Daha önce hiç makyaj yapmadıysan, tüm o farklı ürünler ve gereçler gözünü korkutabilir. Merak etme. Aşağıda sana makyajı adım adım göstereceğiz. Püf noktaları bir kez öğrendin mi, makyaj yapmak çocuk oyuncağı gibi gelecek.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yüzünü Hazırlamak

 1. 1
  Eski makyajını sil. Makyaj yaparken, işe temiz bir paletle başlamak gerekir. Gece makyajını silmeden yattıysan yüzünü temizle ve yüzünde sabahtan kalan makyajı yıka. Eski makyajının üzerine tekrar makyaj uygulamaya çalışırsan (rötuşlar hariç), kalıp gibi görünen ve temiz bir yüze uygulanan makyaj kadar doğal durmayan bir sonuç elde edersin. Ayrıca gözeneklerinin tıkanmasını ve cildinin tahriş olmasını önlemek için de yüzündeki makyaj kalıntılarını temizlemen gerekir. Makyaj kalıntılarından kurtulmak için iyi bir makyaj temizleme ürünü veya hafif bir bebek yağı kullanabilirsin.
  • Her günün sonunda makyajını mutlaka temizlemen gerektiğini unutma; makyajla uyumak gözeneklerini tıkayabilir ve leke ve kırışıklıklara neden olabilir.
 2. 2
  Yüzünü yıka. Eski makyajını temizlemenle aynı nedenden ötürü yüzünü her zaman yıkaman gerekir. Yüzünü nazikçe yıkamak için hafif bir yüz temizleyici kullan, gözeneklerindeki tüm bakteri ve ölü deri hücrelerinden kurtulmak için yaklaşık bir dakika yüzüne masaj yap ve yüzünü ılık suyla yıka. Cilt tipin ne olursa olsun temizliği yüzüne bir nemlendirici uygulayarak sonlandır.
 3. 3
  Yüzüne baz uygula. Makyaj yapmadan önce yüzüne baz uygulaman gerekir. Yüz bazının amacı makyajın daha iyi görünmesini sağlamak ve kalıcılığını artırmaktır. Az miktarda makyaj bazını parmaklarınla uygulayarak tüm yüzünü kapla. Baz aynı zamanda makyajının tüm gün dayanmasına yardımcı olur. Terleyeceksen, koşacaksan veya makyajının silinmesine ya da dağılmasına neden olacak bir şey yapacaksan, baz uygulaman şarttır.
 4. 4
  Fondöten sür. Farklı fondöten türleri vardır ama genellikle hepsi aynı şekilde uygulanır. Sıvı, krem ve toz fondötenlerin hepsi cilde daha pürüzsüz bir görünüm vermek içindir ve makyajın geri kalanı için pürüzsüz bir baz yaratmaya çalışırlar. Yüzüne fondöten uygulamak için fondöten fırçası veya nemli bir makyaj süngeri kullan, gerekirse boynuna ve kulak memelerine de uygula. Fondötenin doğal ten renginle aynı olmalıdır, ne daha koyu ne daha açık. Yüzünün vücudunun geri kalanından farklı bir renkte olmaması için fondötenin göğsün ve boynunla aynı tonda olmalıdır. Çenenle boynun arasında bariz bir çizgi olmasını istemezsin. Bu hiç doğal görünmez, ortaya sert ve birbirine yedirilmemiş bir sonuç çıkar ve istediğin bu değildir. Ten rengine uygun bir renk seçmek her zaman faydalıdır.
  • İnatçı lekeleri kapatmak istiyorsan biraz ekstra fondöten uygulamak için kapatıcı fırçası kullanabilirsin.
  • Sıvı fondöteni parmak uçlarınla uygulayabilirsin ama bakterilerin cildine nüfuz etmesi ihtimali yüksektir ve ileride sivilce oluşumuna neden olabilir.
 5. 5
  Kapatıcı uygula. Kapatıcının amacı leke veya göz altındaki koyu halkalar yüzünden ton farklılıkları olan cilde pürüzsüz bir görünüm vermektir. Ayrıca yüzündeki karanlık bölgeleri veya çıkık noktaları aydınlatmak için cilt tonundan biraz daha açık bir kapatıcı kullanabilirsin. Bir kapatıcı fırçası veya (temiz) parmak uçlarını kullanarak kapatıcıyı göz altı bölgene aşağı bakan bir üçgen şeklinde, burun kemiğinden aşağı doğru, çenene, alnının ortasına ve üst dudağının üstünde kalan bölgeye uygula. Kırmızılık olan bölgelerde veya sivilce ya da siyah noktalar için cilt tonuna uygun bir tonda kapatıcı kullanabilirsin. Kapatıcı ve fondöten arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak için kapatıcıyı iyice yedir.
 6. 6
  Fondöten ve kapatıcıyı sabitle. Bu adım isteğe bağlıdır ama kalıcı, çizgisiz bir makyaj istiyorsan fondöten ve kapatıcını sabitlemesi için toz sabitleme pudrası kullanmalısın. Toz pudrayı almak için nemli bir makyaj süngeri kullan ve süngeri göz altı bölgene bastır, ardından bir fırçayla fazlasını al. Tüm yüzünü saydam veya ten rengine uygun sabitleme pudrasıyla kaplamak için geniş, kabarık bir fırça kullan. Bu adım özellikle sıvı fondöten kullanıyorsan faydalıdır çünkü fondöteni sabitlemeye ve herhangi bir parlama veya ıslaklık varsa gidermeye yardımcı olur.[1]
 7. 7
  Aydınlatıcı uygula. Fondöten adımını tamamladıktan sonra yüzün muhtemelen her yeri aynı renk olduğu için kontursüz ve düz görünecektir. Biraz derinlik katmak için, aydınlık noktalar ve gölgelerden bir illüzyon yaratman gerek. Yüzünün en fazla çukurda kalan bölgelerine ışık vermek için krem (fondöteni sabitlemeden önce uygula) veya toz aydınlatıcı kullanabilirsin: gözlerinin iç köşeleri, kaşlarının altı, üst dudağının kıvrımı ve elmacık kemiklerinin üstü/yanları. Bu, yüzünün normalden daha aydınlık ve canlı görünmesini sağlar.
  • Kusursuz aydınlatma için elmacık kemiklerinde, kaşlarında ve alnında ‘3’ şekli oluştur.
  • Aydınlatıcıyı uygulamak için parmaklarını veya küçük bir aydınlatıcı fırçası kullanabilirsin.
 8. 8
  Kontur uygulayarak derinlik ekle. Yüzünün öne çıkarmak istediğin noktalarını aydınlatmanın tersine kontur işlemi daha küçük görünmesini veya arka planda kalmasını istediğin bölgelerine uyguladığın, cilt tonundan birkaç ton daha koyu olan (bronzlaştırıcıyla aynı şey değildir) pudrayla yapılır. Genellikle elmacık kemiklerinin altına, burnunun iki yanına ve çenenin altına kontur uygulaman gerekir. Ayrıca saçlarının başladığı noktaya doğru kontur uygularsan geniş olan alnını daha küçük gösterebilirsin. Bu, yüzünün daha ince ve uzun görünmesini sağlar ve fondöten sürmediğinde doğal olarak görünen gölgeleri ortaya çıkartır. Yüzüne kontur uyguladıktan sonra, yüzüne renk vermek için bronzlaştırıcı sürebilirsin. Büyük bir bronzlaştırıcı fırçası kullan ve kontur uyguladığın yerlere hafifçe bronzlaştırıcı uygula.
 9. 9
  Hafif bir allık uygula. Yüzünü hazırlamanın son adımı yanaklarına allık uygulamaktır. Herkesin yanaklarında hafif bir renk vardır ama bu renk kişiden kişiye değişir. Geniş bir fırça yardımıyla allığı yanaklarına (gülümsediğinde belirginleşen yuvarlak kısmına) uygula. Allığı fazla uygulamaktan kaçın, yanaklarının doğal rengini yeniden belirginleştirecek kadar uygulaman yeterli.
 10. 10
  Kaşlarını doldur. Bu adım kaşlarının gürlüğüne bağlı olarak opsiyoneldir ama genellikle zayıf veya seyrek kaşları olanlara önerilir. Doğal saç rengine yakın bir kaş kalemi, pudrası veya pomadı seç. Kaşlarının köşelerinin hatlarını kaş görünümünde ufak dokunuşlarla belirginleştirerek başla ve ardından aynı ufak dokunuşlarla içini doldur. Kaşlarının çıkış yönünde ilerle ve gün boyu aynı kalmaları için şeffaf veya renkli bir kaş jeliyle sabitle.[2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Göz Makyajı Uygulamak

 1. 1
  Göz farı bazı uygula. Bu da isteğe bağlı bir üründür ama far bazı uygulamak göz farının daha uzun süre kalmasını sağlar. Göz makyajını baz olmadan uyguladığında, birkaç saat sonra farının silindiğini veya yağlandığını ve göz kapaklarındaki çizgilerin arasında toplandığını fark etmişsindir. Far bazını parmak ucunla uygula ve kirpik köklerinden göz kapağı kıvrımına kadar yedir. Göz farını uygulamak için kusursuz bir baz oluşturmak için pudrayla sabitle.
 2. 2
  Göz farını uygula. Göz farını uygulamanın birçok farklı yolu vardır ama en basit ve klasik olanı tüm göz kapağına tek renk uygulamaktır. Göz kapağına far sürmek için bir far fırçası (veya daha fazla renklendirme için parmağını) kullan, kirpik çizgine yakın olan orta noktadan başlayarak dışarı doğru yedir. Farı göz kapağı çizgine doğru ve gözlerinin iç ve dış köşelerinde doğal cilt tonuna yakın olacak şekilde daha soluk uygulayarak keskin çizgilerin oluşmasını önleyebilirsin. Daha çarpıcı bir görünüm istiyorsan, kirpik çizginin dış köşesinden yukarı doğru, göz kapağı çizginin dış ⅓’lük kısmında ‘C’ şekli oluşturacak şekilde ikinci bir daha koyu mat renk göz farı uygula. Daha açık ışıltılı bir rengi iç köşeden başlayıp ortada bitirecek şekilde ve diğer farla birbirine yedirerek işlemi tamamla.
  • Ana göz farı rengin asla kaşına kadar çıkmamalı ve göz kapağından kaşının bittiği noktadan dışarı taşmamalı (çok çarpıcı bir görünüm istemiyorsan).
  • İstersen daha açık tonda bir göz farı uygulayarak kaş kemiğini (kaşının altında ama göz kapağı çizginin üstüne kalan bölge) aydınlatabilirsin. Açık tenliysen, krem rengi, kum rengi veya beyaz gibi doğal renkler uygulamalısın. Veya cilt tonundan biraz daha açık doğal bir ton deneyebilirsin. Mat bir renk olması gerekmez ama ışıltısı belli belirsiz olmalıdır.
  • Farı göz kapağının altına uygulayıp gölgeyi dış köşeden başlayacak şekilde alt kirpik çizgine doğru yedirebilirsin. Keskin bir çizgi olmaması için iyice yedir.
  • Birkaç renkte göz farı kullanıyorsan, farları her zaman birbirine iyice yedirmelisin.
 3. 3
  Eyeliner uygula. Eyeliner sürmenin amacı daha sık bir kirpik çizgisi görünümü yaratmaktır, kirpiklerine uyacak, doğal saç rengine yakın bir renk (veya sarışınsan kahverengi tonlarında) seç. İsli bir görünüm için, göz kalemi kullan veya krem ya da sıvı eyeliner kullanarak daha net ve pürüzsüz bir görünüm elde et. Kirpik çizginin üstünde kesik çizgilerle hatları belirle ve ardından tam, kesintisiz bir çizgi için çizgileri birleştir. İstersen ucunu yukarı ve hafif dışarı doğru çekebilirsin, ya da yalnızca iç köşeden dış köşeye doğru kesik çizgileri takip edebilirsin.
  • Alt kirpik çizgine eyeliner uygularken dikkatli olman gerekir çünkü çok daha koyu/cesur bir görünüm verir ve yalnızca üst kirpik çizgine eyeliner uygulamak kadar doğal görünmez.
  • Kendinden emin değilsen, eyelinerı göz kapağının iç kısmına uygulamayı deneyebilirsin.
 4. 4
  Maskarayla tamamla. Göz makyajını tamamlamak için gözlerine maskara uygulaman gerek. İstediğin görünüme bağlı olarak seçebileceğin farklı maskaralar vardır; kirpiklerin kısaysa uzunluk katan bir maskara seç, veya ince kirpiklerin varsa, hacim veren bir maskara kullan. Fırçayı maskaraya bir kez daldır ve fazlasını şişesinin kenarlarına veya bir kağıt havluya sil. İleri doğru bakarak ve yukarı doğru hamlelerle üst kirpiklerine uygula. Gözünün iç kısmından başla ve dışarı doğru ilerle. İki gözüne de çift kat uygula ve sonra kurumaya bırak. İstersen alt kirpiklerine de maskara uygulayabilirsin.[3]
  • Maskarayı uygularken fırçayı sağa sola oynat, bu sayede yalnızca alt katmanı değil, kirpiklerin arasını da doldurmuş olursun.
  • Fırçayı hiçbir zaman maskaraya üst üste daldırıp çıkarma çünkü bu hava ceplerine neden olur.
  • İki kattan fazla maskara uygulamaktan kaçın çünkü bu doğal karanlık görünüm yerine, doğal görünmeyen kalıp gibi bir görünüm verir.
  • Kirpiklerinin daha gür görünmesi için maskara katmanları arasında bir kat bebek pudrası uygulamak iyi bir yöntemdir; bu kirpiklerini biraz daha uzun ve hacimli gösterir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Dudaklarını Renklendirmek

 1. 1
  Dudaklarını pürüzsüzleştir. Dudak kremi, baz veya sabitleyici uygula. Bu, uyguladığın tüm dudak ürünlerinin daha uzun dayanmasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Ayrıca kim daha yumuşak dudakları olsun istemez ki? İyi bir dudak kremi veya merhemi sürmek dudaklarının günün ilerleyen saatlerinde çatlamasını önler.
 2. 2
  Dudak kalemi uygula. Dudaklarının etrafına dudak rengine veya süreceğin ruja uygun tonda bir dudak kalemiyle çizgi çek. Dudak kaleminin ucunu aç ve dudaklarının doğal çizgisini takip et. Dış hatları belirledikten sonra kalemi kullanarak dudaklarını doldur. Bu, dudaklarının rengini ve dokusunu eşitlemeye yarar ve ardından parlatıcı veya ruj sürmeyi kolaylaştırır.
 3. 3
  Ruju veya dudak parlatıcısını fırçayla veya doğrudan tüpüyle uygula. Dudak kaleminin üzerine uygulayacağın bir ruj veya parlatıcı seç; doğal bir görünüm için doğal bir ton uygula veya daha cesur bir görünüm için canlı bir ton seç. Dudağının ortasından başla ve rengi dışarı doğru yedir. Rengi mümkün olduğunca dudaklarının kenarlarına kadar uygularken fazla sürmekten ve dudak çizginin dışına taşmaktan kaçın. Rujun dişlerine bulaşmasını önlemek için işaret parmağını ağzına koy ve hızla çek; rujun fazlası parmağında kalır ve böylece daha sonra dişlerine bulaşmaz.
 4. 4
  Görünümünü tamamla. Dudak makyajını da bitirdikten sonra, makyajın tamamdır! Kabarık bir fırçayla alınması gereken herhangi bir dağılma veya bulaşmış göz farı olmadığından emin olmak için makyajına bir göz at. Herhangi bir hata varsa, düzeltmek için makyaj temizleyiciye daldırdığın bir pamuklu çubuk kullan.[4]
  • İstediğin tüm makyajı uyguladıktan sonra, yüzünü sabitleme spreyiyle sabitlemen gerekir. Şişeyi yüzünden biraz uzakta tut ve 4-5 saniye boyunca 20-30 cm uzaktan tüm yüzüne uygula. Artık makyajın her zamankinden uzun dayanacak!
  Reklam

İpuçları

 • Gündüz makyajı, gece makyajı ve özel davet makyajı arasındaki farkı unutma. Gündüz makyajı hafiftir ve doğal tonlardadır. Gece makyajı daha koyu tonlardadır ama asla çok ağır veya kalıp gibi değildir – daha güçlü renkler kullan. Özel davet makyajı takma kirpik, sıvı liner ve göz altlarının aydınlatılması gibi özel ürünler gerektirir – ödül töreni sezonunda dergilere bakabilirsin.
 • En iyi sonuçlar için, makyajını iyi, doğal ışıkta uygula.
 • Göz altı bölgeni çekiştirmekten kaçın. Bu, göz altı torbalarıne ve kırışıklıklara neden olabilir.
 • Makyajının miktarı ve türü tamamen sana bağlıdır. Sen kendi yüzünü herkesten iyi tanırsın – deneme yapmak için zaman ayır. Makyaj, kelimenin tam anlamıyla, yüz boyama sanatıdır. Denemeler yapmak sana en çok yakışan makyajı bulmanı sağlar.
 • Makyaj fırçalarını ayda en az bir kere, tercihen iki kere, yıka.
 • Daha canlı görünmek istiyorsan gözlerinin iç köşesine açık renkli bir far uygula.
 • Gözlerini biraz daha büyük göstermek için göz kapağı çizgine daha koyu renkli bir göz farı uygulayabilirsin.
 • Evden çıkmadan önce farklı bir ışıkta aynaya bakmayı unutma!
 • Gözlerini daha beyaz, daha parlak ve daha canlı göstermek için makyajdan önce gözüne Visine damlat. Bu aynı zamanda makyaja bağlı kurumayı önlemek için gözlerine gün boyu ıslaklık sağlar.
 • Hangi kapatıcı veya fondöten tonunu kullanman gerektiğini bilmiyorsan, ürünü boynunda veya göğsünde dene. Yüzünün, etrafındaki cilt tonunla mümkün olduğunca uyumlu olması gerekir. Tonu elinle veya kolunla uyacak şekilde seçme çünkü muhtemelen bu bölgede cilt tonun biraz daha farklıdır. Ayrıca sana en uygun rengi bulmak için bir kozmetik mağazasında profesyonel yardım alabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Fırça ve süngerlerini sabun ve suyla yıka ve bir gece kurumaya bırak. Bu ürünlerin üzerinde bakteri ve yağ birikimi olur ve daha sonra sivilceye neden olur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İyi doğal ışık
 • Ayna
 • Makyaj fırçaları
 • Makyaj süngeri
 • Maskara
 • Eyeliner
 • Baz
 • Fondöten veya renkli nemlendirici
 • Kapatıcı
 • Pudra (toz veya sıkıştırılmış)
 • Göz farı
 • Ruj
 • Dudak kremi
 • Dudak parlatıcı
 • Nemlendirici
 • Sabitleme spreyi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melissa Jannes
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetisyen ve Brezilya Ağdası Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Melissa Jannes. Melissa Jannes, tek çalışanlı, randevu ile çalışan ve kişiye özel dikkat sağlayarak hizmet veren, Philedelphia’daki Maebee's Beauty Studio’nun sahibi ve Lisanslı bir Estetisyen’dir. Melissa ayrıca, 47 ülkede 30.000 üzerinde spa profesyonelinin önde gelen ve tek kaynaklı tedarikçisi olan Universal Companies’in Ulusal Eğitmeni’dir. Estetisyen derecesini 2008 yılında Middletown Güzellik Okulu’ndan almış ve hem New York, hem de Pennsylvania’da lisansa sahip olmuştur. Bikini ağdası, 2012 yılında Allure Magazine’nin "Best of Beauty" ödülünü almıştır. Bu makale 53.810 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 53.810 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam