Makyaj, sihirli şeyler yapabilir ama bir gizem olması gerekmez. Yalın ve doğal bir makyaj yapmak öyle çok fazla yetenek ya da malzeme gerektirmez. Malzemeleri kaynaştırmanın büyük kısmını parmak uçlarınla yapabilir ve sana hitap etmeyen belirli ürünleri kullanmamayı tercih edebilirsin. O yüzden korkma: Makyajın ve taze, ışıl ışıl yüzünün tadını çıkar!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ön Hazırlıkları Yapmak

 1. 1
  İşe cildini temizleyerek başla. Cildini hafif bir temizleyiciyle yıka ya da cildinde kalan kirleri tonikle silerek temizle.
 2. 2
  Hafif bir nemlendirici sür. Bu, cildinin gün içerisinde aşırı yağlanmasını engelleyecek ve cildindeki kuru yerlerin nemlenmesini sağlayacak. Cildinin yağlı olduğunu biliyorsan nemlendirici sürme adımını atlama; onun yerine, cildinin hızlıca emeceği jel bazlı bir nemlendiriciyi dene.
  • Cildinin nemlendiriciyi emmesi için fondöten sürmeden önce beş dakika bekle (bir sonraki adıma bak).[1]
 3. 3
  Cildine hafif renkli bir nemlendirici ya da ince yapılı bir fondöten sür. Fondöteni parmaklarını kullanarak alnına, yanaklarına, burnuna ve çenene benek benek sür, sonra da parmaklarınla ya da bir fondöten fırçasıyla, benekleri dışa doğru ve tüm yönlere doğru dağıtarak harmanla. Cilt tonuna uygun bir fondöten seçtiğinden emin ol. Emin olamıyorsan cildinden daha koyu değil de hafifçe daha açık bir ton seç. Bu, cildinin portakal rengi olmasını engelleyecek ve daha doğal görünmeni sağlayacaktır.
  • Daha fazla kapatıcılık istiyorsan aynı harmanlama tekniğini uygulayarak makyaj süngeri kullanabilirsin.
 4. 4
  Gözlerinin altına biraz kapatıcı sür: Küçük, sivri uçlu bir fırça yardımıyla, genellikle göz altı morluklarının en yoğun olduğu, gözün iç ve dış uçlarına biraz kapatıcı sür. Fondötenin kapatamadığı diğer lekelere de azıcık sür ve kaynaştır.
  • Kapatıcının cildinle aynı renkte mi yoksa birazcık daha açık mı olması gerektiği konusunda karşıt görüşler olsa da, kapatıcın doğal cilt tonundan asla bir tondan daha fazla açık olmamalı. Cilt tonuna en yakın olan kapatıcıyı bulmaya çalış ve gerekirse daha açık olanını tercih et.[2] [3]
 5. 5
  Kapatıcı ve nemlendiriciyi şeffaf bir pudrayla sabitle. Bunu yüzüne pudra fırçasıyla değil de yumuşak bir pudra süngeriyle hafifçe bastırarak sür (fırça çok toz saçar). Pudra fırçasını fazlalıkları almak için kullan. Eğer pudrayı fırçayla sürüyorsan, dairesel hareketlerle yüzüne uygulamadan önce fırçaya hafifçe vurarak pudranın fazlasını al. [4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gözlerine Makyaj Yapmak

 1. 1
  Göz kapaklarına, seçtiğin bir göz farını uygula. Makyaj yapmaya yeni başlıyorsan tek renkli ve boz kahverengi ya da patlıcan moru gibi doğal tonlardaki farları dene. Yuvarlak uçlu bir far fırçası ya da parmaklarını kullanarak hızlı ve küçük darbelerle gözkapağına sür ve yukarıya, kaş kemiğine doğru dağıt.[5]
  • Gölge, kirpik çizginden içteki kapak kıvrımının birazcık ötesine uzanmalı. Oradan da yukarı, kemiğe doğru hafifleyerek gitmeli.
  • Farı azıcık şeffaf pudrayla sabitle.[6]
  • Fırça kullanıyorsan far kutusunun yan tarafına hafifçe vurarak fırçadaki farın fazlasını al.[7]
 2. 2
  Göz kalemi kullan. Siyah ya da kahverengi bir kalem kullan ve kısa darbelerle üst kirpik çizgine uygula.
  • Bir elinle üst gözkapağını kaldır ve gözlerini indirip aynaya bakarken diğer elinle kalem çek.[8]
  • Kalem çekmek, makyaj yapma konusunda kendine güvenin arttıkça yaratıcı davranabileceğin konulardan birisidir. Renk, doku ve kalem uygulaması gibi unsurlar, gözlerinin görünümünü tepeden tırnağa değiştirebilir. Yaratıcılığını konuştur!
 3. 3
  Kirpiklerini kıvır. Kirpik kıvırıcıyı üst kirpiklerinin dibine (gözkapağına) yerleştir ve beş saniye bastır.
 4. 4
  Bunu yaptıktan sonra maskara sür. Maskarayı, fırçanın ucu gözünün dış kenarına yönelecek şekilde alt ve üst kirpiklerine sür. Bu görünüş için bir kat sürmek yeterli.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yanaklara ve Dudaklara Renk Vermek

 1. 1
  Elmacık kemiklerine allık sür. Bunu yaparken gülümsersen elmacıkkemiklerinin yerini net bir şekilde görebilirsin. Allığı elmacık kemiklerinden şakaklarına yukarı doğru sür.
  • Doğal bir ışıltı için, kaynaştırması daha kolay olan krem allığı dene.[9]
  • Toz allığı tercih edersen kabarık ama sık bir fırça kullan. Kenarlarını harmanlamak için azıcık şeffaf pudra sür.[10]
 2. 2
  Ruj ya da dudak parlatıcısı sür. Birini öpecekmişsin gibi dudaklarını büz ve ruju, üst ve alt dudağının ortasına sür. Bu ilk uygulamayı, doğrudan rujun kendisiyle yapabilirsin; sonra, dışa doğru yaymak için parmaklarını kullan ve gerektiğinde parmak uçlarınla renk kat.
  • Dudakların çatlaksa ruj sürmeden önce onları hazırla. Ilık ve nemli bir bezi hafif hafif dudaklarına dokundur, sonra da ince bir kat dudak nemlendiricisi sür. Ruj ya da parlatıcı sürmeden önce dudaklarının nemlendiriciyi emmesi için bekle.[11]
  • Makyaj yapmaya yeni başlayanlar için dudaklar renk katmak ve uygulama tekniğine hiç kafa yormadan makyajını çeşitlendirmek için harika bir fırsat sunar. Zar zor belli olan nötr dudak parlatıcısından tut da yoğun bir itfaiye arabası kırmızısına kadar her şeyi deneyebilirsin.
 3. 3
  Her şeyin uyum içinde olduğundan ve güzel gözüktüğünden emin olmak için mümkünse kendine günışığında bak. İşte bu kadar!
  Reklam

İpuçları

 • Fondötenin doğru tonunu bulmak çok önemlidir. Sık uygulanan yöntemlerden biri çenene azıcık sürmektir: Ten rengine uyarsa senin için doğru tondur. Uymazsa daha açık ya da daha koyu bir ton dene.
 • Birden fazla renkte far süreceksen ama hangi renklerin uyumlu olacağından emin değilsen doğal bir far paleti almak iyi bir seçim olur. Makyaj malzemelerinin satıldığı yerlerden far paleti satın alabilirsin. Paletlerde bütün renkler birbirleriyle uyumludur ve bazen farların, gözün hangi bölgelerine sürülmesi gerektiği bile gösterilir.
 • Ebeveynlerine nelerle başlayabileceğini sor: Yoğun bir allık ve koyu kırmızı bir rujla ağır bir makyaj yapmana izin var mı? Yoksa renksiz bir dudak parlatıcısı ve hafif bir rimelle, hafif bir makyajla mı başlamalısın?
 • Allığın bittiyse ya da allık süremeyecek kadar küçüksen pembeleşmesi için yanaklarını çimdikleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Abartılı makyaj yapma. Doğal bir görünüm elde etmek konusunda deneyim kazandıktan sonra eğer istersen yavaş yavaş daha detaylı bir makyaj üzerinde çalış.
 • Bazı ürünler hassas ciltlerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Hassas bir cildin olduğunu biliyorsan ya da sadece temkinli davranmak istiyorsan üstünde "hipoalerjenik" ibaresi bulunan makyaj ürünlerini al. Tahriş olasılığına karşı, bir ürünü tüm yüzüne uygulamadan önce çenenin alt tarafında (kulağına yakın) alerji testi yapman iyi olur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Günlük yüz temizleyicisi ve/veya tonik
 • Hafif bir nemlendirici
 • Ten rengi bir kapatıcı (teninin rengine uyan)
 • Hafif renkli nemlendirici ya da ince yapılı fondöten (teninin rengine uyan)
 • Şeffaf pudra
 • Nötr bir far
 • Siyah ya da kahverengi göz kalemi
 • Ruj ya da dudak parlatıcısı
 • Maskara (siyah ya da kahverengi)
 • Pudra fırçası
 • Kapatıcı fırçası (isteğe bağlı)
 • Far fırçası (isteğe bağlı)
 • Allık fırçası (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 32 kişi çalıştı. Bu makale 10.312 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.312 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam