Mac'te IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bu Makalede:Dahili IP Adresini Bulmak (OS X 10.5 Ve Üzeri)Dahili IP Adresini Bulmak (OS X 10.4)Terminali Kullanarak Dahili IP Adresini BulmakHarici IP Adresini BulmakReferans

Mac'in bir ağa bağlı olduğunda, ona ağ üzerinde IP adresi olarak isimlendirilen bir adres atanır. IP adresi, noktalarla ayrılmış dört gruptan oluşan rakamlardır ve grup başına üç haneye kadar rakam bulunabilir. Eğer Mac bir ağa, bununla birlikte internete bağlıysa, yerel ağdaki yerini belirten bir dahili IP adresine ve internet bağlantının IP adresi olan bir harici IP'ye sahip olacaktır. İkisini de bulmak için bu kılavuzu takip et.

1
Dahili IP Adresini Bulmak (OS X 10.5 Ve Üzeri)

 1. 1
  Ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıkla.
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Sistem Tercihleri'ni seç.
 3. 3
  Ağ'ı tıkla. Bu, üçüncü sırada olmalı.
 4. 4
  Bağlantını seç. Ağa AirPort (kablosuz) veya Ethernet (kablolu) ile bağlanacaksın. Kullandığın bağlantının yanında Bağlandı yazacaktır. IP adresin, bağlantı durumunun hemen altında listelenecektir.
  • Etkin bağlantın genellikle varsayılan olarak seçilecektir.

2
Dahili IP Adresini Bulmak (OS X 10.4)

 1. 1
  Ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıkla.
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Sistem Tercihleri'ni seç.
 3. 3
  Ağ'ı tıkla. Bu, üçüncü sırada olmalı.
 4. 4
  Bağlantını seç. Göster açılır menüsünden IP adresini istediğin bağlantıyı seçebilirsin. Bağlantın kablolu ise Yerleşik Ethernet'i seç. Bağlantın kablosuz ise AirPort'u seç.
 5. 5
  TCP/IP sekmesine tıkla. IP adresin ayarlar penceresinde listelenecektir.[1]

3
Terminali Kullanarak Dahili IP Adresini Bulmak

 1. 1
  Terminali aç. Bu, Uygulama klasörünün Yardımcı Programlar bölümünde bulunabilir.
 2. 2
  ifconfig komutunu kullan. Normal ifconfig komutu, gerekli olmayan ve biraz kafa karıştırıcı olan pek çok veriyi görüntüleyecektir. Aşağıdaki komut, gereksiz şeylerin çoğunu kaldıracak ve dahili IP adresini gösterecektir:

  ifconfig | grep "inet " | grep -v 127.0.0.1[2]
  • Bu komut, kullandığın makine ne olursa olsun her zaman görünen 127.0.0.1 girişini kaldırır. Bu, geri bildirim döngüsüdür ve IP adresine bakarken göz ardı edilebilir.
 3. 3
  IP adresini kopyala. IP adresin “inet” girişinin yanında gösterilecektir.

4
Harici IP Adresini Bulmak

 1. 1
  Modeminin yapılandırma sayfasını aç. Neredeyse tüm modemlere, ayarları görüp düzenleyebileceğin bir web arayüzünden erişilebilir. Bir internet tarayıcısına modeminin IP adresini girerek web arayüzünü aç. Web arayüzünün adresi için modeminin kullanım kılavuzunu kontrol et. En yaygın modem adresleri şunlardır:
  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.2.1
 2. 2
  Modem Durumu’nu aç. Harici IP adresinin konumu modemden modeme göre değişir. Çoğu, Modem Durumu veya WAN (Geniş Alan Ağı) Durumunda listelenir.[3]
  • Modem Durumu içinde, İnternet Portu altında, IP adresin listelenmelidir. IP adresi, dört gruptan oluşan rakamlardır ve grup başına üç haneye kadar rakam bulunabilir.
  • Bu, modeminin IP adresidir. Modeminden yapılan tüm bağlantılar bu adrese sahip olacaktır.
  • Bu IP adresi, internet servis sağlayıcın tarafından tahsis edilir. Çoğu harici IP adresi dinamiktir, yani zaman zaman değişir. Bu adres proxy kullanılarak maskelenebilir.
 3. 3
  Google’da “ip adresi” araması yap. Görüntülenen ilk sonuç senin harici veya herkese açık IP adresin olacaktır.

İpuçları

 • Terminal ile işin bittiğinde, exit yazabilirsin, fakat bu, pencereyi kapatmaz. Bunu yapmak için, üst menü çubuğunu kullanmalısınız, Terminal -> Kapat.
 • Terminal penceresinin daha kullanışlı olmasını istiyorsan, onu Dock’a sürükle.
 • Windows’ta IP Adresini bulmak için, ilgili wikiHow sayfalarına bak.

Uyarılar

 • Transparent (saydam) bir web proxy'si kullanan (AOL gibi) bir İnternet Servis Sağlayıcısı'nın IP bilgi sitesini kullanırsan, gösterilen IP adresi gerçek IP adresin değil, İSS'nin web proxy'sinin IP adresi olabilir.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 50 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find Your IP Address on a Mac, Italiano: Trovare l'Indirizzo IP del Tuo Mac, Español: encontrar el IP de una Mac, Deutsch: IP Adresse beim Mac finden, Português: Descobrir o Endereço IP de Seu Mac, Français: trouver son adresse IP sur un Mac, Nederlands: Je IP adres vinden op een Mac, Русский: узнать свой IP–адрес на Мас, Bahasa Indonesia: Mencari Alamat IP pada Komputer Mac, العربية: معرفة عنوان IP على نظام التشغيل ماكنتوش, हिन्दी: मैक पर अपना आईपी एड्रेस पता करें, Čeština: Jak na Macu zjistíte svou IP adresu, 한국어: 맥북으로 아이피 주소 찾기, ไทย: หา IP Address เครื่อง Mac ของคุณ, 日本語: MacでIPアドレスを確認する, Tiếng Việt: Xác định địa chỉ IP trên máy tính Mac, 中文: 在Mac上找到IP地址

Bu sayfaya 4.005 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?