Yönetici parolan olduğu sürece herhangi bir Mac uygulamasını root yetkileriyle açabilirsin. Her zamanki gibi, ne yaptığını bilmiyorsan root erişimini kullanma çünkü bu, uygulamaya veya bilgisayarına ciddi zararlar verebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yönetici Hesabından

 1. 1
  Riskleri bil. Grafiksel arayüzlü çoğu uygulama root erişimi için tasarlanmamıştır. Kendini, iyi bildiğin işlemlerle sınırla, aksi hâlde dosyalar erişilmez hâle gelebilir, uygulamalar bozulabilir veya güvenlik açıkları oluşabilir. [1] [2]
 2. 2
  Terminal’i aç. Bilgisayarında bir yönetici hesabına giriş yap. Uygulamalarİzlenceler’e git ve Terminal’i başlat.
  • Bu yönetici hesabının boşluk olmayan bir parolası olması gerekir, aksi hâlde Terminal root yetkilerine erişmene izin vermez. [3]
 3. 3
  Hızlı yolu dene. Sudo komutu, uygulamaları root yetkisiyle başlatmana izin verir ama uygulama paketindeki yürütülebilir dosyanın yolunu gerektirir. Çoğu varsayılan Mac uygulaması ve üçüncü taraf program, paket içeriklerini aynı şekilde düzenler; yani bunu denemeye değer: [4]
  • sudo "\uygulamanın sabit diskteki dosya yolu.app/Contents/MacOS/uygulama adı" yaz. Mesela iTunes’u açmak için sudo "/Applications/iTunes.app/Contents/MacOS/iTunes" yaz ve Return’e bas.
  • Hâlihazırda giriş yaptığın yönetici hesabının parolasını gir. Return’e bas.
  • Komut çalışırsa uygulamanın root yetkileriyle açılması gerekir. Terminalde "komut bulunamadı" yazarsa sonraki adıma geç.
 4. 4
  Uygulamanın paket içeriklerini aç. Hızlı yol işe yaramadıysa uygulamayı Finder’da bul. Uygulamanın simgesini sağ tıklat (veya Control tuşuyla tıklat) ve açılır menüden Paket İçeriğini Göster’i seç.
 5. 5
  Yürütülebilir dosyayı bul. Uygulamanın içinde bir veya daha fazla klasör görüyor olmalısın. Bu klasörün içinde yürütülebilir dosyayı bul. Bu genelde /Contents/MacOS’in içindedir.
  • Yürütülebilir dosyanın adı genelde uygulamayla aynıdır ama "run.sh" gibi başka bir adı da olabilir.
  • Yürütülebilir dosyanın simgesi genelde içinde küçük harflerle "exec" yazan siyah bir kutudur.
 6. 6
  Terminal’e sudo yaz. sudo yaz, bir boşluk bırak. Komutu hemen girme.
 7. 7
  Yürütülebilir dosyayı Terminal satırına sürükle. Bunun, yürütülebilir dosyanın konumunu otomatik olarak eklemesi gerekir.
 8. 8
  Komutu parolanla onayla. Return’e bas. Giriş yaptığın yönetici hesabının parolasını gir ve tekrar Return’e bas. Uygulamanın root yetkileriyle açılması gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yönetici Olmayan Bir Hesaptan

 1. 1
  Terminal’i yönetici olmayan bir hesaptan aç. Çoğu yönetici, hatalardan veya zararlı saldırılardan doğabilecek zararı sınırlamak için sıradan bir kullanıcı hesabında çalışmayı tercih eder. [5] Bu yöntem yine de yönetici parolası gerektirir ama kullanıcı değiştirmeye gerek kalmadan geçici olarak root erişimi edinmeni sağlar. Başlamak için Terminal penceresini aç.
 2. 2
  Terminal’de bir yönetici hesabına geçiş yap. su - komutunu gir, bir boşluk bırak ve bu bilgisayardaki bir yöneticinin kullanıcı adını gir. Yöneticinin parolasını gir. Artık o kullanıcı olarak işlem yapıyorsun.
  • Komuttaki tireyi koymak tercihe bağlıdır ama önerilir. Çevresel değişkenler ve dizin yönetici kullanıcınınkine ayarlanır, bu da kazara oluşabilecek hasarın olasılığını sınırlar. [6]
 3. 3
  Uygulamayı sudo kullanarak aç. Normal kullanım sudo "\uygulamanın sabit diskteki dosya yolu.app/Contents/MacOS/uygulama adı" şeklindedir. Bu işe yaramazsa veya daha fazla rehberliğe ihtiyacın varsa yukarıdaki yönetici yönergelerine başvur.
 4. 4
  Kendi hesabına geri dön. Root yetkilerini gerektiren tüm görevleri tamamladıktan sonra Terminal’e exit komutunu gir. Yönetici hesabından çıkılır ve normal hesabına dönersin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Sistem Bütünlük Koruması’nı devre dışı bırak (Yüksek Risk). Mac OS 10.11 El Capitan ile gelen bu özellik, önemli dosyalara erişimi root kullanıcısı için bile kısıtlar. [7] İstediğin değişiklikleri yapamıyorsan SBK’yı devre dışı bırakabilirsin. Bunu yalnızca yapacağın şeyden eminsen ve bir hatanın tüm bilgisayarını silip çalışmaz hâle getirebileceğini idrak ediyorsan yap: [8]
  • Bilgisayarını yeniden başlat. Kurtarma Modu’na girmek için başlama sesini duyduktan sonra Command + R tuşlarını basılı tut.
  • Menünün en üstünden İzlenceler’i, ardından Terminal’i seç.
  • Terminal’e csrutil disable; reboot komutunu gir.
  • Bilgisayarın normal şekilde yeniden başlamasına izin ver. Şimdi herhangi bir uygulamayı tam root yetkileriyle açmak için yukarıdaki adımları kullanabilirsin. İşin bittikten sonra SBK’yı tekrar başlatmak için bu yönergeleri disable yerine enable ile tekrar etmeyi düşün.
 2. 2
  Grafiksel arayüzlü bir metin düzenleyici yerine nano’yu kullan. Yapılandırma dosyalarını Terminal içindeki bir metin düzenleyici ile düzenlemek daha güvenli ve sağlıklı olabilir. Nano, varsayılan olarak bulunan basit bir seçenektir. Bunu root yetkileriyle kullanabilmek için sudo nano komutunu gir, bir boşluk bırak ve belgenin dosya yolunu gir. Ardından belgeyi Terminal içinden düzenleyebilirsin. İşin bittikten sonra kaydetmek için Control + O tuşlarına bas, ardından nano’dan çıkmak için Control + X tuşlarına bas.
  • Mesela sudo nano /etc/hosts komutu hosts dosyasını root erişimiyle açar.
  • Herhangi bir yapılandırma dosyasını düzenlemeden önce yedek almak iyi bir fikirdir. Bunun için sudo cp yapilandirma_dosyasinin_yolu yedegin_yeni_dosya_yolu komutunu gir. Mesela sudo cp /etc/hosts /etc/hosts.backup komutu, hosts dosyasının hosts.backup adında bir kopyasını oluşturur. Bir hata yaparsan yanlış yapılandırılmış dosyayı örneğin sudo mv /etc/hosts /etc/hosts.bad komutuyla taşı ve sudo cp /etc/hosts.backup /etc/hosts komutuyla yedeği geri yükle. [9]
  Reklam

İpuçları

 • Dosya yolunun önüne ve arkasına konan tırnak işaretleri yalnızca dosya yolunda boşluk varsa gereklidir.
Reklam

Uyarılar

 • Root erişiminde bir hata yapmak bilgisayarını silebilir veya kullanılmaz hâle getirebilir. Risk, 10.10 sürümünde veya SBK devre dışıyken 10.11’de daha yüksektir. Başkalarının root erişimini elde etmesini önlemek için yönetici parolanı gizli tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.602 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.602 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam