Bu wikiHow makalesi, bir veri veya video DVD'sini kopyalamak için Mac'ini nasıl kullanacağını öğretir. DVD korumasızsa bunu Mac'in yerleşik Disk İzlencesi uygulamasını kullanarak kopyalayabilirsin. DVD korumalıysa genellikle resmî olarak yayımlanmış film DVD’lerinde olduğu gibi, sınırlamayı aşmak için bazı üçüncü taraf uygulamalar yüklemen gerekir. İçeriğe bağlı olarak, korumalı bir DVD'yi kopyalamak, içeriğin yaratıcısının telif hakkını veya ticari markasını ihlâl edebilir. Herhangi bir yasayı çiğnemediğinden emin olmak için, bir DVD'yi asla kendi kullanımın dışında herhangi bir amaç için kopyalama.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Korumasız Bir DVD’yi Kopyalamak

 1. 1
  Kopyalamak istediğin DVD'yi Mac'inin CD yuvasına yerleştir. Mac'inde yerleşik bir DVD-ROM sürücüsü yoksa haricî bir sürücü kullanabilirsin.
  • Bu yöntemin çoğu veri/yazılım DVD'si ve amatör filmde işe yaraması gerekir. Resmî olarak yayımlanmış bir film veya TV dizisi gibi korumalı bir DVD'yi kopyalamaya çalışıyorsan Korumalı Bir DVD Filmini Kopyalamak yöntemine bak.
 2. 2
  Disk İzlencesi'ni aç. Ekranın sağ üst köşesindeki büyüteç simgesine tıklayıp disk izlencesi yazmak, uygulamayı bulmanın kolay bir yoludur. Uygulamanın simgesi, üstünde steteskop bulunan bir sabit diske benzer.
 3. 3
  Sol panelde DVD'nin adına tıkla. Bu, "Haricî" başlığının altında çıkar.[1]
 4. 4
  Dosya menüsüne tıkla ve Yeni Görüntü’ye tıkla.
 5. 5
  [DVD adı]’ndan görüntü’ye tıkla. Bu, DVD’n için seçenekler içeren bir pencere açar.
 6. 6
  Dosya görüntüsü için bir ad gir. "Farklı Kaydet" alanına yazdığın adla, DVD'nin içeriğini içeren bir dosya oluşturulacaktır.
 7. 7
  ”Biçim” menüsünden DVD/CD Aslı’nı seç.
 8. 8
  "Nerede" menüsünden kaydetme konumu olarak Masaüstü’nü seç. Bu, Disk İzlencesi programına, kopyalanan görüntüyü masaüstüne kaydetmesini söyler, bu da onu bulmayı kolaylaştırır. Dilersen farklı bir konum seçebilirsin.
 9. 9
  Kaydet’e tıkla. Bu, pencerenin alt kısmındadır. Disk İzlencesi şimdi DVD'yi kopyalar ve .CDR dosya uzantılı bir görüntü dosyası oluşturur. İşlem tamamlandığında bir onay mesajı görürsün.
  • Kopyalama tamamlandığında DVD'yi sürücüden çıkar.
 10. 10
  DVD-ROM sürücüsüne boş bir DVD yerleştir. Boş DVD tanındığında masaüstünde DVD’nin bir simgesini görürsün.[2]
 11. 11
  Disk görüntüsüne (.CDR dosyası) çift tıkla. Dosyayı masaüstüne kaydettiysen şimdi masaüstünde ".CDR" uzantılı dosyaya çift tıkla. Bu, kopyalanan DVD görüntüsünü sisteme bir sabit sürücü gibi bağlar ve masaüstünde yeni bir sabit sürücü simgesinin görünmesini sağlar.[3]
 12. 12
  Disk görüntüsüne sağ tıkla ve Yaz’ı seç. CDR ile biten dosyaya DEĞİL, sabit sürücüye benzeyen simgeye sağ tıkladığından emin ol. Bir pencere açılır ve yazma seçenekleri görünür.
 13. 13
  Seçeneklerini belirle ve Yaz’a tıkla. Varsayılan ayarlar yeterli olmalıdır ancak ayarları istediğin ad ve hız ile değiştirebilirsin. Bir ilerleme çubuğu, yazma işleminin durumunu sana gerçek zamanlı olarak bildirir. Yazma işlemi tamamlandığında bir onay mesajı görürsün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Korumalı Bir DVD Filmini Kopyalamak

 1. 1
  HandBrake’i yükle. HandBrake, DVD'leri Mac'ine kopyalamana izin veren açık kaynaklı bir uygulamadır. HandBrake korumasız DVD'leri varsayılan olarak kopyalayabilir, ancak programı korumalı/şifreli DVD'leri kopyalamak için kullanmadan önce daha fazla araç yüklemen gerekir. HandBrake'i https://handbrake.fr/downloads.php adresinden indirebilirsin.[4]
  • HandBrake yükleyicisini indirdikten sonra dosyaya çift tıkla (.DMG ile biter), ardından yüklemek için HandBrake simgesine çift tıkla.
 2. 2
  macOS için Burn'ü indir. Burn, Mac'inde oynatılabilir film DVD’leri yazmana izin veren ücretsiz bir uygulamadır. Mac'in böyle bir uygulama yüklü hâlde gelmediği için Burn’ü kullanmak harika bir geçici çözümdür. Burn'ü indirmek için:[5]
 3. 3
  Homebrew'u yükle. Homebrew, korumalı DVD'leri kopyalamak için ihtiyaç duyacağın kitaplıklar da dâhil olmak üzere yazılımları kolayca indirmene ve yüklemene izin veren, Mac'in için bir paket yöneticisidir. Homebrew’u şöyle kurarsın:[6]
  • Terminal uygulamasını aç. Bunu, sağ üst köşedeki Spotlight simgesine tıklayıp terminal yazdıktan sonra arama sonuçlarında Terminal'e tıklayarak yapabilirsin.
  • İsteme şunu yaz: ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
  • Komutu çalıştırmak için Return tuşuna bas.
  • Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izle. İşin bittiğinde Terminal penceresini açık bırak.
 4. 4
  Terminal’e brew install libdvdcss yaz ve Return’e bas. Bu, korumalı DVD'leri Mac'ine kopyalamak için gereken kitaplığı yükler. Kurulumu onaylamak için, çıkan ekrandaki talimatları izle.
 5. 5
  Kopyalamak istediğin DVD'yi Mac'inin CD yuvasına yerleştir. Mac'inde yerleşik bir DVD-ROM sürücüsü yoksa haricî bir sürücü kullanabilirsin.
 6. 6
  HandBrake’i aç ve DVD'ni seç. Uygulama yüklendiğine göre, onu Uygulamalar klasöründe bulursun. DVD'ni seçtiğinde DVD ile ilgili bilgiler görüntülenecektir.[7]
 7. 7
  ”Title" (Başlık) açılır menüsünden bir başlık seç. Bu, pencerenin sol üst köşesindedir. Burada sadece bir seçenek görürsen ne âlâ! Birden fazla seçenek varsa DVD'nin muhtemelen ayrı olarak kopyalanması gereken bazı bonus özellikleri vardır. Ana içeriği kopyalayarak başlamak için en uzun oynama süresine sahip seçeneği seç. Daha sonra kalan dosyaları kopyalamak istersen başka bir başlık seçerek bunu yapabilirsin.
 8. 8
  Sağ panelden bir ön ayar seç. Seçtiğin seçenek DVD'nin kalitesine bağlıdır. Surround ses kullanmak istiyorsan başlığında Surround yazan seçeneklerden birini seçtiğinden emin ol.
  • Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan bir DVD'yi kopyalıyorsan 480p ön ayarlarından birini seç. DVD Avrupa yapımı ise 576p'yi seç. Daha büyük ön ayarlar genel kaliteyi iyileştirmez, sadece dosya boyutunu büyütür.
  • HandBrake’in sağ tarafında kalite listesi içeren bir panel görmüyorsan (“Very Fast 1080p30” (Çok Hızlı 1080p30) gibi), uygulamanın sağ üst köşesindeki Toggle Presets (Ön Ayarları Değiştir) simgesine tıkla.
 9. 9
  Bir kaydetme konumu seçmek için Browse’a (Gözat) tıkla. Bu buton "Destination" (Hedef) bölümündedir. Bir klasör seçtikten sonra (Masaüstü gibi), seçimi onaylamak için Choose’a (Seç) tıkla.
 10. 10
  Start’a (Başlat) tıkla. HandBrake, şimdi DVD'yi seçilen konuma bir MP4 dosyası olarak kopyalar. Bu, DVD'nin boyutuna ve DVD-ROM sürücünün hızına bağlı olarak biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandığında HandBrake seni bilgilendirir.
  • Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra DVD'yi sürücüden çıkar.
 11. 11
  Boş bir DVD yerleştir. DVD algılandığında, simgesi masaüstünde görünür.[8]
 12. 12
  Burn'ü aç. Bu, daha önce indirdiğin DVD yazma yazılımıdır. Açmak için şu adımları izle:
  • İndirilenler klasöründe BURN ZIP dosyasına çift tıkla.
  • Dosyanın içindeki Burn klasörüne çift tıkla.
  • Sarı-siyah renkli Burn simgesine çift tıkla.
 13. 13
  Video sekmesine tıkla. Bu, Burn penceresinin en üstündedir.
 14. 14
  Kopyalanan film dosyasını/dosyalarını Burn penceresine sürükle. Mesela MP4 dosyan masaüstündeyse onu yazma listesine eklemek için Burn’ün ana kısmına sürükle. Bir DVD'den birden fazla başlık kopyaladıysan gerekli tüm dosyaları Burn’e sürükle.
  • Dosyayı dönüştürmen istenirse bunu yapmak için Convert’e tıkla ve ekrandaki yönergeleri izle.
 15. 15
  DVD için bir ad gir. Bunu pencerenin üstündeki boşluğa yazarsın.
 16. 16
  Burn (Yaz) butonuna tıkla. Bu, Burn penceresinin sağ alt köşesindedir.
 17. 17
  Tercihlerini seç ve Burn’e (Yaz) tıkla. Varsayılan seçenekler yeterli olmalıdır ancak doğru DVD-ROM sürücüsünün seçildiğinden emin ol. Burn’e tıkladıktan sonra film DVD’ye yazılmaya başlar. Bu, film boyutuna ve DVD-ROM sürücünün hızına bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. Bir ilerleme çubuğu yazma durumu hakkında seni gerçek zamanlı olarak bilgilendirir. Yazma işlemi tamamlandığında bir onay mesajı görürsün.
  Reklam

İpuçları

 • Profesyonel olarak oluşturulmuş DVD'ler (filmler gibi) her zaman korumalı olurken, amatör videolar ve benzer başka DVD'ler neredeyse her zaman korumasız olur.
Reklam

Uyarılar

 • Kişisel kullanım dışında herhangi bir amaçla DVD kopyalamak yasa dışıdır.
 • Modern DVD'lerin kopyalamaya karşı katı güvenlik özellikleri olur, bu nedenle bazı DVD'lerin kopyalanması imkansız olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 463 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam