Mac’inde bir görseli, OS X’te önyüklü olarak gelen ücretsiz bir görsel izlencesi olan Önizleme ile yeniden boyutlandırmak kolaydır. Önizleme, ek bir yazılım yüklemeye gerek kalmadan resimleri kolayca kesmene ve boyutlarını ayarlamana yardımcı olur. Fotoğraflarının boyutunu nasıl kontrol edeceğini, istenmeyen kısımları nasıl çıkaracağını ve Önizleme’de çeşitli kullanımlar için çözünürlüğü nasıl ayarlayacağını öğren.

Yöntem 1 / 2:
Görseli Önizleme’de Yeniden Boyutlandırmak

 1. 1
  Yeniden boyutlandırmak istediğin görsele git. Bu yöntem, görselin tamamının boyutunu değiştirmene yardımcı olur.
  • Bir görsel adını veya etiketini aramak için Finder’ı aç, ardından menü çubuğundaki büyüteç simgesine tıkla. Arama kriterini yaz ve sonuçlarını göstermek için Return’e bas.
 2. 2
  Görseli Dock’taki veya Finder’daki Önizleme simgesine sürükle. [1] Görsel Önizleme’de açılır.
  • Görsele sağ tıklayıp “Birlikte Aç”ı seçtikten sonra “Önizleme”ye de tıklayabilirsin.
 3. 3
  Düzenleme Modu’na geçmek için düzenle butonuna (üstünde kalem bulunan bir kare) tıkla. Önizleme penceresinin en üstünde yeni bir araç çubuğu açılır.
 4. 4
  ”Araçlar” menüsüne tıkla ve “Boyutu Ayarla”yı seç.
 5. 5
  Çözünürlüğü değiştir.[2] Çözünürlük inç başına piksel biçiminde ölçülür (“dots per inch” (inç başına nokta) veya “dpi” da denir). Görselini yazdırmak veya kalitesinin mümkün olduğu kadar bozulmamasını istiyorsan çözünürlüğü yükseltmeyi düşün.
  • Görselin İnternet’te veya Facebook gibi bir uygulamada kullanılacaksa varsayılan çözünürlük (72) yeterlidir. Daha yüksek bir çözünürlükle başlarsan çözünürlüğü düşürmek dosyanın boyutunu küçültür.
  • Görselini reklam veya başka ticari iletişim yolları gibi daha yüksek kaliteli bir biçimde yazdırmak istiyorsan çözünürlüğü en az 600 yap. Not: Dosyanın boyutu önemli ölçüde artar.
  • Parlak fotoğraflar yazdırmak istiyorsan 300 yeterli olur. Dosya boyutu, 72 dpi’dakinden çok daha büyük olur; ancak elde edilen nihai kalite için buna değer.
 6. 6
  İstediğin genişliği ve yüksekliği ayrılmış kutucuklara yaz. Genişlik ve yükseklik ne kadar büyük olursa dosya boyutu o kadar büyük olur.
  • Görselini en iyi şekilde canlandırmak için ölçü birimini değiştirmenin yardımı olabilir. Mesela genişliği santimetre olarak belirlemek istiyorsan birimi “cm” yapabilirsin. Seçimini yapmak için Genişlik ve Yükseklik’in hemen yanındaki açılır menüye tıkla.
  • İstersen mevcut boyutun bir yüzdesini seçerek boyutu ayarlayabilirsin. “Ölçekle”yi seç, ardından açılır menüden bir yüzde seç.
 7. 7
  Görselin çarpıtılmaması için ”Orantılı ölçekle”nin yanına bir işaret koy.[3] Bunu işaretlemek tercihe bağlıdır ama genişliği ayarlayınca yüksekliğin de ayarlanmasından emin olmak için bu seçeneği kullanabilirsin. Böylece resim orijinal orantıda kalır.
 8. 8
  Görseli yeni boyutuna görüntülemek için TAMAM’a tıkla. Değişikliklerden memnun kalmadıysan geri almak için Cmd+Z tuşlarına bas.
 9. 9
  Değişikliklerini kaydetmek için Command+S tuşlarına bas. Görseli yeniden boyutlandırmayı bitirdiysen yaptıklarını kaydetmeyi unutma.
  • Yeni boyutlandırılmış bu görseli tamamen yeni bir dosya olarak kaydetmek istiyorsan “Dosya”ya, ardından “Farklı Kaydet”e tıkla, sonra da yeni bir dosya adı seç.
  • Kaydettikten sonra bir hata yaptığını fark edersen Dosya menüsündeki “Geri Döndür”e tıkla ve “Tüm Sürümleri Görüntüle…”yi seç. Resmin geri döndürmek istediğin eski bir sürümünü seç.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Önizleme’de Bir Görseli Kırpmak

 1. 1
  Düzenleme Modu’na girmek için Düzenle simgesine (üstünde bir kalem bulunan kare) tıkla.
 2. 2
  Düzenleme araç çubuğundaki noktalı kare simgesine tıkla, ardından “Dikdörtgen Seçim”i seç. [4]
 3. 3
  Görselin tutmak istediğin bir parçasını tıklayıp sürükle. Mouse düğmesini bırakınca noktalı dikdörtgenin resmin bir kısmının üzerinde belirdiğini görürsün.
 4. 4
  Kırp butonuna tıkla. Resmin, dikdörtgen seçimin dışında kalan tüm kısımları silinir.
  • Kırpılan kısmı, diğer görsellerde yaptığın gibi yeniden boyutlandırabilirsin.
  • Yaptığın değişiklikleri kaydetmek istemiyorsan geri almak için Cmd+Z tuşlarına bas.
 5. 5
  Dosyanı kaydetmek için Cmd+S tuşlarına bas.
  • Kırpılan bölgeyi tamamen yeni bir dosya olarak kaydetmek (ve kırpma yaptığın resmin tamamını tutmak) istiyorsan “Dosya”ya tıkla, ardından “Farklı Kaydet”e tıkla ve yeni bir dosya adı seç.
  • Görseli kaydettikten sonra eski bir sürüme döndürmek için “Dosya”ya tıkla, ardından “Geri Döndür”e tıkla ve “Tüm Sürümleri Görüntüle…”yi seç. Şimdi resmin eski bir sürümünü seç.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.116 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.116 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam