İster Cadılar Bayramı’na hazırlan ister 1 Nisan’a ya da tiyatro oyununa, biraz makyaj sayesinde kötü biçimde düşmüş ya da kol veya bacağını çarpmış gibi görünebilirsin. İnandırıcı bir çürük yapmak için dolabındaki kozmetik malzemelerinden ya da sahne makyajından yararlanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kozmetik Malzemeleriyle Çürük Yapmak

 1. 1
  Çürüğün yerini seç. Çürüğü nereye koymak istediğine karar ver ve tam o noktada bir çürüğe neyin yol açmış olabileceğini düşün. Bu, sana sadece çürüğün yerini değil, şeklini ve büyüklüğünü de belirlemede yardımcı olacaktır.
  • Çürüğü, makyaj uygulamanın kolay olduğu, rahat erişilir bir yere koy.
  • Çürüğün biçimi, oluşmasına yol açan şeyi yansıtmalıdır.
  • Kolunun ön kısmına beysbol sopası gibi küt bir nesneyle vurulmuşçasına bir çürük düşün; bu, oval biçimli bir çürüğe yol açar. Boyu, eninden biraz daha uzun ve kenarları yuvarlak olur.
  • Bir diğer seçenek de yüzüne yumruk isabet etmiş gibi, morarmış göz yapmak.
 2. 2
  Baz katmanı için kırmızı göz farı kullanarak başla. Çürük bölgesini baz katman olarak kırmızı göz farıyla kapla. Bu, sana üstünde çalışman için uygun bir boyut ve şekil sağlayacaktır. Kırmızı, morarmanın yol açtığı tahrişin olduğu tüm bölgeyi temsil edecektir.[1]
  • Örneğin morarmış bir göz yapmak için kırmızıyı gözün alt kısmına kavisli biçimde sür; köşeden başla, gözün altına doğru genişle ve diğer tarafta bir hilal şekli vererek bitir. Gözün dış alt köşesi yakınında en geniş kısmı 2,5 cm kadar olmalı.
  • Üst göz kapağının kenarına, tahrişi göstermek için biraz kırmızı ekleyebilirsin.
 3. 3
  Çürüğe renk ve derinlik kazandırmak için bölgeye biraz mor göz farı ekle. Mor, göze çarpmasını sağlamak için çürüğün en koyu yerlerinde kullanılmalıdır.
  • Mesela morarmış göz örneğinde, gözün alt köşesinden başla ve alt göz kapağı boyunca çiz. Köşeden başla, göz çukurunun kenarı boyunca aşağı doğru in. Bu, bir tür “büyüktür işareti” ya da yan devrilmiş bir “v” harfi yapacaktır.
  Daniel Vann

  Daniel Vann

  Makyaj Sanatçısı
  Daniel Vann, Seattle bölgesinde bir makyaj stüdyosu olan Daredevil Cosmetics’in kreatif direktörüdür. 15 yılı aşkın süredir kozmetik sektöründe çalışmaktadır ve şu anda lisanslı bir estetisyen ve makyaj eğitmenidir.
  Daniel Vann
  Daniel Vann
  Makyaj Sanatçısı

  Gerçek bir çürüğün renklerini kullan. Daredevil Cosmetics’in Kreatif Direktörü Daniel Vann şöyle diyor: Sahte bir çürük için seçeceğin renkler gerçek bir çürüğün aşamalarından kaynaklanır. Gerçek çürükler siyahtan mora, yeşile, sarıya ve pembeye dönüşür, yani sadece bu renkleri kullanmalısın.

 4. 4
  Çürüğü sarı ve yeşille eskit. Eğer sarı ve yeşil farın varsa ve çürüğün iyileşmeye yüz tutmuş görünmesini istiyorsan çürüğün kenarlarına ve ortasına biraz yeşil sürüp kaynaştırabilirsin. Bu yeşil kısımların ortasına ve kenarlarına da biraz sarı sürüp daha vurgulu hâle getirebilirsin.[2]
  • Moraran gözündeki hilalin kenarlarında yeşil ve sarı kullan. Gözününün kenarına da biraz sür, göz çukurunun içine doğru itip üst göz kapağına çıkar ve alt göz kapağının köşesine indir.
 5. 5
  Parlak noktaları siyah farla donuklaştır. Eğer yeşil ve sarı rengin çok parlaksa ve göze batıyorsa ya da çürüğün gerçekçi görünmesini önlüyorsa bu bölgelere küçük siyah noktalar yaparak donuklaştırabilir ve renkleri biraz cansız hâle getirebilirsin.
  • Morun rengi biraz açıksa ya da daha çok vurgulamak istiyorsan koyulaştırmak için siyah kullanabilirsin.
 6. 6
  Çürüğü ciltle kaynaştır ve pudrayla kalıcı hâle getir. Geniş bir makyaj fırçasıyla bölgeye biraz pudra sür. Tüm çürüğü pudralayarak cilt tonunla kaynaştır ve farın parlaklığını biraz azalt.[3]
 7. 7
  Arkadaşlarını kandır. Göstererek dolaşıp çürüğün farkına varmalarını sağla. Eğer bir şey söylemezsen gerçek olduğuna inanmaları daha muhtemeldir. Sana ne olduğunu sorsunlar ve sahte bir hikâyen hazırda olsun.
  • Eğer sormazlarsa “kazara” çürüğe dokunabilir ya da bir yere çarpabilir, sonra da canın yanmış gibi davranabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sahne Makyajı Uygulamak

 1. 1
  Çürüğün aşamasına karar ver. Çürükler bir travma ve iyileşme döngüsüne sahiptir. Bu döngünün her aşamasında farklı renkler ve yoğunluklar vardır..[4]
  • Yeni bir çürük koyu kırmızıdır çünkü kan, derinin altında birikmiştir.
  • Ardından çürükte demir kaybı başlar ve rengi morarır.
  • Çürük iyileştikçe kenarları yeşile döner.
  • Çürük kaybolmadan önce cildin üstüne sarı bir renk yayılır.
  • Son olarak, çürük solarak normal cilt tonuna döner.
 2. 2
  Bir renk paleti satın al. Ucuz Cadılar Bayramı makyajından profesyonel sahne makyajına kadar birçok makyaj firması bulabilirsin. Tiyatro için en popüler makyaj markası Ben Nye’dır.[5]
  • Mehron ve Ben Nye markalarının “Bruise Wheel” (Çürük Paleti) adında bir ürünü var.
  • Çürük için sana gereken renkler kırmızı, mor, sarı, yeşil ve mavi.
  • Bordo, hardal ve zeytin gibi daha koyu ve cansız renkler seç.
 3. 3
  Bir kırmızı baz oluştur. Bir makyaj süngerini kırmızıya batır. Çürük büyüklüğünde ve şeklinde bir alanı kırmızıyla kapla.
  • Bu katman hafif olsun. Cildin makyajın altından görünmelidir.
  • Bu kırmızı katmanı, cilt tahrişini akla getirmelidir.
 4. 4
  Daha koyu renklerle derinlik kat. Bir sünger yardımıyla çürüğe mavi ve mor renk ekle. Kenarlardan çürüğün ortasına doğru ilerle.[6]
  • Çok az makyaj malzemesi kullanıp azar azar ekleyerek devam et.
  • Sert geçişleri parmağınla ya da makyaj süngeriyle karıştırarak koyu renkleri kırmızıya yedir.
 5. 5
  Çürüğü sarıyla vurgula. Makyaj süngerini kullanarak çürüğün ortasına küçük bir parça sarı koy. Bu, çürüğü vurgulayacak ve iyileşmeye başladığı izlenimi oluşturacaktır.
 6. 6
  Çürüğü eskitmek için sarı ve yeşil kullan. Eğer çürüğün bir süre önce olmuş ve neredeyse iyileşmiş gibi görünmesini istiyorsan baz olarak kırmızı yerine sarı kullan. Sarının ortasına, derinlik katmak için mor bir yuvarlak yap, sonra bu morluğun kenarlarına yeşil ekle.[7]
 7. 7
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Sakın simli makyaj malzemesi kullanma! Çürükler simli olmaz.
 • Çürüğü biçimsiz yaparsan daha gerçekçi görünür!
 • Makyajda aşırıya kaçma yoksa sahte görünür.
Reklam

Uyarılar

 • Sakın yetkililere bu çürüğü birinin yaptığını söyleme. Şaka yollu söylemiş olsan bile kandırdığın kişinin başı derde girebilir ve yetkililer de yalan söylemenden memnun kalmayabilir!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Daniel Vann
Ortak yazarlar :
Makyaj Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Daniel Vann. Daniel Vann, Seattle bölgesinde bir makyaj stüdyosu olan Daredevil Cosmetics’in kreatif direktörüdür. 15 yılı aşkın süredir kozmetik sektöründe çalışmaktadır ve şu anda lisanslı bir estetisyen ve makyaj eğitmenidir. Bu makale 2.469 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.469 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam