Manga, bir Japon çizgi roman türüdür. Manga okumak, Türkçe yazılmış bir çizgi roman, kitap veya dergi okumaktan farklıdır. Mangayı sağdan sola ve sonra da yukarıdan aşağı sıralamada okumayı öğrenmek, panel unsurlarını doğru şekilde yorumlamak ve yaygın olarak kullanılan bazı duygu ikonları hakkında bilgi sahibi olarak karakterlerin duygularını keşfetmek, manganın büyük bir kısmını anlamana yardımcı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Manga Seçmek

 1. 1
  Farklı manga kategorileri hakkında bilgi sahibi ol. Beş temel manga kategorisi vardır. Seinen, erkek mangası olarak anılırken, kadınların mangası Josei olarak bilinir. Shojo kızların, Shonen oğlanların mangasıdır. Çocukların mangası ise Kodomo olarak adlandırılır.[1]
 2. 2
  Farklı manga türlerini keşfet. Sayısız konuyu ve temayı ele alan pek çok manga türü vardır. En yaygın bazı manga türleri şunlardır: aksiyon, gizem, macera, romantizm, komedi, yaşamdan kesit, bilim kurgu, fantastik, cinsiyet değiştirme/gizleme, tarihî, harem ve meka.[2]
 3. 3
  Bazı popüler manga serileri hakkında bilgi sahibi ol. İlk manganı okumaya başlamadan önce, popüler serileri keşfetmeye biraz zaman ayır. Popüler bilim kurgu serilerine örnek olarak Ghost in the Shell ve Akira gösterilebilir. İyi bilinen fantastik serilerinin arasında Dragon Ball ve Pokemon Adventures vardır. Love Hina, popüler bir yaşamdan kesit manga serisidir. Mobile Suit Gundam 0079 ise meka ve bilim kurgu karışımı bir seridir.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Başlangıç Yapmak

 1. 1
  İlgi alanlarına ve kişiliğine uyan mangayı seç. Farklı kategorideki ve türdeki mangaları keşfedip popüler serilerin bazılarıyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra, hangi mangayı okuyacağına karar vermek için uygun zaman gelmiş demektir. İçindeki sese kulak ver ve seni gerçekten heyecanlandıran şeyi seç!
 2. 2
  Serideki ilk mangayla başla. Manga genellikle seri şeklinde yayımlanır ve içerisinde pek çok öykü bulunur. İlk öyküden başlamayı ve serileri kronolojik sırayla okumayı unutma. Bir seri yeterince popülerse tüm bölümleri toplu bir cilt hâlinde bir arada yayımlanmış olabilir. Sayı ve seri bilgisi genellikle kapağın üzerinde yazılı olur.
 3. 3
  Sırtı sağ tarafta kalacak şekilde kitabı yatır. Manga, dergi/kitap sırtı sağda olacak şekilde okunmalıdır. Mangayı masaya koyduğunda yaprak uçlarının solda, sırtının sağda konumlandığından emin ol. Türkçe kitaplarla kıyaslandığında bunun "ters yönde" durması gerekir.
 4. 4
  Üzerinde başlık, yazarın adı ve yayım bilgisi olan taraftan başla. Mangayı okumaya doğru taraftan başlaman önemlidir. Ön kapakta genellikle yazarın ya da yazarların adıyla birlikte manganın başlığı bulunur. “Yanlış yönde okuyorsun!” gibi bir uyarıyla karşılaşırsan mangayı ters çevir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Panelleri Okumak

 1. 1
  Panelleri sağdan sola ve yukarıdan aşağıya doğru oku. Manga sayfaları gibi ayrı ayrı paneller de sağdan sola doğru okunmalıdır. Her bir sayfayı okumaya, sayfanın sağ üst köşesindeki panelle başla. Sağdan sola doğru oku ve sayfanın kenarına ulaştığında, bir sonraki panel sırasının en sağında bulunan panele git.[4]
  • Panellerin hepsi dikey yönde düzenlenmişse en üstteki panelle başla.
  • Paneller kusursuz şekilde hizalanmasa bile sağdan sola kuralından şaşma. En yukarıdaki sıra ya da sütun ile başla ve -sağdan sola- en aşağıdaki sıraya ya da sütuna doğru ilerle.
 2. 2
  Konuşma balonlarını sağdan sola ve yukarıdan aşağıya doğru oku. Karakterlerin arasında geçen konuşma metnini içeren konuşma balonları da sağdan sola olacak şekilde okunmalıdır. Tek bir panelin sağ üst köşesinden başla ve konuşma balonlarını sağdan sola ve sonra da yukarıdan aşağıya doğru oku.
 3. 3
  Siyah panel arka planlarını geriye dönüş sahnesi olarak oku. Bir manga panelinin arka planının siyah renkte olması, panelde resmedilen olayların mangada resmedilen hikâyenin öncesinde gerçekleştiğini gösterir. Siyah arka planlar, önceden yaşanan bir olay ya da önceki bir zaman dilimi ile ilgili geriye dönüşe işaret eder.[5]
 4. 4
  Renk solması olan arka planları geçmişten şimdiki zamana geçiş olarak oku. Üstte siyah arka planlı bir panel, sonra grinin yavaş yavaş açılan tonlarında paneller ve en sonda da beyaz arka planlı bir panel içeren bir sayfa, geçmişten (siyah panel) şimdiki zamana (beyaz panel) doğru bir zaman geçişini resmeder.[6]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Karakterlerin Duygularını Okumak

 1. 1
  İç çekiş balonunu bir rahatlama ifadesi ya da karakterin öfkelenmesi olarak oku. Manga karakterleri çoğu zaman ağızlarının üzerinde ya da aşağısında boş bir konuşma baloncuğuyla birlikte resmedilirler. Bu, karakterin iç çektiğini gösterir ve ya rahatlama ya da öfkelenme olarak yorumlanabilir.
 2. 2
  Karakterin yüz bölgesindeki çizgileri yüz kızarması olarak yorumla. Manga karakterleri genellikle burun ve yanak civarına çizilen çizgilerle yüzleri kızarmış olarak resmedilirler. Bu ifadeleri; karakterin utanmasının, çok sevinçli olmasının ya da diğer karaktere karşı romantik duygular beslemesinin resimsel karşılığı olarak yorumla.
 3. 3
  Burun kanamasını yaralanma olarak değil arzu olarak oku. Bir manga karakterinin burnunun kanadığı görülüyorsa bu genellikle diğer karaktere karşı şehvani düşünceleri olduğu ya da genelde güzel bir kadın olan diğer karaktere arzulayarak baktığı anlamına gelir.[7]
 4. 4
  Ter damlasını utanma olarak yorumla. Bazen karakterin başının yanında bir ter damlası görülebilir. Bu, genellikle karakterin utandığını ya da belli bir durumun içindeyken aşırı derecede rahatsız olduğunu gösterir. Bu, genelde yüz kızarmasıyla resmedilen utanmadan daha önemsiz durumlar için geçerlidir.[8]
 5. 5
  Yüz gölgelerini ve karanlık atmosferleri öfke, sinir ya da depresyon olarak oku. Bir manga karakterinin; mor, gri veya siyah renkte leke ya da gölgenin arka planda yayıldığı bir panelde olması, genelde karakterin etrafını saran negatif enerjinin göstergesidir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.252 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 14.252 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam