Zamanla ve sürekli kullanımla eninde sonunda tüm makaslar körlenir ve ilk aldığında sahip oldukları keskin kenarları kaybeder. Eğer kör makasla bir şeyler kesmekte zorlanıyorsan gidip yeni bir makas alabilirsin çünkü nispeten ucuz bir şeydir. Bununla birlikte sadece evdeki basit malzemeler ve biraz pratik sayesinde makasları bilemeni sağlayan yöntemler vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Makası Zımpara Kâğıdıyla Bilemek

 1. 1
  Bir parça zımpara kâğıdı al. 150-200 kumluk bir zımpara kâğıdı işe yarar ama makasın ağzının daha da pürüzsüz olmasını istiyorsan daha ince (kum değeri daha yüksek) bir zımpara kâğıdı da alabilirsin. Kâğıdı, pürüzlü yüzeyi dışa bakacak biçimde ikiye katla.
  • Kâğıdın pürüzlü yüzü dışa baksın ki kâğıdı keserken makasın ağzına sürtünebilsin.
 2. 2
  Zımpara kâğıdını kes. Zımpara kâğıdından 10 ila 20 kez uzun şeritler kes.[1] Kestiğin her şeritle makasın ağzının daha da keskinleştiğini fark edeceksin. Makasın en aşağısından başlayıp en ucuna kadar uzanan hareketlerle, tamamen açıp kapatarak kes.
  • Zımpara kâğıdı kesmek çok körelmemiş, biraz bilenmesi gereken makaslar için iyidir.
  • Zımpara kâğıdı makasın ağzındaki çapakları ve girintileri de gidermeye yardımcı olacaktır.
  • Makası keskinleştirmek için kesebileceğin bazı diğer materyaller zımpara bezi ve çelik yünüdür.[2]
 3. 3
  Makası sil. Makasın ağzını nemli bir kâğıt havluyla silerek, makası bilediğin sırada ağzında birikmiş olabilecek zımpara parçalarını temizle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Makası Alüminyum Folyoyla Bilemek

 1. 1
  Bir parça alüminyum folyo al. 20-25 cm uzunlukta bir parça hâlinde alüminyum folyo al ve uzunlamasına birkaç defa katlayarak kalın bir alüminyum folyo şeridi elde et.
  • Eklediğin her bir alüminyum folyo katı, folyonun her kesilişinde makasın ağzını keskinleştirmeye yardımcı olacak.
 2. 2
  Folyoyu kes. Alüminyum folyoyu, kalın alüminyum şeridin tamamını kesene kadar ince parçalar hâlinde kes. Makasın tamamını kullanarak kes, ağzın birleşim noktasından başlayıp ucuna kadar kullan.
  • Kestiğin şeritlerin genişliğine bağlı olarak makasın ağzını çok (birçok ince şerit keserek) ya da azar azar (az sayıda kalın şerit keserek) bileyebilirsin.
 3. 3
  Makası sil. Makasın ağzını ılık suyla ıslattığın nemli bir kâğıt havluyla sil. Bu, kesme sırasında makasın ağzına yapışmış olabilecek alüminyum parçalarını temizleyecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Makasını Bir Bileği Taşıyla Bilemek

 1. 1
  Bir bileği taşı al. Bileği taşları birçok nalbur dükkânında bulunur ve her tür bıçak ağzını keskinleştirmekte kullanılabilir. Bileği taşlarının normalde bilemek için kullanılan iki tarafı vardır. Daha kaba, daha pürüzlü bir taraf ve daha ince taraf.[3]
  • Eğer makasın çok körelmişse taşın kaba tarafını kullanarak başlamalı, sonra keskinleştirme işini taşın ince yüzeyiyle bitirmelisin.
  • Eğer makasın azıcık bilenmeye ihtiyacı varsa taşın sadece ince tarafını kullanman gerekir.
 2. 2
  Bileği taşını hazırla. Bileği taşının altına bir havlu koy ve taşı suyla ya da bileme yağıyla kayganlaştır.
  • Bileği taşının olduğu reyonda “bileme yağı” da bulabilirsin ama herhangi bir yağ ya da su bile taşı kayganlaştırmakta iş görür.
 3. 3
  Makası sök. Makasın uçlarını bir arada tutan vidayı çıkar. Böylece makasın uçlarını birbirinden ayrı olarak bileyebilir ve bileme sırasında daha rahat hareket edebilirsin.
  • Çoğu zaman için, vidanın başına oturacak kadar küçük, düz ağızlı bir tornavida, makası parçalarına ayırmak için yeterli olacaktır.
 4. 4
  Bıçağın iç yüzünü bileyle. Makasın bir bıçağını, bıçağın iç yüzü (kestiğin materyale ve diğer bıçağa temas eden düz, iç kısmı) aşağı bakacak biçimde taşın üstüne koy. İç bıçakla (şu anda keskinleştirdiğin kısımla) kesici kenar (bıçağın iç yüzünün üst kenarı) arasında güzel, keskin bir açı yarat. Makasın bir şeyleri kesebilmesi için, bu iki kenarın buluştuğu bölgenin keskin olması gerekiyor. Makası sapından tut ve bıçağı, keskin yüzü taşın üstünde kalacak biçimde yavaşça kendine doğru çek.[4]
  • Bu hareketi, bıçağın ağzı keskinleşene kadar yavaşça ve dikkatlice tekrarla. 10 ila 20 kez sürtmek yeterli olacaktır.
  • Bu işlemi bıçağın diğer ağzıyla da yinele.
  • Makas bilemeyi iyice öğrenene kadar eski makaslarla alıştırma yapmalısın.
 5. 5
  Bıçağın kesici kenarını keskinleştir. Makasın bıçağını sapından tut ve kesici kenarı (bıçağın iç kısmıyla buluşan kenar) taşın üstüne düz olarak koy. Bıçak sana göre yatay olacak biçimde, eğik kesimli kenarı taşın üstünde düz tutarak bıçağı kendine doğru yavaşça çek. Bu açıyı mümkün olduğunca koru ve bıçağı öne doğru kaydırmayı sürdür. Bıçak keskinleşene kadar tekrarla.
  • Eğer bileği taşının kaba yüzeyiyle başladıysan hoş ve pürüzsüz bir görünüm kazanması için bıçağı birkaç kez de ince yüzeye sür.
  • Daha önce hiç bu şekilde makas bilemediysen bıçağın kenarının ne zaman tümüyle keskinleştiğini anlamakta güçlük çekebilirsin. Şu ipucunu dikkate al: Bıçakları bilemeye başlamadan önce bir sabit markörün ucunu, makasın ağzında gezdir. Bıçağı bilemeye başla ve markör izi zımparalanarak kaybolduğunda bıçağı başarıyla keskinleştirdin demektir. [5]
 6. 6
  Makasın ağzındaki çapakları gider. Makası bilemeyi bitirdiğinde bıçakların keskinleşen kenarlarında bazı metal çapakları olabilir. Bunları, makası tekrar birleştirip birkaç defa açıp kapayarak halledebilirsin.[6] Ardından makası kullanarak kâğıt, karton ya da kumaş gibi materyaller kes. Bu, küçük çapakların bıçaklardan dökülmesini sağlayacaktır.
  • Makas istediğin kadar keskin olduysa iş bitti demektir. Daha da keskin olmasını istiyorsan bileme sürecini tekrarla.
 7. 7
  Makası sil. Nemli bir kâğıt havlu kullanarak makasın bıçaklarını sil ve keskinleştirdiğin sırada bıçaklarda birikmiş olabilecek taş parçalarından kurtul.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Makası Cam Kavanozla Bilemek

 1. 1
  Makası kavanozu içine alacak kadar aç. Makasın ağzını sonuna kadar aç ve bıçaklarını kavanozun iki yanına daya.
  • Kavanoz, makasın ağzında gidebildiği kadar ileri gitmiş olmalı. Bir elinle kavanozu, diğeriyle makası tut.
 2. 2
  Kavanozu kesmeye çalış. Makası sıkarak kapat ve makasın ağzı kapanırken kavanozu kaydır.[7] Makası, tıpkı kâğıt ya da kumaş kesermişçesine kapatacaksın. Makası kapatmak için hafif basınç kullan ve bileme işini camın yapmasına izin ver.
  • Bu işlemi, bıçakların kenarı pürüzsüz ve temiz bir hâl alana kadar tekrarla.
  • Zarar gelmesinden çekinmeyeceğin bir kavanoz kullan çünkü makasın bıçakları kavanoz üstünde çizikler bırakabilir.
 3. 3
  Makası sil. Nemli bir kâğıt havluyla makasın bıçaklarını silerek, kavanozu kestiğin sırada bıçaklar üstünde birikmiş olabilecek mikroskopik cam parçalarını temizle.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Makası İğneyle Bilemek

 1. 1
  Bir dikiş iğnesi al. Bu yöntem makası kavanozla bilemekle aynı ilkeyi, daha küçük bir alet üstünde kullanır.
 2. 2
  İğneyi kes. Makası sıkarak kapat ve iğneyi makas kapanırken bıçakların arasından kaydır. Makası, kâğıt ya da kumaş kesercesine kapatacaksın. Makası hafif bir basınçla kapat ve bırak keskinleştirme işini senin yerine metal iğne yapsın.
  • Makasın bıçakları pürüzsüz ve temiz bir hâle gelene kadar bu işlemi tekrarla.
 3. 3
  Makası sil. Nemli bir kâğıt havluyla makasın bıçaklarını silerek, iğneyi kestiğin sırada bıçaklar üstünde birikmiş olabilecek metal parçalarını temizle.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Körlenmiş makas
 • Zımpara kâğıdı
 • Alüminyum folyo
 • Bileği taşı
 • Cam kavanoz
 • Dikiş iğnesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 38 kişi çalıştı. Bu makale 2.262 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 2.262 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam