mangolar elde etmeni sağlar.
 2. 2
  Mangoyu pişmemiş pirinç veya mısır tanelerinin bulunduğu bir kâseye koy. Bu koca karı yönteminin kökeni, gayretli annelerin olgunlaşmamış mangoların olgunlaşmasını hızlandırmak için mangoları pişmemiş pirinç torbalarında sakladıkları Hindistan’a dayanır. Meksika’da da bu yöntem hemen hemen aynıdır, sadece orada pişmemiş pirinç yerine pişmemiş mısır taneleri kullanılır. Kullanılan malzeme farklı olsa da süreç ve sonuç aynıdır: Mangolarının kendi kendine olgunlaşması için üç gün beklemek yerine bir iki günde hatta belki daha kısa bir sürede olgunlaştığını görürsün.
  • Bu yöntemdeki olgunlaştırma mantığıyla kâğıt torba yöntemindeki mantık aynıdır: Pirinç veya mısır mangonun etrafında etilen gaz oluşturarak olgunlaşma sürecini çok daha hızlandırır.
  • Aslında bu yöntem o kadar etkilidir ki bazen mangoyu fazla olgunlaştırma riski de taşır. Mangonun olgunlaşma derecesini her 6-12 saatte bir kontrol et. Mangoyu pirinç dolu kâsede unutmadığın sürece mükemmel bir olgunluktaki mangoyu emirlerine hazır bil.
 3. 3
  Henüz olgunlaşmamış mangoyu oda sıcaklığında mutfak tezgâhında beklet. Bu yöntemde ihtiyacın olan tek şey zaman ve sabırdır. Diğer meyveler gibi mangoların da olgunlaşması birkaç gün sürebilir ama bu yöntem dolgun, sulu ve yenmeye hazır mangolar elde etmenin en doğal yoludur. Mangoyu yumuşadığında ve güçlü meyvemsi kokusu olduğunda tüketebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mangonun Olgunlaştığını Anlamak

 1. 1
  En güvenilir sonuçlar için mangoyu kokla. Mangonun sap kısmını kokla. Ağır, meyvemsi ve neredeyse misk gibi bir kokusu varsa mango olgunlaşmış demektir. Herhangi bir koku almakta zorlanıyorsan büyük ihtimalle mango henüz olmamış demektir.
 2. 2
  Kokladıktan sonra mangoyu hafifçe sık. Mangoya hafifçe bastır. Yumuşaksa ve bastırınca hafifçe çöküyorsa olgunlaşmıştır. Olgunlaşmış bir mango olgunlaşmış şeftaliye ya da avokadoya benzer. Mango sertse ve bastırınca çökmüyorsa henüz olgunlaşmamıştır.
 3. 3
  Mangonun olgunlaşıp olgunlaşmadığını renginden anlamaya çalışma. Olgunlaşmış mangoların çoğu yeşilden çok yoğun kırmızı ve yanık sarı renkte olsa da bu, olgun mangoların her zaman kırmızı ve sarı olacağı anlamına gelmez. [3] Bu yüzden, mangonun olup olmadığını anlamak için görünüşüne bakmayı unut. Bunun yerine, mangonun kokusuna ve yumuşaklığına bakarak anlamayı dene.
 4. 4
  Mango kabuğundaki birkaç siyah nokta seni korkutmasın. Bazı insanlar birkaç beneği ve siyah lekesi olan mangoları almaktan kaçınır. Bu lekeler genellikle mangolar için sonun başlangıcına işaret eder. Mangoların bozulmaya meyilli oldukları bilinse de siyah benekler aslında mangonun bozulduğu anlamına gelmez. Siyah benekler aslında mangonun daha çok şeker içerdiği anlamına gelebilir.[4]
  • Siyah noktalar özellikle yumuşaksa mangoyu keserek aç ve meyvenin içinin saydamlaşıp saydamlaşmadığına bak. Bu, meyvenin bozulduğunu gösterir ve bu şekildeki meyveler çöpe atılmalıdır.
  • Mangonun üzerinde birkaç siyah leke varsa hislerini kullan: Eğer mango içe doğru çok çökmüyorsa, hoş bir kokusu varsa ve kabuğu gergin ve renkliyse bu mangoya bir şans ver. If
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mangoyu Saklamak

 1. 1
  Mangoyu olgunlaştıktan sonra bütün olarak buzdolabına koy. Mangoyu buzdolabında muhafaza etmek için sarmaya ya da saklama kabına koymaya gerek yoktur. Mangoyu buzdolabında bekletmek mangonun olgunlaşma hızını yavaşlatır. Olgun bütün bir mangoyu buzdolabında beş güne kadar saklayabilirsin.
  • Mango olgunlaşmadan asla dolaba koyma. Tıpkı diğer tropikal meyveler gibi mango da olgunlaşmadan buzdolabına konmamalıdır. Çünkü buzdolabındaki soğuk havadan dolayı meyve zarar görebilir ve buzdolabı meyvenin olgunlaşma sürecini durdurur.
 2. 2
  Olgunlaşmış mangoyu istersen soy ve dilimle. Dilimlediğin mangoyu hava almayan bir saklama kabına koy. Kabı buzdolabında birkaç gün muhafaza edebilirsin. Dilimlenmiş mangoyu hava almayan bir saklama kabında buzluğa atarak 6 aya kadar saklayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Mango Çeşitleri

Çeşit Görünüm Tat
Haden En bilinen mango türlerinden olan Haden mangonun kabuğu pürüzsüzdür ve barbunya gibi şekli vardır Çok tatlı
Van Dyke Avrupa’da popüler olan Van Dyke mango daha küçüktür ve meyvenin ucunda meme gibi küçük bir çıkıntı vardır Hafif baharatlı, mango prototipi kadar zengin değil
Kent Büyük ve ağır olan bu mangonun ağırlığı yarım kiloya kadar çıkabilir Çok tropik bir tat
Ataulfo Hafif uzundur ve neredeyse kajuya benzer Tatlı, yumuşak, hafif asitli; mangoların "şampanyası"
Tommy Atkins Parlak, kalın kabukludur; şekli Haden türü mango gibidir Haden türü mango kadar tatlı değil, orta derecede lifli

İpuçları

 • Mangonun rengi olgunluğu hakkında güvenilir bir bilgi vermez. Mangonun olgun olup olmadığını yumuşaklığından ve kokusundan anla.
 • Futbol topu şeklindeki mangoların dokusu, daha düz ve ince şekilleri olan mangolara göre daha az lifli olmaya eğilimlidir.
Reklam

Uyarılar

 • Olgunlaşmamış mangoyu buzdolabında saklama. Mango buzdolabının soğuğunda olgunlaşmaz.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mango
 • Kâğıt torba
 • Elma
 • Hava almayan kap
 • Buzdolabı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Votka Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 40.691 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 40.691 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam