MacBook'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu Makalede:Tüm Ekranın Görüntüsünü AlmakSeçili Bir Alanın Ekran Görüntüsünü AlmakBir Pencerenin Ekran Görüntüsünü AlmakBir Ekran Görüntüsünü Panoya KopyalamakPreview’da Bir Ekran Görüntüsü Almak

Zekice bir görsel şaka hazırlamaktan tut problemleri teknoloji destek ekibine bildirmeye kadar, ekran görüntüsü almak bilgisayarında bilmen gereken kullanışlı bir püf noktasıdır. Neyse ki OS X’te ekran görüntüsü almak (veya ekran yakalamak) aşırı kolaydır. MacBook’unda veya Mac bilgisayarında farklı türde ekran görüntüleri almak için kullanılan komutları makalenin devamında bulabilirsin.

1
Tüm Ekranın Görüntüsünü Almak

 1. 1
  Command, Shift ve 3 tuşlarını aynı anda basılı tut. Kısa süreli bir kamera sesi duymuş olman gerekir. Bu en basit ekran görüntüsü alma yöntemidir; o anda ekranın tamamının bir görüntüsünü alır.
 2. 2
  Ekran görüntüsünü png dosyası olarak Ekran görüntüsü zaman/tarih adıyla masaüstünde bul.

2
Seçili Bir Alanın Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  Command, Shift ve 4 tuşlarını aynı anda basılı tut. Fare imlecin, sol alt köşesinde piksel koordinat sayıları bulunan artı şeklinde küçük bir imlece dönüşür.
 2. 2
  Farenin veya dokunmatik yüzeyin tuşunu basılı tut ve ardından ekran görüntüsünü almak istediğin dikdörtgen bir alan seçmek için imleci sürükle. Fotoğrafı çekmeden baştan başlamak için Esc tuşuna basabilirsin.
 3. 3
  Resmi çekmek için tuşu bırak. Dosyan yine masaüstüne kaydedilir.

3
Bir Pencerenin Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  Command, Shift, 4 ve Space tuşlarını aynı anda basılı tut. Bu, imlecini küçük bir kamera simgesine dönüştürür ve imleci üzerine getirdiğin pencereler mavi renkle vurgulanır.
 2. 2
  Ekran görüntüsünü almak istediğin pencereyi vurgula. Doğru pencereyi bulmak için Command ve Tab tuşlarına aynı anda basarak veya F3 tuşuyla tüm açık pencereleri dizip açık uygulamaların arasında gezinebilirsin. İşlemi fotoğraf çekmeden iptal etmek için Esc’ye bas.
 3. 3
  Vurgulanan pencereye tıkla. Dosyanı masaüstünde bul.

4
Bir Ekran Görüntüsünü Panoya Kopyalamak

 1. 1
  Ctrl tuşunu basılı tut ve yukarıdaki komutlardan herhangi birini uygula. Böylece ekran görüntün masaüstüne bir dosya olarak kaydedilmek yerine panoya kopyalanır.
 2. 2
  Ekran görüntüsünü Command ve V tuşlarını basılı tutarak veya Düzenle menüsünden Yapıştır’ı seçerek bir kelime işleme belgesine, bir e-postaya veya bir görüntü düzenleyiciye yapıştır.

5
Preview’da Bir Ekran Görüntüsü Almak

 1. 1
  Preview’u aç. Programı Finder’ın uygulamalar klasöründe bul ve programın simgesine çift tıkla.
 2. 2
  Dosya menüsünü aç ve fare imlecini Ekran Görüntüsü Al’ın üzerine götür.
 3. 3
  Seçili Alandan’ı, Pencereden’i veya Ekranın Tamamından’ı seç.
 4. 4
  Yeni görselini kaydet. Ekran görüntüsü hemen başlıksız bir Preview görüntü penceresi olarak açılır. Dosya menüsünü aç ve Kaydet’i seç. Bir isim yaz; bir konum ve dosya türü seç; ardından Kaydet’e tıkla.

İpuçları

 • Tarayıcı penceresinin bir ekran görüntüsünü alıyorsan başkalarının görmesini istemediğin sekmelerin açık olmadığından emin ol.
 • Ekran görüntüsü, metin kopyalayıp yapıştırdığın zaman metnin kaydedildiği panoyla aynı panoya kaydedilir.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Take a Screenshot with a MacBook, Español: hacer una captura de pantalla con un Macbook, Português: Tirar uma Foto de Tela com um Macbook, Deutsch: Beim Mac einen Screenshot erstellen, Français: faire une capture d'écran sur un Macbook, Italiano: Eseguire uno Screenshot su un Macbook, Русский: сделать снимок экрана на Мac, 中文: 用Macbook截屏, Nederlands: Een schermafbeelding maken op de Mac, Bahasa Indonesia: Mengambil Screenshot Pada Macbook, ไทย: จับภาพหน้าจอใน Macbook, Tiếng Việt: Chụp ảnh màn hình Macbook, 한국어: 맥에서 스크린샷 찍는 방법, العربية: أخذ لقطة لشاشة حاسوب ماك بوك, हिन्दी: मैकबुक (MacBook) पर स्क्रीनशॉट लें (Take a Screenshot with a MacBook), 日本語: Macブックでスクリーンショットを撮る

Bu sayfaya 255 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?