Makyaj yapan herkes eninde sonunda sevdiği gömleğine ya da kotuna biraz makyaj malzemesi bulaştıracaktır. Lekeye bir kâğıt mendille amansızca girişmeden ve giysini çamaşır makinesine atmadan önce, korkulan makyaj lekelerini giysini çamaşır sepetine yollamadan çıkartmanın birkaç yoluna göz at. Ruj, rimel, göz kalemi, far, fondöten ve allık lekelerini nasıl tamamen çıkaracağını öğren!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Lekeleri Deterjanlı Islak Mendillerle Çıkarmak

 1. 1
  Makyaj malzemelerinin kalıntılarını çıkarmak için ıslak mendili kumaşın küçük bir yerinde test et. Genellikle deterjanlı ıslak mendillerde bulunan kimyasallar yüzünden ıslak mendilin kumaşla nasıl etkileşime girdiğini ve giysine zarar verip vermediğini kontrol et.
  • Deterjanlı ıslak mendiller yaşadığın yerdeki marketlerde ya da internette bulunabilir. Tide-to-Go gibi bir leke çıkarma kalemini de deneyebilirsin.
 2. 2
  Lekeye ıslak mendille masaj yap. Lekeyi deterjanlı ıslak mendille dairesel hareketlerle nazikçe ov. Lekenin kenarlarından başla ve ortaya doğru ilerle. Bunu birkaç dakika ya da lekenşn çoğunun ıslak mendile geçtiğini fark edene kadar yap.
 3. 3
  Lekeyi akan soğuk suya tut. Lekeli kumaşı düz bir şekilde musluğun altında tut. Musluğu çok fazla açma ki suyu doğrudan lekeli bölgenin üstüne yönlendirmek kolay olsun.
  • Soğuk su lekeyi sökmeye yardım edecektir.[1]
 4. 4
  Kâğıt havluyla kurula. Lekeli yerdeki suyu sık. Makyaj lekesinin tamamının çıkmasını garantilemek için lekeye sürekli hafifçe dokun. [2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Lekeleri Bulaşık Deterjanıyla Çıkarmak

 1. 1
  Ruju, göz kalemini ya da rimeli giysinden çıkarmak için lekeyi temiz bir kâğıt mendille ıslat. Bu yöntem en çok bu makyaj malzemelerinde işe yarar çünkü bunlar genellikle yağ bazlıdır. Bulaşık deterjanı çoğu kumaşa zarar vermez. Kâğıt mendil, tuvalet kâğıdı ya da kâğıt havlu kullanarak fazla makyajı çıkarmak için lekeye nazikçe dokun. Lekeyi ovma çünkü bu, makyajın yayılmasına neden olabilir.
 2. 2
  Soğuk su püskürt. Parmaklarını suda ıslatıp sonra da lekeye hafifçe dokunabilirsin. Yarım tatlı kaşığı suyu lekeli yere dökebilirsin. Sıcak su kullanma çünkü bu, kumaşın lekeyi emmesine neden olabilir. [3]
 3. 3
  Lekeye bir damla bulaşık deterjanı damlat. Deterjanın ipeği ya da yüne nasıl etkileyebileceği konusunda endişeliysen lekeyi temizlemeye girişmeden önce kumaşın küçük bir yerinde dene. Deterjanı işaret parmağınla lekeli alanın tamamını kaplayacak şekilde nazikçe yay. Tek ihtiyacın olan lekenin üstünde ince bir deterjan tabakası olmasıdır. Yaşadığın yerdeki marketten ya da bakkaldan bir bulaşık deterjanı alırken güçlü bir yağ çıkartıcı formülü olan bir tanesini seç.
 4. 4
  Deterjanı lekeye sür. Deterjanı lekeye nazikçe yedirmek için bir havlu kullan. Dış kenarlardan başla ve içeriye doğru ilerle; lekeye dairesel hareketler yaparak deterjanla ov. Bu adımda en çok küçük bir havlu bez işe yarar. Havlunun ilmekleri lekenin kumaştan çıkmasına yardım eder. Bu yoksa sıradan bir el havlusu kullanabilirsin.
  • İnatçı lekeler için, bez yerine eski bir diş fırçasıyla deterjanı lekeye yedir.
 5. 5
  Deterjanın kumaşa işlemesi için 10-15 dakika bekle. Bu, yıkama zahmetine girmeden deterjanın lekeyle mücadele etmesini sağlayacaktır. Deterjan tamamen kuruyana kadar bekleme.
 6. 6
  Kuru bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Lekeyi ovma, onun yerine havlunun deterjanı ve makyajı emmesi için lekeli alana hafifçe dokun. Ovmak sürtünme oluşturabilir ve ardında daha çok makyaj ve havlu parçaları bırakabilir.
 7. 7
  Gerekirse tekrarla. Lekenin ne kadar eski olduğuna bağlı olarak makyajın giysiden önemli ölçüde çıktığını görene kadar bu adımları tekrarlaman gerekebilir. Leke ne kadar büyükse bu işlem o kadar uzun sürebilir. [4]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Lekeleri Saç Spreyiyle Çıkarmak

 1. 1
  Sıvı fondöteni, güneşsiz bronzlaştırıcıyı ve sıvı ruju çıkarmak için giysinin küçük bir yerine saç spreyi sık. Herhangi bir renk bozulması ya da hasar olup olmadığına bak. Sorun yoksa saç spreyini al ve doğrudan lekeye sık. Ekstra güçlü saç spreyi idealdir çünkü kimyasallar makyaja etkili bir şekilde yapışacaktır.
  • Makyaj lekesine ne kadar erken işlem uygularsan tamamen çıkma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.
  • Saç spreyini dantel ya da ipek gibi hassas kumaşlarda kullanırken dikkatli ol. Saç spreyinin sertleşmesi için birkaç kat uygulaman gerekebilir.
 2. 2
  Saç spreyinin katılaşmasına izin ver. Birkaç dakika sonra saç spreyi lekenin ve kumaşın içine işleyip katılaşacaktır. Eğer bu olmazsa bu alana tekrar sprey sık ve birkaç dakika daha bekle.
 3. 3
  Bir kâğıt havluyu ıslat. Temiz bir kâğıt havlu al ve soğuk suyun altına tut. Su ne kadar soğuk olursa lekeyi o kadar iyi çıkarır. Kumaşın tamamen ıslanmaması için fazla suyu sık. Kâğıt havlu dokununca soğuk olmalı ama sırılsıklam olmamalı.
 4. 4
  Lekeyi sil. Islattığın kâğıt havluyla kumaşa hafifçe dokunarak saç spreyini kumaştan çıkar. Saç spreyiyle birlikte makyaj da çıkacaktır.[5]
  • Kâğıt havluyu lekeye hafifçe bastır ve makyajın ne kadarının çıktığını görmek için kaldır; giysinde hiç makyaj kalmayana kadar tekrarla.
  • Giysinin üstünde kâğıt havlu parçalarının kalma riskini azaltmak için dayanıklı, iki katlı kâğıt havlu kullan.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Lekeleri Bu Küpleriyle Çıkarmak

 1. 1
  Fazla sıvı fondöteni, güneşsiz bronzlaştırıcıyı ya da kapatıcıyı plastik bir kaşık ya da bıçakla sıyır. Makyaj kumaşta kurumaya başlamadan önce üst katmanını plastik bir kaşık ya da bıçakla sıyır. Bu makyaj malzemeleri kumaşın üstünde hemen kurumayacaktır ve bu daha iyi çıkmalarını sağlayacaktır. Plastik kaşığın ya da bıçağın esnekliği fazla makyajın sıyrılmasını kolaylaştırır. İşin bitince at.[6]
 2. 2
  Buz küpünü lekeye sür. Buz küpünü lekeye bastırıp dairesel hareketlerle sür. Buz, kumaşın içine işlemiş makyajı parçalamaya başlayacaktır. Makyajın kumaştan söküldüğünü fark edene kadar lekeyi buz küpüyle ov.
  • Buz küpünü bir kâğıt havluyla tutman iyi olur. Parmaklarını buzun sert soğuğundan korur ve buz küpünün erimesini geciktirir.
  • Buz küpleri bütün kumaşlarda kullanılabilir. Sadece sudur!
 3. 3
  Bir kâğıt havluyla kurula. Bir kâğıt havlu al ve ıslak, boyalı kısmı makyaj malzemesinin çoğu kâğıda geçene kadar hafifçe bastırarak sil. Sonra kâğıt havluyla kumaştaki fazla suyu al. Eğer esas lekenin olduğu yerde az miktarda makyaj kalıntısına rastlarsan bir buz küpü daha kullan. Temizleninceye kadar bu işlemi tekrarla. [7]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Lekeleri Naylon Külotlu Çorapla Çıkarmak

 1. 1
  Fondöten, allık ve göz farı gibi toz hâlindeki makyaj malzemelerini çıkarmak için eski bir külotlu çorap bul. Kirlenmesini umursamayacağın bir naylon külotlu çorap seç. Külotlu çorapların çoğu naylondan ve mikrofiberden yapılmıştır, bunu pamuk ve mikrofiberden yapılanlar takip eder. Külotlu çoraplarının etiketine bak; büyük ihtimalle naylondan yapılan bir külotlu çorabın vardır.
  • Naylon külotlu çorap, giysine zarar vermeyecektir. Naylon çorabı yıkayabilirsin ve eskisi kadar yeni olur.
 2. 2
  Fazla makyajı giysiden çıkar. Giysinin üstünde kalan fazla tozu çıkarmak için lekeye hava tut. Lekeye üfleyebilirsin ya da bir saç kurutma makinesi kullanabilirsin. [8]
  • Saç kurutma makinesinin en soğuk ayarda olduğundan emin ol. Isı kullanmak makyajın kumaşa işlemesine neden olur ki bunu hiç istemezsin.
  • Giysiyi önünde gergin ve yatay tut. Toz hâlindeki makyajın giysinin üstüne geri gelmemesi için lekenin üstüne senden tamamen uzağa doğru hava tut.
 3. 3
  Lekeyi külotlu çorapla fırçala. Külotlu çorabın bir kısmını bir elinde tutarak lekeyi nazikçe fırçala. Bu fırçalama hareketi geriye kalan toz hâlindeki makyajı toplayacaktır. Makyajın tamamı çıkana kadar fırçalamaya devam et.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Bu yöntemlerin hiçbirisini kullanmadan giysi çıkarılırsa lekeleri çıkarmak çok daha kolay olur.
 • Ruj ve sıvı fondöten lekeleri için ispirto ya da ıslak mendil kullanmayı deneyebilirsin.[10]
 • Pudra bazlı makyaj lekesini giysinden çıkarmak için fön makinesini soğuk ayarda kullan.[11]
 • Yeni makyaj lekelerini çıkarmak için makyaj pamuğuna azıcık damlattığın makyaj çıkarıcısını dene.[12]
Reklam

Uyarılar

 • Önerilen kimyasallardan çok fazla kullanma çünkü giysine zarar verebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Stocker
Ortak yazarlar :
Yeşil Temizlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Stocker. Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı Yeşil Temizlik Şirketi’nin sahibidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır. Bu makale 1.614 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.614 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam