Mac OS X'te RAR Dosyaları Nasıl Açılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Unarchiver Uygulamasını KullanarakStuffIt Expander Uygulamasını Kullanarak

Bu wikiHow makalesi ile Mac’te ücretsiz Unarchiver uygulamasını kullanarak sıkıştırılmış bir RAR dosyasını nasıl açacağını öğreneceksin. Herhangi bir sebepten ötürü Unarchiver uygulamasını kuramazsan bunun yerine ücretsiz StuffIt Expander uygulamasını kullanabilirsin.

1
Unarchiver Uygulamasını Kullanarak

 1. 1
  Unarchiver uygulamasını indir. Unarchiver, Mac bilgisayarında RAR dosyalarını açmanı sağlayan bir uygulamadır. Bunu indirmek için aşağıdakileri uygula:
  • Mac bilgisayarının App Store uygulamasını aç.
  • App Store penceresinin sağ üst tarafındaki arama çubuğuna tıkla.
  • Arama çubuğuna unarchiver yazıp Return tuşuna bas.
  • "Unarchiver" başlığının altındaki İndir butonuna tıkla.
  • İstendiğinde "Unarchiver" başlığının altındaki Uygulamayı Kur butonuna tıkla.
  • İstenirse Apple ID şifreni gir.
 2. 2
  Launchpad’i aç. Bir roket şeklinde olan Launchpad simgesine tıkla. Genelde Mac ekranının alt tarafındaki Dock’ta bulunur.
 3. 3
  Unarchiver uygulamasına tıkla. Bu, Unarchiver programını başlatacak.
  • Sorulursa arşivlenmeyen dosyaları her seferinde aynı dosyaya mı kaydetmeyi istediğini ya da her seferinde sana sorulmasını isteyip istemediğini seçmen gerekebilir.
 4. 4
  Arşiv Formatı sekmesine tıkla. Bu, pencerenin üst tarafındadır.
 5. 5
  "RAR Arşivi" kutusunu işaretle. Tıkladığında Unarchiver programının ileride RAR dosyalarını açabileceğini sağlama alırsın.
 6. 6
  Bir RAR dosyası seç. Açmak istediğin RAR dosyasının konumuna gidip RAR dosyasına tıkla.
  • Çok parçalı bir RAR dosyasını çıkarmaya çalışıyorsan ".rar" ya da ".part001.rar" dosyasıyla başla. Tüm parçalar aynı klasörde olmalıdır.
 7. 7
  Dosya seçeneğine tıkla. Bu, Mac ekranının üst tarafındadır. Bir açılır menü belirecek.
  • Bazı durumlarda RAR dosyasını Unarchiver’de açmak için ona çift tıklayabilirsin. Mac’te RAR dosyalarını açabilen birden fazla uygulama varsa bu işe yaramayabilir.
 8. 8
  Birlikte aç seçeneğini seç. Bu seçenek, Dosya açılır menüsündedir. Bir menü belirecek.
 9. 9
  Unarchiver seçeneğine tıkla. Bu, açılan menüdedir. Tıkladığında RAR dosyan RAR dosyasının içindekileri RAR klasörüne çıkarmaya başlayacak olan Unarchiver’da açılacak.
  • RAR dosyası şifre korumalıysa dosyalar çıkarılmadan önce şifre girmen istenecek.
 10. 10
  Çıkarılan dosyaları aç. Varsayılan ayar olarak Unarchiver, RAR dosyalarını RAR dosyasının bulunduğu aynı klasöre çıkaracak. Örneğin RAR dosyası Masaüstü klasöründeyse çıkarılan dosyalar da orada olacak.

2
StuffIt Expander Uygulamasını Kullanarak

 1. 1
  StuffIt Expander İnternet sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında http://my.smithmicro.com/stuffit-expander-mac.html sitesine git. StuffIt Expander RAR da dâhil olmak üzere birçok arşiv dosyasını destekleyen ücretsiz bir uygulamadır.
 2. 2
  StuffIt Expander uygulamasını indir. Bunu yapmak için:
  • "E-posta*" alanına e-posta adresini gir.
  • ÜCRETSİZ İndir butonuna tıkla.
  • İndir butonuna tıkla.
 3. 3
  StuffIt Expander uygulamasını kur. İndirilen DMG dosyasına çift tıkla, istendiğinde Kabul Ediyorum seçeneğine tıkla ve uygulamanın kurulmasını bekle.
  • Uygulamayı kurmadan önce yazılımı doğrulaman istenebilir.
 4. 4
  StuffIt Expander uygulamasını aç. Açmak için StuffIt Expander uygulama simgesine çift tıkla.
  • İstenirse seçeneğine tıkla.
 5. 5
  Uygulamalar Klasörüne Taşı seçeneğine tıkla. Bu, kurulumu tamamlayacak ve StuffIt Expander uygulamasını açacak. RAR dosyalarını açmak için artık bu uygulamayı kullanabileceksin.
 6. 6
  StuffIt Expander ögesine tıkla. Bu menü ögesi ekranın sol üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 7. 7
  Tercihler… seçeneğine tıkla. Bunu StuffIt Expander açılır menüsünde bulacaksın.
 8. 8
  Gelişmiş sekmesine tıkla. Bu, Tercihler penceresinin üst tarafındadır.
 9. 9
  Aşağı kaydır ve RAR seçeneğine tıkla. Bu seçeneği pencerenin ortasında bulacaksın.
 10. 10
  StuffIt Expander’a Ata seçeneğine tıkla. Bu, pencerenin sağ tarafındadır. Tıkladığında StuffIt Expander Mac bilgisayarındaki RAR dosyalarını açabiliyor olacak.
 11. 11
  Pencereyi kapat. Bunu yapmak için pencerenin sol üst köşesindeki kırmızı butona tıkla.
 12. 12
  Bir RAR dosyasına çift tıkla. Tıkladığında, RAR dosyalarını çıkarmaya başlayacak olan StuffIt Expander başlatılmalıdır.
  • StuffIt Expander başlatılmazsa RAR dosyasına sağ tıkla veya ctrl tuşuna basarak dosyaya tıkla, önce Birlikte aç seçeneğine, daha sonra StuffIt Expander seçeneğine tıkla.
  • Çok parçalı bir RAR dosyasını çıkarmaya çalışıyorsan ".rar" ya da ".part001.rar" dosyasıyla başla. Tüm parçalar aynı klasörde olmalıdır.
  • RAR dosyası şifre korumalıysa dosyalar çıkarılmadan önce şifre girmen istenecek.
 13. 13
  Çıkarılan dosyaları aç. Varsayılan ayar olarak StuffIt Expander, RAR dosyalarını RAR dosyasının bulunduğu aynı klasöre çıkaracak. Örneğin RAR dosyası Masaüstü klasöründeyse çıkarılan dosyalar da orada olacak.

İpuçları

 • RAR klasörleri esasen ZIP klasörlerine benzer. Başlıca istisna şudur: hem Windows hem de Mac bilgisayarda ZIP dosyalarını çıkarabilecek önceden yüklenmiş programlar vardır.

Uyarılar

 • RAR klasörlerinde bazen açamadığın dosyalar olabilir ama Unarchiver ve StuffIt Expander bu dosyaları görüntülemene imkân verecektir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Open RAR Files on Mac OS X, Español: abrir archivos RAR en un Mac OS X, Português: Abrir Arquivos RAR no Mac OS X, Français: ouvrir un fichier RAR sur un Mac OS X, Italiano: Aprire un File RAR su Mac OS X, Русский: открыть в Mac OS X архивный файл формата RAR, Nederlands: RAR bestanden openen op Mac OS X, Deutsch: Rar Dateien in Mac OS X öffnen, 中文: 在Mac OS X上打开Rar文件, Bahasa Indonesia: Membuka Berkas RAR di Mac OS X, ไทย: เปิดไฟล์ Rar ใน Mac OS X, العربية: فتح ملفات رار على نظام ماكنتوش, Tiếng Việt: Mở tập tin RAR trên Mac OS X, 한국어: 맥에서 RAR 파일 여는 방법, हिन्दी: मैक ओएस एक्स (Mac OS X) पर RAR फाइल्स खोलें (Open RAR Files on Mac OS X), 日本語: macOSでRARファイルを開く

Bu sayfaya 411 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?