Mac Bilgisayarlarda Programlar Nasıl Kaldırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Çöp Sepetini KullanmakBir Program Kaldırıcı KullanmakLaunchpad’i Kullanmak

Bu wikiHow makalesi sana, Mac’ine yüklü olan bir programı nasıl kaldıracağını öğretir. Programları çöp sepetine atarak kaldırabilirsin veya programın kendisinde bir kaldırma yazılımı mevcutsa bu yazılımı çalıştırabilirsin. App Store’dan yüklediğin uygulamalar Launchpad kullanılarak kaldırılabilir.

Kısım 1
Çöp Sepetini Kullanmak

 1. 1
  Finder’ı aç. Mavi bir yüze benzeyen Finder uygulamasına tıkla.
 2. 2
  Uygulamalar’a tıkla. Finder penceresinin sol tarafında bulunan bir klasördür.
 3. 3
  Kaldırmak istediğin programı bul. Kaldırmak istediğin programın simgesini bulana kadar programlara göz at.
  • Program bir klasörün içindeyse klasörü, üzerine iki kez tıklayarak aç ve program kaldırma uygulamasını ara. Program kaldırma uygulaması varsa bir sonraki bölüme atla.
 4. 4
  Programın simgesini seç. Programın simgesini bir kez tıklayarak seç.
 5. 5
  Dosya’ya tıkla. Ekranın sol üst köşesinde bulunan bir menü öğesidir. Böylece açılır bir menü belirir.
 6. 6
  Çöp Sepetine Taşı’ya tıkla. Bunu Dosya açılır menüsünün altına yakın bir yerde bulursun.
  • Dosyayı Çöp Sepeti'ne göndermek için Mac’inin klavyesinde Command+Delete tuşlarına da basabilirsin.
 7. 7
  Çöp Sepeti simgesine basılı tut. Çöp Sepeti simgesi Mac’inin Dock’ında bulunur. Bir saniye boyunca basılı tuttuktan sonra Çöp Sepeti simgesinin üzerinde açılır bir menü belirir.
 8. 8
  Çöp Sepetini Boşalt’a tıkla. Bu, açılır menüde bulunur. Böylece Çöp Sepeti'nin içeriği, az önce Çöp Sepeti'ne gönderdiğin program da dâhil olmak üzere silinir. Program, Mac’inde artık yüklü değildir.

Kısım 2
Bir Program Kaldırıcı Kullanmak

 1. 1
  Finder’ı aç. Mavi bir yüze benzeyen Finder uygulamasını aç.
 2. 2
  Uygulamalar’a tıkla. Bu klasör, Finder penceresinin sol tarafında yer alır.
 3. 3
  Uygulamanın klasörüne çift tıkla. Böylece uygulamanın klasörü açılır. Program kaldırma uygulamasını klasörün içinde görüyor olman gerekir.
 4. 4
  Program kaldırma uygulamasına çift tıkla. Yeni bir pencere olarak açılması gerekir.
 5. 5
  Ekrandaki yönergeleri takip et. Her programın farklı bir kaldırma kıstası olacağı için burada uygulayacağın adımlar değişir.
  • Programı tamamen kaldırmak için, eğer varsa "Dosyaları sil" seçeneğini işaretlediğinden emin ol.

Kısım 3
Launchpad’i Kullanmak

 1. 1
  Launchpad’i aç. Mac’inin Dock’ındaki uzay aracı şekilli simgeye tıkla. Hâlihazırda yüklü olan uygulamalarının bir listesi açılır.
 2. 2
  Silmek istediğin uygulamayı bul. Silmek istediğin uygulamayı bulmak için uygulama listesinde sola veya sağa kaydırabilirsin.
 3. 3
  Uygulamaya basılı tut. Bir süre sonra uygulama titremeye başlar.
 4. 4
  X’e tıkla. Uygulama simgesinin sol üst köşesindedir.
  • Simge titrerken üzerinde hareketli bir X yoksa uygulamayı App Store’dan yüklememişsindir ve bu uygulama LaunchPad’i kullanarak kaldırılamaz.
 5. 5
  İstendiği zaman Sil’e tıkla. Uygulama böylece Mac’inden kaldırılır.

İpuçları

 • Bazı uygulamalar geride tercihler, dosyalar veya başka veriler içeren klasörler bırakır. Bu dosyaları Kitaplık klasörünün içinden silebilirsin.
 • App Store’dan satın aldığın bir uygulamayı silersen bu uygulamayı App Store’dan ücretsiz olarak tekrar yükleyebilirsin.

Uyarılar

 • Çöp Sepeti'ni temizleyince dosyalar tamamen silinir. Çöp Sepeti'nde, saklamak istediğin dosyalar olmadığından emin ol.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Uninstall Programs on Mac Computers, Español: desinstalar programas en Mac, Português: Desinstalar Programas em Computadores Mac, Italiano: Disinstallare dei Programmi sui Computer Mac, Français: désinstaller des logiciels sur un Mac, Deutsch: Deinstallieren von Programmen auf Mac Computern, Nederlands: Programma's verwijderen op een Mac, Русский: удалять программы с компьютеров Мас, 中文: 在Mac上卸载程序, Bahasa Indonesia: Menghapus Program pada Komputer Mac, العربية: إلغاء تثبيت البرامج على نظام ماكنتوش, 한국어: 맥에서 프로그램 삭제하는 방법, Tiếng Việt: Gỡ cài đặt Chương trình trên Máy tính Mac, Čeština: Jak odinstalovat soubory na počítačích Mac, 日本語: Macでプログラムをアンインストールする, हिन्दी: मैक कंप्यूटर पर प्रोग्राम अनइंस्टॉल करें

Bu sayfaya 228 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?