Makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemek önemlidir. Makyaj malzemelerinin renklerinin karışmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda sivilceye neden olabilecek bakterilerden kurtulmana da yardımcı olur. Neyse ki fırçalarını temizlemek çok kolay!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hafif Kirli Makyaj Fırçalarını Temizlemek

 1. 1
  Fırçaları incele. Fırçayı pudra-bazlı makyaj için mi yoksa krem-bazlı makyaj için mi kullandın? Fırçalar krem-bazlı makyajda kullanıldıysa, pudra-bazlı makyajda kullanılanlara kıyasla daha derin bir temizlik gerekecek. Bu makalenin çok kirli makyaj fırçalarını temizlemekle ilgili kısmına başvur.
 2. 2
  Fırçanın kıllarını ılık suyun altına tut. Fırça sapının metal kısmının altına su girmemesine dikkat et çünkü bu, kılları bir arada tutan yapıştırıcıya zarar verir. Makyaj kalıntılarının çoğu çıkana kadar fırçaları suyun altına tut. Fırçaların suyun altında aşağı bakmalarına özen göster. Fırça sapının metal kısmının altına su girecek olursa, fırçalara hasar verebilir.
  • Sıcak su kullanma çünkü ısı kıllara zarar verebilir.
 3. 3
  Ufak bir kase veya kaba su doldur. Yaklaşık 1/4 su bardağı (55 mililitre) ılık suya ihtiyacın olacak. Sıcak su kullanmaktan kaçın çünkü bu, kıllara zarar verebilir.
 4. 4
  Suya biraz bebek şampuanı koy. Kaba 1 tatlı kaşığı bebek şampuanı koy ve yavaşça karıştır.[1]
  • Bebek şampuanın yoksa, sıvı kastil sabunu kullan.[2]
 5. 5
  Fırçanı karışıma daldır ve karıştır. Suyun fırçanın sapına çıkmaması için fırça kıllarının yalnızca alt yarısını karışıma sokmalısın.
 6. 6
  Fırçayı karışımdan çıkar. Sabunlu suyla fırçanın kıllarına parmaklarınla nazikçe masaj yaparak makyaj kalıntısı ve kirlerin çözülmesini sağla.
 7. 7
  Fırçanın kıllarını ılık suyla yıka. Fırçayı suya tutarken su tamamen berrak akana kadar kıllara masaj yapmaya devam et. Fırça sapını ıslatmaktan kaçın.
 8. 8
  Fırça kıllarını hafifçe kurula. Nemin bir kısmını nazikçe almak için bir havlu kullan. Havluyu ıslak kılların etrafına sar ve parmaklarınla hafifçe sık.[3]
 9. 9
  Kıllara yeniden şekil ver. Eğer fırçanın kılları büküldüyse, onlara yeniden şekil vermelisin. Kılları parmaklarınla düzeltip yayarak ve çekerek orijinal şekline geri dönmelerini sağla.
 10. 10
  Fırçaları kurumaya bırak. Fırçaları havlunun üstüne serme—bu küflenmeye neden olabilir. Bunun yerine fırçayı kılları kenardan sarkacak şekilde bir tezgahın üzerine koy.[4]
 11. 11
  Kılları kabart. Fırçalar tamamen kuruduktan sonra, kılları hafifçe kabart. Fırçaların artık kullanıma hazırlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Çok Kirli Makyaj Fırçalarını Temizlemek

 1. 1
  Fırçayı incele. Fırçanı krem-bazlı makyaj için kullandıysan, yalnızca su ve sabun makyaj kalıntılarını çıkartmak için yeterli olmayacaktır. Makyajın çözülmesini sağlamak için yağa ihtiyacın olacak—özellikle de makyaj kalıntıları bir süredir fırçanın üzerinde kaldıysa.
 2. 2
  Bir kağıt havlunun üzerine biraz yağ dök. Kağıt havluyu katla ve üzerine ufak bir damla yağ damlat. Zeytinyağı veya badem yağı kullanabilirsin.[5] Fırçanın kıllarını yağa bastır ve fırçayı döndür. Fırçayı tamamen yağın içine daldırma.[6] Fırçayı havlunun üzerinde nazikçe ileri geri hareket ettirerek kirlerin çözülmesini sağla.
 3. 3
  Fırçaların kıllarını ılık suyun altına tut. Fırçaların akan suyun altında baş aşağı bakmalarına özen göster. Fırçaların fırça sapıyla birleştiği noktayı ıslatmaktan kaçın. Bu, metal parçanın paslanmasına veya içindeki yapıştırıcının çözülmesine neden olabilir. Makyaj kalıntılarının çoğu akana kadar fırçaları suyun altına tutmaya devam et.
  • Sıcak su kullanma çünkü ısı kıllara zarar verebilir.
 4. 4
  Avucuna biraz bebek şampuanı sık. Bebek şampuanın yoksa, sıvı kastil sabunu kullanabilirsin.
 5. 5
  Fırçayı avucunda döndür. Kılları avucundaki şampuana batır. Dairesel hareketlerle fırçayı nazikçe çevir. Kılların tenine temas etmesi gerek. Avucundaki şampuanın kirlendiğini göreceksin. Bu, kıllar kirden arındığı içindir.
 6. 6
  Fırçayı ılık suyla yıka. Şampuanı akıtırken parmaklarınla kıllara nazikçe masaj yap. Yine kılların fırça sapıyla birleştiği kısmın ıslanmamasına özen göster. Su berrak akana dek bunu yapmaya devam et.
 7. 7
  Kılları hafifçe dokunarak kurut ve gerekirse yeniden şekil ver. Su berrak akmaya başlayınca, fırçayı suyun altından al ve kılların etrafına nazikçe bir havlu sar. Parmaklarını kullanarak fazla suyu sık. Fırçayı havludan çıkar ve gerekirse kıllara yeniden şekil ver. Bunu, nazikçe üstlerine bastırarak, üstlerine üfleyerek veya uçlarından çekerek yapabilirsin. Elinden geldiğince orijinal şeklini vermeye çalış.
 8. 8
  Fırçayı kurumaya bırak. Fırçayı havlunun üzerine koyma çünkü bu küf oluşmasına neden olabilir. Bunun yerine fırçanın sap kısmını bir tezgahın üzerine koy ve kılların tezgahın kenarından sarkmasına özen göster.
 9. 9
  Kılları kabart. Kabarık bir fırçan varsa, kılların bir kısmı kuruduktan sonra bile birbirine yapışabilir. Bu durumda fırçayı al ve hızlıca silkele.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Fırçalarına İyi Bakmak ve Onları Temiz Tutmak

 1. 1
  Makyaj fırçalarını ne sıklıkla temizlemen gerektiğini bil. Kirli makyaj fırçaları bakteri üremesine neden olduğu gibi aynı zamanda makyajının rengini de etkileyebilir. Bazı makyaj kalıntıları çok uzun süre temizlenmediğinde kıllara da zarar verebilir. İşte fırçaları kıl türüne göre temizlemen için birkaç öneri:[7]
  • Doğal kıllı fırçaları haftada bir temizle. Buna far ve bronzlaştırıcı gibi toz ürünler için kullandığın fırçalar da dahil.
  • Sentetik fırçaları iki günde bir temizle. Buna ruj, krem allık ve sıvı veya jel eyeliner için kullandığın fırçalar da dahil.
 2. 2
  Fırçaları kuruturken dikey konumda bırakma. Su, sapına akarak paslanma veya çürümeye neden olur. Ayrıca fırçaları tutan yapıştırıcının çözülmesine de yol açabilir.[8]
  • Fırçaları tamamen kuruduktan sonra dikey konumda saklamakta sakınca yoktur.
 3. 3
  Fırçana saç kurutma makinesi veya saç düzleştirici uygulama. Saç kurutma makinesi veya düzleştiricinin yüksek sıcağı kıllara zarar verir—kıllar samur veya deve tüyü gibi doğal bile olsa. Makyaj fırçasının kılları kafandaki saçlardan çok daha hassastır.[9]
 4. 4
  Fırçalarını iyi hava alan bir yerde kurut. Fırçalarını banyo gibi kapalı bir alanda kurutursan, yeterince hava akışı olmayacağından küflenme olabilir. Bu da kılların küf kokmasıyla sonuçlanır. Iyy![10]
 5. 5
  Fırçalarını düzgün sakla. Fırçaların kuruduğunda, onları ya bir kabın içinde dikey olarak sakla ya da yan yatır. Fırçaları baş aşağı saklama yoksa kıllar eğilip bükülebilir.[11]
 6. 6
  Fırçalarını dezenfekte et. Makyaj fırçanı kurumaya bırakmadan önce veya yıkamaların arasında, fırçanı sirkeli-su çözeltisiyle dezenfekte et. Merak etme, fırça kuruyunca sirkenin keskin kokusu kaybolacak. Ufak bir kase veya kaba iki ölçek su bir ölçek sirke doldur. Fırçanı karışıma daldır ancak kılların fırçanın sapıyla birleştiği noktayı ıslatmamaya özen göster. Fırçayı temiz suyla yıka ve kurumaya bırak.[12]
  Reklam

İpuçları

 • Islak bebek mendilleri veya pamuk fırçalarını ve makyaj çantalarını silmek için kullanılabilir.
 • Makyaj silme mendilleri bu iş için idealdir.
 • Mümkünse fırçalarını asarak kurut. Bunu, fırçaları bir klips veya mandal yardımıyla askıya tutturarak yapabilirsin.
 • Ağır bir koku ve kalıntı bırakan veya fırçaya zarar veren temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçın (bulaşık deterjanı, bulaşık sabunu, badem yağı, zeytinyağı, sirkeli yağ veya cildi soymak için kullanılan temizleyiciler gibi).
Reklam

Uyarılar

 • Fırçaları kullanmadan önce tamamen kurumaya bırak, özellikle de pudra bazlı makyaj malzemesi kullanacaksan. Fırçaların çok az nemli bile olsa, pudra bazlı makyajın mahvolabilir.
 • Fırçalarını tamamen suya yatırma. Bu, sap kısmındaki yapıştırıcıya zarar verir.
 • Fırçalarına ısı uygulama. Onları kendi hallerinde kurumaya bırak.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Su
 • Bebek şampuanı veya sıvı kastil sabunu
 • Zeytinyağı veya badem yağı (çok kirli fırçalar için)
 • Havlu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Alicia D'Angelo
Ortak yazarlar :
Makyaj Artisti ve Saç Tasarımcısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Alicia D'Angelo. Alicia D'Angelo, New York şehrinde yaşayan bir makyaj artistidir. Once Upon A Bride ve Miss Harlequinn gibi düğün şirketlerinin yanı sıra, Dior Makeup, YSL Beauty ve Pat McGrath Labs ekiplerinde de çalışmaktadır. Çalışmaları Today.com, New York Live, Forbes.com, VH1, MTV, Vevo, Entertainment Weekly, Refinery 29 ve NYXCosmetics.com gibi medya organlarında sergilendi. Los Angeles'ta bulunan FIDM (Tasarım ve Ticaret Moda Enstitüsü) adlı üniversitenin Görsel İletişim bölümünden mezun olmuştur. Bu makale 6.007 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.007 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam